DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Mekatronik Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları

Mekatronik Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları

2 yıllık Mekatronik bölümü, adını sıkça duyduğunuz; hatta birçok hocanızın, eş-dost, akrabanızdan adeta ezberlemişçesine ‘’Çok iyi bölüm!’’ diye tabir ettiği bir önlisans programı... Tabii siz de o kadar duyunca merak ettiniz ve bölümü araştırmaya başladınız. Ne yazık ki Mekatronik ile ilgili hazırladığımız bu tanıtım yazısında sizleri hayal kırıklığına uğratacağız. Lütfen sağlıklı kararlar verebilmek için yazının tamamını okuyun ve gerekirse kafanızda oluşan soruları bize sorun.

Eskidendi O!!!

Peki, bu Mekatronik bölümü nedir, ne işe yarar, tercih edilir mi? Arkadaşlar, öncelikle şunu belirtmeliyiz: Evet, bundan yıllar önce, Mekatronik bölümü gerçekten de en gözde iki yıllık bölümlerden bir tanesi idi ve bölümü bitirenler bir şekilde işe yerleşiyordu. Tabii o zamanlar bölüm şimdiki gibi tüm üniversitelerde yoktu.


Cılkını Çıkarmakta Ustayız!

Sonra ne oldu? Her şeyde olduğu gibi bu bölümün de .okunu çıkardılar. (Çok özür dilerim) Devlet, önüne gelene Mekatronik programı açma yetkisi verdi. Tabii üniversite adayları da duymuş bölümün geleceğinin parlak (!) olduğunu... Doluştular hep birden. Sonra al sana her sene binlerce mekatronik mezunu... %90’ı boşta geziyor zannımca.

Sözüm o ki arkadaşlar, sadece çevrenizden hele ki günceli takip etmeyen eski hocalardan bu bölümü duyup da tercih etmeye kalkışmayın. Bu arada bakın, tercih etmeyin demiyorum; ama etmeden önce iyi araştırın, her hususu göz önünde bulundurun sonra ne yaparsanız yapın. Şimdi dilerseniz, her sitenin yaptığı gibi bizler de klasik yöntemlerle bölümü tanıtalım.

Mekatronik Bölümü Nedir?

Elektirkli, elektronik ve mekanik her türlü cihaz, alet-edevat, robot veya makinenin üretildiği fabrikalarda; bu cihaz veya aletlerin bakım ve onarımlarının yapıldığı teknik servislerde veya bölüm ile ilgili diğer sektörlerde görev yapacak Mekatronik teknikerlerini yetiştiren 2 yıllık bir bölümdür. Bölüm, devlet ve ücretli özel üniversitelerde okutulmaktadır. Neredeyse her üniversitede bir adet de Mekatronik bölümü bulunmaktadır. Bölümün dersleri sayısal ağırlıklı olduğu için, sayısal derslerle arası iyi olmayan öğrenciler bir hayli zorlanmaktadır.

Mekatronik Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

2 yıllık Mekatronik bölümünü tercih etmek isteyen adaylar öncelikle YKS’ye girecek ve TYT puan türünde en az 150 puan alacak ki bölümü tercih etme hakkına sahip olsun. Ancak 150 puan alan bölüme kesin yerleşir yanılgısına düşmeyin tabii ki. Bu puan sadece belirlenmiş olan baraj puanıdır. Ne kadar yüksek puan alırsanız Mekatronik bölümü bulunan iyi bir üniversiteyi kazanma şansınız o kadar artar.

Mekatronik İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

2 yıllık Mekatronik mezunlarına “Mekatronik Teknikeri” unvanı verilmektedir. Zor da olsa mezunlar bazı devlet kurumlarında çalışma imkanına sahiptir. Bunun gerçekleşmesi için mezunun öncelikle iki yılda bir yapılan (Çift yıllarda yapılır. Örneğin 2018,2020 vs.) önlisans KPSS oturumunda yeterli puanı alması gerekiyor. Bazen yeterli puanı alsanız bile devlet size kontenjan vermediği takdirde hiçbir kuruma atanamazsınız. Yani öncelikle iyi bir puan alacaksınız ve devletin bu bölüme kontenjan vermesini bekleyeceksiniz. İşte o zaman devlete mekatronik teknikeri olarak atanırsınız.

