[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Odyometri Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

Günümüzde gerek devlet kurumlarında gerekse de özel sektörde iş bulma imkanı en yüksek olan 2 yıllık sağlık bölümlerinden bir tanesi de ...

Odyometri Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları

Günümüzde gerek devlet kurumlarında gerekse de özel sektörde iş bulma imkanı en yüksek olan 2 yıllık sağlık bölümlerinden bir tanesi de Odyometri bölümüdür. Her KPSS atamasında kendisine de çok sayıda kontenjan açılan ender önlisans programlarından biridir. Odyometri bölümü daha çok ücretli özel üniversitelerde açılmış olsa da 10’dan fazla devlet üniversitesinde de okutulmaktadır.

Bu bölümü tercih etme gibi bir düşünceniz varsa çekinmeden tercih edebilirsiniz; zira daha önümüzdeki yıllarda da kolayca devlet hastanelerine atanabilir veya özel hastanelerde iş bulabilirsiniz. Üniversite tercihi yapacak veya bölüm araştıran tüm üniversite adayları için Odyometri bölümü hakkında size lazım olacak tüm bilgileri en doğru ve en güncel hali ile derledik. Hazırladığımız bu tanıtım yazısı ile 2 yıllık Odyometri bölümü iş olanakları, Odyometri maaşları, Odyometri atamaları ve Odyometri dikey geçiş bölümleri ile ilgili bilgi sahibi olacak ve bölümü tercih edip etmemekteki kararsızlığı gidereceksiniz.

Lütfen bölüm hakkında kafanızda oluşan tüm sorularınızı bize sormaktan çekinmeyin. Elimizden geldiğince tüm sorularınıza en yakın zamanda cevap vermeye çalışacağız. Hepinizi başarılar diler, hayalinizdeki üniversite bölümüne yerleşmenizi temenni ederiz. Şimdi dilerseniz bölümü daha yakından tanıyalım.

Odyometri Bölümü Nedir?

Odyometri bölümü, kamu hastaneleri ile özel hastanelerin Kulak-Burun-Boğaz (KBB) birimlerinde KBB uzmanı veya Odyoloji uzmanının denetim ve gözetimi altında çalışacak odyometristler yetiştiren bir önlisans programıdır. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Öğrencilerin mesleki olarak deneyim kazanmaları amacı ile eğitim esnasında öğrencilere staj yaptırılmaktadır. Toplamda 40 iş günü süren bu stajlarda başarılı olmayan öğrenciler bölümden mezun olamazlar. Stajlar çeşitli devlet hastaneleri ile özel hastanelerde yapılmaktadır.

Odyometri Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

YKS’ye giren ve TYT puan türünde en az 150 alan her üniversite adayı bu bölümü tercih edebilir. Ancak 150 puan bu bölüme girmek için yeterli değildir. Tutulan ve çokça tercih edilen bir bölüm olduğu için taban puanları biraz yüksektir.

Odyometri İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Odyometri mezunlarına ‘’Odyometrist’’ veya ‘’Odyometri Teknikeri’’ unvanı verilir. Odyometristler her türlü kamu hastanesi ile özel hastanelerde görev alabilir. Kamu hastaneleri, üniversite hastaneleri ve diğer resmi sağlık kuruluşlarında görev alınabilmesi için önlisans KPSS’ye girilmiş ve yeterli puan alınmış olmalıdır. Özel hastaneler için KPSS şartı yoktur. Şahsi başvurunuzla herhangi bir özel hastanede işe başlamanız mümkündür. Odyometri iş imkanları ve çalışma alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Devlet hastaneleri
 • Özel hastaneler
 • Üniversite hastaneleri
 • Özel muayenehaneler
 • İşitme engelliler okulu
 • İşitme cihazı satışı yapan firmalar

Odyometri Bölümü Ne İş Yapar?

