DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Özel Güvenlik ve Koruma bölümü en çok merak edilen 2 yıllık programlardan bir tanesi. Bölüm hakkında ne tamamen olumlu ne de olumsuz konuşmak mümkün. Bölümün olduğu üniversitelerin hiçbirinde bu bölüm boş bırakılmıyor. Hatta tamamında ayrılan kontenjandan daha fazla yerleşen olmuş. Özel Güvenlik ve Koruma bölümünü açıktan okumak da mümkün. Anadolu Üniversitesi açıköğretim kapsamında okutulan bölüme 2018-19 yılı 500 kadar kişi alındı.

Sizler de bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Özel Güvenlik ve Koruma ile ilgili bu tanıtım yazısında bölüm mezunlarının iş olanaklarını, atamalarını, geçiş haklarını ve maaşlarını detaylı bir şekilde ele aldık. Bölüm hakkında merak ettiğiniz diğer tüm hususlarla ilgili sorularınızı ayrıca sorabilirsiniz.


Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Nedir?

Gerek devlet kurum ve kuruluşlarında gerekse de özel sektöre ait akla gelebilecek her türlü işletmede güvenlik görevlisi olarak çalışacak meslek elemanları yetiştiren 2 yıllık bir önlisans programıdır.

Özel Güvenlik ve Koruma Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Bölüme yerleştirmeler TYT puanı üzerinden olmaktadır. Açıköğretim Özel Güvenlik ve Koruma bölümüne ise herhangi bir TYT puanı ile girilebiliyor. Tercih etme hakkı kazanmak için 150 baraj puanı almanız gerekse de bölüme yerleşmek için size daha yüksek TYT puanları lazım olacaktır.

Özel Güvenlik ve Koruma İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Özel Güvenlik ve Koruma bölünün iş imkanları son derece geniştir. Gerek KPSS ile devlet kurumlarıa atanmak, gerekse de çeşitli özel sektör kurum ve kuruluşlarında görv almak çok da zor değildir. Zaten 2016’da yapılan KPSS alımlarında çok da yüksek olmayan puanlarla devlet kurumlarına atanan mezunlar bunu göstermiştir. 2017 yılında ise çok sınırlı sayıda atama yapıldığı için puanlar yüksek olmuştur.  Özel Güvenlik ve Koruma mezunlarının iş olanakları çalışma alanları şunlardır:

-Çeşitli Devlet Kurumları
-Alışveriş Merkezleri
-Üniversiteler
-Otel ve Pansiyonlar
-Hastaneler
-MEB’e Bağlı Okullar İle Özel Okullar
-Müzeler
-Tören Yerleri
-Toplu Konut Alanları
-Havalanları
-Metrolar, Garlar Ve Terminaller
-Sanayi ve Ticari İşletmeler
-Barajlar
-Enerji Santralleri
-Rafineriler
-Enerji Nakil Hatları
-Radyolink İstasyonları
-Görüntü ve Ses Verici İstasyonlar
-Akaryakıt Nakil, Depolama, Yükleme Tesisleri

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Ne İş Yapar?

Özel Güvenlik ve Koruma elemanları yukarıda saydığımız kurumlarda ve görev yapacakları diğer alanlarda diğer emniyet güçleri ile işbirliği içerisinde olarak koruma görevini görmektedir. Kimi zaman ise herhangi bir işletme veya kurumda güvenlik görevlisi olarak faaliyet göstermektedir. Kısacası bu bölümden mezun olanlar çalıştığı yerin güvenliğnin sağlanmasından sorumludur.

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Güvenlik görevlilerinin maaş konusunda çok da şanslı olduğunu söyleyemeyiz. Kamu kurumlarında tatmin edici maaşlar alsalar da özel sektörde ne yazık ki çoğu defa asgari ücrete tabi olarak çalışırlar. Kamuda görev yapan güvenlik görevlisi maaşları 2200-2400 lira arasında değişmektedir. Özelde çalışanlar için ise asgari ücret ile 2020 lira dolaylarındadır.