Devlete atanmanın başka bir yolu da var tabii: 3001. 3001 bir koddur. KPSS atamalarında bütün 2 yıllık bölümlerinin başvuruda bulunabildiği kadroları gösterir. Bütün bölümler gibi 2 yıllı Mekatronik mezunları da bu kadrolara başvurabilir. Şayet 90 üzerinde bir puan aldıysanız, çeşitli kurumlara memur, vhki gibi kadrolara atanabilirsiniz. Mekatronik bölümü devletteki ve özeldeki iş imkanları şunlardır:

-Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü
-Üniversiteler
-Teknik Servisler
-Makine Onarım ve Bakım Birimleri
-Elektronik ve mekanik cihazlar üreten fabrikalar
-Kontrol ve kumanda sistemleri ile ilgili işletmeler
-Elektronik Tasarım büroları
-Savunma sanayisi
-Kamera gibi güvenlik sistemlerinin satışını ve montajını yapan firmalar
-Tıp Sektörü
-Maden sektörü
-Beyaz eşya üreten fabrikalar

Mekatronik Bölümü Ne İş Yapar?

Şunu belirtelim ki aşağıda yazdığımız mekatronik teknikeri görevleri, tüm mezunların yaptığı görevler değildir. Mekatronik mezunları farklı sektörlerin farklı departmanlarında görev yapabildiği için yaptıkları işler de farklılık gösterir. Genel görevleri ise şunlardır:

-Tasarlananmakine, cihaz veya robotun üretiminde görev alır.
-Akıllı cihazların geliştirilmesi için araştırma-geliştirme faaliyetlerinde bulunur  ve gerekli ölçümleri yapar.
-Mekatronik sistemlerin montajı/demontajı, test, servis, bakımını ve kontrolünü yapar.
-Mekanik ve elektronik arızaların giderir veya giderilmesini sağlar.
-Mekatronik, makine ve elektronik mühendislerine yardımcı olur.
-sorumluluğundaki kalibrasyonları, ölçüm ve ayarları yapmak suretiyle aletlerin verimli çalışmasını sağlar.

Mekatronik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Bir şekilde kamuya girmeyi başarmış mekatronik teknikeri maaşı 2750-2900 lira dolaylarındadır. Ancak özelde çalışan teknikerler bu kadar şanslı değildir. Peki özelde çalışan mekatronik mezunları ne kadar maaş alır? Ne yazık ki ekserisi asgari ücretle çalışmaktadır. Ki özelde dahi olsa hiç iş bulamayan binlerce mekaronik teknikeri bulunmaktadır.

Mekatronik Bölümü Atamaları

Son birkaç yılda mekatronik bölümüne bir elin sayısını geçmeyecek kadar kadro verildi. Hatta yanlış hatırlamıyorsam toplam 4 kişi devlet kurumlarına atanabildi. Ve bu atananlardan en düşük puana sahip olan kişi 87 gibi bir puana sahipti. 86 küsur da olabilir... Gördüğünüz gibi neredeyse her üniversitede okutulan bölüme devletimiz tarafından kadro verilmiyor. Binlerce mezun ya bir şekilde özelde tutunmaya çalışıyor veya boşta geziyor.

Mekatronik Dikey Geçiş Bölümleri

Mekatronik mezunları DGS’de başarılı olup yeterli puanı aldığı takdirde aşağıdaki 4 yıllık bölümlerden istedikleri br tanesine dikey geçiş yapabilmektedir.

