[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

PAYLAŞ:

Özel Güvenlik ve Koruma bölümü en çok merak edilen 2 yıllık programlardan bir tanesi. Bölüm hakkında ne tamamen olumlu ne de olumsuz ko...

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Özel Güvenlik ve Koruma bölümü en çok merak edilen 2 yıllık programlardan bir tanesi. Bölüm hakkında ne tamamen olumlu ne de olumsuz konuşmak mümkün. Bölümün olduğu üniversitelerin hiçbirinde bu bölüm boş bırakılmıyor. Hatta tamamında ayrılan kontenjandan daha fazla yerleşen olmuş. Özel Güvenlik ve Koruma bölümünü açıktan okumak da mümkün. Anadolu Üniversitesi açıköğretim kapsamında okutulan bölüme 2018-19 yılı 500 kadar kişi alındı.

Sizler de bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Özel Güvenlik ve Koruma ile ilgili bu tanıtım yazısında bölüm mezunlarının iş olanaklarını, atamalarını, geçiş haklarını ve maaşlarını detaylı bir şekilde ele aldık. Bölüm hakkında merak ettiğiniz diğer tüm hususlarla ilgili sorularınızı ayrıca sorabilirsiniz.


Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Nedir?

Gerek devlet kurum ve kuruluşlarında gerekse de özel sektöre ait akla gelebilecek her türlü işletmede güvenlik görevlisi olarak çalışacak meslek elemanları yetiştiren 2 yıllık bir önlisans programıdır.

Özel Güvenlik ve Koruma Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Bölüme yerleştirmeler TYT puanı üzerinden olmaktadır. Açıköğretim Özel Güvenlik ve Koruma bölümüne ise herhangi bir TYT puanı ile girilebiliyor. Tercih etme hakkı kazanmak için 150 baraj puanı almanız gerekse de bölüme yerleşmek için size daha yüksek TYT puanları lazım olacaktır.

Özel Güvenlik ve Koruma İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Özel Güvenlik ve Koruma bölünün iş imkanları son derece geniştir. Gerek KPSS ile devlet kurumlarıa atanmak, gerekse de çeşitli özel sektör kurum ve kuruluşlarında görv almak çok da zor değildir. Zaten 2016’da yapılan KPSS alımlarında çok da yüksek olmayan puanlarla devlet kurumlarına atanan mezunlar bunu göstermiştir. 2017 yılında ise çok sınırlı sayıda atama yapıldığı için puanlar yüksek olmuştur.  Özel Güvenlik ve Koruma mezunlarının iş olanakları çalışma alanları şunlardır:

-Çeşitli Devlet Kurumları
-Alışveriş Merkezleri
-Üniversiteler
-Otel ve Pansiyonlar
-Hastaneler
-MEB’e Bağlı Okullar İle Özel Okullar
-Müzeler
-Tören Yerleri
-Toplu Konut Alanları
-Havalanları
-Metrolar, Garlar Ve Terminaller
-Sanayi ve Ticari İşletmeler
-Barajlar
-Enerji Santralleri
-Rafineriler
-Enerji Nakil Hatları
-Radyolink İstasyonları
-Görüntü ve Ses Verici İstasyonlar
-Akaryakıt Nakil, Depolama, Yükleme Tesisleri

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Ne İş Yapar?

Özel Güvenlik ve Koruma elemanları yukarıda saydığımız kurumlarda ve görev yapacakları diğer alanlarda diğer emniyet güçleri ile işbirliği içerisinde olarak koruma görevini görmektedir. Kimi zaman ise herhangi bir işletme veya kurumda güvenlik görevlisi olarak faaliyet göstermektedir. Kısacası bu bölümden mezun olanlar çalıştığı yerin güvenliğnin sağlanmasından sorumludur.

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Güvenlik görevlilerinin maaş konusunda çok da şanslı olduğunu söyleyemeyiz. Kamu kurumlarında tatmin edici maaşlar alsalar da özel sektörde ne yazık ki çoğu defa asgari ücrete tabi olarak çalışırlar. Kamuda görev yapan güvenlik görevlisi maaşları 2200-2400 lira arasında değişmektedir. Özelde çalışanlar için ise asgari ücret ile 2020 lira dolaylarındadır.

