DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Optisyenlik Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları

Optisyenlik Bölümü Maaşları, Optisyenlik Bölümü Nedir

Optisyenlik bölümü, devlete alımı olmayan nadir bölümlerdendir. Bu nedenledir ki sağlık bölümleri arasında belki de en şanssız olan bölümdür. İşin ilginç yanı ise bölüm mezunları devletin herhangi bir resmi kurumunda görev alamamasına rağmen bölümün ücretli ücretsiz onlarca üniversitede okutulmasıdır. Ülkemizde Optisyenlik bölümü olan o kadar çok üniversite var ki, her yılı 3 binin üzerinde mezun birikiyor ve mezun sayısının bu kadar fazla olması özelde dahi iş bulmayı zorlaştırıyor.

Eskiden gözlük dükkanı açmak için optisyenlik bölümü okumaya gerek yoktu. İsteyen herkes çok cüzi bir miktar ödeyerek gözlük dükkanı açabileceğine dair sertifika alıyor ve dükkanını açıyor. Günümüzdeki gözlükçüleri büyük bir kısmı da zaten bu sertifikalarla dükkan açmış kişiler. Hatta ortaokul mezunu olanlar bile var aralarında.

2 yıllık Optisyenlik bölümünü merak edenler veya bölümü tercih etmek isteyenler için lazım olacak tüm bilgileri detayları ile anlatmaya çalıştık. Optisyenlik iş olanakları, maaşları, atamaları hakkında verdiğimiz bilgileri inceleyerek bölümü tercih edip etmeyeceğnize karar verebilirsiniz.

Optisyenlik Bölümü Nedir?

Optisyenlik bölümü Nedir; Optik mağazalarında mesul müdür olarak ve ya kendi gözlük dükkanında çalışacak deneyimli optisyenler yetiştiren bir önlisans sağlık bölümüdür. Bölümde iki yıl süren bir eğitim verilir. Öğrenciler aynı zamanda staj uygulamasına tabi tutulurlar. Bölüm öğrencileri temel derslerin yanı sıra göz ve göz hastalıkları-rahatsızlıkları ile ilgili detaylı eğitimler alır.

Optisyenlik Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Optisyenlik bölümü TYT  puan türü ile öğrenci almaktadır. TYT puanınıda yüksek puan almanız için sayısal testlerden iyi netler çıkarmanız gerekir. TYT’ye girip en az 150 puan alan herkes bölümü tercih etme hakkına sahip olsa da, özellikle devlet üniversitelerine yerleşmek için 200 üzerinde puan almak gerekir.

Optisyenlik İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Optisyenlik mezunlarına ‘’Optisyen’’ unvanı verilir. Optisyenler optik mağazalarında mesul müdür olarak çalışabileceği gibi satış elemanı olarak da görev alabilir. Aynı zamanda kendi gözlük dükkanlarını açarak kendi işlerinin patronu olabilirler.
Ne yazık ki optisyenlerin devlete ait hastanelerde veya diğer benzeri resmi sağlık kurum ve kuruluşlarında görev alması mümkün değildir. Bu nedenle bölümü tercih edecek olanların, sadece özel sektörde faaliyet gösterebileceklerini hesaba katması lazım.
Artık gözlük dükkanı açmak da çok zor. Her sene binlerce mezun veren Optisyenlik bölümü, şehirlerde birçok gözlükçü dükkanının açılmasına neden olmuştur. Dolayısıyla özelde bile iş bulmak veya iş kurduktan sonra geçim sağlamak biraz zordur.

Optisyenlik Bölümü Ne İş Yapar?

Optisyenler, göz doktorlarından sonra, göz hastalıkları konusunda en çok eğitilmiş meslek elemanlarıdır. Dolayısıyla çeşitli yetkilere sahiptirler. Optisyenlerin genel olarak yerine getirdiği görevler şunlardır:

-Göz doktoru tarafından hastaya verilen reçeteyi inceler.
-Gözlük camlarını reçeteye uygun olarak hazırlar.
-Camları hastaya uygun bir çerçeveye takar ve göz ile uyumlu olup olmadığını kontrol eder.
-Lazım olursa bilgisayarlı görme kontrolü yapar. (Bunu yapması için kendisine kanunen izin verilmiş olması gerekir)
-Şayet bir optik firmasında çalışıyorsa, gözlüklerin satışını gerçekleştirir.