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Atamaları

2016 yılında yapılan atamalarda KPSS taban puanları 79 puana kadar düşmüştür; ancak bölüm mezunlarına 2017’de yalnızca birkaç kadro açıldı, dolayısıylapuanlar 88’e kadar çıktı. Ancak bu yazı ağustos ayında yayınlandı. Olası bir ekim veya kasım atamasında ne olacağını şimdilik kestirmek zor.2020 yılı için 82-97 kpss atama puanı ile 6 kontenjan açılmıştır. 

Özel Güvenlik ve Koruma Dikey Geçiş Bölümleri

Bölümü bitirenler kendilerine hak tanınan bazı 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapma hakkına sahiptir. Özel Güvenlik ve Koruma DGS bölümleri şunlardır:

--Acil Yardım ve Afet Yönetimi
-- Sosyal Hizmet

Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü Yorumlar

Özel Güvenlik ve Koruma bölümünü diğer 2 yıllık bölümlerle karşılaştırdığımızda iş imkanı bakımından çok daha yüksek olduğun söyleyebiliriz. Elbette 60-70’li puanlarla atanan sağlık bölümleri de var; ancak o bölümlere yerleşmek de son dece zor. Bu bölümün en güzel taraflarından bir tanesi özel sektördeki neredeyse her alanda iş bulabileceğinizdir. Özetle, bu bölüme ilginiz varsa tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

