[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Mekatronik Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

2 yıllık Mekatronik bölümü, adını sıkça duyduğunuz; hatta birçok hocanızın, eş-dost, akrabanızdan adeta ezberlemişçesine ‘’Çok iyi bölü...


2 yıllık Mekatronik bölümü, adını sıkça duyduğunuz; hatta birçok hocanızın, eş-dost, akrabanızdan adeta ezberlemişçesine ‘’Çok iyi bölüm!’’ diye tabir ettiği bir önlisans programı... Tabii siz de o kadar duyunca merak ettiniz ve bölümü araştırmaya başladınız. Ne yazık ki Mekatronik ile ilgili hazırladığımız bu tanıtım yazısında sizleri hayal kırıklığına uğratacağız. Lütfen sağlıklı kararlar verebilmek için yazının tamamını okuyun ve gerekirse kafanızda oluşan soruları bize sorun.

Eskidendi O!!!

Peki, bu Mekatronik bölümü nedir, ne işe yarar, tercih edilir mi? Arkadaşlar, öncelikle şunu belirtmeliyiz: Evet, bundan yıllar önce, Mekatronik bölümü gerçekten de en gözde iki yıllık bölümlerden bir tanesi idi ve bölümü bitirenler bir şekilde işe yerleşiyordu. Tabii o zamanlar bölüm şimdiki gibi tüm üniversitelerde yoktu.


Cılkını Çıkarmakta Ustayız!

Sonra ne oldu? Her şeyde olduğu gibi bu bölümün de .okunu çıkardılar. (Çok özür dilerim) Devlet, önüne gelene Mekatronik programı açma yetkisi verdi. Tabii üniversite adayları da duymuş bölümün geleceğinin parlak (!) olduğunu... Doluştular hep birden. Sonra al sana her sene binlerce mekatronik mezunu... %90’ı boşta geziyor zannımca.

Sözüm o ki arkadaşlar, sadece çevrenizden hele ki günceli takip etmeyen eski hocalardan bu bölümü duyup da tercih etmeye kalkışmayın. Bu arada bakın, tercih etmeyin demiyorum; ama etmeden önce iyi araştırın, her hususu göz önünde bulundurun sonra ne yaparsanız yapın. Şimdi dilerseniz, her sitenin yaptığı gibi bizler de klasik yöntemlerle bölümü tanıtalım.

Mekatronik Bölümü Nedir?

Elektirkli, elektronik ve mekanik her türlü cihaz, alet-edevat, robot veya makinenin üretildiği fabrikalarda; bu cihaz veya aletlerin bakım ve onarımlarının yapıldığı teknik servislerde veya bölüm ile ilgili diğer sektörlerde görev yapacak Mekatronik teknikerlerini yetiştiren 2 yıllık bir bölümdür. Bölüm, devlet ve ücretli özel üniversitelerde okutulmaktadır. Neredeyse her üniversitede bir adet de Mekatronik bölümü bulunmaktadır. Bölümün dersleri sayısal ağırlıklı olduğu için, sayısal derslerle arası iyi olmayan öğrenciler bir hayli zorlanmaktadır.

Mekatronik Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

2 yıllık Mekatronik bölümünü tercih etmek isteyen adaylar öncelikle YGS’ye girecek ve YGS-1 puan türünde en az 150 puan alacak ki bölümü tercih etme hakkına sahip olsun. Ancak 150 puan alan bölüme kesin yerleşir yanılgısına düşmeyin tabii ki. Bu puan sadece belirlenmiş olan baraj puanıdır. Ne kadar yüksek puan alırsanız Mekatronik bölümü bulunan iyi bir üniversiteyi kazanma şansınız o kadar artar.

Mekatronik İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

2 yıllık Mekatronik mezunlarına “Mekatronik Teknikeri” unvanı verilmektedir. Zor da olsa mezunlar bazı devlet kurumlarında çalışma imkanına sahiptir. Bunun gerçekleşmesi için mezunun öncelikle iki yılda bir yapılan (Çift yıllarda yapılır. Örneğin 2018,2020 vs.) önlisans KPSS oturumunda yeterli puanı alması gerekiyor. Bazen yeterli puanı alsanız bile devlet size kontenjan vermediği takdirde hiçbir kuruma atanamazsınız. Yani öncelikle iyi bir puan alacaksınız ve devletin bu bölüme kontenjan vermesini bekleyeceksiniz. İşte o zaman devlete mekatronik teknikeri olarak atanırsınız.

Devlete atanmanın başka bir yolu da var tabii: 3001. 3001 bir koddur. KPSS atamalarında bütün 2 yıllık bölümlerinin başvuruda bulunabildiği kadroları gösterir. Bütün bölümler gibi 2 yıllı Mekatronik mezunları da bu kadrolara başvurabilir. Şayet 90 üzerinde bir puan aldıysanız, çeşitli kurumlara memur, vhki gibi kadrolara atanabilirsiniz. Mekatronik bölümü devletteki ve özeldeki iş imkanları şunlardır:

-Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü
-Üniversiteler
-Teknik Servisler
-Makine Onarım ve Bakım Birimleri
-Elektronik ve mekanik cihazlar üreten fabrikalar
-Kontrol ve kumanda sistemleri ile ilgili işletmeler
-Elektronik Tasarım büroları
-Savunma sanayisi
-Kamera gibi güvenlik sistemlerinin satışını ve montajını yapan firmalar
-Tıp Sektörü
-Maden sektörü
-Beyaz eşya üreten fabrikalar

Mekatronik Bölümü Ne İş Yapar?

