DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Nedir Ne İş Yapar Maaşları

İş ve Uğraşı Terapisi son yıllarda revaçta olan 2 yıllık bölümlerden bir tanesi. Bölümü bitirenler çok düşük taban puanları ile resmi devlet kurumlarına atanabiliyor. Özelde de iş bulma imkanı yüksek sayılır. Bölüm Kocaeli, Nevşehir Hacı Bektaş Veli devlet üniversiteleri ile Biruni ve Avrasya özel üniversitelerinde okutuluyor. Özel üniversitelere tam burslu olarak da yerleşmeniz mümkün ancak başarı sırlaması çok daha düşük oluyor.

Aşağıda İş ve Uğraşı Terapisi nedir, mezunları ne iş yapar sorularının yanıtlarını ayrıntılı olarak paylaştık. Tercih listenizi oluştururken bölüm hakkında verdiğimiz bilgileri göz önünde bulundurmanızı ve bu bölümü de tercihleriniz arasında göstermenizi öneriyoruz.

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Nedir?

İş ve Uğraşı Terapisi bölümü; hastalık, fiziksel engel veya benzeri sağlık problemleri nedenlerinden oluşan hareket bozukluklarına, fizyoterapist gözetimi ve denetimi altında fizyoterapi ve rehabilitasyona yönelik tedavi programını uygulayan teknikerleri yetiştirmek gayesi ile kurulmuş olan bir önlisans programıdır.

İş ve Uğraşı Terapisi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

İş ve Uğraşı Terapisi bölümünü TYT’ye girip en az 150 puan almış her üniversite adayı tercih edebilir. Bölüme öğrenci alımı TYT  puan türü ile yapılmaktadır.

İş ve Uğraşı Terapisi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

İş ve Uğraşı Terapisi mezunlarına ‘’İş ve Uğraşı Teknikeri’’ unvanı verilmektedir. Mezunlar hem resmi devlet kurumlarında hem de özel sağlık kuruluşlarında iş bulma imkanına sahiptir. Bölümün başlıca iş olanakları aşağıda sıralanmıştır.

-Devlet Hastaneleri
-Üniversite Hastaneleri
-Özel Hastaneler
-Spor Kulüpleri
-Çeşitli Sağlık merkezleri
-Geriatri merkezleri
-özel veya resmi rehabilitasyon merkezleri
-Sosyal aktivite merkezleri
-Hastanın kendi evi
-Halk sağlığı ve iş sağlığı alanları
-Özel okullar

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları çalıştıkları resmi veya özel kurumda fizyoterapist denetimi ve gözetiminde şu görevleri yerine getirmektedir.

- Uzman doktor hastayı muayene ettikten sonra, iş ve uğraşı teknikeri hastanın durum değerlendirmesini yapar.
- Hastaya uygun tedavi programı hazırlar ve bu programı uygular.
- Hastanın vücudunda hareket kabiliyetini yitirmiş veya azalmış bölümlerin işlerlik kazanması için çeşitli egzersizler uygular.
- Felçli hastalara yapılacak özel tedavileri belirler ve uygular.
- Herhangi bir uzvunu tamamen kaybetmiş olan hastalara takılan çeşitli cihazların nasıl kullanılması gerektiğini hastaya öğretir.
- Tedavi uygulanıp hasta taburcu edildikten sonra, hastanın evde uygulaması gereken egzersizleri gösterir.

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

İş ve Uğraşı Terapisi maaşları resmi kurumlarda 3500-400 lira arasında değişmektedir. Kurumlarda ödenen döner sermaye gibi ödemeler farklı olabileceğinden, alınan maaşta da tam bir birlik söz konusu değildir. İş ve Uğraşı Terapisi özel sektör maaşları genellikle daha düşük olmaktadır. Mezunlar özel hastane veya rehabilitasyon merkezlerinde iş ve uğraşı teknikeri maaşları 2500-3000 lira dolaylarında maaşla çalışmaktadır.

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Atamaları

İş ve Uğraşı Terapisi bölümüne genellikle kadro verilmedi; ancak 2016 yılında yapılan KPSS atamalarında mezunlar 70 puanla bile resmi hastanelere atanabildi. Bölüm çok az üniversitede okutulduğu için atanmak daha kolay olmaktadır. Resmi devlet kurumlarına atanamayanlar da zaten özel hastanelerde çok rahat bir şekilde iş bulabilmektedir.

İş ve Uğraşı Terapisi Dikey Geçiş Bölümleri

Bölümü bitirenler DGS’ye katılarak aşağıdaki 4 yıllık bölümlere geçiş yapma olanağına sahiptir. Mezunların dikey geçiş hakkına sahip olduğu tüm bölümler, ataması kolay olan bölümlerdir. Ergoterapi zaten İş ve Uğraşı Terapisi ile aynı sayılmaktadır. Bölümün lisans versiyonu olarak düşünebilirsiniz. İş ve Uğraşı terapisi DGS bölümleri şunlardır:

--Ergoterapi
--Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 
--Hemşirelik
--Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Yorumlar

Daha önce hazırlamış olduğumuz En İyi 2 yıllık Bölümler adlı çalışmaya bu bölümü de eklemiştik; zira gerçekten de şu an için iş imkanı en yüksek olan bölümlerden bir tanesi de İş ve Uğraşı Terapisidir. 70 gibi puanlarla atanmak her bölüme nasip olmaz. Bu durumun en büyük sebebi de bölümün henüz çok sayıda üniversitede açılmamış olmasıdır. Ola ki üniversiteler yine işin cılkını çıkarır da bölümü habire açarsa iş imkanı da düşecektir. Bu nedenle tercih yapacak üniversite adaylarına tavsiyemiz bölümü bir an önce okuyup mezun olmalarıdır. Tüm bu söylediklerimiz günümüz için geçerlidir. Yarın ne olacağını hiçbirimiz bilemeyiz.

3 yorum

 1. Kerem
  Sizce secmelimiyim kpss den 75 76 alsam atanır miyim ?
 2. Unknown
  Bence seçmelisin
 3. Hasan sarpkaya
  Hocam sıralamam 945 bin Çorum hititde yeni açılan iş ve uğraşı terapisi bölümü gelirmi?
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.