DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

Kamu resmi kurumlarına atanmak zor olsa da özelde iş bulma imkanına sahip olan Laboratuvar Teknolojisi hakkında güncel ve doğru bilgileri derledik. Bölüm ilginizi çektiyse ve tecih listenize bu bölümü de eklemek istiyorsanız yazımızı dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz.

Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Nedir?

Çeşitli resmi kurumlar ile özel sektöre bağlı kuruluşların laboratuvar birimlerinde görev alacak laboratuvar teknikerleri yetiştiren bir bölümdür. İki yıllık bir eğitim verilmekte ve bölümde eğitim süresi içinde öğrencilere staj yaptırılmaktadır.

Laboratuvar Teknolojisi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Laboratuvar Teknolojisi  bölümünü kazanmak isteyenlerin YKS’ye katılarak TYT  puan türünde en az 150 puan alması gerekiyor. Bölüm birçok kamu üniversitesi ile özel üniversitd okutuluyor.

Laboratuvar Teknolojisi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Laboratuvar Teknolojisi mezunlarına ‘’Laboratuvar Teknikeri’’ unvanı verilir. Laboratuvar Teknikerşerinin çalışabileceği iş alanları aşağıda sıralanmıştır:
-KPSS’den yeterli puanı alanlar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı birimlerde çalışabilirler.
- Toprak, bitki koruma-sağlığı, bitki besleme gibi özel laboratuvarlarda iş bulabilirler.
-Gıda Laboratuvarlarında faaliyet gösterebilirler.
- Kimya Laboratuvarlarında çalışabilirler.
-Gıda Kalite Kontrol Müdürlüklerine atanabilirler.
-Toprak Mahsulleri Ofisinin ilgili birimlerinde görev alabilirler.
-Tarım ve Köyişleri Bakanlığında ve Bakanlığın laboratuar kısımlarında
-Köy Hizmetleri
-Devlet Su İşleri
-Tarımsal Araştırma Enstitüleri
-Tarım İl Kontrol Laboratuarları
-Gıda Kontrol Laboratuarları
-Atık Su Arıtma Tesisleri
-Zirai Mücadele Enstitüleri
-Gümrük Müsteşarlığına bağlı laboratuvarları
- Çevre ve Su İşleri Bakanlığına bağlı kuruluşlar
- Tarım Kredi Kooperatifleri
-Üniversitelerin ilgili laboratuvarları
-Sağlık bakanlığına bağlı kuruluşlarda özellikle hastaneler
-Özel sağlık kuruluşları
-Her türlü gıda, ilaç, tarımsal girdi üreten fabrikalar
-Atık ıslah eden özel veya resmi kurumlara ait laboratuvarlar da bölümün diğer çalışma alanlarıdır.

Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar?

Çalıştıkları laboratuvarlarda çeşitli analizlerin yapılarak bunların raporlaştırılmasında görev alırlar.

Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Hastanelerde veya benzeri rsmi kurumlarda çalışan Laboratuvar teknikeri maaşları 3000-4000 bin lira dolaylarındadır. Laboratuvar teknolojisi maaşları, özel sektörde biraz daha düşüktür. Mezunlar asgari ücretle çalışabileceği gibi özelde görev yapıp da 2500-3000 lira kadar maaş alanlar da bulunmaktadır.

Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Atamaları

Kamu kurumlarına atanmak biraz zordur; bazı atamalarda Laboratuvar teknolojisi mezunları 87 ve üzeri puanlarla resmi kurumlara atanmıştır.

Laboratuvar Teknolojisi Dikey Geçiş Bölümleri

Çeşitli bölümlere dikey geçiş hakkı bulunan Laboratuvar Teknolojisi mezunları aşağıdaki 4 yıllık bölümlere, DGS’den başarılı olduğu takdirde geçiş yapabilmektedir.
--Biyoloji
--Moleküler Biyoloji ve Genetik 
--Biyoteknoloji
--Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji 
--Genetik ve Biyomühendislik 
--Biyomühendislik
--Hemşirelik
--Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri 
--Kimya

Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Yorumlar

Kamuda görev almak için KPSS’den yüksek puan alınmalıdır. Ancak özelde rahatça iş bulunabilecek bir bölüm olduğunu düşünüyoruz. Bölüm ile ilgili bu tanıtım yazısını okuyan mezunlar da lütfen düşünceleriniz bizimle paylaşsın. Böylelikle tercih yapacak üniversite adaylarına yardımcı olmuş olacaklardır.

