DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Mobilya ve Dekorasyon Bölümü Nedir iş İmkanları Maaşları

Mobilya ve Dekorasyon Bölümü Nedir iş İmkanları Maaşları


Devlette iş bulma imkanı çok sınırlı olsa da, Mobilya ve Dekorasyon bölümü mezunları özel sektörde kolaylıkla iş bulmaktadır. Özellikle sanayi bölgelerinde mobilya imalatı yapan firmalar bu sektörde çalışacak elemanlara fazlası ile ihtiyaç duymaktadır. Bölümün en büyük dezavantajı neredeyse her üniversitede okutulmasıdır. Rakip sayısı arttıkça istihdam olanağı düşmektedir. Ancak her şeye rağmen mobilya sektörü insanlık var oldukça varlığını sürdürüceke ve bu alanda çalışacak meslek elemanlarına ihtiyaç duyacak bir sektördür.

2 yıllık Mobilya ve Dekorasyon bölümü hem erkek hem de kız öğrenciler için uygun bir bölümdür. Bazı kız öğrencilerin bölümü okuyup okumamaktaki kararsızlıkları ve tereddütleri boşunadır. Hatta sektör ile ilgili birçok departmanda bayanlar daha fazla tercih edilmektedir. Bölüm tercihi yapacak üniversite adayları için Mobilya ve Dekorasyon bölümü iş olanakları, maaşları, atamaları ve dikey geçiş bölümleri hakkında ayrıntılı bilgiler verdik. Bölüm hakkında sormak istediklerinizi ayrıca yorum kutusu aracılığı ile sorabilirsiniz.

Mobilya ve Dekorasyon Bölümü Nedir?

Mobilya üretim işletmelerinde, iç mimari bürolarında, mobilya ve dekorasyon üreünleri satış mağazalarında görev alacak teknikerlerin yetiştirildiği bir önlisans bölümüdür. Eğitim süresi 2 yıldır. Öğrenciler eğitim esnasında staj görerek meslekte deneyim kazanmaktadır.

Mobilya ve Dekorasyon Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Mobilya ve Dekorasyon bölümünü tercih edecek öğrencileri YKS’ye girerek TYT puan türünde minimum 150 puan alması gerekmektedir. 150 puan almak, bölüme kesinlikle yerleşeceğiniz anlamına gelmez tabii. Aldığını puan ne kadar iyi olursa, istediğiniz üniversiteye yerleştirilme olasılığınız o derece artacaktır.

Mobilya ve Dekorasyon İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Mobilya ve Dekorasyon mezunları resmi kurumlarda da görev alma imkanına sahip olmakla birlikte, mezunların çalışma alanlarının ekserisini özel sektör firmaları oluşturmaktadır. Mezunlar dikey geçişle bazı lisans bölümlerine geçebilirse öğretmen olma hayalini de gerçekleştirmeleri mümkündür. Mobilya ve Dekorasyon iş olanakları ve çalışma alanları şunlardır:
-Çeşitli devlet kurumları
-İç Mimari büroları
-Mobilya Üretim Fabrikaları
-Kereste endüstrisi
-Prefabrik ev yapım firmaları
-Mobilya satışı yapan mağazalar
-Üniversiteler
-İl özel idareleri

Mobilya ve Dekorasyon Bölümü Ne İş Yapar?

2 yıllık Mobilya ve Dekorasyon mezunları görev aldıkları kurum ve işletmelerde genellikle şu görevleri yerine getirirler:

-Tasarımcılar tarafından hazırlanan üretim projelerini incelerler.
-Görev aldıkları işletmede çalışacak eleman sayısını ve bu elemanların hangi özelliklere sahip olması gerektiğini belirlerler.
-Üretimi yapılacak mobilya veya dekorasyon ürününün projesini çizerler.
-Üretimde lazım olacak malzemeyi temin ederler.
-Mobilya üretiminde kullanılacak küçük parçaları üretirler.
-Üretimi sağlar.
-Üretimde kullanılan alet veya makinaların bakımını ve onarımını yapar veya yapılmasını sağlar.
-Ürettiği mobilyaları pazarlar.

Mobilya ve Dekorasyon Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Kamu sektöründe çalışanlar 3500 lira civarında maaş alırken, özel sektörde çalışanlar için Mobilya ve Dekorasyon maaşları değişiklik göstermektedir. Öyle ki asgari ücretle çalışan mezunlar olduğu gibi 3-4 bin lira kazanç sağlayan meslek mensupları da vardır.

Mobilya ve Dekorasyon Bölümü Atamaları

KPSS ile devlete atanmak imkansıza yakın bir şeydir. Son birkaç yılda sadece 1 kişi 88 puanla kamuya atanabilmiştir. 2018 ve 2019 yıllarında ise bölüm mezunlarına hiç kontenjan verilmemiştir.

Mobilya ve Dekorasyon Dikey Geçiş Bölümleri

Mobilya ve Dekorasyon okuyanların bir hedefi de öğretmen olmaktır. Ancak öğretmen olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Ben zoru da başarırım diyen adaylar varsa bu konudan da bahsedelim. Bölümü başarı ile bitirenler DGS ile aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yaparsa, öğretmen olma hayalindeki bir adımı gerçekleştirmiş olur. Aşağıda yer alan bölümlerin bazılarından mezun olduğunuzda öğretmen olma şansınız da vardır. Eğitim bittikten sonra formasyon alır, KPSS sınavlarında ve sözlü mülakatta başarı gösterirseniz herhangi bir devlet okuluna öğretmen olarak atanabilirsiniz. Mobilya ve Dekorasyon DGS bölümleri şunlardır:

--Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği 
--Endüstri Tasarımı 
--Endüstri Ürünleri Tasarımı 
--Endüstriyel Tasarım 
--İç Mimarlık 
--İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 
--İmalat Mühendisliği
--Orman Endüstrisi Mühendisliği 
--Orman Mühendisliği

Mobilya ve Dekorasyon Bölümü Yorumlar

Özelde çalışmak veya kendi işini kurmak isteyenler için tavsiye edebileceğimiz bir bölümdür. Mobilya sektörü her zaman ekmek yedirecek bir bölümdür. Ancak herhangi bir firmada ara eleman olarak çalışmak yerine kendi işinizi kurmak size daha büyük kazançlar getirecektir.

9 yorum

 1. Unknown
  bu bölümün mezunuyum.hayatta okumayın bu bölümü.çok boş bir bölüm
 2. Tunahan
  Bu yorum yazar tarafından silindi.
 3. Tunahan
  Sakın okumayın hayatınız kayar.
  • Unknown
   Neden
 4. Tufan2729
  Ben yeni başladın okumakla okumamak arasındayım lütfen yardımcı olun
  • Unknown
   Sakin okuma
  • Unknown
   Neden
 5. Unknown
  ben lisede bu gün bu bölüme başladım 10.sınıf öğrencisiyim şu anlık iyi gibi
 6. بشرى
  Çocuklar mobilya ve dekorasyon mezunuyum, bu alanda meslek edinmek istiyorsanız kursa gitmeniz daha faydalı olacaktır, bir çok üniversitede bu bölüm mevcut eğitim kalitesi düşük ne yazık ki. belli başlı tasarım programlarını öğrenmeye başlamanız daha sağlıklı olacaktır özel sektörde iyi orogram bilginiz ve tasarım gücünüz varsa rahat iş bulabilirsiniz. 3d max, Autocad, Sketchup gibi programlarda kendinizi geliştimenizi tavsiye ederim.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.