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Atamaları

2016 yılında yapılan atamalarda KPSS taban puanları 79 puana kadar düşmüştür; ancak bölüm mezunlarına 2017’de yalnızca birkaç kadro açıldı, dolayısıylapuanlar 88’e kadar çıktı. Ancak bu yazı ağustos ayında yayınlandı. Olası bir ekim veya kasım atamasında ne olacağını şimdilik kestirmek zor.2020 yılı için 82-97 kpss atama puanı ile 6 kontenjan açılmıştır. 

Özel Güvenlik ve Koruma Dikey Geçiş Bölümleri

Bölümü bitirenler kendilerine hak tanınan bazı 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapma hakkına sahiptir. Özel Güvenlik ve Koruma DGS bölümleri şunlardır:

--Acil Yardım ve Afet Yönetimi
-- Sosyal Hizmet

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Yorumlar

Özel Güvenlik ve Koruma bölümünü diğer 2 yıllık bölümlerle karşılaştırdığımızda iş imkanı bakımından çok daha yüksek olduğun söyleyebiliriz. Elbette 60-70’li puanlarla atanan sağlık bölümleri de var; ancak o bölümlere yerleşmek de son dece zor. Bu bölümün en güzel taraflarından bir tanesi özel sektördeki neredeyse her alanda iş bulabileceğinizdir. Özetle, bu bölüme ilginiz varsa tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

YORUMLAR

BLOGGER: 48
 1. Bu bölümü Manisa da okurken programı 1. Olarak bitirdim.Fakat hicbih avantajı olmadığını maalesef gördüğüm kadarıyla aklıma kaydettim.Savcı Selim kiraz olayı sonrasi atanacakken atananmadım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ee şuan bı avantajı varmı kardeşim bende açıktan okuyacam?

   Sil
  2. Gereksiz okuma hic bende 2015 mezunuyum asgari ucrete avmde calisiyorum

   Sil
  3. Bende bu bölümde den mznm hemde 3 yüksek onur belgesiyle okul güvenliği ne bile giremedim hiç bir yerden bir gelirim olmamasına rağmen.

   Sil
  4. İstenen belge varmı açık öğretim den okuyanlar icin

   Sil
 2. Merhabalar kardeşime özel g. Ve koruma bölümünü yazmayı düşünüyoruz sizce iki yıllıklar arasında bu bölümü yazsak iş imkanları nasıldır mezun olduğunda iş bulabilir mi ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 2 senesini araya vermesin illa guvenlik olmak istiyorsa ozel guvenlik kartini alsin cunku mezunuda kursa gidende ayni asgari ucretle calisiyorum sahsen bolum mezunu olmama ragmen ilkokul ve ortaokul mezunu mesai arkadaslarimla calisiyorum yanlis anlasilmasinn kinamiyorum ama onlarla ayni ucrete ve ayni sartlarla calisiyorum 2015 mezunuyum 5 sene gecti degisen hicbirsey olmadi tek umudum kpss ondanda birsey cikmiyor okumayinnn

   Sil
  2. Kardeş bu bölüm sonradan çıkan bir bölüm.. Herhalde aynı parayı alacan. Ben 15 senedir güvenlik görevlisiyim. Sen 2 yıl okudun diye. Bende üst maaş alma hakkın yok. Bu bölümün ne avantajı var diye sorarsan bana. Belki Bi müddt çalıştıktan sonra denetleme amiri falan yaparlar. O kadar yani.

   Sil
 3. Bu bölümü yazmayı düşünenler arkadaşlar sakin yazmayin.Ben Özel güvenlik ve koruma 2006 mezunuyum.Yani Turkiye'deki ikinci mezunuz bu bölümden.O tarihten bu yana kamuya yüzlerce alım oldu ama lise mezunu aldılar hep.yani kısacası bu işi yapmak istiyorsanız gidin kurstan sertifika alin.Yaziktir 2 yıl boyunca onca masrafa değmez.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen kardeşim ben Okul Tüp bile giremedim hiç bir ayrıcalığı yok normal sertifika alanla

