DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Nedir Maaşları İş İmkanları

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Nedir Maaşları İş İmkanları

Gerek kamuda gerekse de özel sektörde iş bulma olanakları geniş sayılan 2 yıllık İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü hakkında verdiğimiz bilgiler en doğru ve en güncel kaynaklardan araştırılarak derlenmiştir. Sevgili üniversite adayları, şayet yeterince araştırdıysanız, aynı isim altında bu bölümün bir de lisans programı bulunmaktadır. Her iki bölümü birbiri ile karıştırmamak lazım. İş imkanları, maaşları, atamaları hakkında bilgi verdiğimiz bu bölüm 2 yıllık İnsan Kaynakları Yönetimi bölümüdür.

Her kamu kurumunda veya özel kuruluşlarda iş imkanı bulabilecek olan bölüm mezunları, devlet kurumları için KPSS’ye girmeli ve yeterli puanı almalıdır. Çok da yüksek olmayan KPSS taban puanları ile devlete atanmak mümkündür. Dilerseniz bölümün ayrıntılarını başlıklar halinde inceleyelim.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Nedir?

Kamu kurumlarının veya özel kuruluşların İnsan Kaynakları birimlerinde görev alacak deneyimli meslek elemanları yetiştiren 2 yıllık bir önlisans programıdır. Birçok üniversitede okutulan bu bölümü ücretli üniversitelerde burslu veya burssuz olarak da okumanız mümkündür. Eğitim esnasında 40 iş günü staj görerek meslekte deneyim kazanmış olursunuz.

İnsan Kaynakları Yönetimi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünü tercih etmek isteyen adayların YKS’ye girip TYT  puan türünde en az 150 baraj puanını almış olmaları gerekir. YKS dışında girilmesi gereken herhangi bir sınav bulunmamaktadır.

İnsan Kaynakları Yönetimi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

2 yıllık İnsan Kaynakları Yönetimi mezunlarına ‘’İnsan Kaynakları Meslek Elemanı’’ unvanı verilir. Bu bölümden lisans bölümüne dikey geçiş yaparak lisans mezuniyeti kazanan adaylara verilen unvanlar ise ‘’İnsan Kaynakları Yöneticisi’’ veya ‘’İnsan Kaynakları Uzmanı’’ unvanlarıdır. Bölüm mezunları birçok devlet kurumuna memur statüsünde atanabileceği gibi büyük özel işletme veya firmaların insan kaynakları birimlerinde de iş bulma imkanına sahiptir. 2017’de yapılan KPSS atamalarında İnsan Kaynakları Yönetimi mezunları aşağıdaki kurumlara büro personeli veya memur unvanları ile atanmıştır:

-Belediyeler
-Karayolları Genel Müdürlüğü
-Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü
-Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı
-Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu
-Üniversiteler
-Avrupa Birliği Bakanlığı
-Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Ne İş Yapar?

Herhangi bir kurum veya kuruluşta çalışan meslek elemanları, genellikle bir İnsan Kaynakları Uzmanına bağlı olarak görev yapar. İşte bu uzmanın gözetimi ve denetimi altında yaptığı bazı iş ve işlemler şunlardır:

- Çalıştığı kurum veya kuruluşta kaç kişinin çalıştığını, kimlerin hangi işle meşgul olduğunu, çalışanların niteliklerini vs. belirler ve gerektiğinde rapor haline getirir.
- Kurum veya kuruluşa iş başvurusunda bulunanların cv’lerini inceler, işe alınıp alınmayacakları konusunda fikir edinir.
- Kurum veya kuruluşta çalışanların emeklilik, izin durumları, hastalık, atama, çalışma ortamının düzeni ve kaynaklarının kullanımı gibi işleri yapar.
- Kuruma yeni alınmış meslek elemanlarının uyum sürecini hızlandırmak için gerekli uyum seminerleri hazırlar ve bunların faaliyete geçmesini sağlar.
- Kurum/kuruluşun yöneticileri ile iletişim içinde olur.
- Çalışanların fiziksel veya psikolojik tüm ihtiyaçların ile ilgilenerek çalışanlardan daha çok verim alınmasını sağlar.
- Çalışanların kendilerini daha çok geliştirmeleri için zaman zaman performans belirleme veya arttırma testleri yapar.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

KPSS’de başarı göstererek devlet kurumuna atanmış olan İnsan Kaynakları Yönetimi mezunu maaşı 3500-4000 lira civarındadır. 2 yıllık İnsan Kaynakları Yönetimi maaşları çalışılan devlet kurumuna göre az da olsa farklılık gösterebilir. Özel sektörde çalışan meslek elemanları ise sgari ücret seviyesi veya biraz üzerinde maaş almaktadır ki bu da 2000-2500 lira arasına tekabül etmektedir.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Atamaları

Son birkaç yıl içinde yapılan tüm KPSS atamalarını inceledik. Bu birkaç yıl içinde bölüm mezunlarının 83 taban puanı ile atandığını gördük. 2019 KPSS atamalarında ise 2 yıllık İnsan Kaynakları Yönetimi KPSS atama puanlarının 85-95 puan aralığında olduğunu gördük.

İnsan Kaynakları Yönetimi Dikey Geçiş Bölümleri

Üniversitelerin önlisans programlarından mezun olanların kendi alanları ile ilgili lisans bölümlerine dikey geçiş yaparak lisans eğitimi alma fırsatı yakalamaları adına her sene YÖK tarafından DGS sınavı yapılmaktadır. Mezun olduktan sonra bu sınava girip yeterli puanı alanlar, bazı 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapabilir. İnsan Kaynakları Yönetimi DGS bölümleri ise şunlardır:

--Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 
--İnsan Kaynakları Yönetimi
--İşletme
--İşletme Yönetimi 
--Kamu Yönetimi 
--Siyaset Bilimi
--Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 
--Teknoloji ve Bilgi Yönetimi

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Yorumlar


Açıkça söylemek gerekirse son atamalarda bölümün KPSS taban puanlarının yükseldiğini görüyoruz. Bunun nedeni her sene verilen yüzlerce mezundur. Her sene, devlete atanmak zorlaşmaktadır. Ayrıca özel sektörde de çok iyi pozisyonlar bulmak pek kolay değildir. Evet, çok büyük şirketlerin, işletmelerin insan kaynakları birimlerinde mesleğinizi icra etmeniz mümkün. Ancak mezunların çoğu asgari ücretle çeşitli kuruluşlarda büro elemanı olarak çalışmaktadır. Bölümü tercih edecek olanlar. KPSS gibi akademik sınavlarda başarı gösterebileceğini düşünüyorsa bölümü tercih edebilir elbette. Sizler de bölüm hakkında fikirlerinizi beyan ederseniz daha faydalı bir içerik oluşturmuş olacağımızı düşünüyoruz. Bölüm hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?

1 yorum

  1. Unknown
    her yıl kpss girebiliyor mu iky bitirenler ?
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.