DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Nedir İş Olanakları Maaşları

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Nedir İş Olanakları Maaşları

Türkiye’de üniversite adaylarının herhangi bir bölümü tercih etmesindeki en büyük etkenler o bölümün iş bulma olanakları, maaşları ve çalışma koşullarıdır. İş olanakları konusunda en iyi bölümlerin sağlık bölümleri olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Yapılan atamalarda en büyük kontenjanların sağlık bölümlerine verildiği v bu bölümlerden mezun olanların düşük puanlarla devlet kurumlarına geçtiği görülmektedir.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü de bu sağlık bölümleri arasında yer almıştır; zira mezun olduktan sonra iş bulmanız kolaydır, maaşları tatmin edicidir ve çalışma koşulları da ağır değildir. Bölümü tercih edecek arkadaşların daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilmesi için ayrıntılı bir tanıtım yazısı hazırladık. Verdiğimiz bilgiler size yeterli gelmezse lütfen soru sormaktan çekinmeyin.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Nedir?

Kamu hastanelerinin, üniversite hastanelerinin, özel hastanelerin patolojik laboratuvarlarında çalışacak sağlık teknikerlerinin yetiştirildiği bir önlisans programıdır. Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü devlet üniversitelerinden çok ücretli üniversitelerde okutulmaktadır. Bölümü okuyan öğrenciler, bu bölümün devlet üniversitelerinde okutulması gerektiğini ifade etmektdir. Ancak maddi imkanınız varsa özel üniversitelerde okumanın da hiç bir sakıncası yoktur.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Bölümü tercih etme hakkına sahip olmanız için öncelikle TYT  puan türünde barajı aşmalısınız. Barajı aşmak size sadece tercih etme hakkı verir. Bölüme kesin olarak yerleşmeniz için çok daha yüksek bir puana sahip olmalısınız. Bölüme rağbet büyük olduğunda taban puanları bazı bölümlere nazaran biraz yüksektir.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bölüm mezunlarına ‘’Patoloji Laboratuvar Teknikeri’’ unvanı verilir. Mezunların iş bulmaları çok zor olmamaktadır. Ancak mezun olur olmaz bir devlet hastanesine sağlık teknikeri olarak atanacağınızın garantisi de yoktur. Her bölüm mezununda olduğu gibi, bu bölüm mezunlarının da kamuya atanabilmesi için ciddi bir KPSS hazırlık süreci geçirmesi gerekmektedir. Patoloji Laboratuvar Teknikleri iş olanakları şunlardır:

-Kamu Hastaneleri
-Özel Hastaneler
-Üniversite Hastaneleri
-Özel Patoloji ve Sitopatoloji Laboratuvarları
-Adli Tıp Kurumu Patoloji Laboratuvarları
-Tıp Fakültesi Histoloji Laboratuvarları
-Sitogenetik Laboratuvarı
-Moleküler Patoloji Laboratuvarları

KPSS ile kamuya ait hastane veya sağlık kuruluşlarına atanamayanlar özel hastanelerde rahatlıkla iş bulabilmektedir. Özel hastanelerde görev alabilmeniz için KPSS’den herhangi bir puan almış olma şartı aranmaz. Ayrıca maaşların özelde dahi iyi olduğunu ifade eden birçok mezun var.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Ne İş Yapar?

Bölüm mezunlarıın ilgi alanı dokulardır. Örneğin insan vücudundan alınan bir parçayı, dokuyu, organı veya sıvıyı, tükürüğü vb. çıplak gözle veya mikroskop gibi cihazlarla inceleyerek hastalık belirtilerini tespit ederler. Çeşitli sağlık kurum ve kuruluşlarının patoloji laboratuvarlarında sağlık teknikeri olark görev yapan mezunlar, genellikle şu işleri yaparlar.