   Sil
  2. Açıktan okuyanlar evrak hazırlamak zorunda mı

   Sil
 4. S.a bu bölümde dil zorunluluğu varmı

  YanıtlayınSil
 5. Kayıt oldum bakalım ne olacak

  YanıtlayınSil
 6. Öncelikle herkese selâmlar özel güvenlik 2 yıllık ön lisans mezunu olan her kimse mezun olduğu zaman 5 yıl geçerli ögg belgesi sınav girişi olmadan verilir 5 yıl da bir tekrar belge yenilenir.
  Ögg mezunları 1 2 yıl normal çalışarak sonraki yıllar da müdür olarak görev alırlar bugün bir ögg müdürünün maaşı 4500 ila 6000 liradır bu değişiklik gösterir.
  Ögg mezunları özel güvenlik şirketi kurabilir,Normal çalışan 1 güvenlik en fazla vardiya şefi olabilir oda 10 larca yıl yada torpil ile belki.
  Nediyoruz Eğitim Eğitim Eğitim...
  Saygılar
  BARIŞ Evren

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben açık liseyi bitirmek üzereyim şuan güvenlik işi yapıyorum sizce bu bölümü okumaya değermi ilerde büyük bi avantajı olurmu

   Sil
  2. Naptın okudun mu kardeşim?

   Sil
  3. Pardonda arkadaslar oyle 4.500 bolum mezunu degil benim amirim.bile 2.350 tl aliyor yani asgari ucret 500 tl sodexso kartimiz var toplam 2.850 yapar bu sektorde herkes asgari ucrete tabi ben bolum mezunum benim amirim ortaokul mezunu arkadaslar insanlari kandirmayin lutfen

   Sil
  4. Biz bu bölümü bitirdik bize bir sertifika bile vermediler 1300 lira gibi bi fiyatla alınmamiz söyleniyor saçma degilmi 2 yıl neden okudum o zaman

   Sil
  5. Ben suan çalışıyorum özel güvenlik olarak bu diplomayida akşam ileride farki olur mu ?

   Sil
 7. Arkadaşlar merhaba bende Nevşehir üniversitesinde bu bölümden mezun oldum. 3 yıl özel sektörde çalıştım artısı şu şekilde kanunları hukuku bilerek çalışıyorsun bu çok güzel bir şey ama devlete ataman çok zor oluyor dış kaynaktan alım yapılıyor bölüm mezunları alınmıyor lise mezunu güvenlik görevlileri alınıyor iyi düşünün daha çok çalışıp başka bölümlere gidin derim sağlık okuyun daha temiz iş :) saygılar

  YanıtlayınSil
 8. Ögg 2. sinif okuyorum. Bu sene haziranda mezunum Bu bolumu okumanizin size tek avantaji Herkez tarafindan kucumsenilmeniz olacaktir. Cok buyuk heveslerle gitmeyin ama mezun olduktan sonra kpss ile Polislik ve astsubaylik dusunenler icin iyi bir tercih.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne anlamda güzel tercih öncelik tanılıyormu astsubay ve polislik için

   Sil
  2. bu bolum mezunu olmanin polislik veya astsubayliga gecisi yada herhangi bir katkisi en fazla biraz guvenlik ve hukuk bilgini artirirsin ama gecis vs alakasi yok

   Sil
 9. İş güzel hoşta o kadar çalışmaya ve o ortamın güvenliğini sağlamana rağmen asgari ücrete tabiî tutmaları çok yanlış bence..

  YanıtlayınSil
 10. İş güzel hoşta o kadar çalışmaya ve o ortamın güvenliğini sağlamana rağmen asgari ücrete tabiî tutmaları çok yanlış bence..

  YanıtlayınSil
 11. Madem sertifikayla alıyorlar bu bölüm bi işe yaramıyor niye açtılar o zaman

  YanıtlayınSil
 12. Madem sertifikayla alıyorlar bu bölüm bi işe yaramıyor niye açtılar o zaman

  YanıtlayınSil
 13. Bende seçtim de hu yıl karsta üniversitesini okuyacam inşalla oralara gitmeme deger

  YanıtlayınSil
 14. Kimse yazmasın diyemem ancak araştırmalarıma göre bi halta yaramıyor özele gelince de referansasınız yoksa olmaz maaşlar zaten belli 2000

  YanıtlayınSil
 15. Ben suan kayıt yaptımda çok pişmanım size tavsiyem basvurmayın

