DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

2 yıllık Ortopedik Protez ve Ortez günümüz koşullarında iş imkanı bulan sağlık bölümlerinin başlarında geliyor. Mezunlar hem resmi devlet hastanelerine kolayca atanabiliyor hem de özel hastanelerde rahatlıkla çalışabiliyor. Bölüm birçok ücretli üniversitede ve 8 kadar devlet üniversitesinde okutuluyor. Ortopedik Protez ve Ortez bölümü bulunan devlet üniversiteleri şunlar:

-Afyonkocatepe Üniversitesi
-Ankara Üniversitesi
-Atatürk Üniversitesi
-Dicle Üniversitesi
-Hacettepe Üniversitesi
-Osmangazi Üniversitesi
-Sağlık Bilimleri Üniversitesi
-Trakya Üniversitesi

Sizler için Ortopedik Protez ve Ortez bölümü hakkında hazırladığımız bu tanıtım yazısında bölümün iş olanakları, maaşları, atamaları ve dikey geçiş bölümleri hakkında ayrıntılı bilgi verdik. Bölüm hakkında kafanızda oluşan diğer sorularınız yanıtlanmak üzere tarafımıza çekinmeden sorabilir, sizler de bölüm hakkında yorum yapabilirsiniz.

Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Nedir?

Devlet hastaneleri ile özel hastanelerde veya sektör ile ilgili işletmelerde çalışabilecek teknikerler yetiştiren bir önlisans programıdır. Programın eğitim süresi 2 yıldır. İki yıllık eğitim süresince öğrencilere çeşitli hastanelerde staj yaptırılarak tecrübe kazanmaları sağlanmaktadır. Dersleri özellikle sayısal derslerle arası pek iyi olmayan öğrenciler için biraz zor olabilir.

Ortopedik Protez ve Ortez Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

TYT  puan türü ile öğrenci alan Ortopedik Protez ve Ortez bölümü için YKS’ye girmeniz yeterlidir. YKS’ye girip TYT  puan türünden 150 ve üzeri alan her öğrenci bölümü tercih etme hakkı kazanır. Ancak istenilen üniversiteye yerleşmek için daha fazla puan alınması gerekir.

Ortopedik Protez ve Ortez İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bölüm mezunlarına ‘’Protez ve Ortez Teknikeri’’ unvanı verilir. Protez ve ortez teknikerleri kamu kurumlarında görev alabilecekleri gibi özel hastanelerde veya sektörlü alaklı atölyelerde çalışabilir veya kendi atölyesini kurabilir. Bölümün başlıca çalışma alanları, iş olanakları şunlardır:

-Kamu Hastaneleri
-Üniversite Hastaneleri
-Özel Hastaneler
-Rehablitasyon Merkezleri
-Protez Cihaz Üreten Fabrikalar
-Protez Cihazları Satışı Yapan Mağazalar
-Kendi Atölyeleri

Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Ne İş Yapar?

Ortopedik Protez ve ortez teknikeri doktorun hasta için yazdığı reçete doğrultusunda hareket eder. Hastanelerde yaptığı görevler genellikle şunlardır:

-Doktorun isteği doğrultusunda protez veya ortezi yapar.
-Hastaya takacağı protezin ölçülerini alır.
-Ölçüye göre kesik kısım için plastik döker.
-Dökülen plastiğin iç kısmında yer alan boşluğu doldurur ve yeni modilaj yapar.
-Protez takılacak uzvun kalan kısmını dökümü yapılan plastiğin içine yerleştirir.
-Protez ayarlar ve sabitler.
-Ortezlerin yapımı için gerekli ölçüleri alır ve yapar.

Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Ortopedik Protez ve Ortez maaşları kamu hastaneleri için 3200-4000 lira civarındadır. Çalışılan hastaneye göre alınan maaşta farklılıklar olabilir. Özelde çalışan Ortopedik Protez ve Ortez teknikeri maaşı ise 2500-3000 TL dolaylarındadır.

Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Atamaları

2018 yılında yapılan KPSS atamalarında bölüm mezunlar 74-82 taban puanı ile 136 kontenjan ile çeşitli devlet hastanelerine atanmıştır. 2019 KPSS alımlarında ise taban puanlar 80 ile tavan puan 92’ye kadar yükselmiştir.2019 kpss kontenjan 66 kişi olarak belirlenmiştir. Birçok 2 yıllık bölüme göre düşük KPSS puanları ile devlete atanmak mümkündür.

Ortopedik Protez ve Ortez Dikey Geçiş Bölümleri

Ortopedik Protez ve Ortez bölümünü bitirenler aşağıda gösterdiğimiz lisans bölümlerine dikey geçiş yapabilir. Bunun için mezunların DGS’de yeterli puanı alması gerekir. DGS bölümleri şunlardır:

--Biyomedikal Mühendisliği 
--Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 
--Ortez- Protez

Ortopedik Protez ve Ortez Bölümü Yorumlar

Sağlık bölümlerinin her zaman iş bulma imkanının yüksek olduğunu söylüyoruz. Nitekim KPSS alımlarında en büyük kontenjanlar genellikle sağlık bölümlerinden mezun olanlara verilmektedir. KPSS’yi bir kenara bıraksak dahi Ortopedik Protez ve Ortez mezunları özel hastanelerde de rahatlıkla iş bulma olanağına sahiptir. Bu nedenle bölümü tercih etmek isteyenler hiç düşünmeden tercih edebilir. Elbette bunu günümüz koşullarına görü söylüyoruz. Yarın öbür gün tüm üniversitelerde bu bölüm açılır da rakip sayısı artarsa elbette ki KPSS taban puanları da yükselecektir. Tüm hususları göz önünde bulundurarak en sağlıklı tercihleri yapmak sizin inisiyatifinizde kalmış.

5 yorum

 1. Adsız
  Özel hastanelere hiç alım olmuyor yalan söylemeyin. Başvurmadığım yer kalmadı. hastanelerin ortopedi teknikeri hakkında bilgisi bile yok.
 2. Enes
  Maaşınbu kadar düşük değil en düşük tekniker 3000 3500 dan aşağı almıyo
 3. Unknown
  Merhaba 4 yıllık ortez protez hakkında bilginiz var mı
 4. Unknown
  Bu bölümün 4 yıllığı var mı
 5. Unknown
  Kolaylıkla iş bulabiliyor derken ? Millete yalan söylemeyin . Önlisans mezunuyum ve şuan işsizim kpss de ataması zor puanlar yüksek. Ve alımlar az insanlari doğru bilgilendirin lütfen
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.