DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Marina İşletme Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Marina İşletme Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

2 yıllık Marina İşletme bölümü sadece Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Datça Kazım Yılmaz Meslek Yüksekokuluna bulunmaktadır. Bölümün eğitimini veren başka üniversite yoktur. Bölümün tek bir üniversitede okutulması bir anlamda mezunlar için avantaj sayılır. Rakip sayısı ne kadar az olursa iş bulma imkanı o derece geniş olmaktadır.

Marina İşletme bölümünü tercih etmek isteyen adaylar için bölümün iş olanakları, maaşları, atamaları vb. konularda ayrıntılı bilgiler verdik. Hazırladığımız bu tanıtım yazısının tercih yaptığınızda size yardımcı olacağını umuyoruz.

Marina İşletme Bölümü Nedir?

Marine İşletme bölümü, denizcilik kültürüne bilen, marina ve yat işletme sektörüyle ilgili eğitim almış, deniz turizmi alanında çevre bilinci ve ülke çıkarlarını ön planda tutan, denize ve turizme çok yönlü bakabilen deneyimli marina işletmecileri yetiştiren bir denizcilik önlisans programıdır.
Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Bölüm öğrencilerine temel derslerin yanında işletmecilik, turizm, denizcilik sektörü ile alakalı meslek dersleri verilmekte; aynı zamanda öğrencilere staj yaptırılarak onların deneyim kazanması sağlanmaktadır.

Marina İşletme Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Marina İşletme bölümünün puan türü TYT ’dır. TYT  puan türünde minimum 150 alan üniversite adayları Marina İşletme bölümünü de tercihleri arasında gösterebilir. Baraj puanı 150 olsa da bölüme yerleşmek için daha yüksek bir puan alınmalıdır.

Marina İşletme İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Marina İşletme mezunları kamu kurumlarında iş bulma imkanına sahip değildir. Bölümün iş olanakları özel sektör ile sınırlıdır. Mezunların başlıca çalışma alanları şunlardır:

 • Marinalar
 • Yat acenteleri
 • Yat Sigorta firmaları
 • Brokerlik şirketleri
 • Yat inşaa tesisleri
 • Yat üretim, bakım, onarım tersaneleri
 • Limanlar

Marina İşletme Bölümü Ne İş Yapar?

Marina işletme mezunları çalıştıkları farklı sektörlerde farklı görevleri yerine getirebilmektedir. Ancak genel olarak marinalarda işletmecilik görevlerini yerine getirirler. Marinalarda barınan yatların güvenliğini sağlar ve buna benzer görevleri yerine getirirler.

Marina İşletme Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Marina İşletme maaşları birçok mesleğe göre dolgundur. Birçok marina işletmecisi maaşları 5-6 bin liranın üzerinde maaşlarla çalışmaktadır.

Marina İşletme Bölümü Atamaları

Devlet sektörüne KPSS ile atama olmadığı için Marina İşletme KPSS atama puanlarından bahsetmek de mümkün değildir.

Marina İşletme Dikey Geçiş Bölümleri

Marina İşletme mezunları istedikleri ve DGS sınavında gerekli puanı aldıkları takdirde aşağıdaki 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir.

 • Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi
 • Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği
 • Denizcilik İşletmeleri Yönetimi
 • Güverte
 • İşletme
 • İşletme Yönetimi
 • Lojistik
 • Lojistik Yönetimi

Marina İşletme Bölümü Yorumlar

Marina İşletme, öyle herkesin okuyacağı bir bölüm değildir. Her şeyden önce sektör ile ilgili çevreniz olmalı, yabancı dil bilginiz çok iyi olmalı ve iletişim becerileriniz de çok yüksek olmalıdır. Aksi takdirde bu sektörde iş bulmak bir hayli zor olacaktır.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.