Odyometri’nin ilgi alanı ulak yani işitme rahatsızlıklarıdır. Bu nedenle görev aldıkları birimler KBB birimleri ve beraber çalıştıkları uzmanlar da KBB uzmanı ve Odyoloji Uzmanı (Odyolog)’dır. Odyometri mezunları bu iki uzmanın denetim ve sorumluluğunda genellikle şu görevleri yerine getirmektedir:

 • KBB uzmanı veya odyoloji uzmanı hastayı muayene ettikten sonra, hastaya uygulanması gereken işitme testlerini uygular.
 • İşitme ölçümlerini yapar ve bu ölçümlerin sonuçlarını KBB uzmanına bildirir.
 • Ağır işitme kaybı bulunan hastalara işitme cihazını uygular.
 • Gerekli hastalara konuşma tedavisi verir.
 • Resmi ve özel okulları dolaşarak işitme testleri uygular ve olası bir işitme problemi olan öğrencilerin tedavi edilmesini sağlar.
 • Kullandığı tıbbi alet ve cihazların bakım ve onarımını yapar.
 • Hasta kayıtlarını tutar ve gerektiğinde ilgili kontrolleri yapar.

Odyometri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Odyometri maaşları kamu hastanesinde veya özel hastanelerde çalışıp çalışmadığınıza göre değişir. Herhangi bir üniversite hastanesi veya devlet hastanesinde çalışan odyometri teknikeri döner sermaye, performans gibi ödemelerle birlikte Odyometri Teknikeri 3500-4300 lira civarında maaş alabilir. Özel hastanelerde çalışanlar için ise odyometri maaşları genellikle 3000-4000 lira arasında seyretmektedir. Bu bölüm mezunlarına özel hastanelerde 5-7 bin arasında maaş verildiği ile ilgili bilgiler külliyen yalandır.

Odyometri Bölümü Atamaları

Odyometri bölümünü bu kadar övmemizin en büyük sebebi devlet kurumlarına atanma imkanınızın yüksek olması yani Odyometri KPSS atama puanlarının düşük olmasıdır. 2016 yılında bölüm mezunlarına verilen kontenjan sayısı biraz daha fazla olduğundan KPSS taban puanları 73’e kadar düştü. Ancak 2018 yılında devlet tüm bölümler için yaptığı gibi bu bölüme de az sayıda kadro açtı. Dolayısıyla atama puanları 2018’de taban puanı 78-90’lara kadar yükseldi. 2019 Odyometri Kpss atama puanları 86-96 ile 71 kontenjan 2020 Odyometri Kpss atama Puanları 84-87 ile 49 kontenjan Alım yapılmıştır.

Odyometri Dikey Geçiş Bölümleri

Odyometri mezunlarının dikey geçiş yapabileceği bölümler sayı olarak az olsa da gerçekten geleceği parlak ve iş bulma olanağı yüksek olan bölümlerdir. Öğretmen olma hayali olanlar İşitme Engelliler Öğretmenliğine dikey geçiş yapabilir. Yine Odyoloji bölümüne dikey geçiş yaptığınız takdirde hem maaşınız artar hem de meslekte bir üst kariyere geçmiş olursunuz. Ayrıca iş bulmakta da sıkıntı çekmezsiniz. Odyometri bölümü dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 • Fizik 
 • Odyoloji
 • İşitme Engelliler Öğretmenliği

Odyometri Bölümü Yorumları

Doğrusu devlete atanması kolay olan bölümlerle ilgili tanıtım yazısı hazırladığımda yorum başlığını büyük bir zevkle dolduruyorum. Sizler de hak verirsiniz ki ülkemizde 2 yıllık bölümlerin çoğu öldü. Evet, insanlar bir umutla yazıp okuyor bu bölümleri ama mezun olduğunda boşta kalıyor. İşte, kolay kolay boşta kalmayacağınız, kamuda veya özelde mutlaka iş bulabileceğiniz bölümlerden bir tanesidir odyometri. Bölüm ölmeden sizler de tercih edin.

Odyometri Bölümünün Geleceği Var mı?