Şunu belirtelim ki aşağıda yazdığımız mekatronik teknikeri görevleri, tüm mezunların yaptığı görevler değildir. Mekatronik mezunları farklı sektörlerin farklı departmanlarında görev yapabildiği için yaptıkları işler de farklılık gösterir. Genel görevleri ise şunlardır:

-Tasarlananmakine, cihaz veya robotun üretiminde görev alır.
-Akıllı cihazların geliştirilmesi için araştırma-geliştirme faaliyetlerinde bulunur  ve gerekli ölçümleri yapar.
-Mekatronik sistemlerin montajı/demontajı, test, servis, bakımını ve kontrolünü yapar.
-Mekanik ve elektronik arızaların giderir veya giderilmesini sağlar.
-Mekatronik, makine ve elektronik mühendislerine yardımcı olur.
-sorumluluğundaki kalibrasyonları, ölçüm ve ayarları yapmak suretiyle aletlerin verimli çalışmasını sağlar.

Mekatronik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Bir şekilde kamuya girmeyi başarmış mekatronik teknikeri maaşı 2750-2900 lira dolaylarındadır. Ancak özelde çalışan teknikerler bu kadar şanslı değildir. Peki özelde çalışan mekatronik mezunları ne kadar maaş alır? Ne yazık ki ekserisi asgari ücretle çalışmaktadır. Ki özelde dahi olsa hiç iş bulamayan binlerce mekaronik teknikeri bulunmaktadır.

Mekatronik Bölümü Atamaları

Son birkaç yılda mekatronik bölümüne bir elin sayısını geçmeyecek kadar kadro verildi. Hatta yanlış hatırlamıyorsam toplam 4 kişi devlet kurumlarına atanabildi. Ve bu atananlardan en düşük puana sahip olan kişi 87 gibi bir puana sahipti. 86 küsur da olabilir... Gördüğünüz gibi neredeyse her üniversitede okutulan bölüme devletimiz tarafından kadro verilmiyor. Binlerce mezun ya bir şekilde özelde tutunmaya çalışıyor veya boşta geziyor.

Mekatronik Dikey Geçiş Bölümleri

Mekatronik mezunları DGS’de başarılı olup yeterli puanı aldığı takdirde aşağıdaki 4 yıllık bölümlerden istedikleri br tanesine dikey geçiş yapabilmektedir.

--Elektrik Mühendisliği 
--Elektrik--Elektronik Mühendisliği 
--Elektronik Mühendisliği 
--Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 
--Endüstri Mühendisliği 
--İmalat Mühendisliği 
--Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 
--Makine Mühendisliği 
--Mekatronik Sistemler Mühendisliği 
--Mekatronik Mühendisliği 
--Uzay Mühendisliği

Mekatronik Bölümü Yorumlar

Kimse yanlış anlamasın, bölüm öğrencileri de üzülmesin; ama mekatronik bölümü artık öldü. Şayet hatırı sayılır bir puanınız varsa başka bölümler araştırın derim. Yok, puanınız buna yetiyorsa ve ille de bu sene yerleşmek zorundaysanız da yapacak bir şey yok. İyi veya kötü özelde de tutunabileceğinizi umut ediyorum.

Mekatronik Bölümünün Geleceği Var mı?


Ne yazık ki Mekatronik bölümünün geleceği de yok iş bulma imkanı da çok düşük. Bölümün sadece geçmişi ve adı var. Bir bölüm yüzlerce üniversitede açıldıysa ve devlet de artık o bölümden alım yapmıyorsa, o bölümden uzak durun derim.

YORUMLAR

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,244,4 YILLIK BÖLÜMLER,162,AÖF BÖLÜMLERİ,12,DEVLET,1,DGS,1,GENEL,16,İŞ İMKANLARI,24,KONU ANLATIMI,3,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,28,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,NE İŞ YAPAR,24,NEDİR,25,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,7,TYT,4,TYT PUANLARI,4,ÜNİVERSİTESİLER,1,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Mekatronik Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları
Mekatronik Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları
https://1.bp.blogspot.com/-i-hwaerkJB8/XZSvViEsM4I/AAAAAAAAAF0/N0OWkXgJ4cgSeDju8SJmybErpTJyjuuBACNcBGAsYHQ/s320/7B8512FD-494F-40E3-B640-5C55DA4D34C6.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-i-hwaerkJB8/XZSvViEsM4I/AAAAAAAAAF0/N0OWkXgJ4cgSeDju8SJmybErpTJyjuuBACNcBGAsYHQ/s72-c/7B8512FD-494F-40E3-B640-5C55DA4D34C6.jpeg
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2017/08/mekatronik-bolumu-nedir-is-imkanlar-ve.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2017/08/mekatronik-bolumu-nedir-is-imkanlar-ve.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy