DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Lojistik Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Lojistik Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Değerli üniversite adayları, sanırız ki üniversite tercih aşamasındasınız veya şimdilik sadece bölüm araştırması içine girdiniz. Doğal olarak 2 yıllık Lojistik bölümü ile karşılaştınız ve bölüm hakkında anlatılanlar dikkatinizi çekti; hatta sizi cezbetti. Öncelikle şunu söylemek istiyoruz: Bu yazıyı okuyana kadar 2 yıllık Lojistik bölümü hakkında tüm okuduklarınızı, izlediklerinizi unutun ve sadece söylediklerimize kulak kesilin.

Sevgili adaylar, ne yazık ki Lojistik bölümü türlü mecralarda adeta bir şehir efsanesi haline gelmiş durumda. Herkes adeta papağanlaşırcasına aynı şeyi tekrar ediyor: Yok lojistik şöyle iyi, yok böyle iyi, bilmem yüzyılın mesleği... bla bla bla... Hayatınızla oynuyorlar, duygularınızla, hayallerinizle oynuyorlar. Kardeşim sormazlar mı ‘’Madem Loşistik öyle geleceğin, asrın mesleği bölümden mezun olanlar neden o kadar işsiz?’’ Koskocaman Türkiye Cumhuriyeti’nin hiç mi bu bölümden mezun olmuş meslek elemanlarına ihtiyacı yok ki KPSS atamalarında ya bölüme hiç kontenjan verilmiyor yahut yok denecek kadar az veriyor?

Kardeşim, özel sektör mektör yalan... Bizim ülkemizde özel sektör, sömürüden başka bir şey değil. Devlette çalışırsın 3-4 bin lira maaş alırsın, özelde milletin kıçını yalamak zorunda kalırsın, asgari ücrete kalırsın. Benim devletim, onlarca, belki de yüzlerce üniversiteye Lojistik bölümünü açıyor da her sene KPSS’den parmak sayısını geçmeyecek kadar kadro hakkı veriyorsa o bölüm benim için yoktur. Neyse, bölüm hakkında bilgi verelim, sizler kendiniz karar verin neyin ne olduğuna...

Ancak lütfen ismi lazım olmayan bazı özel üniversitelerin öğrenci avlamak için programdan programa koşup şu bölüm şöyledir, bu bölüm böyledir demeçlerine kanmayın. Her şeyden önce bölümlerin atamalarına bakın. Devletiniz sizi resmi kurumlarına yerleştirebiliyor mu ya da hiç olmazsa mezun olduğunuzda kendi işinizi kurabiliyor musunuz ona bakın... Şimdi dilerseniz bölümün klasik tanıtımına geçelim:

Lojistik Bölümü Nedir?

Bazı resmi kurumlar ile özel kurumlarda nakliyat, gümrükleme, dağıtım gibi hizmetlerde çalışacak meslek elemanları yetiştiren bir önlisans programıdır.

Lojistik Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

TYT  puanı ile öğrenci almaktadır. 2 yıllık Lojistik yazacak adayların bu puan türünde en az 150 puan almış olması gerekir.


Lojistik İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

2 yıllık Lojistik mezunları aşağıdaki iş alanlarında faaliyet göstermektedir.
-Dış ticaret departmanları
-Finans departmanları
-Lojistik departmanları
-İthalat ve ihracat firmaları
-Dağıtım sektörü
-Depolama sektörü
-Gümrükleme sektörü
-Uluslararası taşımacılık sektörü

Lojistik Bölümü Ne İş Yapar?

Çalıştıkları işletme veya firmaların taşımacılık, nakliye, dağıtım işleri ile ilgilenirler.

Lojistik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Lojistik maaşlar 2500 lira alan da varmış, 5000 lira alan da 10000 bin lira alan da. Dağ başı zaten güzel ülkem. Aynı bölümü okuyacaksın, aynı işi yapacaksın ama aldığın maaş arasında uçurum fark olacak. Tamam, haklısınız, kendinizi yetiştirdiyseniz, birden fazla yabancı dil biliyorsanız, iletişim becerileriniz yüksekse elbette daha fazla maaş alırsınız ama 2500 ile 10000 arasındaki fark biraz fazla değil mi?

Lojistik Bölümü Atamaları

2 yıllık Lojistik mezunlarının KPSS ile devlet kurumlarına atanabilmesi için en az 86-97 puan alması gerekmektedir. Son birkaç yılda yapılmış KPSS alımlarında sonuçlar böyle olmuştur. 86-97 puanla atama yapıldığında da çok sınırlı sayıda alım olmuştu.

Lojistik Dikey Geçiş Bölümleri

2 yıllık Lojistik bitirenler aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapma hakkına sahiptir.

