DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

İcra edilen meslek bakımından Makine Resim ve Konstrüksiyon bölümü, Makine bölümü ile benzerlik gösterir. Zaten her ikisinin de çalışma alanları, dikey geçiş bölümleri filan neredeyse aynıdır. Bu bölümde de hem devlete ait kurumlarda hem de özel sektörde iş bulmak mümkündür.Ülkemizdeki birçok devlet üniversitesinde bölümün eğitimi verilmektedir.

Hazırladığımız bu yazıda Makine Resim ve Konstrüksiyon bölümünün iş bulma olanakları, maaşları ve atamaları hakkında güncel bilgiler verdik. Yaptığımız açıklamaları okuyarak bölüm hakkında daha iyi fikir edeceğinizi umuyoruz.

Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Nedir?

Devlete ait resmi kurumlarda veya makine sektörüne bağlı özel işletmelerde tekniker olarak faaliyet gösterebilecek meslek elemanları yetiştiren bir bölümdür.

Makine Resim ve Konstrüksiyon Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

TYT  puanı ile öğrenci alan bölüm için girilmesi gereken tek sınav TYT'dir. Bölümü tercih listesine yazabilmek için TYT  puan türünde minimum 150 puan alınmış olması gerekir.

Makine Resim ve Konstrüksiyon İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Makine Resim ve Konstrüksiyon bölümü mezunlarına  "Makine Resim Konstrüksiyon Teknikeri" unvanı verilmektedir. Okuduğu bu bölümü başarı ile bitiren mezunlar gerek resmi devlet kurum ve kuruluşlarında gerekse de özel sektöre ait işletmelerde iş bulma imkanına sahiptir. Bölümün temel iş olanakları şunlardır:

-Karayolları Genel Müdürlüğü
-Teknik büroları
-Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü
-Makine Kimya Endüstrisi Kurumu
-Sümerbank
-Makine üretim fabrikaları
-Otomotiv endüstrisi
-Belediyeler

Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Ne İş Yapar?

Makine Resim ve Konstrüksiyon mezunları çizim teknikleri konusunda ciddi anlamda uzmanlaşırlar. Her türlü makine veya motor veya bunların parçalarının teknik resimlerini çok iyi bir şekilde çizerler. Görev aldıkları kurum veya işletmede genellikle aşağıda sıraladığımız işleri yaparlar:

-Makine ve makine parçalarının çizimini yapmadan önce bunları inceler ve ne yapacağını planlar.
-Ölçümlemeyi yaparak, üretilecek olan makine veya parçalarının imalat resimlerini hazırlar ve bu parçaların ayrıntılı taslaklarını yapar.
-Üretim faaliyetlerini planlar.
-Gerektiğinde seçilmiş olan üretim tekniğinin uygunluğunu değerlendirir.
-Makineleme esnasında üretimi denetler.
-Üretim yapılan parçalarla ilgili herhangi bir sıkıntı oluştuğunda gerekirse üretimi durdurur ve gerekli düzenlemeleri sağlayarak üretime devam eder.
-Kurumda belirlenen iş sağlığı ve güvenliğini sağlar.
-Varsa mühendisler ile işçiler arasındaki iletişimi sağlar.

Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Makine Resim ve Konstrüksiyon maaşları devlet kurumlarında farklı özel işlemelerde farklıdır. Devlette görev yapan bir Makine Resim ve Konstrüksiyon Teknikeri maaşı 3500-4000 lira kadarken özelde faaliyet gösteren birisi için Makine Resim ve Konstrüksiyon maaşları 2500-3000 lira arasında değişmektedir.

Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Atamaları

Bölümün KPSS puanları ne yazık biraz yüksektir. Öyle ki bu bölümden mezun olup devlet dairelerine memur olarak atanmanız için KPSS önlisans oturumundan 83-85 civarı puanlar almalısınız. Aksi takdirde boşta kalır veya özel sektöre bağlı olarak çalışırsınız.

Makine Resim ve Konstrüksiyon Dikey Geçiş Bölümleri

Makine Resim ve Konstrüksiyon mezunları dikey geçiş konusunda epey şanslı sayılır. Yök tarafından bölüm için belirlenen birçok lisans programı mevcut. Mezunların dikey geçiş yapabileceği tüm bölümler mühendislik bölümleridir. Ve bu bölümler gerçekten de geleceği parlak, iş imkanı yüksek bölümler arasında sayılmaktadır. Makine Resim ve Konstrüksiyon DGS bölümleri şunlardır:

--Endüstri Mühendisliği
--Enerji Sistemleri Mühendisliği
--Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği 
--Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği
--Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği 
--İmalat Mühendisliği
--Makine Mühendisliği
--Makine ve İmalat Mühendisliği 
--Malzeme Bilimi ve Mühendisliği 
--Malzeme Mühendisliği
--Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 
--Otomotiv Mühendisliği
--Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği

Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü Yorumlar

Özellikle teknik resimleme konusunda yetenek sahibi olanlar, bununla birlikte makinelere ilgi duyanların tercih edip zevkle okuyacakları bir bölümdür. İş imkanları da özelde oldukça fazladır. Resmi kurumların dışında özel sektörde faaliyet gösterebileceğiniz birçok sektör bulunmaktadır.

1 yorum

  1. Adsız
    Öncelikle şunu belirteyim özelde çalışan bir ressamım kendini geliştirirsen 3,5 milyar hatta 4-5 milyara kadar günümüz şartlarında maaş alıyorsun bana teklif edilen maaş 3250 tl oldu devlete gelirsek ataması çok zor 85 in altında atanma şansın umuttur ben kesin atanacağım dersen minimum puanın 85+ olmak zorunda alımları bir hayli hatta yok denecek kadar düşüktür yılda 10 u geçmez şöyle bir avantajı vardır 85 puan almış biri diğer yan bölümleride tercih eder özellikle adalet bakanlıklarının açmış olduğu katip mubaşir gardiyan vs. bu sebeple çok rakibiniz yoktur tavsiyem şudur ki kpss yi yaparım 85 ustu almak zor değil diyorsanız sıkıntı yok ama diğer türlü atanma şansınız yok özel sektörü tavsiye edermiyim evet ederim kurumsal bir firma ise güzel maaş ve rahat işiniz olur işinizi doğru ve zamanında yaptığınız sürece kimse size boş zamanın var demez ama kurumsal bir firmada değilseniz bakımda yaparsınız içerde mal da taşırsınız imalatta yaparsınız bu sebeple iş sizde bitiyor.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.