49 yorum

 1. Unknown
  Bu bölümü Manisa da okurken programı 1. Olarak bitirdim.Fakat hicbih avantajı olmadığını maalesef gördüğüm kadarıyla aklıma kaydettim.Savcı Selim kiraz olayı sonrasi atanacakken atananmadım.
  • Yakup rodi
   Ee şuan bı avantajı varmı kardeşim bende açıktan okuyacam?
  • Unknown
   Gereksiz okuma hic bende 2015 mezunuyum asgari ucrete avmde calisiyorum
  • Unknown
   Bende bu bölümde den mznm hemde 3 yüksek onur belgesiyle okul güvenliği ne bile giremedim hiç bir yerden bir gelirim olmamasına rağmen.
  • Unknown
   İstenen belge varmı açık öğretim den okuyanlar icin
 2. Unknown
  Merhabalar kardeşime özel g. Ve koruma bölümünü yazmayı düşünüyoruz sizce iki yıllıklar arasında bu bölümü yazsak iş imkanları nasıldır mezun olduğunda iş bulabilir mi ?
  • Unknown
   2 senesini araya vermesin illa guvenlik olmak istiyorsa ozel guvenlik kartini alsin cunku mezunuda kursa gidende ayni asgari ucretle calisiyorum sahsen bolum mezunu olmama ragmen ilkokul ve ortaokul mezunu mesai arkadaslarimla calisiyorum yanlis anlasilmasinn kinamiyorum ama onlarla ayni ucrete ve ayni sartlarla calisiyorum 2015 mezunuyum 5 sene gecti degisen hicbirsey olmadi tek umudum kpss ondanda birsey cikmiyor okumayinnn
  • Unknown
   Kardeş bu bölüm sonradan çıkan bir bölüm.. Herhalde aynı parayı alacan. Ben 15 senedir güvenlik görevlisiyim. Sen 2 yıl okudun diye. Bende üst maaş alma hakkın yok. Bu bölümün ne avantajı var diye sorarsan bana. Belki Bi müddt çalıştıktan sonra denetleme amiri falan yaparlar. O kadar yani.
 3. mehmetsait
  Bu bölümü yazmayı düşünenler arkadaşlar sakin yazmayin.Ben Özel güvenlik ve koruma 2006 mezunuyum.Yani Turkiye'deki ikinci mezunuz bu bölümden.O tarihten bu yana kamuya yüzlerce alım oldu ama lise mezunu aldılar hep.yani kısacası bu işi yapmak istiyorsanız gidin kurstan sertifika alin.Yaziktir 2 yıl boyunca onca masrafa değmez.
  • Unknown
   Aynen kardeşim ben Okul Tüp bile giremedim hiç bir ayrıcalığı yok normal sertifika alanla
  • Unknown
   Açıktan okuyanlar evrak hazırlamak zorunda mı
  • Yakup rodi
   Yok
 4. Adsız
  S.a bu bölümde dil zorunluluğu varmı
  • Unknown
   sana yok
  • Yakup rodi
   Kime
  • Yakup rodi
   Yok
 5. Adsız
  Kayıt oldum bakalım ne olacak
  • Unknown
   Silah veriliyor mu yani silahlı güvenlik sertifikasi var mı
  • Unknown
   uzi veriyorlar kardesim agzında taşıyorsun
  • asdasdasd
   :Dd
 6. Unknown
  Öncelikle herkese selâmlar özel güvenlik 2 yıllık ön lisans mezunu olan her kimse mezun olduğu zaman 5 yıl geçerli ögg belgesi sınav girişi olmadan verilir 5 yıl da bir tekrar belge yenilenir.
  Ögg mezunları 1 2 yıl normal çalışarak sonraki yıllar da müdür olarak görev alırlar bugün bir ögg müdürünün maaşı 4500 ila 6000 liradır bu değişiklik gösterir.
  Ögg mezunları özel güvenlik şirketi kurabilir,Normal çalışan 1 güvenlik en fazla vardiya şefi olabilir oda 10 larca yıl yada torpil ile belki.
  Nediyoruz Eğitim Eğitim Eğitim...
  Saygılar
  BARIŞ Evren
  • Unknown
   Ben açık liseyi bitirmek üzereyim şuan güvenlik işi yapıyorum sizce bu bölümü okumaya değermi ilerde büyük bi avantajı olurmu
  • Yakup rodi
   Naptın okudun mu kardeşim?
  • Unknown
   Pardonda arkadaslar oyle 4.500 bolum mezunu degil benim amirim.bile 2.350 tl aliyor yani asgari ucret 500 tl sodexso kartimiz var toplam 2.850 yapar bu sektorde herkes asgari ucrete tabi ben bolum mezunum benim amirim ortaokul mezunu arkadaslar insanlari kandirmayin lutfen
  • Unknown
   Biz bu bölümü bitirdik bize bir sertifika bile vermediler 1300 lira gibi bi fiyatla alınmamiz söyleniyor saçma degilmi 2 yıl neden okudum o zaman
  • Unknown
   Ben suan çalışıyorum özel güvenlik olarak bu diplomayida akşam ileride farki olur mu ?
 7. paksoy
  Arkadaşlar merhaba bende Nevşehir üniversitesinde bu bölümden mezun oldum. 3 yıl özel sektörde çalıştım artısı şu şekilde kanunları hukuku bilerek çalışıyorsun bu çok güzel bir şey ama devlete ataman çok zor oluyor dış kaynaktan alım yapılıyor bölüm mezunları alınmıyor lise mezunu güvenlik görevlileri alınıyor iyi düşünün daha çok çalışıp başka bölümlere gidin derim sağlık okuyun daha temiz iş :) saygılar