--Havacılık Yönetimi 
--İşletme
--İşletme Yönetimi 
--Lojistik
--Lojistik Yönetimi
--Teknoloji ve Bilgi Yönetimi 
--Ulaştırma ve Lojistik 
--Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi 
--Uluslararası Finans
--Uluslararası Finans ve Bankacılık 
--Uluslararası Lojistik
--Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık 
--Uluslararası Lojistik Yönetimi
--Uluslararası Ticaret, Lojistik ve İşletmecilik 
--Uluslararası Ticaret
--Uluslararası Ticaret ve Lojistik 
--Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi

Lojistik Bölümü Yorumlar

Arkadaşlar ticaretin geliştiği özellikle büyük liman kentlerimizde iş bulmanız mümkün olabilir. Bu bölümden mezun olup da istihdam edilmeniz için en azından İngilizceyi ve mümkünse birden fazla yabancı dili çok iyi seviyede bilmeniz gerekir. Ayrıca her türlü konuda kendinizi geliştirmiş olmalı, diksiyonunuz güzel olmalı, mümkünse de erkekseniz yakışıklı, bayan iseniz de güzel olmalısınız. Ne yazık ki gerçekler bu şekilde...

18 yorum

 1. Unknown
  Hic ic acici bir metin olmamis hep karamsarlik
 2. Adsız
  cidden hep bir karamsarlık var
 3. Unknown
  gerçekten çok karamsar bir yorum içim karardı sizin yüzünüzden ve arkadaşım tırcı olmaya karar verdi opet iş ilanlarına bakıyoruz şuan sizi kınıyorum
  • Unknown
   Hhaahah
 4. Adsız
  arkadaşlar bende bu bölüm hakkında pek bi karamsarım.. ama tek gerçek yabancı dili olan yüksek maaşla işe başlayabiliyor. olumsuz yorum yapan kişiler kesinlikle kendisini üniversite zamanlarında geliştirmemiş yabancı dil yapmamış kişilerdir aldırış etmeyin yani... SAYGILAR
 5. Adsız
  Gerçekler bunlar
 6. Adsız
  bu bölümü tanıtmak falan değil resmen mesleği kötülemek olmuş hep eksi yönleri ele alınmış bu yazıyı okuyup hayallerinizden hedeflerinizden vazgeçmeyin iyice araştırın karar sizin.
 7. Unknown
  Meslekten soğuttunuz bravo yani.. 👏👏
 8. Ömer Önder
  Arkadaşlar ablam bu 2 yıllık lojistikten mezun ve posta da dagitimci 3.5 4 arasi maaşı var birkeresinde performans vs. Ile 6 bin aldı iş meslek kötülemeye gelince ben de konuşur her mesleği kötülerim kendi biryere getirememiş insanlara aldırış etmeyin her meslek iyi yapıldığında maaşı iyidir lojiatik okuyacaksanız yabancı dile odaklanmanızı öneririm herkese başarılar kesinlikle bunları okuyup içinizi karartmayın :)
  • Adsız
   Peki kpss den kaç puan aldı? Ben de lojistik okuyorumda
  • Adsız
   ya lojistik okuyup bu kpss'ye girme aklını kim veriyor size
 9. Adsız
  Ben yıllarca bu sektörde çalıştım, operasyon departmanında iseniz şamar oğlanı olarak görev yaparsınız, 3 kuruş maaşa hem patron, hem diğer çalışma arkadaşları, hem de müşteriler tarafından aşağılanarak, kavga dövüş çalışarak psikopat olmaya adaylığınızı koyarsınız. Gidin pasta börek pişirin daha iyi. Bu bölümü anlatan iyi anlatmış, dediği kadar var yani.
 10. Unknown
  Çok özür dilerim ama bu yazılanlar çok yanlış birincisi uçurum değil bu kpss puanları aklı olan gitsin 2019 atama puanlarına baksın 68-69-70 he 90 da var ama en yüksek 90 kardeşim 100.000 nasıl kazanıyor bir lojistikci kesinlikle bu yazıya itibar etmeyin geleceği gerçekten olan bir bölüm
  • Unknown
   Eğer kendini geliştirirsen çok rahat kazanırsın bu sana bağlı. İyi bir yabancı dilin varsa insanlarla iletişimin iyiyse kendi şirketinin patronu bile olursun boş boş yorum yapmayın bari.
 11. Unknown
  çok kaaransar bir yazı yazmışsınız gerçekten çok kötü bir yazı okuyun gençler bölüm bir harika
 12. Unknown
  Istanbul Üniversitesi Lojistik Yönetimi okumak istiyorum ama fazla bilgim yok acaba nasıl meslek önerirmisiniz?
  • Adsız
   kardeşim oku bu arkadaş saçma sapan yazı yazmış.Eğer gerçekten geleceğini düşünüyorsan bir fark yaratmak istiyorsan bu bölüme gir derslerine iyi çalışarak kendini geliştirip 1-2 tane yabancı dil öğrenerek, diksiyonunu geliştirip mesleki alanda çabalarsan en iyi yerlere gelirsin. Bu yazıyı yazan arkadaş oturduğu yerden boş yapmış.
 13. Unknown
  Bu ne ya yok bu işsiz yok şu işsiz ne yapalım o zaman? Madem bu kadar iyi biliyorsunuz web site başlığına iş olanağı olan bölümler yazsaydınız boş boş bilgilendirme yapıyorsunuz burda.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.