Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

Kamu resmi kurumlarına atanmak zor olsa da özelde iş bulma imkanına sahip olan Laboratuvar Teknolojisi hakkında güncel ve doğru bilgileri derledik. Bölüm ilginizi çektiyse ve tecih listenize bu bölümü de eklemek istiyorsanız yazımızı dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz.

Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Nedir?

Çeşitli resmi kurumlar ile özel sektöre bağlı kuruluşların laboratuvar birimlerinde görev alacak laboratuvar teknikerleri yetiştiren bir bölümdür. İki yıllık bir eğitim verilmekte ve bölümde eğitim süresi içinde öğrencilere staj yaptırılmaktadır.

Laboratuvar Teknolojisi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Laboratuvar Teknolojisi  bölümünü kazanmak isteyenlerin YGS’ye katılarak YGS-2 puan türünde en az 150 puan alması gerekiyor. Bölüm birçok kamu üniversitesi ile özel üniversitd okutuluyor.

Laboratuvar Teknolojisi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Laboratuvar Teknolojisi mezunlarına ‘’Laboratuvar Teknikeri’’ unvanı verilir. Laboratuvar Teknikerşerinin çalışabileceği iş alanları aşağıda sıralanmıştır:
-KPSS’den yeterli puanı alanlar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı birimlerde çalışabilirler.
- Toprak, bitki koruma-sağlığı, bitki besleme gibi özel laboratuvarlarda iş bulabilirler.
-Gıda Laboratuvarlarında faaliyet gösterebilirler.
- Kimya Laboratuvarlarında çalışabilirler.
-Gıda Kalite Kontrol Müdürlüklerine atanabilirler.
-Toprak Mahsulleri Ofisinin ilgili birimlerinde görev alabilirler.
-Tarım ve Köyişleri Bakanlığında ve Bakanlığın laboratuar kısımlarında
-Köy Hizmetleri
-Devlet Su İşleri
-Tarımsal Araştırma Enstitüleri
-Tarım İl Kontrol Laboratuarları
-Gıda Kontrol Laboratuarları
-Atık Su Arıtma Tesisleri
-Zirai Mücadele Enstitüleri
-Gümrük Müsteşarlığına bağlı laboratuvarları
- Çevre ve Su İşleri Bakanlığına bağlı kuruluşlar
- Tarım Kredi Kooperatifleri
-Üniversitelerin ilgili laboratuvarları
-Sağlık bakanlığına bağlı kuruluşlarda özellikle hastaneler
-Özel sağlık kuruluşları
-Her türlü gıda, ilaç, tarımsal girdi üreten fabrikalar
-Atık ıslah eden özel veya resmi kurumlara ait laboratuvarlar da bölümün diğer çalışma alanlarıdır.

Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar?

Çalıştıkları laboratuvarlarda çeşitli analizlerin yapılarak bunların raporlaştırılmasında görev alırlar.

Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Hastanelerde veya benzeri rsmi kurumlarda çalışan Laboratuvar teknikeri maaşları 3 bin lira dolaylarındadır. Laboratuvar teknolojisi maaşları, özel sektörde biraz daha düşüktür. Mezunlar asgari ücretle çalışabileceği gibi özelde görev yapıp da 2500 lira kadar maaş alanlar da bulunmaktadır.

Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Atamaları

Kamu kurumlarına atanmak biraz zordur; bazı atamalarda Laboratuvar teknolojisi mezunları 87 ve üzeri puanlarla resmi kurumlara atanmıştır.

Laboratuvar Teknolojisi Dikey Geçiş Bölümleri

Çeşitli bölümlere dikey geçiş hakkı bulunan Laboratuvar Teknolojisi mezunları aşağıdaki 4 yıllık bölümlere, DGS’den başarılı olduğu takdirde geçiş yapabilmektedir.
--Biyoloji
--Moleküler Biyoloji ve Genetik 
--Biyoteknoloji
--Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji 
--Genetik ve Biyomühendislik 
--Biyomühendislik
--Hemşirelik
--Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri 
--Kimya

Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Yorumlar


Kamuda görev almak için KPSS’den yüksek puan alınmalıdır. Ancak özelde rahatça iş bulunabilecek bir bölüm olduğunu düşünüyoruz. Bölüm ile ilgili bu tanıtım yazısını okuyan mezunlar da lütfen düşünceleriniz bizimle paylaşsın. Böylelikle tercih yapacak üniversite adaylarına yardımcı olmuş olacaklardır.

