Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Özel Güvenlik ve Koruma bölümü en çok merak edilen 2 yıllık programlardan bir tanesi. Bölüm hakkında ne tamamen olumlu ne de olumsuz konuşmak mümkün. Bölümün olduğu üniversitelerin hiçbirinde bu bölüm boş bırakılmıyor. Hatta tamamında ayrılan kontenjandan daha fazla yerleşen olmuş. Özel Güvenlik ve Koruma bölümünü açıktan okumak da mümkün. Anadolu Üniversitesi açıköğretim kapsamında okutulan bölüme 2017-2018 yılında 500 kadar kişi alındı.

Sizler de bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Özel Güvenlik ve Koruma ile ilgili bu tanıtım yazısında bölüm mezunlarının iş olanaklarını, atamalarını, geçiş haklarını ve maaşlarını detaylı bir şekilde ele aldık. Bölüm hakkında merak ettiğiniz diğer tüm hususlarla ilgili sorularınızı ayrıca sorabilirsiniz.

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Nedir?

Gerek devlet kurum ve kuruluşlarında gerekse de özel sektöre ait akla gelebilecek her türlü işletmede güvenlik görevlisi olarak çalışacak meslek elemanları yetiştiren 2 yıllık bir önlisans programıdır.

Özel Güvenlik ve Koruma Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Bölüme yerleştirmeler YGS-5 puanı üzerinden olmaktadır. Açıköğretim Özel Güvenlik ve Koruma bölümüne ise herhangi bir YGS puanı ile girilebiliyor. Tercih etme hakkı kazanmak için 150 baraj puanı almanız gerekse de bölüme yerleşmek için size daha yüksek YGS puanları lazım olacaktır.

Özel Güvenlik ve Koruma İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Özel Güvenlik ve Koruma bölünün iş imkanları son derece geniştir. Gerek KPSS ile devlet kurumlarıa atanmak, gerekse de çeşitli özel sektör kurum ve kuruluşlarında görv almak çok da zor değildir. Zaten 2016’da yapılan KPSS alımlarında çok da yüksek olmayan puanlarla devlet kurumlarına atanan mezunlar bunu göstermiştir. 2017 yılında ise çok sınırlı sayıda atama yapıldığı için puanlar yüksek olmuştur.  Özel Güvenlik ve Koruma mezunlarının iş olanakları çalışma alanları şunlardır:

-Çeşitli Devlet Kurumları
-Alışveriş Merkezleri
-Üniversiteler
-Otel ve Pansiyonlar
-Hastaneler
-MEB’e Bağlı Okullar İle Özel Okullar
-Müzeler
-Tören Yerleri
-Toplu Konut Alanları
-Havalanları
-Metrolar, Garlar Ve Terminaller
-Sanayi ve Ticari İşletmeler
-Barajlar
-Enerji Santralleri
-Rafineriler
-Enerji Nakil Hatları
-Radyolink İstasyonları
-Görüntü ve Ses Verici İstasyonlar
-Akaryakıt Nakil, Depolama, Yükleme Tesisleri

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Ne İş Yapar?

Özel Güvenlik ve Koruma elemanları yukarıda saydığımız kurumlarda ve görev yapacakları diğer alanlarda diğer emniyet güçleri ile işbirliği içerisinde olarak koruma görevini görmektedir. Kimi zaman ise herhangi bir işletme veya kurumda güvenlik görevlisi olarak faaliyet göstermektedir. Kısacası bu bölümden mezun olanlar çalıştığı yerin güvenliğnin sağlanmasından sorumludur.

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Güvenlik görevlilerinin maaş konusunda çok da şanslı olduğunu söyleyemeyiz. Kamu kurumlarında tatmin edici maaşlar alsalar da özel sektörde ne yazık ki çoğu defa asgari ücrete tabi olarak çalışırlar. Kamuda görev yapan güvenlik görevlisi maaşları 2018 yılı için 2000-2400 lira arasında değişmektedir. Özelde çalışanlar için ise asgari ücret ile 2000 lira dolaylarındadır.

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Atamaları

2016 yılında yapılan atamalarda KPSS taban puanları 79 puana kadar düşmüştür; ancak bölüm mezunlarına 2017’de yalnızca birkaç kadro açıldı, dolayısıyla puanlar 88’e kadar çıktı. Ancak bu yazı ağustos ayında yayınlandı. Olası bir ekim veya kasım atamasında ne olacağını şimdilik kestirmek zor.

