DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Kültürel Miras ve Turizm bölümü, okuması en zevkli bölümlerden bir tanesidir. Bölüm öğrencileri, derslerinin son derece zevkli ve basit olduğunu ifade etmektedir. Hele de Arkeoloji gibi bir bölüm isteyip de puanı yetmeyen adaylar için tercih edilecek ilk bölüm olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ne var ki bölümü tercih etmemeniz için de birçok sebep var. Hazırladığımız bu tanıtım yazısında bu sebeplerden bahsedecek bölümü ayrıntılı olarak anlatacağız.

Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Nedir?

Çeşitli resmi kurumlar ile bazı özel işletmelerde görev alabilecek, kültürel mirasımızın korunması, tanıtılması alanında faaliyet gösterebilecek meslek elemanları yetiştiren ve eğitim süresi iki yıl olan bir önlisans bölümüdür. Sadece birkaç üniversitede okutuluyor. Bölümü AÖF kapsamında açıktan okumanız da mümkün.

Kültürel Miras ve Turizm Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Bazı örgün üniversiteler bu bölüme öğrenci alımını TYT puanı üzerinden yapıyor. Ancak anadolu Üniversitesi açıköğretim kapsamında herhangi bir YKS puanı ile de alım yapmaktadır. Dileyen öğrenciler uzaktan eğitim ile de bölümden mezun olma şnsına sahip olabilirler.

Kültürel Miras ve Turizm İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Kültürel Miras ve Turizm mezunları gerek resmi kurumlarda gerekse de özel sektöre bağlı işletme veya otellerde iş bulma olanaklarına sahiptir. Ancak devlet resmi kurumlarına atanmak neredeyse imkansızdır zira bölüme KPSS atamalarında kontenjan verilmemektedir.  Kültürel Miras ve Turizm  iş imkanları şunlardır:

DEVLET KURUMLARI İŞ İMKANLARI

-Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı arkeoloji, etnografya ve tarih müzelere KPSS ile atanma şansına sahiptirler. (KPSS atamalarında kontenjan açıldığı takdirde)
-İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerinde görev alabilirler.
-Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüklerinde çalışabilirler.
-Koruma Uygulamalı Denetim Bürolarında faaliyet gösterebilirler.
-Belediyelerin sektör ile alakalı birimlerine ait kadrolara atanabilirler.

ÖZEL SEKTÖR İŞ İMKANLARI

-Müzeler
-Turizm acentaları
-Oteller
Ayrıca bölümü bitirenler, Kültür ve turizm bakanlığı tarafından düzenlenen kurslara katılarak turist rehberliği yapma şansı elde edebilirler.

Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Ne İş Yapar?

-Çeşitli müzelerde çalışanlar, müzenin ziyaretçilere açılmasını, içindekilerin korunması ve gerekli bakımlarının yapılması, müzeye girişi olan eserlerin kayıt altına alınması gibi görevleri yerine getirirler. Ayrıca çeşitli kazı ve restorasyon çalışmalarına katılabilir, turist rehberliği yapabilirler.

Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Bölümü bitirip de KPSS ile devlet kurumlarına atanmayı başaranlar 3000-3500 lira civarında maaş alabileceklerdir. Özel işletmelerde, otellerde, turizm acentalarında çalışanlar için Kültürel Miras ve Turizm maaşları asgari ücret seviyesinde olabileceği gibi daha yüksek de olabilir.

Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Atamaları

Ne yazık ki bölüm mezunlarına KPSS atamalarında kontenjan verilmediği için KPSS atamalarından bahsetmek de mümkün değil. Öyle görünüyor ki bu bölüme daha uzun süreler kadro verilmeyecek. Arkeoloji ve benzeri lisans programları mezunlarına bile çok kısıtlı kadro verilmektedir.

Kültürel Miras ve Turizm Dikey Geçiş Bölümleri

Bölümün dikey geçiş bölümleri ile alakalı dikkatimizi çeken en önemli şey, arkeoloji gibi bölümlere dikey geçiş yapma olanağının verilmemesidir. Halbuki Kültürel Miras ve Turizm bölümünün arkeoloji ile yakından ilgisi bulunmaktadır. Ancak sadece işletmecilik ve turizm ile ilgili bölümlere dikey geçiş yapma hakkı tanınmıştır. Kültürel Miras ve Turizm DGS bölümleri şunlardır:

--İşletme
--İşletme Enformatiği 
--İşletme Yönetimi 
--İşletme--Ekonomi
--Konaklama İşletmeciliği
--Konaklama ve Turizm İşletmeciliği 
--Lojistik Yönetimi
--Otel Yöneticiliği 
--Turizm İşletmeciliği
--Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik 
--Turizm ve Otel İşletmeciliği 
--Turizm ve Otel Yöneticiliği 
--Turizm ve Otelcilik

Kültürel Miras ve Turizm Bölümü Yorumlar

Eğer güzel bir üniversite hayatı yaşamak istiyorsanız bu bölümü kesinlikle okuyun deriz. Ancak ne yazık ki bu bölüm sadece sektöre olan ilgi için okunacak bir bölümdür. Amacınız bölümü okuduktan sonra bir meslek sahibi olmaksa bölümü okumaktan vazgeçin; zira KPSS ataması olmayan bu bölümden mezun olup özel sektörde iş bulmakta da çok zorlanacaksınız.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.