DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Nedir İş Olanakları Hakkında Bilgi

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Nedir İş Olanakları Hakkında Bilgi

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü birçok üniversitede okutulduğu için üniversite adayları tarafından en çok merak edilip araştırılan ve tercih edilen bölümlerden bir tanesidir. Bölümün iş imkanları ile ilgili internet ortamında farklı yorumlar bulunmaktadır. Bazı mezunlar kendilerinin ameleden farksız olduğunu söylerken, bazıları ayda en az 4000-4500 lira para kazandığını iddia etmektedir. İşin ilginç yanı ise hiç üniversite okumadığı halde bu mesleği icra edip iyi kazançlar elde edenlerin olmasıdır.

Gerçekten de Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi alanında birçok alanda ihtiyaç duyulmaktadır. Bir işletmenin programlanabilir bir makineyi yeni açtığı iş yerine montaj etmesi için haftalarca bir tekniker aradığına ama bulamadığına bizzat şahit oldum. Bölümü merak edip tercih etmeyi düşünenler için güncel bilgilerle bir tanıtım yazısı hazırladık. Umarız ki işiniza yarar.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Nedir?

Programlanabilir mekanik veya elektronik cihazların üretiminde, montajında ve bakım-onarımında görev alacak teknikerler yetiştiren bir bölümdür. Bölümde her öğrencinin görmek zorunda olduğu temel derslerin yanında Teknik Resim, Tasarım,  Bilgisayar Destekli Üretim, Üretim Teknolojisi, Otomatik Kontrol, CNC Makineleri, Mekanik gibi meslek dersleri okutulmaktadır. Eğitim süresi 2 yıl olan Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümünde 40 iş günü staj yapma zorunluluğu da bulunmaktadır.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü daha çok sayısal içerikli bir bölüm olduğu için öğrenci alımında TYT  puan türü kullanılmaktadır. Bölümü tercih etmek için girilmesi gereken sınav YKS’dir. Bu sınavdan minimum 150 alan herkes, bölümü tercih etmeyi hak kazanır.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bölüm mezunlarına ‘’Kontrol ve Otomasyon Teknikeri’’ unvanı verilir. Kontrol ve Otomasyon Teknikerleri resmi devlet kurumlarında çalışma olanağı bulamasa da özel sektörde kolaylıkla iş bulabilmektedir. Aslında bu mesleği icra edenler herhangi bir işletmede, fabrikada, firmada veya başka bir alanda çalışmaktan çok serbest çalışmaktadır. Serbest çalışanların daha fazla kazandığı ifade edilmektedir.
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi mezunları fabrikaların imalat süreçlerinde kontrol ile alakalı farklı proseslerde çalışma olanağı bulurlar.. Yine, endüstriyel üretim yapan ve otomasyon teknolojilerinin kullanıldığı her alanda tekniker olarak  görev alabilirler. Ayrıca mezunlar kendi iş yerlerini kurarak serbest çalışma imkanına da sahiptirler.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar?

Kontrol ve Otomasyon Teknikeri çalıştığı fabrika veya farklı bir işletmede aşağıdaki görevleri yerine getirir:
-Bilgisayar ve bilgisayarlı sistemleri kullanarak, programlanabilir kontrol cihazlarının programını yapar ve kontrol eder.
-Kontrol edilebililir cihazların fabrikadaki üretim aşamalarında görev alır.
-Cihazların montajını sağlar.
-Bozulan cihazların onarımını sağlar.
-Çalıştığı fabrikada bulunan cihazların düzenli bakımlarını yapar.
-Basıncı, ısıyı ölçen ve ayarlayan aletlerin düzenli bakımını yapar.
-Bozulan aleti söker, onarır, yeniden ayarlar.
-Aletlerin otomatik kontrolleri için gerekli hesapları yapar.
-Çeşitli kontrol sistemlerini devreye koyar, çalıştırır ve işletir.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Herhangi bir fabrikada kontrol ve otomasyon teknikeri maaşı asgari ücret seviyesinde olabileceği gibi 2500-3000 lira arasında maaş almaları da mümkündür. Mezunların yaptığı yorumlar, fabrikalarda veya diğer sanayi kuruluşlarında çalışanların amele muamelesi gördüğü ve asgari ücretle çalıştırıldıkları; bununla birlikte kendi işinin patronu olanların çok daha fazla kazandığı ve aylık 4500-5000 liraya varan kazançlar elde ettiği yönündedir.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Atamaları

