Mimari Restorasyon Bölümü Nedir İş Olanakları ve Maaşları

Çoğunluğu özel üniversite olmak üzere birçok üniversitede eğitimi verilen Mimari Restorasyon bölümü zevkle okunacak ender önlisans bölümlerinden bir tanesidir. Hem mimari hem de arkeolojiye merak saranlar için çok iyi bir alternatik bölüm olma özelliği gösterir. Ancak zevkli bir bölüm olsa da iş bulma imkanları konusunda size sıkıntılar yaşatabilecek bir bölümdür. Her iş imkanlarının devlette ve özelde sınırlı olması hem de üniversitelerin bu bölümünden her sene yüzlerce belki de binlerce mezun çıkması, Mimari Restorasyon mezunlarının işini biraz daha zorlaştırmaktadır.

Üniversite tercihi yapacak veya an itibarıyla okuduğu bölümü araştıran öğrenciler için bölümü tüm hatları ile ele aldık. Bölüm mezunlarının yaptığı işler, çalıştığı kurumlar, KPSS atamaları ve maaşları hakkında verdiğimiz bilgilerden yola çıkarak bölüm hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Ayrıca bölüm hakkında sormak istediğiniz diğer hususları yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.

Mimari Restorasyon Bölümü Nedir?

Kültür ve turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, müzeler veya bu sektördeki diğer özel işletmelerde mimari restorasyon alanında görev alacak teknikerler yetiştiren iki yıllık bir üniversite programıdır. 2 yıl süre ile öğrenim gören bölüm öğrencileri, aynı zamanda staj yaparak meslekte tecrübe kazanmaktadır.

Mimari Restorasyon Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Mimari Restorasyon bölümünün puan türü YGS-5’tir. YGS-5 puan türünde en az 150 puan alan tüm öğrenciler bu bölümü tercih etme hakkına sahip olmakla birlikte, bölüme yerleşebilmek için 200 üzerinde puan almak gerekmektedir. Özel üniversitelere veya devlet üniversitelerinin ikinci öğretim bölümlerine daha düşük puanlarla da girilebilmektedir.

Mimari Restorasyon İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Mimari Restorasyon mezunlarına ‘’Mimari Restorasyon Teknikeri’’ veya ‘’Restoratör’’ unvanı verilmektedir. Bölüm mezunları gerek kamu resmi dairelerinde gerekse de özel sektörde faaliyet gösterebilmektedir. Devlet kurumlarına atanmak için mezunların KPSS önlisans sınavında yeterli puanı alması gerekmektedir. Elbette puan almak da yetmez; aynı zamanda KPSS alımlarında bölüme kontenjan da verilmelidir. Mimari Restorasyon bölümü iş olanakları şunlardır:
-Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bu bakanlığa bağlı birimler
-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı merkez teşkilatı ile bağlı birimleri
-Milli Saraylar
-Vakıflar Genel Müdürlüğü
-Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarları
-İnşaat firmaları
-Müzeler
-Belediyeler
-İl özel idareleri
-Arkeolojik kazılar
-Mimarlık büroları
-Restorasyon projeleri

Mimari Restorasyon Bölümü Ne İş Yapar?

Türkiye bir medeniyetler bölgesi konumunda olduğu için binlerce yıl öncesinden kalma binlerce tarihi yapı bulunmaktadır. Tüm bu yapıların restorasyon, bakım-onarım işlerinde çalışacak olan Mimari Restorasyon mezunları genellikle aşağıdaki işleri yaparlar:

-Anıtlar ve anıt özelliği taşıyan yapıların envanter çalışmalarını yaparlar.
-Restore edilecek yapıyı inceler ve gerekli bilgileri not ederler.
-Restorasyonda lazım olacak materyalleri temin ederler.
-Sanat Tarihi ile ilgili araştırmalar yaparlar.
-Rölöve çalışmalarını gerçekleştirirler.
-Arkeologlarla birlikte çeşitli kazı çalışmalarına katılırlar.
-Restitüsyon önerisini sunabilirler.
-Restorasyon ve rekonstrüksiyon projelerini hazırlarlar.
-Şantiyede sorumlu mimar ile ustalar arasındaki iletişimi sağlarlar.

Mimari Restorasyon Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Mimari Restorasyon maaşları 2900-3000 lira kadar olabilmektedir. Ancak bu maaş devlet kurumlarında özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak çalışanlar için geçerlidir. Özel sektöde çalışanlar için ise Mimari Restorasyon bölümü maaşları asgari ücret veya biraz üzerindedir.