--Elektrik Mühendisliği 
--Elektrik--Elektronik Mühendisliği 
--Elektronik Mühendisliği 
--Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 
--Endüstri Mühendisliği 
--İmalat Mühendisliği 
--Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 
--Makine Mühendisliği 
--Mekatronik Sistemler Mühendisliği 
--Mekatronik Mühendisliği 
--Uzay Mühendisliği

Mekatronik Bölümü Yorumlar

Kimse yanlış anlamasın, bölüm öğrencileri de üzülmesin; ama mekatronik bölümü artık öldü. Şayet hatırı sayılır bir puanınız varsa başka bölümler araştırın derim. Yok, puanınız buna yetiyorsa ve ille de bu sene yerleşmek zorundaysanız da yapacak bir şey yok. İyi veya kötü özelde de tutunabileceğinizi umut ediyorum.

Mekatronik Bölümünün Geleceği Var mı?

Ne yazık ki Mekatronik bölümünün geleceği de yok iş bulma imkanı da çok düşük. Bölümün sadece geçmişi ve adı var. Bir bölüm yüzlerce üniversitede açıldıysa ve devlet de artık o bölümden alım yapmıyorsa, o bölümden uzak durun derim.

13 yorum

 1. Adsız
  Kusurabakmamada sen iş bulamadin galiba benim tanidigim kisiler var biri iki yillik digeri dort yillik bitirmis ikisideikiside 10000 asagi almiyor daha her yaptigi proje icinde ayri aliyorlar senin hayalin yikildi diye bu bolumu okuyanlari boyle seyler yazip moralini bozamazsin suan bende okuyorum simdiden bircok fabrikada is teklifi aliyorum sende hakkini verseydin bolumun boyle sacmalamazdin
  • Adsız
   Kardeşim ben de bölümü düşünüyom ınstagram hesabın nedir
 2. Tuğçe
  Bölümü kendine birşey katmadan(autocad, solidworks, catia ve bilimum kurslar, yabancı dil, programlama becerileri, plc, arduino vs) ot gibi okursan, okul bittikten sonra elbette boşta gezersin. Parantez içindeki becerileri kazanıp, okulda öğrendiklerinin üstüne kendin ek bilgi ve beceriler koyup üstüne bir de ehliyet alırsan, özel sektörde havada kapılan biri olursun. İster en iyi bilinen yerde oku, istersen de bilmem nerenin çemişgezeğindeki myoda oku bu bölümü. Herşey kendini geliştirip geliştirmediğine bağlı tamamen. Ha ben Kocaeli'de okuyorum ve bu açıdan şanslıyım. Çünkü bitirdiğimde Kocaeli ve Sakarya'da bulunan fabrikalara girme şansım var. İlla devlet olmak zorunda değil. Ayrıca özel sektörde işini hakkıyla yapıyorsan ve dediğim gibi kendine ekstra beceriler kattıysan yükselme ve maaşını artırma şansın var. Asgari ücretin 1800 tl üstü olduğunu ve bölümü bitirir bitirmez hemen evlendirilip üzerimize bir evin sorumluluğunun yüklenmeyeceğini düşündüğümüzde tek kişi için asgari ücret gayet iyi derim. Yan gelip yatarak bir öğrencilik dönemi geçirip, iş bulamayınca sızlanan tipler baydı artık.
  • göktuğ
   Kardeşim merhaba bende kocaeli hereke mekatronik yazmayı düşünüyorum haftalardır araştırıyorum bilgi ağı çok kısır bi şeyler bulamadım. Önerir misin kocaeli myo yu hoca kaliteniz nasıl. Hocalar iyi eleman yetiştirme çabasında mı ?
  • Adsız
   Kardeşim bu bölümü yazma Kocaeli üniversitesi Güzel bir yer ama ben de bu bölüm mezunuyum şimdi inşaatta amele olarak çalışıyorum olacağın bu
 3. Adsız
