DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Organik Tarım Bölümü Nedir İş Olanakları ve Maaşları

Organik Tarım Bölümü Nedir İş Olanakları ve Maaşları

Son yıllarda sadece ülkemizde değil dünya genelinde piyasaya sürülen hormonlu, GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) sebze ve meyvelerin insan sağlığına verdiği zararlar ortaya çıkınca organik tarıma daha çok önem verilmeye başlandı. İnsanlar artık bu tür sağlıksız ürünlerden uzak durup organik ve sağlıklı ürünlerle beslenmek istiyorlar. Bu yüzden organik ürünlere talep çok fazla.

Organik tarım işi ile uğraşıp sağlıklı ürünler yetiştiren çiftçi veya işletmeciler, yetiştirdikleri ürünü hem kolayca hem de kar ettirecek değerle pazarlayabiliyorlar. İşte, Organik Tarım bölümü bu amaca hizmet ediyor. Yani insan sağlığını tehdit etmeyen meyve ve sebzelerin yetiştirilmesini, çiftçilerin bu alana yönelmesini sağlamaya çalışıyor. Sizler için 2 yıllık Organik Tarımı iş olanakları, maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Umuyoruz ki üniversite tercihi yaparken veya meslek seçimine karar verirken işinize yarayacaktır.

Organik Tarım Bölümü Nedir?

Gıda sektörü ile ilgili devlet kurumları ile aynı sektöre ait özel işletmelerde görev alabilecek, organik tarım yetiştiriciliği hakkında bilimsel bilgi sahibi olan meslek elemanları yetiştiren bir tarım bölümüdür. Eğitim süresi 2 yıldır.

Organik Tarım Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Organik Tarım TYT puanı ile tercih edilebilen bie önlisans programıdır. Bu bölüme başvuru hakkı kazanmak için alınması gereken baraj puanı 150’dir. TYT  puan türünde 150 alan her aday bölümü tercih etme hakkına sahip olmakla birlikte, bölüme yerleşmek için daha yüksek puanların alınması gerekmektedir. Öyleki eğitim-öğretim yılında en düşük 167 puanla bölüme yerleşilmiştir.

Organik Tarım İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Organik Tarım mezunlarına ‘’Organik Tarım Teknikeri’’ unvanı verilmektedir. Bölüm mezunlarının gerek kamu kurumlarında gerekse de özel sektöre bağlı işletmelerde görev alması veya kendi işini kurması mümkündür. Organik Tarım iş olanakları şunlardır:
-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri
-Araştırma Enstitüleri
-Belediyeler
-Üniversiteler
-Tarım Kredi Kooperatifleri
- Tarım Satış Kooperatifleri
-Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri
-Fidan Yetiştiriciliği ve satışı yapan firmalar

Organik Tarım Bölümü Ne İş Yapar?

2 yıllık Organik Tarım mezunları çalıştıkları kurum veya özel işletmelerde genellikle aşağıdaki görevleri yerine getirir:

-Organik tarımın yapılacağı uygun toprak tipini veya alanı belirler.
-Ürün yetiştirmede kullanılacak olan tohumu, gübreyi ,ilaçları belirler.
-Yetiştirilen organik ürünler zararı olabilecek çeşitli böcek zararlıları ve yabancı otlarla mücadele eder.
-Organik ilaçlama yapar.
-Sulamada uygun suyu kullanır ve yetiştirilen ürünlerin düzenli olarak sulanmasını sağlar.
-Yetiştirilen ürünlerin hasatında kullanılacak olan teknik araçları belirler ve bu araçların ürünlere veya çevreye zarar vermemesini sağlar.
-Ürünü organikliğini bozmayacak şekilde toplar.
-Toplanan ürünlerin sınıflandırır, muhafaza eder, ambalajlayarak depolar ve gerektiğinde bu ürünleri pazarlar.

Organik Tarım Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Organik tarım maaşları kamu kurumları için 2900-3000 lira arasındadır. Özelde bu orandan daha düşük maaşlarla çalışılabileceği gibi, kendi işletmesini kuranlar çok daha fazlasını da kazanabilmektedir.

Organik Tarım Bölümü Atamaları

2018 yılında bölüme KPSS alımlarında kontenjan verilmedi (bu yazı ağustos ayında yazıldı, sonraki aylarda atama yapılabilir). 2018 KPSS atamalarında ise bölüm mezunları en düşük puan 85-89 olmak üzere Gıda, tarım ve Hayvancılık bakanlığına bağlı taşra teşkilatına atandı.

Organik Tarım Dikey Geçiş Bölümleri

Organik Tarım mezunlarının dikey geçiş yapabileceği birçok bölüm bulunuyor. Okuduğu bölümden bir lisans bölümüne dikey geçiş yapmak isteyenler kendi bölümünden mezun olduktan sonra DGS’ye girip yeterli puanı aldıklarında aşağıdaki 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapabilirler. Organik Tarım DGS bölümleri şunlardır:
--Bahçe Bitkileri
--Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması 
--Organik Tarım İşletmeciliği
--Bitki Koruma
--Bitkisel Üretim ve Teknolojileri 
--Biyosistem Mühendisliği  
--Tarla Bitkileri
--Tarımsal Yapılar ve Sulama 
--Tarım Ekonomisi
--Zootekni
--Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği 
--Toprak Bilimi ve Bitki Besleme

Organik Tarım Bölümü Yorumlar

Organik Tarım bölümünden mezun olanlar kamuya atanmazsa dahi özelde veya kendi işletmelerinde iyi kazançlar sağlayabilirler. Özellikle kendisine ait uygun toprakları olanlar için bu iş daha kolay olacaktır. Ancak devlet destekli projelerle de iş yapmanız mümkün olabilir.

1 yorum

  1. Selda
    Çivrıl organik tarım isletmeciliği bölümü 2.sınıfta oglum okuyor 13.12.2017 tarihinde bölüm başkanları olan sinan hocaya bimerden gelen cevap yazısı yüzünden oğlum ve arkadaşları okulu bırakmaya karar verdiler tam sınav zamanı bu nedir ögrencileremi üzülelim giden paralarımızamı üzülelim giden 2 seneyemi üzülelim ne yapalım bimer cevap yazısında bu bolümden mezun olan ögrencilere mezun olduklarında kpps de tercih sıralamasında olmayacağı iş imkanlarının olmadıği atamaları olmayacaği devlette ve özel sektörde hiçbir vasıflı bir iş imkanlarının olmayacağı ziraat mühendisleriyle eş değer tutulmayacakları şeklinde cevap yazılmış peki şimdi ne yapacağız bölümüde kapatırlar çoçukların giden zamanınamı yanalım bizim giden onca paramızamı yanalım hani iş imkanı vardı yazıyıda çok güzel yazmışsınız siz. Hani bu vaatleriniz biz bu vaatletinize istinaden bu bölümü yazmıştık hocaları bizmi yazın bu bölümü dedik size diyorlarmış yazıkya valla yazık bir cevap vermenizi isterim tarafıma morallerimiz çok bozuk
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.