Mantarcılık Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Bizim insanımız devlet kurumlarında memur olarak çalışmayı her şeyin önünde tuttuğu için Mantarcılık gibi bölümlere yerleşmeyi pek düşünmez. Halbuki ülkemizde en çok kazanç sağlayan meslek mensuplarından birisi de mantarcılardır. Kendi mantar üretim tesisini kurup mantar yetiştirip satarak çok büyük kazanç sağlayanların sayısı hiç de az değildir.

2 yıllık Mantarcılık bölümünü bitirip devlet kurumlarına memur olarak atanmanız da mümkün; ancak mantar işindeki asıl kazanç, kendi işinizi kurduğunuz zaman elde edilmektedir. Velhasıl, devlete atanma imkanı olmasa dahi bu işin eğitimini alıp kendi işini kurmak için bile okunacak bir bölüm olduğunu düşünüyoruz.

Mantarcılık Bölümü Nedir?

Hem devlet kurumlarında hem de özel sektrde mantar yetiştiriciliği ve pazarlanması alanında görev alacak meslek elemanları yetiştiren bir bölümdür. 2 yıllık Mantarcılık bölümü ülkemizde sadece Kırıkkale Üniversitesinde okutulmaktadır. Her sene 20 kadar öğrenci bölüme yerleşmektedir.

Mantarcılık Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Bölümün puan türü YGS-6’dır. En az 150 puan alan herkes Mantarcılık bölümünü de tercih etme hakkına sahiptir. Program için girilmesi gereken sınav YGS’dir.

Mantarcılık İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Mantarcılık mezunlarına ‘’Mantar Teknikeri’’ unvanı verilir. Bölümü başarı ile bitirenler resmi kurumlarda da özel sektörde de görev yapma imkanına sahip olur. Mantarcılık bölümü iş olanakları şu şekilde sıralanabilir:

-Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri
-Tarımsal Araştırma Enstitüleri
-Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
-Bitki Araştırma Enstitüleri
-Belediyeler
-Mantar üretim tesisleri

Mantarcılık Bölümü Ne İş Yapar?

 Devlet kurumları ile özel sektöre bağlı işletmelerde görev yapan mantar teknikerleri genel olarak şu görevleri yerine getirirler:

-Çeşitli mantar türlerinin en verimli şekilde yetiştirileceği alanları belirlerler.
-Mantarın üretimi sırasında her türlü kontrolü yapar ve herhangi bir problem oluştuğunda gerekli tedbirleri alır.
-Mantarın uygun koşullarda toplanıp paketlenmesini sağlar.
-Toplanan ve paketlenen mantarın pazarlanmasında görev alır.
-Çalıştığı birimde ziraat mühendisi versa, kendisine verilen diğer görevleri yerine getirir.

Mantarcılık Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Mantarcılık ile ilgili resmi kurumlarda çalışan mantar teknikeri maaşı 2750 lira dolaylarındadır. Herhangi bir mantar üretim çiftliğinde çalışan bir mantar teknikeri asgari ücret ile 2500 lira arasında maaş alabilirken; kendi mantar üretim tesisi7çiftliğini kuranlar çok daha yüksek kazançlar elde etmektedir. Öyle ki kendi işini yapıp aylık ortalama 7-8 bin lira kazanan mantarcılar bulunmaktadır.

Mantarcılık Bölümü Atamaları

Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığı ile bağlı birimlerinde ve diğer devlet kurumlarında memur statüsünde görev alabilmek için mezunlar iki yılda bir gerçekleştirilen önlisans KPSS oturumuna katılmalı ve en az 86-87 civarında puan almalıdır. Mantarcılık bölümne sınırlı kontenjan verildiği için bölümü bitirip de devlete atanmak gerçekten de zordur.

Mantarcılık Dikey Geçiş Bölümleri

Mantarcılık bölümünü başarı ile bitirenler DGS’de yeterli puanı alarak aşağıdaki 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapabilir. Mantarcılık DGS bölümleri şunlardır:

--Bahçe Bitkileri
--Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması
--Organik Tarım İşletmeciliği
--Beslenme ve Diyetetik
--Bitki Koruma
--Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
--Gıda Mühendisliği
--Gıda Teknolojisi
--Tarla Bitkileri

Mantarcılık Bölümü Yorumlar


Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu bölüm devlete atanmak için değil de özelde kendi işini kurmak için okunacak bir bölümdür. Henüz çok bilinmeyen bir meslek dalı olmadığı için mantarcılık ile uğraşan çok az sayıda kişi vardır. Dolayısı ile bu sektörde faaliyet gösterenler hiç zorlanmadan ürettikleri mantarları iyi fiyatlarla pazarlayabilmektedir. Siz de bu tür işlerden hoşlanıyorsanız, mesleğin eğitimini alıp mantar yetiştirmenin püf noktalarını öğrenmek için bölümü tercih etmelisiniz.

1 yorum:

KÜLTÜR MANTARI USTASIYIM İS ARAMAKTAYIM YURT DISI YURT İÇİ FARKETMEZ 0554 643 73 14

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.