Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü İş İmkanları Maaşı

İlgi alanı ekonomi ve para olan bölümler, birçok üniversite adayının ilgisini çekmektedir. Finans ve ekonomi sektörü ile alakalı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümü de bunlardan bir tanesidir. Üniversite sınavlarına girip de 2 yıllık bölüm tercihi yapacak adaylar için Muhasebe ve Vegi Uygulamaları bölümünü tüm detayları ile anlattık. Dilerseniz başlıklarımızı inceleyerek ayrıntılı bilgileri öğrenelim.

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü Hakkında Bilgi

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, eğitim süresi 2 yıl olan bir önlisans programıdır. Bölüme sadece TYT ile girilebilmektedir. 2016 yılına kadar, bu bölüme meslek liselerinin ilgili dallarından mezun olanlar sınavsız geçiş ile geçebiliyordu; ancak sınavsız geçiş kaldırıldığı için artık böyle bir uygulama söz konusu değil. Bölüme yerleşmek isteyen her aday TYT'ye girmeli ve TYT puan türünden yeterli puanı almalıdır; zira bu bölüme öğrenci alımı TYT puan türü ile yapılmaktadır.

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları İş Bulma İmkanı

Gerek kamuda gerekse de özel sektörde istihdam alanları geniş olan 2 yıllık bölümlerden bir tanesi şüphesiz ki Muhasebe ve Vergi Uygulamaları programıdır. Bu bölümü bitirenler kamu kurumlarında çalışabilecekleri gibi özel sektörde de geniş bir yelpazede çalışma olanağı bulmaktadır; zira alım-satım yapan her türlü mağazada iş bulma imkanı vardır.

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunları Ne İş Yapar, Nerelerde Çalışır?

Bölüm mezunlarının iki farklı sektörde çalışması mümkündür. Birincisi devlet kurumları, ikincisi ise özel sektördür. Devlet kurumlarına atanmak isteyen mezunlar KPSS'nin önlisans oturumuna katılmalı ve yeterli puanı almalıdır. Yüksek puan almanın yanı sıra bu bölüme kontenjan da verilmelidir. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları çalışma alanları şunlardır.

Mezunlar;
-Muhasebe Büroları
-Mali Müşavirlik Büroları
-Dış Ticaret yapan firmalar
-Çeşitli Finans kuruluşları
-Her türlü ticari işletme, şirket vb.
-Maliye Bakanlığı
-Mal Müdürlükleri
-Defterdarlıklar
-Vergi Daireleri
Sigorta Şirketleri
-Bankalar vs.

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Mezunlarına Hangi Unvan Verilir?

Bu bölümü başarı ile bitiren herkese Muhasebe ve Vergi Uygulamaları önlisans diploması verilir. Mezunlar ''Muhasebe Meslek Elemanı'' unvanını alırlar.

Muhasebe Meslek Elemanı Ne Kadar Maaş Alır?

Bir kamu kurumunda çalışan Muhasebe Meslek elemanı 3500 lira civarında maaş alırken, özelde görev yapan meslek elemanları birbirinden farklı maaşlar alabilmektedir. Bu, çalışılan kuruma göre veya çalışanın tecrübesine göre değişmektedir. Meslekte uzun yıllardır çalışan birisi genellikle daha yüksek maaş almaktadır.

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümünden 4 Yıllık Bölümlere Geçiş

Bilindiği gibi YÖK tarafından belirlenen kriterlere göre her önlisans mezununun dikey geçiş yapabileceği lisans bölümleri bulunmaktadır. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları mezunlarının da dikey geçiş yapma hakkına sahip olduğu yirmi civarında 4 yıllık bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler İktisat, İşletme, Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Lojistik ve benzeri bölümlerdir. Kısacası eğitim alanı finans, ekonomi ve ticaret olan neredeyse tüm 4 yıllık bölümlere geçilebilmektedir.

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Dersleri Zor mu?

Bölümü okuyan öğrencilerin ifadesine göre Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünün dersleri öğrencileri bir hayli zorluyor. Özellikle sayısal içerikli ve ekonominin uzmanlık gerektiren bazı dersleri zor. Ancak az çok emek harcayan her öğrencinin de mezun olabileceği bir bölüm olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları KPSS Atamaları

Her yıl verilen kontenjanlara göre Muhasebe ve Vergi Uygulamaları KPSS taban puanları yükselmekte veya düşebilmektedir. Son birkaç yılın atama bilgilerine baktığımızda, mezunların 76 ve üzeri puan aldığında atanabildiğini görebiliriz. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi bazı atamalarda taban puanlar 76 puandan çok daha yüksek olmuştur.

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Sorularınız ve Yorumlarınız

Bölüm ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz. Gerek bizler gerekse de bu yazıyı okuyan bölüm öğrencileri, mezunlar veya meslek çalışanları sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız. Ayrıca katkıda bulunmak amacı ile Muhasebe ve Vergi Uygulamaları iş imkanları maaşları vb. hakkında yorumlarınızı belirtebilirsiniz.

4 yorum

2 yil bitince mezun olunca sözleşmeli ogretmenlik yapiliyor deniliyor doğrumu

gerçekten çok doğru anlatmışsınız bu bölümden mezun olanlar işsiz kalmıyor. m. vergi uygulamarı 2016 mezunuyum kpss den 72 aldım şuan günlük 100 tl ye inşaatta ameleyim :)

okumayı tercıh etmıyormusun?

Bilgisayar dersleri çok zormudur acaba??

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.