 8. Unknown
  Ögg 2. sinif okuyorum. Bu sene haziranda mezunum Bu bolumu okumanizin size tek avantaji Herkez tarafindan kucumsenilmeniz olacaktir. Cok buyuk heveslerle gitmeyin ama mezun olduktan sonra kpss ile Polislik ve astsubaylik dusunenler icin iyi bir tercih.
  • Unknown
   Ne anlamda güzel tercih öncelik tanılıyormu astsubay ve polislik için
  • Unknown
   bu bolum mezunu olmanin polislik veya astsubayliga gecisi yada herhangi bir katkisi en fazla biraz guvenlik ve hukuk bilgini artirirsin ama gecis vs alakasi yok
 9. Unknown
  İş güzel hoşta o kadar çalışmaya ve o ortamın güvenliğini sağlamana rağmen asgari ücrete tabiî tutmaları çok yanlış bence..
 10. Unknown
  İş güzel hoşta o kadar çalışmaya ve o ortamın güvenliğini sağlamana rağmen asgari ücrete tabiî tutmaları çok yanlış bence..
 11. Guvenlik
  Madem sertifikayla alıyorlar bu bölüm bi işe yaramıyor niye açtılar o zaman
 12. Guvenlik
  Madem sertifikayla alıyorlar bu bölüm bi işe yaramıyor niye açtılar o zaman
 13. Unknown
  Bende seçtim de hu yıl karsta üniversitesini okuyacam inşalla oralara gitmeme deger
  • Unknown
   Bende kazandim
 14. Guvenlik
  Kimse yazmasın diyemem ancak araştırmalarıma göre bi halta yaramıyor özele gelince de referansasınız yoksa olmaz maaşlar zaten belli 2000
 15. Unknown
  Ben suan kayıt yaptımda çok pişmanım size tavsiyem basvurmayın
 16. Adsız
  lise mezunuyum hali hazırda bir kamu kurumunda 15 yıllık kadrolu güvenlik personeliyim. bu bölümü okursam maaşım artarmı mevkimde yükselme durumum olur mu kısaca şu an ki durumuma ne katkı sağlar bi bilgisi olan varsa bilgilerini rica ediyorum saygılarımla. Harekatci77@hotmail.com
  • Adsız
   Derece kademende ilerleme olur emeklilik bakımından fayda sağlar
  • Unknown
   krsinlikle hayir hayir hayir ben bolum mezunuyum aman ha diyim asgari ucrete calismaya devam herhangi bir katkisi olmuyor mesai arkadaslarim ilkokul ortaokul mezunu hicbir fark yok zaman kaybi
 17. Unknown
  Bende koruma güvenlik önlisans mezunuyum 3 yüksek onur belgen var Çorum'da yaşıyorum işsizin TYP okula bile giremedim iş varmı arkadaşlar güvenlik için arayın varsa 5375835671
 18. Unknown
  Ben de koruma ve güvenlik bölümünü okuyorum mezun olduktan sonra silahlı güvenlik sertifikası almanız lazım cünki önlisans mezunu olmanız Bi işe yaramıyor bu bölümü okuyacagınıza bir sirketten güvenlik sertifika sı alın daha iyi bölüm iş olsun diye acımış
 19. Adsız
  ben mersedeste staj görürken bi araba geldi koruma arabası abi dedim kimin korumasısın MANSUR YAVAŞ IN DEDİ. VE NİĞDE ÖEMER HALİS DEMİR ÜNİSİNDEN MEZUN OLMUŞ BU BÖLÜMDEN MEZUN OLURSAK ÖYLE Bİ İŞTE ÇALIŞABİLİRİZ YANİ PEK BİLMİYORUM BİLEN VARSA CEVAPLARSA SEVİNİRİM SAYGILARIMLA
 20. Adsız
  yani anlıcağınız bu bölümden mesun olmuş büyük ihtimal tanıdığı sokmuştur tabi işe ama benim merak ettiğim bu bölümden mezun olursak birinin yada böyle devlet büyüklerimizin korumalığını yapabiliyomuyuz tek merak ettiğim o cevaplayan olursa sevinirim saygılarımla
 21. Unknown
  Cok once acikogretim isletmeye kaydi olan kisi direk bu programa kayit yaptirabiliyormu sinava girmeden. Birde bu bolumu bitiren kisi guvenlik sertifikasina sahip oluyormu herhangi bir kursa gitmeden
 22. Ulaş
  Herkese merhaba ben 25 martta açık liseden mezun olacağım şuan özelgüvenlik olarak çalışıyorum aöf den bu bölümü okumak istiyorum aöf de okumak için herhangi bir sınava girmemiz gerekiyor mu
 23. Seda
  Merhaba bende aöf özel güvenlik ve koruma(2020) mezunuyum.silahlı sertifika almadan bir işe giremiyormuyum yani diplomayı boşamı aldık. Yeni mezun olduğum icin napıcağmı bilmiyorum bilgi verirmisiniz.
 24. Adsız
  Özel Güvenlik bölümünü sadece üniversite mezunu olmak için okuyun mezun olmanız size bir artı kazandırmayacaktır. 6 ayda adamlar zaten sertifika alıyor bölümü boşa okumuş oluyorsunuz. özel güvenlik maaşları silahlı silahsız çok az zaten güzel bir fabrikada işçi olarak daha fazla kazanabilirsiniz.

  https://www.devletdestekli.com/guvenlik-gorevlisi-maaslari/
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.