DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Makine Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Makine Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Makineler insan hayatında önemli bir yer kaplamaktadır. Kullandığımız çeşitli makineler hayatımızı kolaylaştırmakta, işlerimizi daha kısa zamanda ve daha az güç sarf ederek yapmamızı sağlamaktadır. Bir de tüm bu makineleri üreten, gerektiğinde onaran, bakımını yapan insanlar var. İşte, Makine bölümü mezunları da bu insanlar arasında yer alıyor. Üretim fabrikalarında çalışarak makine üretiminde görev alıyor, kimi zaman da bozulan makineleri onarıp bakımlarını yapıyor.

Sizler için 2 yıllık Makine bölümü tanıtım sayfamızda size lazım olacak her türlü bilgiyi bir araya getirmeye çalıştık. İki yıllık Makine bölümü iş imkanları, maaşları ve atamaları hakkında bilgiler vererek bölümün tercih edilip edilmemesi gerektiği hakkında sizlere fikirler verdik. Dilerseniz yazımızın ayrıntılarına geçerek Makine bölümünü daha yakından tanıyalım.

Makine Bölümü Nedir?

Resmi kamu kurumları ile makine üreten özel işletme veya fabrikalarda, otomotiv sanayisinde, demir-çelik sektöründe çalışacak deneyimli makine teknikerleri yetiştiren bir üniversite bölümüdür. Onlarca üniversitede bölümün eğitimi verilmekte olup, dilediğiniz takdirde özel üniversitelerde ücretli olarak da bölümü okuyabiliyorsunuz. Makine bölümü öğrencileri, meslekte kendilerini geliştirmek namına 40 günlük staj eğitiminden geçmektedir. Dersleri sayısal yoğunluklu bir bölümdür.

Makine Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Üniversiteler Makine bölümüne TYT puanı ile öğrenci almaktadır. Baraj puanını geçen tüm adaylar, bölümü tercih listesine ekleyebilir. Bölüm için girilmesi gereken sınav TYT’dir.

Makine İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bölüm mezunlarına ‘’Makina Teknikeri’’ unvanı verilmektedir. 2 yıllık Makine bölümü iş olanakları şunlardır:

-Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü
-Tüm fabrikaların ve işletmelerin imalat, bakım-onarım, proje, planlama, makine resim ve konstrüksiyonla ilgili bölümleri
-Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. Genel Müdürlüğü
-Takım tezgahları ve CNC işleme merkezleri ile talaşlı imalat yapan işyerleri
-Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
-Makine ve metal sanayi
-Otomotiv sektörü
-Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü
-Demir-çelik, kimya, tekstil, cam, çimento endüstrisi
-Türkiye Elektrik İletim A.Ş.Genel Müdürlüğü
-Haddehaneler ve çelikhaneler

Makine Bölümü Ne İş Yapar?

Makine teknikerinin çalıştığı kurum veya özel işletmdeki bazı görevleri şunlardır:

-Makine mühendislerinin tasarladığı makinelerin veya motorların teknik resimlerini çizer.
-Makinelerin yahut motorların üretimi için planlanan işlemlerin, talaşlı ve talaşsız üretim teknikleri ile yapılmasını sağlar.
-Makine veya motorların yerlerine yerleştirir, gerektiğinde bunların bakım ve onarımlarını yapar.

Makine Bölümü Maaşları Ne Kadar?

2 yıllık makine bölümü maaşları kamuda 3500-4000 lira civarında iken özel fabrika ve işletmelerde asgari ücret ile Makine tekniker maaşları 3000-3500 lira arasında değişebilmektedir. Makine teknikeri maaşları çalışılan alana veya yapılan göreve göre farklılık gösterebilmektedir.

Makine Bölümü Atamaları

Makine bölümünden başarı ile mezun olup KPSS önlisans oturumundan 80-97 civarında puan alanlar çeşitli devlet kurumlarına atanmıştır. Ancak bölümden her yıl binlerce mezun çıktığı için önümüzdeki yıllarda KPSS atama puanları yükselebilir. KPSS atamalarında kontenjanın sınırlı tutulmasının bir diğer sebebi ise ülkenin ekonomik durumu ve devlet politikasıdır.

Makine Dikey Geçiş Bölümleri

Makine bölümünü kazandığı halde bölümün beklentilerini karşılamadığını düşünenler henüz geç kalmış değil. Bildiğiniz gibi YÖK, her sene DGS adı verilen bir sınav düzenlemektedir. Bu sınav sayesinde 2 yıllık bölüm mezunları, kendilerine izin verilen bazı lisans bölümlerine dikey geçiş yapabiliyor. Siz de Makine bölümünü tercih etmeyi düşünüyorsanız veya şu an bu bölümde okuyorsanız, mezun olduktan sonra DGS’ye girerek bazı 4 yıllık üniversite programlarına dikey geçiş yapabilirsiniz. 2 yıllık Makine DGS bölümleri şunlardır:

--Endüstri Mühendisliği
--Enerji Sistemleri Mühendisliği
--Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği 
--Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği
--Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği 
--İmalat Mühendisliği
--Makine Mühendisliği
--Makine ve İmalat Mühendisliği 
--Malzeme Bilimi ve Mühendisliği 
--Malzeme Mühendisliği
--Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 
--Otomotiv Mühendisliği
--Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği

Makine Bölümü Yorumlar

İş imkanları açısından Türkiye’deki önlisans programları arasında ortalama bir seviyeye sahiptir. Bölüm mezunları ne tamamen işsiz kalır ne de çok kolay iş bulur. KPSS’de başarı gösterip yeterli puanı alanlar çeşitli devlet kurumlarına memur statüsünde tekniker olarak atanabilir. Atanamayanlar ise çşitli sektörlerde iş bulma olanaklarına sahiptir. Az da olsa bölümü bitirdiği halde devlette de özelde de iş bulamayanlar da vardır. Kısacası şunu söyleyebiliriz. KPSS’ye gerçekten çalışırsanız devlete atanma ihtimaliniz çok yüksektir. Hiç olmadı DGS’ye yüklenerek size geçiş imkanı sunulan çok güzel 4 yıllık mühendislik bölümlerine geçebilirsiniz.

1 yorum

  1. Adsız
    come to beşktaş :D
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.