Şu anda halen binlerce mezun verdiği halde mezunlarının büyük bölümü boşta gezen öyle bölümler var ki zamanında atamaları kolay, iş bulma olanakları yüksekti. Ancak tüm üniversiteler bölümü açınca çok kısa sürede istihdam alanı doldu. Odyometri bölümü için de benzer durumlar yaşanabilir. Ancak şu anda birçok üniversitede bu bölüm olsa da genellikle özel ücretli üniversiteler olduğu için her yer dolmuyor. Anlayacağınız önümüzdeki yıllarda da bölüm iş bulma imkanını koruyacak. Ancak uzun vadede ne olacağını bilmek imkansız. Değerli üniversite adayları, umarız ki hak ettiğiniz bölümü kazanırsınız. Lütfen yazımıza yorum yazarak bize destek çıkmış olur. Hepinize başarılar diliyoruz.

YORUMLAR

BLOGGER: 38
 1. Ben ortaögretimden hemsireyim sizce iki yillik odyometri okursam bu benim hemsire maasimda etki gösterir mi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Herhangi bir bölüm okumanizin faydasi elbette olur maasiniza ek 200 tl ve daha fazlasni kazanabilirsiniz fakat odyonetri mezunuyum liseden de anestezi üniveriste tercihimi simdi yapacak olsam odyometri isteyecegim en son bölüm bile olamaz atamasi az maaşı az alt kademe işçi muamelesi görünüyorsunuz özelde maas 2000 e kadar düşüyor kesinlikle onermiyorum

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 3. Vermis oldugunuz bilgiler icin teşekkürler

  YanıtlayınSil
 4. Bu bölümü uzaktan eğitim olarak veren universite varmı acaba teşekkürler

  YanıtlayınSil
 5. Maaş konusunda site uzerinden güvenemiyorum sizce calisan varmi bu bolumde 2000-3000 arasimi veriliyor

  YanıtlayınSil
 6. Odyometri okumak istiyorum. Hangi devlet üniversiteleri 267 ile alir bilmiyorum

  YanıtlayınSil
 7. Hacettepe üniversitesinde odyometri okusam kolaylıkla iş bulabilir miyim? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aynı soruyu soracaktım, ama bolüm olarak.
   Güzel bir bolüm mü?

   Sil
 8. 2 yıllık bir bölümden atanmak hayaldir. Bunu yazıp 2 yıl okuduktan sonra Kpss puanı 85 üstüne çıkacak.Kaldı ki bunca zorluktan sonra alacağınız maaş 2300 olacak. döner sermaye çalışacağınız yere göre değişir ama maksimum 900 liradır.
  2 yıl sonra çevrenizdekiler bunun için mi okudun o kadar dediklerini duyar gibiyim,yaşadım. 2 yıllık pişmanlıktır.

  YanıtlayınSil
 9. Hemşireliğe dikey geçiş yok mu

  YanıtlayınSil
 10. 2 yıllık erciyes üniversitesi odyometri mezunuyum. Sanıldığı kadar kolay bir bölüm değil.özellikle erciyesin eğitimi çok zor. Ayrıca özel üniversitelerde çok fazla öğrenci alımı olduğu için çok sayıda mezun var. Ataması kolay yazmışlar. Puanları şuan 85 ilerde ve çok fazla mezun var. Ayrıca devlet de çok fazla kadro açmıyo. Geçen aramada sadece 157 kişi alındı ki bu atama tarihinin en fazla alımı. Mesleğinizi seçerken bunları da göz önünde bulunduran bence. Mezun olarak bilgilendirmek istedim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. şu an napıyorsunuz mezunlar mezun olduğunda nelere yöneliyor o zaman

   Sil
 11. ben de yazmak ve yazmamak arasındayım ya

  YanıtlayınSil
 12. Bende bu yıl tercih yapacağım
  Ege üniversitesi odyometri bölümünü yazacağım sizce nasıl olur? Biraz fikir verebilir misiniz?

  YanıtlayınSil
 13. Bildiğim kadarı ile ege çok güzel bir üniversite. Odyometri okumak da güzel olabilir. Ege mezunu olacaksın sonuçta. Ve bence odyometrinin önü kapalı değil her türlü özelde de olsa iş bulunur.

  YanıtlayınSil
 14. Benim puaım 250 odyometri bir yer gelirmi iyi bi yer

  YanıtlayınSil
 15. Odyometri bolümünü oneriyor musunuz?
  Onü Acik mi?

