DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Kozmetik Teknolojisi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Kozmetik Teknolojisi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

2 yıllık Kozmetik Teknolojisi bölümü Muğla Sıtkı Koçman ile Kocaeli Üniversitelerinde okutulmakta ve her se bu üniversitelere yirmi küsur öğrenci alınmaktadır. Kozmetik denince akla sadece makyaj malzmesi vs. gelmesin. Bu bölümü bitirenler gıda, ilaç, temizlik malzemeleri üretn işletmelerde de çalışabiliyor. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki tüm başlıklarımızı incelemenizi tavsiy ediyoruz.

Kozmetik Teknolojisi Bölümü Nedir?

Kozmetik sektörü başta olmak üzere her türlü gıda, ilaç, deterjan, sabun vb. ürünlerin üretimini yapmakta olan işletmelerde görev alacak teknikerler yetiştiren iki yıllık bir önlisans bölümüdür.

Kozmetik Teknolojisi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

TYT  puanı ile tercih edilebilen Kozmetik teknolojisi bölümü içn girilmesi gereken sınav YKS’dir. Bölümü tercih listenize ekleyebilmeniz için bu puan türünde en az 150 almış olmanız gerekmektedir.

Kozmetik Teknolojisi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Kozmetik Teknolojisi mezunlarına ‘’Kozmetik Teknikeri’’ unvanı verilir. Mezunlar, başta kozmetik, gıda ilaç, sabun ve deterjan olmak üzere kimyanın farklı alanları için hammade üretimi yapan işletmelerde iş bulma imkanına sahiptir.
Saydığımız bu sektörlerin kalite kontrol, hammadde kontrol, mikrobiyoloji ve araştırma-geliştirme laboratuvarlarında, ayrıca hastane laboratuvarlarında tekniker unvanı ile çalışabilirler. Bunun yanında üretimi yapılmış veya ithal edilmiş kozmetik ürünlerin pazarlanmasında iş bulma olanağına sahiptirler Kozmetik sektörünün kolonyadan parfüme, makyaj kozmetiklerinden cilt bakım ürünlerine, saç bakım kozmetiklerinden saç boyalarına kadar geniş bir yelpazeye yayıldığı düşünülürse, iş olanaklarının oldukça geniş olduğu söylemek mümkündür.

Kozmetik Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar?

Kozmetik teknikerleri çalıştıkları iş sahasında aşağıdaki görevleri yerine getirmektedir:

-Kozmetik üretiminde kullanılacak olan hammaddeyi tespit ederler
-Kozmetik üretiminde kullanılan suyun mikrobiyolojik kontrollerini yaparlar.
-En az maliyetle, en kaliteli kozmetiğin üretiminin gerçekleştirilmesi için çalışmalar yaparlar.
-Kozmetik üretiminde kullanılan alet ve malzemelerin doğru ölçüp, ölçmediğini izler, bunlarla ilgili kayıtları tutarlar.
-Üretilen kozmetik ürünün tanıtım, pazarlama ve satış departmanlarında görev alırlar.

Kozmetik Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Yukarıda saydığımız sektörlere ait herhangi bir işletmede çalışan kozmetik teknikeri maaşı 3000 -3500 lira dolaylarında olmaktadır. Kozmetik teknolojisi maaşları çalışılan sektöre veya işletmeye göre farklılık arz edebilmektedir.

Kozmetik Teknolojisi Bölümü Atamaları

Kozmetik Teknolojisi KPSS alımlarında kadro bulamamaktadır. Son yıllarda yapılan atamalarda bölüme kontenjan verilmemiştir. Bu da, mezunların devlette değil özel sektörde faaliyet göstermek zorunda olduğunu göstermektedir.

Kozmetik Teknolojisi Dikey Geçiş Bölümleri

Kozmetik Teknolojisi mezunları aşağıda belirttiğimiz iki bölümden bir tanesine geçiş yapma hakkına sahiptir. Kozmetik teknolojisi DGS bölümleri şunlardır:

--Kimya
--Kimya Mühendisliği

Kozmetik Teknolojisi Bölümü Yorumlar

Bölümü tercih etmek isteyen üniversite adayları bir kere şunu bilmeli ki mezun olduklarında resmi devlet kurumlarına atanamayacaklar; zira KPSS’den yüksek puan alsalar da bu alana kontenjan verilmediği için boşta kalacaklar. Özelde iş imkanları ise genellikle büyük şehirlerle sınırlı olacaktır. Küçük şehirlerimizde bu sektörde iş bulmak bir hayli zor olacaktır.

  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.