DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

2 yıllık Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü, daha çok ormanların yoğun olduğu şehirlerimizdeki üniversitelerde kurulmuştur. Birçok resmi üniversitede açılmış olan bölüm her sene yüzlerce mezun vermektedir. Bölümün açıldığı üniversite sayısı ile devlete yapılan alımlar kıyaslandığında, bölüme çok az KPSS kontenjanı verildiğini söyleyebiliriz. Hatta ne yazık ki son 3-4 yılda bölüme hiç kontenjan ayrılmadı.

Üniversite trcihleri arasında Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümünü de göstermek isteyen siz üniversite adayları için bölümün iş olanaklarını, maaşlarını, atamalarını detaylıca anlattık. Bölüm hakkında sormak istediğiniz diğer soruları aşağıda yer alan yorum kutusu aracılığı ile bizlere sorabilirsiniz.

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Nedir?

Devlet kurumları ile ormancılık ve kerestecilik ile ilgili özel sektör işletmelerinde görev alabilecek orman teknikerleri yetiştiren 2 yıllık bir önlisans programıdır. Bölüm sadece resmi üniversitelerde okutulmaktadır. Öğrencilerin eğitim esnasında staj görerek meslekte deneyim kazanmaları sağlanmaktadır.

Ormancılık ve Orman Ürünleri Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

TYT  puan türü ile tercih edilebilen Ormancılık ve Orman Ürünleri için en az 150 puan almalısınız. Ancak 2018-2019 ÖSYM yerleştirmelerinde herhangi bir üniversitenin bu bölümüne yerleşen en düşük puan 200 di. Kısacası, aldığınız puan ne kadar yüksek olursa, iyi bir üniversiteye yerleşmenizin olasılığı da o derece artacaktır.

Ormancılık ve Orman Ürünleri İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Ormancılık ve Orman Ürünleri mezunlarına ‘’Ormancılık Teknikeri’’ unvanı verilir. Mezunlar hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışma olanağı bulabilmektedir. Ancak devlete alımlar yok denecek kadar azdır. Ve ne yazık ki bu sektörden mezun olup da bir üniversite mezununa yakışır bir iş bulmak da zordur. Ormancılık ve Orman Ürünleri iş olanakları çalışma alanları şunlardır:

-Çevre Ve Orman Bakanlığı ve bağlı birimler
-Milli Parklar Genel Müdürlüğü
-Ağaçlandırma Ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü
-Orman-Köy İlişkileri Genel Müdürlüğü
-Orman Ürünleri Üreten Fabrikalar
-Fidan Üretimi Yapan Firmalar
-Orman Ve Su İşleri Bakanlığında Orman Muhafaza Memuru olarak çalışabilirler.

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Ne İş Yapar?

Bölüm mezunlarının çalıştığı yerlerde yerine getirdiği belli başlı görevler şunlardır:

-İlgili mühendislerin hazırladığı ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve mera ıslah projeleri uygulamalarını gerçekleştirirler.
-Mühendis tarafından hazırlanan doğal ve yapay gençleştirme, baltalık yenileme, enerji ormanı tesisi  projelerini uygularlar.
-Milli park, tabiat parkı, tabiat anıtı, tabiatı koruma alanı ve orman içi  dinlenme yerleri gibi alanlara yönelik çeşitli projelerde etkin bir şekilde görev alır.
-Orman köyleri kalkınma planları ve projeleri konusunda çalışmalarda bulunurlar.
 -Yapılacak işler konusunda lazım olacak alet ve makinelerin temin edilmesini sağlarlar.
-Ormancılık ile alakalı yapılacak herhangi bir çalışmada yer alacak çalışan sayısı ve çalışanların sahip olmaları gereken nitelikleri belirlerler.
-Yol yapım çalışmalarında ve mera ıslahında görev alırlar.

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Kamuya ait kurum veya kuruluşlarda çalışan orman teknikeri maaşı 2750 lira civarındadır. Özel sektör için Ormancılık ve Orman Ürünleri maaşları biraz daha düşüktür. Öyle ki mezunların çoğu alanı ile ilgili herhangi bir işletmede asgari ücretle veya biraz üzerindeki maaşla çalışmaktadır.

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Atamaları

Son 4 yılda herhangi bir kamu kurumuna atanan kişi sayısı sadece 1  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kadrosuna bir kişi 85 puanla tekniker olarak atandı. Onun dışında bölüme KPSS atamalarında hiç kadro verilmedi.

Ormancılık ve Orman Ürünleri Dikey Geçiş Bölümleri

Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümünü bitirenler diledikleri takdirde aşağıda yer alan üç bölümden bir tanesine dikey geçiş yapma hakkına sahiptir. DGS bölümleri şunlardır:

--Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği 
--Orman Endüstrisi Mühendisliği 
--Orman Mühendisliği

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Yorumlar

Ormancılık alanına ilgi duyan üniversite adayı sayısı yüksek olmasına rağmen bölümün iş imkanları kısıtlı olduğu için bölümü tercih etmekte tereddüt yaşıyorlar. Bu tereddütü yaşamakta da haklılar çünkü onca mezun veren bölüme bir kontenjan bile verilmiyor. Sizlere önerimiz, şayet amacınız sadece üniversiteye girip üniversite hayatı yaşamak değilse şimdilik bu bölümden uzak durun. Bölümü kazanıp mezun olsanız dahi iş bulmanız bir hayli sıkıntılı olacaktır.

10 yorum

 1. Unknown
  Ben bu bölümü okuyorum benim hayalim ormancı olmak dağı ve o güzel havasına bayılırım ama bu ülkede çalışmak o kadar kolay değil helw bu bölümden atama yok yani bu bölümü hayalim için seçtim ama tek yaptığım okuyan bir işsiz olmaktı bu ülkede işsizlik rekoru kırıldığı zaman övünen işkur başkanından sonra herşey ortada ülkede övünen çok ama durumuna bakıp dövünen 1 kişi yok ki olsaydı işsizlik bu denli artmazdı zenginler daha zengin fakirler daha fakir olmazdı
  • Unknown
   Bu bölümü okumayi inermiyormusunuz 60 puanla ata olmuş
 2. Oğuzhan Bey
  Bende bu bölümü okuyup orman muhafaza memuru olmak istiyordum yani olamaz mıyım burdan bişey?
 3. Unknown
  Okuyayimmi bu bolumu
 4. Unknown
  Yazallimmi bu bolumu
 5. atanmayan
  sakın yazmayın atama olmayacak olsada torpil güvenceniz varsa öyle olacak pişman olmayın bizler gibi şimdi hammallık yapıyoruz
  • Adsız
   şuanki maaşınız ne
  • atanmayan
   Pazarda çalışıyorum şu an 85 almıştım kpss den ama atanamadim
 6. Unknown
  okuyun okuyun benm gibi atanamayıp madende asgari ücrete çalışın
 7. Unknown
  OGM şefleri 2025 e kadar atama olcak diyolar yalanmi konuşuyorlar yani bosami okuyoz allah emeğimizin karşılığını verir elbet
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.