Özel Güvenlik ve Koruma Dikey Geçiş Bölümleri

Bölümü bitirenler kendilerine hak tanınan bazı 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapma hakkına sahiptir. Özel Güvenlik ve Koruma DGS bölümleri şunlardır:

--Acil Yardım ve Afet Yönetimi
-- Sosyal Hizmet

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Yorumlar


Özel Güvenlik ve Koruma bölümünü diğer 2 yıllık bölümlerle karşılaştırdığımızda iş imkanı bakımından çok daha yüksek olduğun söyleyebiliriz. Elbette 60-70’li puanlarla atanan sağlık bölümleri de var; ancak o bölümlere yerleşmek de son dece zor. Bu bölümün en güzel taraflarından bir tanesi özel sektördeki neredeyse her alanda iş bulabileceğinizdir. Özetle, bu bölüme ilginiz varsa tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

17 yorum

Bu bölümü Manisa da okurken programı 1. Olarak bitirdim.Fakat hicbih avantajı olmadığını maalesef gördüğüm kadarıyla aklıma kaydettim.Savcı Selim kiraz olayı sonrasi atanacakken atananmadım.

Merhabalar kardeşime özel g. Ve koruma bölümünü yazmayı düşünüyoruz sizce iki yıllıklar arasında bu bölümü yazsak iş imkanları nasıldır mezun olduğunda iş bulabilir mi ?

Bu bölümü yazmayı düşünenler arkadaşlar sakin yazmayin.Ben Özel güvenlik ve koruma 2006 mezunuyum.Yani Turkiye'deki ikinci mezunuz bu bölümden.O tarihten bu yana kamuya yüzlerce alım oldu ama lise mezunu aldılar hep.yani kısacası bu işi yapmak istiyorsanız gidin kurstan sertifika alin.Yaziktir 2 yıl boyunca onca masrafa değmez.

S.a bu bölümde dil zorunluluğu varmı

Kayıt oldum bakalım ne olacak

Silah veriliyor mu yani silahlı güvenlik sertifikasi var mı

Öncelikle herkese selâmlar özel güvenlik 2 yıllık ön lisans mezunu olan her kimse mezun olduğu zaman 5 yıl geçerli ögg belgesi sınav girişi olmadan verilir 5 yıl da bir tekrar belge yenilenir.
Ögg mezunları 1 2 yıl normal çalışarak sonraki yıllar da müdür olarak görev alırlar bugün bir ögg müdürünün maaşı 4500 ila 6000 liradır bu değişiklik gösterir.
Ögg mezunları özel güvenlik şirketi kurabilir,Normal çalışan 1 güvenlik en fazla vardiya şefi olabilir oda 10 larca yıl yada torpil ile belki.
Nediyoruz Eğitim Eğitim Eğitim...
Saygılar
BARIŞ Evren

Ben açık liseyi bitirmek üzereyim şuan güvenlik işi yapıyorum sizce bu bölümü okumaya değermi ilerde büyük bi avantajı olurmu

Arkadaşlar merhaba bende Nevşehir üniversitesinde bu bölümden mezun oldum. 3 yıl özel sektörde çalıştım artısı şu şekilde kanunları hukuku bilerek çalışıyorsun bu çok güzel bir şey ama devlete ataman çok zor oluyor dış kaynaktan alım yapılıyor bölüm mezunları alınmıyor lise mezunu güvenlik görevlileri alınıyor iyi düşünün daha çok çalışıp başka bölümlere gidin derim sağlık okuyun daha temiz iş :) saygılar

Ögg 2. sinif okuyorum. Bu sene haziranda mezunum Bu bolumu okumanizin size tek avantaji Herkez tarafindan kucumsenilmeniz olacaktir. Cok buyuk heveslerle gitmeyin ama mezun olduktan sonra kpss ile Polislik ve astsubaylik dusunenler icin iyi bir tercih.

İş güzel hoşta o kadar çalışmaya ve o ortamın güvenliğini sağlamana rağmen asgari ücrete tabiî tutmaları çok yanlış bence..

İş güzel hoşta o kadar çalışmaya ve o ortamın güvenliğini sağlamana rağmen asgari ücrete tabiî tutmaları çok yanlış bence..

Madem sertifikayla alıyorlar bu bölüm bi işe yaramıyor niye açtılar o zaman

Madem sertifikayla alıyorlar bu bölüm bi işe yaramıyor niye açtılar o zaman

Bende seçtim de hu yıl karsta üniversitesini okuyacam inşalla oralara gitmeme deger

Kimse yazmasın diyemem ancak araştırmalarıma göre bi halta yaramıyor özele gelince de referansasınız yoksa olmaz maaşlar zaten belli 2000

Ben suan kayıt yaptımda çok pişmanım size tavsiyem basvurmayın

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.