Mimari Restorasyon Bölümü Atamaları

KPSS atamaları konusunda şanssız olan bu bölüme birkaç yıldır kontenjan verilmiyor. En son 2015 yılında 2 kişi Vakıflar Genel Müdürlüğü tekniker unvanı ile 88 puan alarak atanabildi. Yani neredeyse 3 yıl içinde sadece iki kişi devlette iş bulabildi. Maalesef tarihi yapı olarak o kadar zengin olan ülkemizde bu tür bölümlere pek önem verilmiyor. Zaten sanat ve tarihi yapılarımızın çoğu da maalesef çürümeye, kaybolmaya veya çalınmaya yüz tutmuş vaziyette...

Mimari Restorasyon Dikey Geçiş Bölümleri

Mimari Restorasyon okuyan öğrencilerin kendileri için yapacağı en büyük güzellik mimarlık yahut iç mimarlık bölümlerine dikey geçiş yapmaktır. Bölüm çok güzel ve zevkli bile olsa iş imkanı bulma konusunda sıkıntılıdır. Bu yüzden mimarlık, iç mimarlık gibi iş olanağı yüksek bölümlere dikey geçiş yapabilirseniz hayatınızı kurtarmış olursunuz. Mimari Restorasyon DGS bölümleri şunlardır:
--Çini
--El Sanatları
--Eski Çini Onarımları
--Geleneksel Türk El Sanatları
--Geleneksel Türk Sanatları
--İç Mimarlık
--İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
--Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım
--Mimarlık
--Şehir ve Bölge Planlama
--Tezhip
--Tezhip (Süsleme)

Mimari Restorasyon Bölümü Yorumları


Devlet kurumları veya özel sektörden ihtiyaç talepleri gelmediği halde bu bölüm birçok üniversitede açılmıştır. Neticede bölümü bitiren birçok kişi işsiz kalmıştır. Bu nedenle iş bulma imkanlarının yüksek olduğunu düşünerek bölümü tercih etmeyin sakın. Bu bölüm sadece bu mesleğe ilgi duyulduğu için okunabilir. Yahut özelde çevreniz vardır, iş bulabileceğiniz garantidir, o zaman okursunuz. Yahut mimarlık veya iç mimarlık bölümüne dikey geçiş yapmak için de okuyabilirsiniz.

19 yorum

Merhaba birşey öğrenmek istiyorum mimari restorasyon 2 yıl bitirdikten sonra dikey geçiş ile iç mimar veya mimar olmak istediğimizde ayriyetten 4 yıl daha okuyoruz değil mi ? Toplam 6 yıl oluyor sanırım.

yok hayır dgs ile geçiş yaptıktan sonra mimarlık 3. sınıftan devam ediyosun

maaşları ne kadar oluyor acaba

Mantık olarak 3.sınıftan devam ediyorsun ama genelde öyle olmaz. 2 yılda aldığın ve dgs ile gittiğin üniversitenin ilk 2 yılda verdiği derslerin içeriklerinin eşleşmesi önemli. 2 yıllık bölümde aldığın dersler dgs ile gittiğin üniversitede sayılırsa ki bir çoğunun sayılmayacağını şimdiden kabullensen iyi olur, 3ten devam edersin. Ama şöyle düşün en azından bir şekilde mimarlığa yerleşme ihtimalin var.

Bunu iki yıllık okuyunca dgs ile 4 yıllığa çıkarta biliyoruz değilmi çıkartıyorsak eyer mimar mı yoksa iç mimar mı olunuyor

hangisini istiyorsan o. iç mimarlığa geçeceksen iç mimar mimarlığa geçeceksen mimar.

dgs sınavın kaç puan almamız lazım mimar olmak için

Mimari restorasyon bolumu okudukdan sonra mimarlık veya ic mimar yaninda çalışabiliriz değil mi ?

Merhaba ben şunu öğrenmek istiyorum mimari dekorasyon bölümü geldi kayıt yaptirmazsam ek tercih yapabilir miyim

Tercih etmeyin iş bulma konusunda cok zahmet cekersınız

iş olanaklarını öğrene bileirmiyim

yapı denetim de çalışabiliyormuyuz

Mimari restorasyon bölümünü başarı ile bitirip dgs ile mimarlığa yerleştim ve ders benzerliği çok fazla olduğu için 3.sınıftan başladım ve çok mutluyum restorasyon bölümünde okuyacağınız iki yıl zaten mimarlığa hazırlık oluyor yani hayallerinize gitmek için korkmayın sakın Dgs sınavına gelince Rahat kafa son sene hazırlanın emin Olun ki yaparsınız

aaaa bana mesaj atar mısın lütfen çok ihtiyacım var şuan seninle konuşmaya instagram azraa.karaot

lütfen bekliyorum görürsün inş

bugün yazmışsın bekliyorum lütfen

İş bulma imkanın zor olduğu ve boş bir bölüm olduğu konusun da küçük dedikodular var ama ben inanmıyorum :)))

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.