Optisyenlik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Kamuda iş bulma olanakları olmadığı için Optisyen maaşları için net bir şey söylemek mümkün değildir. Özelde, herkesin maaşı veya kazancı farklı olabilir. Ancak genel anlamda optisyenlik maaşları için şunu söyleyebiliriz. Herhangi bir optik mağazasında çalışan optisyenler 2500-3000 lira maaş almaktadır. Kendi gözlük dükkanını işletenler için ise 3000-5000 arası kazançlardan bahsetmek mümkün olabilir. Dükkanın bulunduğu il, semt hatta cadde bile kazançları daha yüksek veya düşük olmasında etkili olabilir.

Optisyenlik Bölümü Atamaları

Optisyenler isyan içinde olsa dahi devlet bu bölüme KPSS alımlarında kontenjan vermemektedir. Aslında bölüm o kadar çok üniversitede okutulmasaydı, devlet kurumlarına da pek ihtiyaç duyulmazdı. Ancak üst başlıklarda da belirttiğimiz gibi yıllık mezun sayısı, optisyenlik bölümü özel sektör iş imkanlarını da fazlası ile daraltmıştır.

Optisyenlik Dikey Geçiş Bölümleri

Optisyenlik mezunlarının dikey geçiş yapabileceği tek lisans bölümü Fizik bölümüdür. Kendisine üç bölüm hakkı tanınmış bölümlerden birisidir. Halbu ki 4 yıllık sağlık bölümlerinden çoğu bölüm için dikey geçiş yapılacak konumdadır. Ancak şu an için optisyenlik bölümü dikey geçiş yapabileceğiniz bölümler şunlardır.

--Fizik
--Fizik Mühendisliği
--Optik Ve Akustik Mühendisliği

Optisyenlik Dersleri

1. Sınıf 1. Dönem
Anatomi

Genel Matematik

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I
İngilizce-I
Halk Sağlığı

Türk Dili-I

Optisyenliğe Giriş

Malzeme Bilgisi

1. Sınıf 2. Dönem
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-II
Türk Dili-II
Temel Bilgi Teknolojileri
Optisyenlik-I
İngilizce-II
Göz Anatomisi ve Fizyolojisi
Geometrik Optik-I
Fizik

2. Sınıf 1. Dönem
Geometrik Optik-II

Optisyenlikte Paket Program Uygulamaları

Optisyenlik-II

Kontakt Lensler

Göz Hastalıkları
Görme Optiği ve Refraksiyon
+ Seçmeli Ders

2. Sınıf 2. Dönem
Pazarlama İlkeleri
İşletme Yönetimi
Kişilerarası İletişim
Genel Muhasebe
İlk Yardım
Tüketici ve Müşteri Davranışları
+ Seçmeli Ders

Optisyenlik Taban Puan

Optisyenlik taban puanı 2020 en yüksek üniversite terciğinde 373,61 en düşük optisyenlik taban puanı 181,04 tür.

Optisyenlik Nasıl Olunur?

Optisyenlik nasıl olunur sorusuna da gelirsek 2 yıllık önlisans optisyenlik bölümünden mezun olmuş kişilere “Optisyen” denir. Optisyenler alanında uzman kişilerdir  ve her gözlükçü bünyesinde bir tane optisyen bulundurmak zorundadır.

Optisyen Mesul Müdür Nedir?

Mesul müdür Optisyen ile işveren(gözlükçü) arasında imzalanan anlaşmadır.
Mesul müdür ruhsat başvurusu için sağlık müdürlüğünün istemiş olduğu evraklardandır.

Optik Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Para Gerekir?

Optik dükkanı açmak için ne kadar para gerekeceğini kabaca hesaplar isek günümüz şartlarında alabileceğiniz makineler araç gerekler şu şekildedir.
Pupillametre fiyat 500-550 tl arası, Otomatik Cam kesme makinesi 50,000-55,000 tl civarı, gözlük çerçeve ısıtıcı 400-450 tl ,diğer aletler 1000-1500 tl civarında lens saklama dolabı için 200-250 tl , fokometre 5000-6000 tl arası fiyatlarda olacaktır.

Optisyenlik Önü Açık Mı? 