  ben bu bolümü düşünüyorum nasıl acaba bilgi verirmisniz
 4. Adsız
  torpil bulabilecekseniz yazın yoksa adminin dediği gibi iş imkanları öldü
 5. Adsız
  Okuyan bin pişman
 6. Adsız
  Okunmaya değer mi sizce bu bölüm çevremde bazı kişiler bu bölümü önerdiler ?
 7. Unknown
  Ben de iki yıllık mekatronik mezunuyum. Bi kaç yere iş başvurusu yaptım. Tabi hatrı sayılır yerlerdi bunlar. Bana şunu biliyor musun bu konuda uzman mısın diye sormadılar. Asgari ücretle Mavi yaka olarak başlayabilirsin dediler tâ ki askerliğimi yapmadığımı duyana kadar . Yani işe alım var . Makine, elektrik-elektronik gibi bölümlerden değil de mekatronik bölümü okumuş olmak işverenin gözünde iyi bir eleman demek sanırım. Tercih sizin. Tabi kendinizi geliştirmiş olmak donanımlı bir şekilde mezun olmak çok önemli. Allah herkese hayırlı işler nasip etsin.
 8. Unknown
  Makine muhendisligine gecis yapmak istiyor ama 3.sınıftan mi devam edecegim ? Bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim.
  • Adsız
   O hangi okula gideceğine bağlı, mesela 2 yıllığı bitirdiğin üniversitende 4 e tamamlamak istersen fazla dersini sayarlar ve ortalamanda yüksekse fazla ders alıp 2 yılda bitirirsin. Fakat seçeceğin üniversite de ekstra hazırlık olursa bide gideceğin üniversite farklı müfredatlarda olduğunu söyleyip derslerinin bazılarını saymazsa şaşırma. Mesela kendimden örnek verecek olursam ben Niğde Ömer halisdemir üniversitesinde mekatronik bitirdim. Şuan İstanbul Bilgi üniversitesinde Elektrik-Elektronik mühendisliğine tamamlıyorum. Fakat hazırlık çıkardılar karşıma. Şuan bölümdeyim çok fazla dersimi saydıklarını düşünüyorum ama ona rağmen 2 yılda bitirmem için fazladan aldığım her dersi sorunsuz vermem gerekiyor. Ve asla 2 yıllık bölümle mühendisliği karıştırmayın matematiği fiziği devreler ve programlama dersleri hepsinin çok daha fazla zorluğu var. İşten anlıyorum zaten fazla program da biliyorum ingilizce mi de kendi kendime geliştiririm kendi işimi yaparım diyorsan kendi üniversitende tamamla fakat benim tavsiyem her şeyi bil ama bölümün ingilizce olsun özel sektörde ingilizcen yoksa işin çok zor. Mühendis olup bu kadar çabalıyorsan da özel sektöre gir ki güzel paralar kazan.
 9. Adsız
  Öncelikle merhaba arkadaşlar ben mekatronik mezunuyum. Öncelikle devlet bu bölümü neredeyse her okula açtırdığı için eski havası kalmadı bunun için bu bölümde ekmek yersin ama bu senin kendini geliştirmekle sınırlı. Bölümdeki arkadaşlarımın çoğunun babalarının fabrikaları vardı onların işi hazırdı. Düz liseden gelenler ise uzman çavuş oldular ben Balıkesir'de okuyordum İstanbul da yaşıyorum. Güzel bir referans edindiğinde heryerde sana ihtiyaç var. Bide öğretmenlere fazla güvenmeyin genelde maaşı yüksek olsun diye müdür yardımcısı derse giriyordu yada bölümü gerçektende bilip kafayı yemiş öğretmenlerde var. Otocad bilmeyip video izleyim gerse giren öğretmlerde var. Unutma Türkiye'de okuyosun. Öz. Herşey senin elinde!! Bu ğer sayısal bölümlerdede geçerli Allah herşeyin hayırlısını nasip etsin
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.