DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Mimari Dekoratif Sanatlar bölümü, üniversiteye hazırlanan öğrenciler tarafından çokça talep edilen bölümlerden bir tanesidir. Bölümün kamu resmi kurumlarında iş bulma imkanı neredeyse hiç bulunmamasına rağmen, özel sektörde iş olanaklarının geniş olduğu bir programdır. Birçok devlet üniversitesinde okutulan bölüm, özellikle güzel sanat lisesi çıkışlı öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

2 yıllık Mimari Dekoratif Sanatlar bölümünü tercih etmek isteyen üniversite adayları, bölüm hakkında verdiğimiz bilgileri inceleyebilir, konu ile alakalı diğer sorularını da tarafımıza yönlendirebilir.

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Nedir?

Alanla ilgili çeşitli devlet kurumları ile özel sektöre bağlı firma ve şirketlerde mimari dekoratif alanında görev alacak teknikerler yetiştiren 2 yıllık bir önlisans programıdır. Mimari Dekoratif Sanatlar okuyan öğrenciler, meslekte deneyim kazanmak için staj görürler. Bu staj toplamda 40 iş günüdür.

Mimari Dekoratif Sanatlar Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Mimari Dekoratif Sanatlar bölümünün puan türü TYT ’tür. Bilindiği gibi YKS’ye girenler için altı farklı puan türü belirlenir. Her bölümün öğrenci alımında kullandığı puan türü farklıdır. Bu bölüm için YKS’ye girip en az 150 puan almalısınız ki bölümü tercih listenizde gösterebilesiniz.

Mimari Dekoratif Sanatlar İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Mimari Dekoratif Sanatlar mezunlarına ‘’Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikeri’’ unvanı verilir. Bölüm mezunları kamuya ait çeşitli kurumlara atanma imkanına sahiptir. Bununla birlikte başlıca çalışma alanlarını özel sektör oluşturmaktadır. Bölüm mezunlarının genellikle çalıştığı yerler şu şekilde sıralanabilir:

-Vakıflarda çalışabilirler.
-Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile bu kurumlara bağlı müzeler ve diğer birimlerde görev alabilirler.
-Milli Saraylar Genel Müdürlüğünde çalışabilirler.
-Belediyelerde tekniker unvanı ile görev alabilirler.
-Seramik atölyelerinde çalışabilir veya kendi atölyelerini açabilirler.
-İl Özel İdarelerine KPSS ile atanabilirler.
-Seramik ve cam fabrikalarında ara eleman olarak çalışabilirler.
-Dekorasyon atölyeleri
-Tasarım ve grafik firmaları
-Kültür Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü ile bağlı birimlerinde görev yapabilirler.

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Ne İş Yapar?

Mimari dekoratif sanatlar teknikerleri, gerek yeni inşaa edilen gerekse de eskiden kalma bir yapıyı dizayn etmek için çeşitli görevleri yerine getirirler. Bu doğrultuda yaptıkları işler genellikle şunlardır:

-Diğer meslek elemanlarına (mimar, ressam, seramikçi vs.) yardımcı olmak suretiyle uygulama alanını inceler ve gerekli ölçümleri yapar.
-Yapıya veya alana uygulanacak desenleri belirler.
-Yapılacak iş için gerekli olan malzemeyi temin eder.
-Çalıştığı şirkette sorumluluğu altında olan meslek elemanlarını denetler.
-İş yerinde iş güvenliğini sağlamakla ilgili gerekli tedbirleri alır.

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Bir önceki başlıkta belirttiğimiz devlet kurumlarına atananlar memur statüsü ile maaş alır. Devlet sektörü için Mimari Dekoratif Sanatlar maaşları 3000-3500 lira kadardır. Özelde çalışan mimari dekoratif sanatlar teknikeri maaşı ise asgari ücret ile 2500 lira arasında değişmektedir.

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Atamaları

2014 yılından bu yana devlete bu bölümden herhangi bir alım yapılmamıştır. Bölümü tercih etmek isteyenler, listesini oluşturmadan önce güncel KPSS atama puanlarını incelemelidir. Ancak göünen o ki bu bölüme KPSS alımlarında önümüzdeki yıllarda da kadro açılmayacaktır. Ancak 90 üzeri puan alanlar 3001 kodlu normal memurluk kadrolarına başvurarak devletin çeşitli kademelerinde görev alabilirler.

Mimari Dekoratif Sanatlar Dikey Geçiş Bölümleri

Bölüm, dikey geçiş konusunda şanslıdır. Zira mimarlık ve iç mimarlık gibi bölümlere dikey geçiş imkanınız vardır. Zaten bölümü tercih edenlerin neredeyse tamamının da hayali bu iki bölümden birisine dikey geçiş yapmaktır. Ancak ne yazık ki bu hayalle bölümü tercih edenlerin çok az bir kısmı hayalini gerçekleştirmektedir. Çünkü DGS’de verilen kontenjanlar sınırlıdır. Mimari Dekoratif Sanatlar DGS bölümleri şunlardır:

--Çini
--El Sanatları
--Eski Çini Onarımları 
--Fotoğraf 
--Geleneksel Türk El Sanatları 
--Geleneksel Türk Sanatları 
--Grafik 
--İç Mimarlık 
--İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 
--Mimarlık
--Seramik 
--Tezhip 
--Tezhip (Süsleme)

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Yorumlar

Bölüm gerçekten hem okuması hem de mesleğini icra etmesi bakımında son derece zevkli bir bölümdür. Özellikle mimariye ilgi duyanlar, resim ve tasarım konusunda yetenekli olanların mutlaka okumaları gereken bir bölümdür. En büyük dezavantajı ise devlete atanmanın neredeyse imkansız olmasıdır. Özellikle yeteneklerine güvenenler bölümü düşünmeden tercih edebilirler; zaten onlar özelde de mutlaka iş bulma imkanına sahip olacaklardır.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.