DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Mobil Teknolojileri Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Mobil Teknolojileri Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi dışında, Mobil Teknolojileri bölümü bulunan bütün üniversiteler ücretli özel üniversitelerdir. Ancak tam burslu okuma imkanınız da bulunmaktadır. Mobil Teknolojileri bölümü, henüz ülkemizde iş imkanı bulabilecek bir bölüm değildir. İş bulanlr ise gerçek anlamda mobik teknolojileri sektöründe değil de diğer alanlarda, aldıkları eğitimle pek de ilgisi olmayan işlerde çalışmaktadır.

2 yıllık Mobil Teknolojileri bölümünü merak eden ve tercih etmek isteyen öğrenciler için bölümü her yönüyle tanıttık. Hazırladığımız tanıtım yazısında cevabını bulamadığınız soruları sorabilirsiniz.

Mobil Teknolojileri Bölümü Nedir?

Mobil teknolojileri sektörü ile ilgili devlet kurumları ile özel sektör işletmelerinde tekniker olarak görev yapacak meslek elemanları yetiştiren bir önlisans programıdır. Eğitim süresi iki yıl olan bölümde öğrenciler mobit teknolojileri ile ilgili firma ve işletmelerde staj görmektedir. Her öğrencinin 40 günlük staj eğitimini tamamlaması gerekir.

Mobil Teknolojileri Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

TYT  puanı ile tercih edilmektedir. Mobil Teknolojileri tercih etmek isteyen adayların TYT’ye girmeleri yeterlidir. Bölümlere yerleştirme taban puanları genellikle 200-250 puan aralığındadır.

Mobil Teknolojileri İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bölümü başarı ile bitirenlere Mobil teknikeri unvanı verilir. Bölüm mezunları devlet kurumlarından çok özel sektörde iş bulma imkanına sahiptir. Bölümün çalışma olanakları şunlardır:

-Resmi veya özel radyo ve televizyon kanallarının bilgi işlem birimleri
-Bilişim ve iletişim alanında faaliyet gösteren özel şirketler
-Çeşitli devlet kurumları
-Yazılım firmaları
-Telekomünikasyon sektörü
-Gsm operatörleri
-Sanayi kuruluşları
-Lojistik firmaları
-Hastanelerin bilgi-işlem birimleri
-Askeri kurumların ilgili bölümleri
-Özel Bankalar

Mobil Teknolojileri Bölümü Ne İş Yapar?

Mobil teknolojileri sektörü ülkemizde henüz gelişmiş değildir. Öğrenciler uygun eğitimi görse dahi kendi alanları ile ilgili sektörlerde çalışmaları neredeyse imkansızdır. Bu yüzden bilgisayar programcılığı, bilgisayar teknolojisi ve benzeri bölüm mezunlarının da yaptığı işleri genellikle yaparlar. Kısacası çalıştıkları kurum veya firmanın bilgi ve belgelerini bilgasiyaralara kaydeder, arşivlerler. Çeşitli bilgisayar ve telefon programlarını kurar ve kullanırlar.

Mobil Teknolojileri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde görev alanlar için Mobil Teknolojileri maaşları 2500-3500 bin lira arasında değişmektedir. İş başvurularında genellikle deneyim sorulmakadır. Daha önce herhangi bir yerde çalışmamış olanlar genellikle asgari ücretle işe başlarlar. Deneyimli kişilerin maaşları ise daha yüksek olur.

Mobil Teknolojileri Bölümü Atamaları

Bugüne kadar yapılan hiçbir atamada Mobil Teknolojileri bölümüne KPSS kontenjanı verilmedi. Dolayısıyla bölüm mezunlarının devlete atanması mümkün değildir. Ancak KPSS’den 90 üzeri puan alanlar 3001 kodlu normal kadrolara başvurarak devlete atanabilmektedir. O puanı almak da ne yazık ki kolay değildir.

Mobil Teknolojileri Dikey Geçiş Bölümleri

Mobil Teknolojileri bölümünü, 4 yıllık mühendislik bölümlerine geçiş yapmak için bir basamak gibi kullanabilirsiniz. Bu bölümü başarı ile bitirenler her sene yapılan DGS’de başarılı olup yeterli puanları aldıkları takdirde aşağıdaki 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapabilir. Mobil Teknolojileri DGS bölümleri şunlardır:

--Yazılım Mühendisliği
--Uzay Mühendisliği
--Meteoroloji Mühendisliği
--Matematik
--Bilgisayar
--Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
--Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği
--Kontrol Mühendisliği
--İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri
--İstatistik
--Fizik
--Enformasyon Teknolojileri
--Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri
--Bilişim Sistemleri Mühendisliği
--Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği
--Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
--Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri
--Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri
--Bilgisayar Mühendisliği
--Bilgisayar 
--Enformatik

Mobil Teknolojileri Bölümü Yorumlar

Bölümden mezun olsanız dahi iş bulmanız çok zor olacaktır. Devlete alımlar zaten kapalıdır, özel sektörde ise çevreniz olacak veya bu sektörün geliştiği illerde yaşayacaksınız ki sizi geçindirecek bir iş bulabilesiniz. Tavsiyemiz, mobil telefonlara olan ilginize kanarak bu bölümü tercih etmeyi düşünmeyin. Devlete alım açık olmadığı müddetçe bölümün karın doyuracağını pek düşünmüyoruz.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.