DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Metalurji Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşı Hakkında Bilgi

Metalurji Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşı Hakkında Bilgi

Metalurji, karizmatik bir isim olsa da ne yazık ki iş imknlrı açısından pek de iç açıcı değildir. Özelde iş bulma imkanı olsa da devlet kurumlarında görev almak neredeyse imkansızdır. 2 yıllık Metalurji bölümü olan üniversitelerin sayısı on-on bir kadardır. Bölüm, özellikle de meslek liselerinin metal ile ilgili dallarından mezun olanlar tarafından tercih edilmektedir. Çalışma koşulları biraz ağırdır.

2 yıllık Metalurji bölümü tanıtımı yaptığımız bu çalışmamızda, sağlıklı tercihler yapabilmeniz için size faydası olacak tüm bilgileri güncel hali ile bir araya getirdik. Metalurji iş imkanları, maaşları ve atmaları hakkında verdiğimiz bilgiler sizlere fazlası ile fikir verecektir. Bölüm hakkında sormak istediğiniz diğer soruları yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Metalurji Bölümü Nedir?

‘’Metalurji’’nin Türkçedeki karşılığı ‘’Metal Bilimi’’dir. Metalurji bölümü ise demr-çelik fabrikalarında, döküm tesislerinde, kalıp fabrikalarında görev alacaak deneyimli metalurji teknikerleri yetiştiren 2 yıllık bir bölümdür. Bölümün eğitim-öğretim süresi 2 yıldır. Bölümü okuyan öğrenciler 40 iş günü süren bir staj uygulamasına tabi olurlar. Bu uygulama ile mesleki deneyim kazanırlar.

Metalurji Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Üniversitelerin Metalurji bölümüne TYT puan türü ile girilir. Bölümü tercih etme hakkı kazanmak için belirlenen 150 baraj puanının aşılması gerekir. Bölüm için girilmesi gereken tek sınav TYT’dir.

Metalurji İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Metalurji mezunlarına ‘’Metalurji Teknikeri’’ unvanı verilir. Bölüm mezunları metalurji, demir-çelik, döküm, seramik, plastik sanayisi alanlarında; dövme, haddeleme, tel çekme gibi plastik şekil verme sanayisinde, kalıp ve kaynak işlerinin yapıldığı sanayi işletmelerinde, ısıl işlem tesislerinde, araştırma-geliştirme laboratuvarlarında ve metal ile ilgili akla gelebilecek her türlü özel işletmede görev alabilmektedir. Bölümden mezun olan öğrencilerin iş bulduğu bazı kurum veya kuruluşları sizler için listeledik.metalurji çalışma alanları şunlardır

-Gür Metal (Hassas Döküm İşi)
-Onat Profil (Aluminyum Ekstrüzyon İşi)
-Hitaş (Mikroskop Pazarlama İşi)
-Cemal Metal Dökümcülük (Döküm İşi)
-Assab Korkmaz Çelik (Isıl İşlem İşi)
-Bühler (Mikroskop ve Metalografi Sarf Malzemeleri Pazarlama İşi)
-Ak Metal (Çelik Döküm İşi)
-Arçelik (Araştırma-Geliştirme Birimi)
-Metkon (Mikroskop ve Metalografi Sarf Malzemeleri Pazarlama İşi)
-Assan (Aluminyum Döküm)
-Sarkuysan (Bakır Döküm)
-Çolakoğlu (Çelik Döküm)
-Kroman Çelik (Çelik Döküm)
-Diler Çelik (Çelik Döküm)
-Çolakoğlu A.Ş. (Çelik Döküm)
-Erdemir
-İsdemir
-Burçelik
-Borçelik
-Akman Döküm

Bölümü bitirdikten sonra yukarıda listelediğimiz şirketlere veya benzeri şirketlere iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Devlet kurumlarına ise atanmanız olanaksız gibi bir şey.

Metalürji Bölümü Ne İş Yapar?

Metalurji teknikerinin görevleri çalıştığı sektöre göre değişmektedir. Döküm işi, pazarlama işi, ısıl işlem işi veya başka bir iş kolunda çalışanlr için tüm görevleri saymak mümkün değildir. Ancak genel olarak eritilmiş metalleri kalıp haline getirirler, üretimi yapılmış malzemelerin satışını geröekleştirirler veya metallere ısıl işlemi uygularlar.

Metalurji Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Bir şekilde şansı yaver gidip de bir devlet kurumuna atanan bir Metalurji teknikeri 3000-3500 lira civarında maaş alabilir. Ancak ne yazık ki bu çok zordur. Mezunların ekserisi metal alanı ile ilgili özel işletmelerde görev yapmaktadır. Özelde çalışanlar için metalurji maaşları ise 2500-3000 lira arasında olabileceği gibi asgari ücret seviyesinde de olabilmektedir.

Metalurji Bölümü Atamaları

Şimdi kalkıp Metalurji bölümü KPSS taban puanı 78 dersek, herkes şaşıracak, aaa o kadar düşük mü diyecek. Şunu söyleyelim arkadaşlar, 2017,2018 ve 2019 yıllarında yapılan KPSS atamalarında Metalurji bölümüne hiç kontenjan verilmedi. 2015 yılında ise Marmara Üniversitesine sadece 1 kişi tekniker sıfatı ile yerleşti. O kişinin de puanı 78’di. Anlayacağınız 78 ile atanan kişinin de muhtemelen özel bir durumu, özelliği vs vardır. Özetle ne yazık ki KPSS alımlarında Metalurji bölümüne kadro verilmiyor.

Metalurji Dikey Geçiş Bölümleri

Metalurji mezunları dikey geçiş sınavına katılıp gerekli puanı aldığı takdirde aşağıda bulunan 4 yıllık bölümlerden istediği bir tanesine dikey geçiş yapabilir.

 • Cevher Hazırlama Mühendisliği 
 • Kimya Mühendisliği 
 • Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya 
 • Malzeme Bilimi ve Mühendisliği 
 • Malzeme Mühendisliği 
 • Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Metalurji Bölümü Yorumları

Metal endüstrisinin gelişmiş olduğu sanayi şehirlerinde iş bulmak zor olmayacaktır. Aynı zamanda mezunlar kendi işlerini de kurabileceklerdir. Ancak devlet kurumlarına KPSS ile atanma gibi bir hayaliniz varsa, bu bölüm size uygun olmayacaktır.

2 yorum

 1. Unknown
  Ben metalurji 2 yillik mezunuyum is imkani varmi
 2. Unknown
  Bende 2013 metalurji mezunuyum kendi mesleğinde hiç iş bulamadım maalesef
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.