Çok fazla mezun veren bir bölüm olması sebebi ile gelecek yıllarda sorun teşkil edebilir. Fakat insanların göz sorunları bitmediği sürece her zaman bir ihtiyaç olacaktır. Bu yüzden Optisyenlik önü açık ve ya Optisyenlik önü kapalı bir bölüm diyemeyiz önerimiz bölümü severek okuyacak ve mesleği sevecek bireylerin tercih yapıp optisyen olmalarıdır.

Optisyenlik Bölümü Yorumları

Kendi gözlük dükkanını açma imkanınız varsa bölümü düşünebilirsiniz. Ancak amacınız kamu kurumlarına atanmak ise biliniz ki şimdiye kadar bu bölüme hiç kadro verilmedi.

15 yorum

 1. Adsız
  bir sürü tanıdık var hiç biri iş bulamıyor gençler kendinizi yakmayın biz yandık yıllardır siz yanmayın amann
 2. Adsız
  bu bölümde iş yok aman diyim 2 yılınız boşa gitmesin bizim gibi off of
 3. Adsız
  arkadaşlar şu türkiye şartlarında okunacak bölüm değil atama olan bi bölüm değil iş bulmanız çok buluyorsun maaşı düşük bide patronun sana çırak muamelesi yapıyor oda adama koyuyor sıkıntılı bi bölüm iş imkanı az anlıyacağınız
 4. Adsız
  gençler sağlık bölümlerinin önü zaten tıkalı bu bölümün zaten devlette iş imkanı yok bu bölümü okuyup zaman kaybedene kadar gidip iş bulup çalışsanız bu bölümde 2 yılda zaten işin herşeyini öğrenir okuyanla aynı işi yaparsınız
 5. Unknown
  Yorumlarda okudum vazgectim allah razi olsun
  • Unknown
   Neden fazgectin
 6. Adsız
  siz de hama her bölümü kötüleyin lo bu nedir . türkiye de hangi bölümde iş bulunuyorki işsizler yüzünden fakire biz bölüm okuyamıyoruz
 7. Adsız
  Mezun olur olmaz iş buldum optisyenlik okudum güzel bir meslek aslında ama herkesin nasibi farklı bence yek sorun bu
  • Adsız
   Konuyu çok güzel anlattınız herkesin nasibi farklı seveceğiniz mesleğin bölümünü okuyun illaki bir nasip çıkar karşınıza
  • Anonim
   Ben bu sene okumayi düşünüyorum kendi optik mağazamı açacam sizce. İyi mi başkasının yanında çalısmiyacam
 8. Bayçokbilmiş
  Benim pek temelim yok meslek lisesi mezunuyum ailem bu bölümü okursam maddi açidan destek olacağini söylüyor okumalimiyim sizce
  • Anonim
   Bende aynı şekilde
 9. Adsız
  ben bu bölüme tercih verdim ve kazandım . şuan kafam allak bullak çünkü her site farklı bilgilendirmede bulunuyor ilk girdiğim bir kaç site öyle iç açıcı bilgiler verdi ki gaza gelip tercih verdim inşallah pişman olmam
 10. Adsız
  Bende bu bölümün ikinci sınıf öğrencisiyim pratikte hiç bir bilgisi ve beceresi olmadan mezun olacağım sanırım pandemiden dolayı.yok bu bölümü okumak boş işte iş bulamazsınız diyenlere sesleniyorum
  —insanlar telefona bilgisayara bağlı yaşadığı sürece gözlerimizin bozulmasi oranı artacağı için geleceğin mesleği olarak düşünüyorum gün gelicek en çok kazanan ve aranan meslek bu olucak goruceksiniz!!!açü de okuyorum bu arada shhdhsh
  • Unknown
   Merhabalar,ilk başta telefona yada bilgisayara bakmaktan dolayı göz bozulmaz sadece tembellik yada kuruluk tarzı mercekle duzletilmeyecek rahatsızlıklar olur . Ve bilim çok geliisyor artık 10 dakikada lazer yada damla sistemiyle hastalar iyilestirebiliyor.ve bu gidişle gelecekte olmayan meslekler arasında yerini alacak .ve bu kadar mezun varken özelde kendi yerini açsan bile pek ekmek çıkmaz .ve her meslekte olduğu gibi burdada rekabet olacaktır .güçlü ve gelişmiş olmanız lazım .
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.