10 yorum

mezun olduktan sonra hiçbir iş imkanı olmayan bir bölüm eger gercekten bir iş bir gelecek hayaliniz varsa yazık etmeyın arkadaşlar kendinize. samimi söylüyorum boş bir bölüm. he dersiniz dgs ile yaparım o da size kalmış ne kadar mantıklı geliyorsa

Evet, haklısınız, ataması gerçekten zor hatta imkansıza yakın olan bir bölüm. Ne yazık ki ülkemizde mezun olur olmaz işe başlanacak pek bölüm kalmadı. Kalan varsa da o bölümü kazanmak hiç kolay değil. Değerli yorumunuz için çok teşekkürler.

Selamun Aleyküm arkadaşlar, sizler eğer bu bölümün ismine bakıp tercih yaparsanız en büyük yanlışınızı yapmış olursunuz. Ataması olmayan ve devlet hastanelerinde sözleşmeli çalışmaları kaldırılan bir bölüm vede bu bölümden mezun olduktan sonra özel sektörde iş bulma olanağı da kibar ismi Referans(TORPİL) ile oluyor eğer Referansınız yoksa olan sizlerin en güzel 2 yılına olmuş olur. eğer tercih yapıp ta daha sonradan hata yaptığınızı fark ederseniz yatay geçiş oluyorsa yapın ya da DGS ye sıkı bir şekilde sarılmaktan başka bir çareniz kalmamış oluyor.

Bende bu bölümde okuyorum ismine aldanmayın hastane ile hiç bir ilgisi yok hayatınızı yakmayın ben yandım başkası yanmasın yıllarınıza yazık olur

Arkadaşlar normalde atanmamiz hastahanelere oluyordu ama yök haklarımızı elimizden aldı bn 2008 kayitliyim ve kpss den 85.640 aldim daha bekliyorum bir tane alım bile görmedim olan varsa da torpilledir

2 yıl boyunca verılen emekler bosuna gıdıyor bu bolumde ne yazık kı hakkımızı helal etmıyoruz umarım bı care bulunur.

Ben de bu bölümde okudum ve altı senedir işsizim iş bulmak gerçekten zor ama bana göre eğlenceli bir bölüm severek okudum bir bölümdu eğer iş bulursam umidimi kaybetmekaybetmedim

kardeşim ben yeni mezunum ve iş buldum staj yaptığım yerde, torpil falan da yok . özel yerleri iyi araştırın. ilaç firmalarını özellikle.

Arkadaşlar bu bölümü tavsiye edermisiniz bana ben üniversite tercihi verecem ne diyorsunuz iyi bir bölüm mu.

Organıze sanayı bolgelerinde harcanacaginiz ve rezillik çekeceginiz bir bölümdür. Kesinlikle tavsiye etmiyorm bu bölümü okuyupta kendinize rezillik çektirmeyin. Organize sanayilerde çalışmak için bu bölümü okumanıza gerek yok hatta okumanıza hiç gerek yok. Asgari ücretin üzerine 100-200 lira atarlar önünüze başka hiç bisey olmaz bakın ben bu konuda tecrubeliyim. İş yerinde sizden çok iş isterler vardiyali calisrsinz. Haa dersiniz ki ben dgs yapicam o zaman okunur. Ama mutlaka o dgs yi de yapın arkadaşlar. Sakın bu bölümden mezun olupta kendi alanımda yani sağlıkta iş bulcam diye yola çıkmayın. Ya dgs yapın yada okumayın bu bölümu

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.