DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Lastik ve Plastik Teknolojisi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Lastik ve Plastik Teknolojisi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

2 yıllık Lastik ve Plastik Teknolojisi iş imkanı pek de bulunmayan ve devlete ataması neredeyse hiç olmayan bir önlisans bölümüdür. Her şeye rağmen düşük puan alıp da bir şekilde üniversiteye yerleşme hayali içinde olanların veya bölüme ilgi duyanların tercih edebileceği bir bölümdür. Lastik ve Plastik Teknolojisi hakkında sormak istediklerinizi aşağıda bulunan yorum kutusu aracılığı ile bizlere sorabilirsiniz.

Lastik ve Plastik Teknolojisi Bölümü Nedir?

Lastik ve plastik üretim fabrikalarında lastik üretiminin her türlü aşamasında görv yapacak lastik plastik teknikerleri yetiştiren bir üniversite bölümüdür. 3-4 üniversitede bu bölüm okutulmaktadır.

Lastik ve Plastik Teknolojisi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Bölümü tercih etmek isteyen adaylar TYT  türünde 150 veya üzeri bir puana sahip olmalıdır. Üniversite adaylarının bu bölüm için YKS’ye girmesi yeterlidir.

Lastik ve Plastik Teknolojisi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Lastik ve Plastik Teknolojisi mezunlarına ‘’Lastik-Plastik Teknikeri’’ unvanı verilir. Bölüme devlet daireleri için kadro verilmediği için mezunlar sadece özel sektörde çalışırlar. Lastik ve Plastik Teknolojisi iş olanakları şunlardır:

-Lastik ve Plastik üretim fabrikaları
-Otomotiv sanayisi
 -KPSS ile çeşitli resmi kurumlar

Lastik ve Plastik Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar?

Lastik plastik teknikerleri lastik ve plastik üreten fabrikalarda lastik hamurundan motorlu araç lastiği ve plastik imali için planlanan işleri yapar. Lastik plastik teknikeri kimya mühendisinin kendisine verdiği diğer görevleri yerine getirir.

Lastik ve Plastik Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel fabrikalarda çalışan lastik teknikeri maaşları 2500-3000 lira dolaylarındadır. Ancak hepsinin aldığı maaş eşit değildir. Çalışılan fabrikaya veya işletmeye göre daha düşük veya daha yüksek maaş almaları da mümkündür.lastik plastik teknikeri maaşları bu şekildedir 

Lastik ve Plastik Teknolojisi Bölümü Atamaları

Ne yazık ki bu önlisans programından mezun teknikerlerin devlete atanma şansı yoktur. En azından bugüne kadar bölüm mezunlarına hiç kadro verilmedi. Önümüzdeki senelerde ne olacağı ise bilinmez.

Lastik ve Plastik Teknolojisi Dikey Geçiş Bölümleri

Bölümü başarı ile bitirip Yüksek Öğretim Kurulunun gerçekleştirdiği DGS’de başarı gösteren tekniker adayları, aşağıda belirttiğimiz lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Lastik ve Plastik Teknolojisi DGS bölümleri şunlardır:

--İmalat Mühendisliği 
--Kimya
--Kimya Mühendisliği
--Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya 
--Polimer Mühendisliği

Lastik ve Plastik Teknolojisi Bölümü Yorumlar

Sanayi şehirlerinde özellikle otomotiv sektörünün geliştiği şehirlerde yaşayanların bu alanda iş bulması daha kolay olacaktır. Ancak bölümden mezun olup da özelde bile olsa iş sahibi olmak gerçekten güçtür.

5 yorum

 1. Unknown
  Bu bölümü bu kadar kötülemeniz iğrenç bi durum polimer teknolojisi diğer adıyla polimer kimyası kimya sektöründe birçok iş olanağı mevcut lastik plastiğin diğer adı polimerdir ve kimyadır yüksek maaşlarla bile iş var sadece özel sektör değil devlet firmalarında da işler var ben polimer öğrencisi olarak yapmış olduğunuz bu kötülemeyi ve insanları yanlış yönlendirmenizi kınıyorum
 2. Unknown
  İsminden dolayi bir sürü küçümsemrlere ve alaya maruz kalırsınız arkadaslar,evet lastik teknolojisi yani diğer adıyla Elastomer teknolojisi Polimer kimyanın bir ara dalidir.Puani diğer onlisans programlarina göre daha yüksektir,çünkü bu bölüm hiçte hafife alinacak bir bolum değildir arkadaşlar!Bu bölümde başta kimya olmak uzere fizik ve makine bilginizin de tam olması gerekir,aksi taktirde mezun olmanız gerçekten zordur.Kocaeli,Bursa gibi sanayinin yoğun olduğu bir ilde yaşıyorsanız iş bulma imkânınız nispeten daha fazla olacaktir.
  • Adsız
   merhaba yorumunu kötülemek gibi bir amacım yok bu bölüm mezunuyum 2015 yılında bursada yaşıyorum ama bölüm ile alakalı hiç bir iş bulamadım ilkokul mezunu olan kişiler ile aynı işi veriyorlar kısaca operatörlük
 3. Unknown
  Pagev
 4. Unknown
  Biz okuduk ne goodyear ne pirelli sahip cikmadi.simdi odun fabrikasinda agaç tozu topluyoz salak gibi
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.