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisinin resmi kamu kurumlarına tması olmamaktadır. Gelecekte bölüm mezunlarına kadro verilir mi verilmez mi bilemeyiz ama son yıllarda yapılan atamalarda ne yazık ki bölüme kontenjan verilmedi.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Dikey Geçiş Bölümleri

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi mezunları DGS konusunda pek de şanssız sayılmaz; zira dikey geçiş yapabilecekleri bölümler iş imkanı bulunan bölümlerdir. Bu bölümü başarı ile bitirenler aşağıda litelediğimiz 4 yıllık programlara dikey geçiş yapabilirler. Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi dikey geçiş bölümleri  şunlardır:

--Elektrik Mühendisliği
--Elektrik--Elektronik Mühendisliği 
--Elektronik Mühendisliği
--Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 
--Endüstri Mühendisliği
--Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 
--İmalat Mühendisliği
--Makine Mühendisliği 
--Mekatronik Mühendisliği
--Mekatronik Sistemler Mühendisliği
--Meteoroloji Mühendisliği 
--Uçak Elektrik--Elektronik

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Yorumlar


Bu bölümü tercih edecek olan üniversite adayları şunu bilmelidir ki bölümü başarı ile bitirdiklerinde bile herhangi bir devlet kurumuna memur olarak atanamayacaklardır. Atanabilecekleri memurluk kadroları ise her önlisans mezununun başvurabildiği genel kadrolar olduğu için KPSS atama puanları çok yüksek olacaktır. Ancak kendini geliştiren ve çalışmayı seven mezunların mutlaka özelde iş bulabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Burada püf nokta çalışmayı sevmek ve gerçekten de kendini geliştirmektir. Gerekirse kendi işinizi kuracak ve bu tür kontrol edilebilir cihazlar kullanan işletmeleri gezerek kendinizi tanıtacaksınız. Herhangi bir iş olduğunda sizinle iletişime geçmelerini sağlayacaksınız. Bu şekilde davranırsanız ve işinizi de hakkıyla yaparsanız herkes size iş verecektir.

4 yorum

 1. SERAP ÖZKAN
  Dünyada sanayi fabrika tüm sektörler de Robotlar makinalar la bilgisayar tüm mekanik araçlar sayesinde ilerledi ve bu araçları yapmak onarmak kullanabilmek sistemini bilmek kolaymı roket örneğin yapamazsan uzaya nasıl giderdin aracın bozulursa seni kim kurtarır yada tıpta bir röntgen cihad-ı kontrolü bakımı onarımı ve ya en basit ev aletleri buzdolabın,otomobilin bakımı kullanımı bozuldu mu kim yapacak böyle gelişmiş bir dünyada bile bilgisayarı kim onaracak kısaca robotlarını kim bakım onarım tamirini yapacak yada sana robot yapacak kim tabiki otomasyon kontrol bölümü öğrencileri yardımınıza koşacak ve mühendisleriniz olacak üretime araçları teknik zekaları ile katkıda sağlayacak nereye gidiyor dünya makinelerle ....sizce bu makineler olmasa ne yapardık yada bozulsa uzun lafın kısası değerli bölüm geleceğin kıymetini bilin gençler bu bölümü bitiren amele değil senin başının tacıdır ...
 2. Alican KLBK
  Ben de Kontrol Ve Otomasyon Teknolojisi öğrencisiyim verdiğiniz bilglerde bu bölüm hakkında 40 meşburi staj yapmak yazıyr ama benim okuduğum üni de staj yok malesef onun yerine üni bitirme projesi var demek istediğim dyer üni lerde staj yapılırken bizde böyle birşeyin yapılmasının artıları ve eksileri neler olur ?
  • Nihan
   Staj döneminde derslerde gördüğün tüm o teorik bilgilerin uygulamasını görüyorsun
   Çok faydalı oluyor yani. Tüm bilgiler kalıcı hale geliyor. Bu pandemi surecinden sonra mutlaka stajını yapmayı dene.
  • Unknown
   Merhaba bu bölüm Kocaeli üniversitesinde okunur mu bilginiz varmı
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.