  YanıtlayınSil
 16. 312 puan odyometri gelir mi

  YanıtlayınSil
 17. genceler selcuk universitesine odyometroi bolumune okul birinciligi ile girdim puanim ayriyeten dusuk 260

  YanıtlayınSil
 18. Odyometrimi anestezimi

  YanıtlayınSil
 19. 330 ege odyometri?

  YanıtlayınSil
 20. 2 yıl okuyup 2300 almak gerçekten çok saçma ve kpss puanları çok yüksek o zaman biz hangi bölümü okumalıyız?

  YanıtlayınSil
 21. 2 yıl okuyup 2300 almak gerçekten çok saçma ve kpss puanları çok yüksek o zaman biz hangi bölümü okumalıyız?

  YanıtlayınSil
 22. Dikey geçic dediğiniz ne oluyor

  YanıtlayınSil
 23. Odyometri bölümü ile ilgili ne yazsam doğru olmaz olmalıydı bu yazının başlığı. Öncellikle ben odyometri 1. Sınıfta okuyorum. Şimdiden atanamama derdindeyiz. Devlet atamalar için çok az kontejan ayırıyor. Kpss den en az 85 alman gerekiyor. Ayrıca özel hastaneler asgari ücret veriyor. Lütfen yaniltmatalim. Devlette de döner sermayeden odyometristler yararlanamıyor. Devlette en fazla 3000 başka da gözünüzde büyütmeyin. Ben yazdigima pişman oldum. Odyolojiye geçiş yapmak istiyorum ama ordan da hayır yok. Maaslar bile hemen hemen aynı. Odyolojiyi de büyüttüler insanlarin gözünde inanın tık yok. Ne yapacagimizi biz de şaşırdık. O yüzden böyle yazılarla insanları umutlandirmayin. Neymiş efendim en çok önü açık olan meslekmis. Biraz daha detaylı araştırın lutfen.

  YanıtlayınSil
 24. Arkadaşlar geçen sene sağlık meslek lisesinden mezun oldum sadece paramedik düşünüyordum puanım yetmediği için tercih vermedim bu sene tekrar hazırlanıp giricem sınava paramediğin önü kapalı görünüyor çok fazla okuyan var odyometri aklıma geldi araştırdım açıkçası güzel geldi ama onun da atamasindan korkuyorum okursam eğer 2021 de mezun olurum o zamana boşta kalır mıyım acaba sizce önü açık bir bölüm mu paramediğe göre nasıldır? (Uzun oldu kusura bakmayın çok kararsızım)

  YanıtlayınSil
 25. biraz daha bilgi verseler çok iyi olur

  YanıtlayınSil
 26. İzmir 9 eylül odyometri bölüme çıktı sizce gitmelimiyim ?

  YanıtlayınSil
 27. Erzurum odyometri geldi szce napim puanım da kesilicek

  YanıtlayınSil
 28. YA size şunu söyleyeyim geçen sene ablam direk atandı Hacettepeden mezun yazmayın diyenlerin çoğu bölüme fazla kişinin gelmesini istemediği için :)

  YanıtlayınSil

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,259,4 YILLIK BÖLÜMLER,175,AÖF BÖLÜMLERİ,17,DGS,237,GENEL,19,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,6,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,8,TYT,5,TYT PUANLARI,165,ÜNİVERSİTESİLER,8,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Odyometri Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları
Odyometri Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları
https://1.bp.blogspot.com/-x8POx3GbFQc/XdbYK-Nv3tI/AAAAAAAAAjg/1ppMLXLqM_csvAcpZ4f3-lAB0KYZfj6eACEwYBhgL/s320/669B8B31-8BCA-4D4F-9B2F-9B511DCC32AA.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-x8POx3GbFQc/XdbYK-Nv3tI/AAAAAAAAAjg/1ppMLXLqM_csvAcpZ4f3-lAB0KYZfj6eACEwYBhgL/s72-c/669B8B31-8BCA-4D4F-9B2F-9B511DCC32AA.jpeg
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2017/08/odyometri-bolumu-nedir-is-imkanlar-ve.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2017/08/odyometri-bolumu-nedir-is-imkanlar-ve.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy