Optisyenlik Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları

Optisyenlik bölümü, devlete alımı olmayan nadir bölümlerdendir. Bu nedenledir ki sağlık bölümleri arasında belki de en şanssız olan bölümdür. İşin ilginç yanı ise bölüm mezunları devletin herhangi bir resmi kurumunda görev alamamasına rağmen bölümün ücretli ücretsiz onlarca üniversitede okutulmasıdır. Ülkemizde Optisyenlik bölümü olan o kadar çok üniversite var ki, her yılı 3 binin üzerinde mezun birikiyor ve mezun sayısının bu kadar fazla olması özelde dahi iş bulmayı zorlaştırıyor.

Eskiden gözlük dükkanı açmak için optisyenlik bölümü okumaya gerek yoktu. İsteyen herkes çok cüzi bir miktar ödeyerek gözlük dükkanı açabileceğine dair sertifika alıyor ve dükkanını açıyor. Günümüzdeki gözlükçüleri büyük bir kısmı da zaten bu sertifikalarla dükkan açmış kişiler. Hatta ortaokul mezunu olanlar bile var aralarında.

2 yıllık Optisyenlik bölümünü merak edenler veya bölümü tercih etmek isteyenler için lazım olacak tüm bilgileri detayları ile anlatmaya çalıştık. Optisyenlik iş olanakları, maaşları, atamaları hakkında verdiğimiz bilgileri inceleyerek bölümü tercih edip etmeyeceğnize karar verebilirsiniz.

Optisyenlik Bölümü Nedir?

Optik mağazalarında mesul müdür olarak veya kendi gözlük dükkanında çalışacak deneyimli optisyenler yetiştiren bir önlisans sağlık bölümüdür. Bölümde iki yıl süren bir eğitim verilir. Öğrenciler aynı zamanda staj uygulamasına tabi tutulurlar. Bölüm öğrencileri temel derslerin yanı sıra göz ve göz hastalıkları, ahatsızlıkları ile ilgili detaylı eğitimler alır.

Optisyenlik Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Optisyenli bölümü YGS-1 puan türü ile öğrenci almaktadır. YGS-1 puanınıda yüksek puan almanız için sayısal testlerden iyi netler çıkarmanız gerekir. YGS’ye girip en az 150 puan alan herkes bölümü tercih etme hakkına sahip olsa da, özellikle devlet üniversitelerine yerleşmek için 200 üzerinde puan almak gerekir.

Optisyenlik İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Optisyenlik mezunlarına ‘’Optisyen’’ unvanı verilir. Optisyenler optik mağazalarında mesul müdür olarak çalışabileceği gibi satış elemanı olarak da görev alabilir. Aynı zamanda kendi gözlük dükkanlarını açarak kendi işlerinin patronu olabilirler.
Ne yazık ki optisyenlerin devlete ait hastanelerde veya diğer benzeri resmi sağlık kurum ve kuruluşlarında görev alması mümkün değildir. Bu nedenle bölümü tercih edecek olanların, sadece özel sektörde faaliyet gösterebileceklerini hesaba katması lazım.
Artık gözlük dükkanı açmak da çok zor. Her sene binlerce mezun veren Optisyenlik bölümü, şehirlerde birçok gözlükçü dükkanının açılmasına neden olmuştur. Dolayısıyla özelde bile iş bulmak veya iş kurduktan sonra geçim sağlamak biraz zordur.

Optisyenlik Bölümü Ne İş Yapar?

Optisyenler, göz doktorlarından sonra, göz hastalıkları konusunda en çok eğitilmiş meslek elemanlarıdır. Dolayısıyla çeşitli yetkilere sahiptirler. Optisyenlerin genel olarak yerine getirdiği görevler şunlardır:

-Göz doktoru tarafından hastaya verilen reçeteyi inceler.
-Gözlük camlarını reçeteye uygun olarak hazırlar.
-Camları hastaya uygun bir çerçeveye takar ve göz ile uyumlu olup olmadığını kontrol eder.
-Lazım olursa bilgisayarlı görme kontrolü yapar. (Bunu yapması için kendisine kanunen izin verilmiş olması gerekir)
-Şayet bir optik firmasında çalışıyorsa, gözlüklerin satışını gerçekleştirir.

Optisyenlik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Kamuda iş bulma olanakları olmadığı için Optisyen maaşları için net bir şey söylemek mümkün değildir. Özelde, herkesin maaşı veya kazancı farklı olabilir. Ancak genel anlamda optisyenlik maaşları için şunu söyleyebiliriz. Herhangi bir optik mağazasında çalışan optisyenler 2500-3000 lira maaş almaktadır. Kendi gözlük dükkanını işletenler için ise 3000-5000 arası kazançlardan bahsetmek mümkün olabilir. Dükkanın bulunduğu il, semt hatta cadde bile kazançları daha yüksek veya düşük olmasında etkili olabilir.

Optisyenlik Bölümü Atamaları

Optisyenler isyan içinde olsa dahi devlet bu bölüme KPSS alımlarında kontenjan vermemektedir. Aslında bölüm o kadar çok üniversitede okutulmasaydı, devlet kurumlarına da pek ihtiyaç duyulmazdı. Ancak üst başlıklarda da belirttiğimiz gibi yıllık mezun sayısı, optisyenlik bölümü özel sektör iş imkanlarını da fazlası ile daraltmıştır.

Optisyenlik Dikey Geçiş Bölümleri

Optisyenlik mezunlarının dikey geçiş yapabileceği tek lisans bölümü Fizik bölümüdür. Kendisine tek bir bölüm hakkı tanınmış ender bölümlerden birisidir. Halbu ki 4 yıllık sağlık bölümlerinden çoğu bölüm için dikey geçiş yapılacak konumdadır. Ancak şu an için dikey geçiş yapabileceğiniz bölüm Fizik bölümü ile sınırlıdır.
--Fizik

Optisyenlik Bölümü Yorumları


Kendi gözlük dükkanını açma imkanınız varsa bölümü düşünebilirsiniz. Ancak amacınız kamu kurumlarına atanmak ise biliniz ki şimdiye kadar bu bölüme hiç kadro verilmedi.

7 yorum

bir sürü tanıdık var hiç biri iş bulamıyor gençler kendinizi yakmayın biz yandık yıllardır siz yanmayın amann

bu bölümde iş yok aman diyim 2 yılınız boşa gitmesin bizim gibi off of

arkadaşlar şu türkiye şartlarında okunacak bölüm değil atama olan bi bölüm değil iş bulmanız çok buluyorsun maaşı düşük bide patronun sana çırak muamelesi yapıyor oda adama koyuyor sıkıntılı bi bölüm iş imkanı az anlıyacağınız

gençler sağlık bölümlerinin önü zaten tıkalı bu bölümün zaten devlette iş imkanı yok bu bölümü okuyup zaman kaybedene kadar gidip iş bulup çalışsanız bu bölümde 2 yılda zaten işin herşeyini öğrenir okuyanla aynı işi yaparsınız

Yorumlarda okudum vazgectim allah razi olsun

siz de hama her bölümü kötüleyin lo bu nedir . türkiye de hangi bölümde iş bulunuyorki işsizler yüzünden fakire biz bölüm okuyamıyoruz

Mezun olur olmaz iş buldum optisyenlik okudum güzel bir meslek aslında ama herkesin nasibi farklı bence yek sorun bu

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.