  YanıtlayınSil
 16. lise mezunuyum hali hazırda bir kamu kurumunda 15 yıllık kadrolu güvenlik personeliyim. bu bölümü okursam maaşım artarmı mevkimde yükselme durumum olur mu kısaca şu an ki durumuma ne katkı sağlar bi bilgisi olan varsa bilgilerini rica ediyorum saygılarımla. Harekatci77@hotmail.com

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Derece kademende ilerleme olur emeklilik bakımından fayda sağlar

   Sil
  2. krsinlikle hayir hayir hayir ben bolum mezunuyum aman ha diyim asgari ucrete calismaya devam herhangi bir katkisi olmuyor mesai arkadaslarim ilkokul ortaokul mezunu hicbir fark yok zaman kaybi

   Sil
 17. Bende koruma güvenlik önlisans mezunuyum 3 yüksek onur belgen var Çorum'da yaşıyorum işsizin TYP okula bile giremedim iş varmı arkadaşlar güvenlik için arayın varsa 5375835671

  YanıtlayınSil
 18. Ben de koruma ve güvenlik bölümünü okuyorum mezun olduktan sonra silahlı güvenlik sertifikası almanız lazım cünki önlisans mezunu olmanız Bi işe yaramıyor bu bölümü okuyacagınıza bir sirketten güvenlik sertifika sı alın daha iyi bölüm iş olsun diye acımış

  YanıtlayınSil
 19. ben mersedeste staj görürken bi araba geldi koruma arabası abi dedim kimin korumasısın MANSUR YAVAŞ IN DEDİ. VE NİĞDE ÖEMER HALİS DEMİR ÜNİSİNDEN MEZUN OLMUŞ BU BÖLÜMDEN MEZUN OLURSAK ÖYLE Bİ İŞTE ÇALIŞABİLİRİZ YANİ PEK BİLMİYORUM BİLEN VARSA CEVAPLARSA SEVİNİRİM SAYGILARIMLA
  YanıtlayınSil
 20. yani anlıcağınız bu bölümden mesun olmuş büyük ihtimal tanıdığı sokmuştur tabi işe ama benim merak ettiğim bu bölümden mezun olursak birinin yada böyle devlet büyüklerimizin korumalığını yapabiliyomuyuz tek merak ettiğim o cevaplayan olursa sevinirim saygılarımla

  YanıtlayınSil
 21. Cok once acikogretim isletmeye kaydi olan kisi direk bu programa kayit yaptirabiliyormu sinava girmeden. Birde bu bolumu bitiren kisi guvenlik sertifikasina sahip oluyormu herhangi bir kursa gitmeden

  YanıtlayınSil
 22. Herkese merhaba ben 25 martta açık liseden mezun olacağım şuan özelgüvenlik olarak çalışıyorum aöf den bu bölümü okumak istiyorum aöf de okumak için herhangi bir sınava girmemiz gerekiyor mu

  YanıtlayınSil
 23. Merhaba bende aöf özel güvenlik ve koruma(2020) mezunuyum.silahlı sertifika almadan bir işe giremiyormuyum yani diplomayı boşamı aldık. Yeni mezun olduğum icin napıcağmı bilmiyorum bilgi verirmisiniz.

  YanıtlayınSil

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,260,4 YILLIK BÖLÜMLER,177,AÖF BÖLÜMLERİ,17,DGS,238,GENEL,20,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,6,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,8,TYT,5,TYT PUANLARI,165,ÜNİVERSİTESİLER,8,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları
Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları
https://1.bp.blogspot.com/-q8c9C7Z9mxg/XZSvBpn0d4I/AAAAAAAAAFo/oQXA9I8h3-IT1rPrB1D2Wxb4hbad-plMQCNcBGAsYHQ/w320-h121/09D71F27-6543-4258-9E49-79AA3DAD3066.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-q8c9C7Z9mxg/XZSvBpn0d4I/AAAAAAAAAFo/oQXA9I8h3-IT1rPrB1D2Wxb4hbad-plMQCNcBGAsYHQ/s72-w320-c-h121/09D71F27-6543-4258-9E49-79AA3DAD3066.jpeg
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2017/08/ozel-guvenlik-ve-koruma-bolumu-nedir-is.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2017/08/ozel-guvenlik-ve-koruma-bolumu-nedir-is.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy