Lojistik Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Değerli üniversite adayları, sanırız ki üniversite tercih aşamasındasınız veya şimdilik sadece bölüm araştırması içine girdiniz. Doğal olarak 2 yıllık Lojistik bölümü ile karşılaştınız ve bölüm hakkında anlatılanlar dikkatinizi çekti; hatta sizi cezbetti. Öncelikle şunu söylemek istiyoruz: Bu yazıyı okuyana kadar 2 yıllık Lojistik bölümü hakkında tüm okuduklarınızı, izlediklerinizi unutun ve sadece söylediklerimize kulak kesilin.

Sevgili adaylar, ne yazık ki Lojistik bölümü türlü mecralarda adeta bir şehir efsanesi haline gelmiş durumda. Herkes adeta papağanlaşırcasına aynı şeyi tekrar ediyor: Yok lojistik şöyle iyi, yok böyle iyi, bilmem yüzyılın mesleği... bla bla bla... Hayatınızla oynuyorlar, duygularınızla, hayallerinizle oynuyorlar. Kardeşim sormazlar mı ‘’Madem Loşistik öyle geleceğin, asrın mesleği bölümden mezun olanlar neden o kadar işsiz?’’ Koskocaman Türkiye Cumhuriyeti’nin hiç mi bu bölümden mezun olmuş meslek elemanlarına ihtiyacı yok ki KPSS atamalarında ya bölüme hiç kontenjan verilmiyor yahut yok denecek kadar az veriyor?

Kardeşim, özel sektör mektör yalan... Bizim ülkemizde özel sektör, sömürüden başka bir şey değil. Devlette çalışırsın 3-4 bin lira maaş alırsın, özelde milletin kıçını yalamak zorunda kalırsın, asgari ücrete kalırsın. Benim devletim, onlarca, belki de yüzlerce üniversiteye Lojistik bölümünü açıyor da her sene KPSS’den parmak sayısını geçmeyecek kadar kadro hakkı veriyorsa o bölüm benim için yoktur. Neyse, bölüm hakkında bilgi verelim, sizler kendiniz karar verin neyin ne olduğuna...

Ancak lütfen ismi lazım olmayan bazı özel üniversitelerin öğrenci avlamak için programdan programa koşup şu bölüm şöyledir, bu bölüm böyledir demeçlerine kanmayın. Her şeyden önce bölümlerin atamalarına bakın. Devletiniz sizi resmi kurumlarına yerleştirebiliyor mu ya da hiç olmazsa mezun olduğunuzda kendi işinizi kurabiliyor musunuz ona bakın... Şimdi dilerseniz bölümün klasik tanıtımına geçelim:

Lojistik Bölümü Nedir?

Bazı resmi kurumlar ile özel kurumlarda nakliyat, gümrükleme, dağıtım gibi hizmetlerde çalışacak meslek elemanları yetiştiren bir önlisans programıdır.

Lojistik Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

YGS-6 puanı ile öğrenci almaktadır. 2 yıllık Lojistik yazacak adayların bu puan türünde en az 150 puan almış olması gerekir.


Lojistik İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

2 yıllık Lojistik mezunları aşağıdaki iş alanlarında faaliyet göstermektedir.
-Dış ticaret departmanları
-Finans departmanları
-Lojistik departmanları
-İthalat ve ihracat firmaları
-Dağıtım sektörü
-Depolama sektörü
-Gümrükleme sektörü
-Uluslararası taşımacılık sektörü

Lojistik Bölümü Ne İş Yapar?

Çalıştıkları işletme veya firmaların taşımacılık, nakliye, dağıtım şu bu işleri ile ilgilenirler.

Lojistik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

1000 lira alan da varmış, 5000 lira alan da 10000 bin lira alan da. Dağ başı zaten güzel ülkem. Aynı bölümü okuyacaksın, aynı işi yapacaksın ama aldığın maaş arasında uçurum fark olacak. Tamam, haklısınız, kendinizi yetiştirdiyseniz, birden fazla yabancı dil biliyorsanız, iletişim becerileriniz yüksekse elbette daha fazla maaş alırsınız ama 1000 ile 10000 arasındaki fark biraz fazla değil mi?

Lojistik Bölümü Atamaları

2 yıllık Lojistik mezunlarının KPSS ile devlet kurumlarına atanabilmesi için en az 86 puan alması gerekmektedir. Son birkaç yılda yapılmış KPSS alımlarında sonuçlar böyle olmuştur. 86 puanla atama yapıldığında da çok sınırlı sayıda alım olmuştu.

Lojistik Dikey Geçiş Bölümleri

2 yıllık Lojistik bitirenler aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapma hakkına sahiptir.

--Havacılık Yönetimi 
--İşletme
--İşletme Yönetimi 
--Lojistik
--Lojistik Yönetimi
--Teknoloji ve Bilgi Yönetimi 
--Ulaştırma ve Lojistik 
--Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi 
--Uluslararası Finans
--Uluslararası Finans ve Bankacılık 
--Uluslararası Lojistik
--Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık 
--Uluslararası Lojistik Yönetimi
--Uluslararası Ticaret, Lojistik ve İşletmecilik 
--Uluslararası Ticaret
--Uluslararası Ticaret ve Lojistik 
--Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi

Lojistik Bölümü Yorumlar


Arkadaşlar ticaretin geliştiği özellikle büyük liman kentlerimizde iş bulmanız mümkün olabilir. Bu bölümden mezun olup da istihdam edilmeniz için en azından İngilizceyi ve mümkünse birden fazla yabancı dili çok iyi seviyede bilmeniz gerekir. Ayrıca her türlü konuda kendinizi geliştirmiş olmalı, diksiyonunuz güzel olmalı, mümkünse de erkekseniz yakışıklı, bayan iseniz de güzel olmalısınız. Ne yazık ki gerçekler bu şekilde...

8 yorum

Hic ic acici bir metin olmamis hep karamsarlik

cidden hep bir karamsarlık var

gerçekten çok karamsar bir yorum içim karardı sizin yüzünüzden ve arkadaşım tırcı olmaya karar verdi opet iş ilanlarına bakıyoruz şuan sizi kınıyorum

arkadaşlar bende bu bölüm hakkında pek bi karamsarım.. ama tek gerçek yabancı dili olan yüksek maaşla işe başlayabiliyor. olumsuz yorum yapan kişiler kesinlikle kendisini üniversite zamanlarında geliştirmemiş yabancı dil yapmamış kişilerdir aldırış etmeyin yani... SAYGILAR

Gerçekler bunlar

bu bölümü tanıtmak falan değil resmen mesleği kötülemek olmuş hep eksi yönleri ele alınmış bu yazıyı okuyup hayallerinizden hedeflerinizden vazgeçmeyin iyice araştırın karar sizin.

Meslekten soğuttunuz bravo yani.. 👏👏

Arkadaşlar ablam bu 2 yıllık lojistikten mezun ve posta da dagitimci 3.5 4 arasi maaşı var birkeresinde performans vs. Ile 6 bin aldı iş meslek kötülemeye gelince ben de konuşur her mesleği kötülerim kendi biryere getirememiş insanlara aldırış etmeyin her meslek iyi yapıldığında maaşı iyidir lojiatik okuyacaksanız yabancı dile odaklanmanızı öneririm herkese başarılar kesinlikle bunları okuyup içinizi karartmayın :)

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.