DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi bölümü Türkiye’de sadece İzmir Ege Üniversitesinde okutulmaktadır. Bölüme yıllık yirmi kadar öğrenci alındığı için özelde de devlet kurumlarında da iş bulmak biraz daha kolay olmaktadır. Ege Bölgesi özellikle kuru incir ve kuru üzüm üretiminde ülkemizin ilk sıralarında olduğu için bölüm bu bölgedeki bir üniversitede açılmıştır.

Bölüme ilgi duyup tercih etmek isteyen üniversite adayları için çeşitli bilgileri derledik. Tercih yaparken verdiğimiz bilgiler göz önünde bulundurursanız daha sağlıklı tercihler yapmış olursunuz.

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Nedir?

Meyve suyu, reçl, kuru incir, kuru üzüm, salça vb. gıda maddeleri üreten fabrikalarda veya bu gıda maddelerinin işlendiği küçük atölyelerde görev alacak Meyve ve Sebze İşleme Teknikerleri yetiştiren 2 yıllık bir bölümdür. Bölümün eğitim sürsi 2 yıldır.

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

TYT  puanı ile tercih edilebilen bölüme YKS’ye girip bu puan türünde en az 150 puan alan her üniversite adayı bölümü tercih etme hakkına sahiptir.

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Meyve ve sebze işleme teknikeri mevsimlik yahut dört mevsim çalışan ve gıda ürünlerini işleyen, meyve-sebze işleyen fabrika veya küçük aile işletmelerinin üretim ve satış birimlerinde görev alabilmektedir. Meyve suyu fabrikaları, salça fabrikaları, kuru incir ve üzüm üreten işletmeler bölüm mezunlarının başlıca çalışma alanlarını oluşturur. Gıda, tarım ve Hyvancılık bakanlığı ile bağlı birimleri de bölümün iş olanakları arasında sayılabilir.

Mezunların iş bulma imkanı yüksektir. Öğrenciler eğitimleri sırasında çeşitli fabrika ve işletmelerde staj gördükleri için bu staj esnasında birçok fabrika ve işletme öğrencilere iş teklifinde bulunmaktadır. Ayrıca bölümü bitirenler kendi iş yerlerini açarak kendi işlerinin patronu da olabilirler.


Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar?

Meyve ve sebze işleme teknikerlerinin çalışma koşulları biraz ağırdır. Özellikle kokulara duyarlı olanlar bölümü tercih etmeden önce bir kere daha düşünmelidir.  Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi yaptığı işler şunlardır:

 • Meyve ve sebzeleri çeşitli yöntemlerle kuruturlar.
 • Meyvelerin suyunu çıkararak şişeler veya paketlerler.
 • Meyve ve sebzeleri uygun koşullarda dondururlar.
 • Salça, turşu, marmelat, reçel, meyve suyu özü gibi ürünleri üreterek pazarlanmasını sağlarlar.
 • Üretilen besin maddelerini en uygun şekilde ambalajlarlar.

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi maaşları özel sektör için 2500-3000 lira dolaylarındadır. Devletin çeşitli kurumlarına tekniker olarak yerleşmiş olanlar ise meyve ve sebze işletme Teknolojisi tekniker maaşları 4-5 bin lira civarında maaş alabilmektedir.

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Atamaları

Son dört yılda kamu kurumlarına sadece 1 Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi mezunu 84 puan ile atanmıştır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık bölümüne bir kişi yerleşebilmiştir. Bunun dışında bölüme KPSS atamalarında kontenjan verilmemektedir.

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Dikey Geçiş Bölümleri

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi mezunları aşağıdaki lisans programlarına dikey geçiş yapma imkanına sahiptir. Tabiki bunun için DGS’de yeterli puan alınmalıdır. Meyve ve sebze işleme Teknolojisi dikey geçiş bölümleri şu şekildedir.

 • Bahçe Bitkileri 
 • Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması 
 • Bitki Koruma
 • Organik Tarım İşletmeciliği 
 • Bitkisel Üretim ve Teknolojileri 
 • Gıda Mühendisliği 
 • Gıda Teknolojisi 
 • Tarla Bitkileri

Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi Bölümü Yorumlar

Özel sektöre razı olanların kolayca iş bulabileceği bir bölüm sayılır; ancak çalışma koşulları biraz ağırdır. Doğrusu çoğu defa vasıfsız elemanların yaptıkları işleri yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak kendi işini kurma düşüncesi ile bölümü okumak isteyenler akıllıca bir iş yapmış olacaklardır.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.