20 yorum

 1. Adsız
  mezun olduktan sonra hiçbir iş imkanı olmayan bir bölüm eger gercekten bir iş bir gelecek hayaliniz varsa yazık etmeyın arkadaşlar kendinize. samimi söylüyorum boş bir bölüm. he dersiniz dgs ile yaparım o da size kalmış ne kadar mantıklı geliyorsa
  • Yönetici
   Evet, haklısınız, ataması gerçekten zor hatta imkansıza yakın olan bir bölüm. Ne yazık ki ülkemizde mezun olur olmaz işe başlanacak pek bölüm kalmadı. Kalan varsa da o bölümü kazanmak hiç kolay değil. Değerli yorumunuz için çok teşekkürler.
 2. Adsız
  Selamun Aleyküm arkadaşlar, sizler eğer bu bölümün ismine bakıp tercih yaparsanız en büyük yanlışınızı yapmış olursunuz. Ataması olmayan ve devlet hastanelerinde sözleşmeli çalışmaları kaldırılan bir bölüm vede bu bölümden mezun olduktan sonra özel sektörde iş bulma olanağı da kibar ismi Referans(TORPİL) ile oluyor eğer Referansınız yoksa olan sizlerin en güzel 2 yılına olmuş olur. eğer tercih yapıp ta daha sonradan hata yaptığınızı fark ederseniz yatay geçiş oluyorsa yapın ya da DGS ye sıkı bir şekilde sarılmaktan başka bir çareniz kalmamış oluyor.
 3. Adsız
  Bende bu bölümde okuyorum ismine aldanmayın hastane ile hiç bir ilgisi yok hayatınızı yakmayın ben yandım başkası yanmasın yıllarınıza yazık olur
 4. Sinan
  Arkadaşlar normalde atanmamiz hastahanelere oluyordu ama yök haklarımızı elimizden aldı bn 2008 kayitliyim ve kpss den 85.640 aldim daha bekliyorum bir tane alım bile görmedim olan varsa da torpilledir
  • Unknown
   Aranabildin mi peki şuan
  • Unknown
   Atabildiniz mi
 5. BARIS
  2 yıl boyunca verılen emekler bosuna gıdıyor bu bolumde ne yazık kı hakkımızı helal etmıyoruz umarım bı care bulunur.
 6. Unknown
  Ben de bu bölümde okudum ve altı senedir işsizim iş bulmak gerçekten zor ama bana göre eğlenceli bir bölüm severek okudum bir bölümdu eğer iş bulursam umidimi kaybetmekaybetmedim
 7. Adsız
  kardeşim ben yeni mezunum ve iş buldum staj yaptığım yerde, torpil falan da yok . özel yerleri iyi araştırın. ilaç firmalarını özellikle.
  • Unknown
   hangi alanda calisiyorsunuz zirai alandami
 8. Unknown
  Arkadaşlar bu bölümü tavsiye edermisiniz bana ben üniversite tercihi verecem ne diyorsunuz iyi bir bölüm mu.
 9. Mağdur
  Organıze sanayı bolgelerinde harcanacaginiz ve rezillik çekeceginiz bir bölümdür. Kesinlikle tavsiye etmiyorm bu bölümü okuyupta kendinize rezillik çektirmeyin. Organize sanayilerde çalışmak için bu bölümü okumanıza gerek yok hatta okumanıza hiç gerek yok. Asgari ücretin üzerine 100-200 lira atarlar önünüze başka hiç bisey olmaz bakın ben bu konuda tecrubeliyim. İş yerinde sizden çok iş isterler vardiyali calisrsinz. Haa dersiniz ki ben dgs yapicam o zaman okunur. Ama mutlaka o dgs yi de yapın arkadaşlar. Sakın bu bölümden mezun olupta kendi alanımda yani sağlıkta iş bulcam diye yola çıkmayın. Ya dgs yapın yada okumayın bu bölümu
 10. Lab Teknikeri
  Bu kadar saçma sapan ve asılsız yorumlarınınızı sizlerin başarısızlığına ya da ufkunuzun darlığına bağlıyorum, bu kadar çeşitli sektörlerde çalışma imkanı olan nadir bölümlerden, genellikle kpss, atanma gibi kayetler yazılmış.Kusura bakmayın ama siz tıbbi lab. teknisyeni değilsiniz, kan alma, biyokimyasal testler yapma, tıbbi analizler yapma konusunda tecrübelendirilmiyorsunuz.( Eğer bu alanlarda öğrenim görmek istiyorsanız tıbbi lab. teknolojileri okumalısınız. Laboratuvar teknolojisi bölümü hastane ve tıbbi lab. odaklı değildir. yukarıda yazılı olan pek çok alanda iş imkanı bulabilirsiniz başlangıç olarak ise staj yerinizde güzel bir imaj bıraktıysanız eminim ki sizi tercih edecektir. Ayrıca DGS düşünen arkadaşlar için bu bölümün geçiş bölümleri kadar çok geçiş alanı bulabileceğiniz başka bir önlisans bölümü yok.
  • Admin
   Harika yorumunuz için teşekkürler hocam elinize sağlık her bölüme bir kötülük arayanlar kendini geliştirdikleri taktirde her bölümde iş bulma fırsatı olduğundan haberleri olmayan kişiler tekrar teşekkür ederim hıcam
  • Adsız
   Gerçekten sabahtan beri düşünmekten kafayı yedim bir bölüm buluyorum güzel bunu yapabilirim diyorum ama yorumlara bakıyorum herkes karalamiş hangi bölümü seçeceğimi bilemiyorum artık laboratuar teknolojisi bölümü önerirmisiniz yukarıdaki kötü yorumlar sizce de doğru mu yardımcı olur musunuz ����
 11. Adsız
  2 yillik hangi bolumler daha iyi onereceginiz bolumler varmi acaba
 12. Unknown
  sizce bu bolumu tercih etmelimiyim torpil isleyen nir bolum mu
 13. Unknown
  Ben laboratuvar teknolojisi bölümü mezunuyum dgs hemşireliğe gecişi var diye yazdım sizler derseniz ki ben kpssden girip bu bölümden atanaýım o zaman çok çok çalışmalısınız Allah kimsenin emeğini boşa çıkarmaz sadece çalışmak ve inanmak gerek böyle yorumları okuyupta morelinizi bozmayın:)
 14. Unknown
  tarim ve ticaret bakani alimlar yapiyor faakat sayi olarak az bu sayilari artirilmali bnm 2020 siralamam 28.siradayim ama atama ol.ayinca elden bisey gelmiyor kod verilse sagliktan keske
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.