-Kesit işlemi için su banyosu hazırlarlar.
-Doku takibi yaparlar.
-İnsan vücudundan alınan dokuları incelerler.
-Farklı özelliklere sahip olan dokuları bloklayarak kesit alırlar.
-Doku bloklarından oluşturulan kesitleri boyarlar.
-Doku örneklerini mikroskopta inceler ve normal ve normal olmayan hücrelerin ayırırlar.
-Deney, test ve analiz bulgularını rapor ederler.
-Laboratuvarda kullanılan araç-gereç ve cihazların dezenfekte edilmesini sağlar, bu cihazların bakımlarını düzenli olarak yaparlar.
-Lam ve blok arşivi yaparlar.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Devlet hastanelerinde çalışan Patoloji Laboratuvar Teknikeri maaşları 3500-4000 lira arasındadır. Hastanelelerin döner sermaye performans gibi ödemeleri farklı olduğundan, çalışılan ile veya hastaneye göre alınan maaşlarda da farklılıklar olabilmektedir. Özel hastanelerde çalışan teknikerler için ise Patoloji Laboratuvar Teknikleri maaşları 3000-3500 lira arasında değişmektedir.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Atamaları

Patoloji Laboratuvar Teknikleri mezunu olup kamuya sağlık teknikeri olarak atanmak ne çok kolay ne de zordur. Son yıllarda yapılan atamalara baktığımızda bölüm mezunlarının 79-95 arası puanlarla atandığını görebiliriz. KPSS Patoloji Laboratuvar Teknikleri taban puanları verilen kontenjanlara göre düşmekte veya yükselmektedir. 
Örneğin;
Mezunları 2016 yılında Patoloji Laboratuvar Teknikleri Kpss Ataması 75 puanla bile atandı; zira kontenjan daha fazlaydı; 
Ancak bir sonraki sene bölüme ayrılan kadro az olduğu için 2017 KPSS Patoloji Laboratuvar Teknikleri atama puanları 85’e kadar yükseldi.
2018 Patoloji Laboratuvar Teknikleri KPSS atama puanı 79-83 aralığında gerçekleşti.
2019 Patoloji Laboratuvar Teknikleri KPSS Atama puanı 85-95 puanda kaldı.
2020 Patoloji Laboratuvar Teknikleri KPSS atama puanı ise 81-82 aralığında olmuştur Tabii bundaki etkenlerden bir tanesi de her sene artan mezun sayısı...

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Dikey Geçiş Bölümleri

Bölüm mezunlarının bir çok Patoloji Laboratuvar Teknikleri 4 yıllık bölüme dikey geçiş yapma imkanı bulunmasına rağmen bu bölümlere dikey geçiş yapmaya değer mi bilemiyoruz doğrusu. Şu an bu bölüm mezunları da neredeyse hemşirelik mezunları kadar kolay atanabiliyor. Ancak yine de zoru seven, kariyer yapmaya meyletmiş olan mezunlar aşağıdaki bölümlerden bir tanesine dikey geçiş yapabilir.

--Biyoloji
--Moleküler Biyoloji ve Genetik 
--Biyoteknoloji
--Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji 
--Genetik ve Biyomühendislik 
--Biyomühendislik
--Hemşirelik
--Hemşirelik  ve Sağlık Hizmetleri

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Dersleri 

1. Sınıf 1. Dönem

Atatürk İlkeleri Ve İnkilap Tarihi 1
Bilgi Teknolojileri
Kimya 
Histoloji 
Anatomi 
Fizyoloji 
Tıbbi Terminoloji
Türk Dili 1
Yabancı Dil 1

1. Sınıf 2. Dönem

Atatürk İlkeleri Ve İnkilap Tarihi 2
Biyokimya
Genel Histoteknoloji
Patoloji Teknikleri Uygulaması 1
Genel Patolojide Temel Kavramlar
Türk Dili 2
Yanancı Dil 2

2. Sınıf 1. Dönem

Mesleki Uygulamalar 1
Genel Sitoteknoloji
Patoloji Teknikleri Uygulamaları
Staj
+Seçmeli Dersler

2. Sınıf 2. Dönem

Mesleki Uygulamalar 2
Özel Sitoteknoloji
Staj
+Seçmeli Dersler

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Yorumlar

Sağlık alanına karşı çok önyargılı değilseniz, sağlık bölümlerini yazmaktan şaşmamalısınız. Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü iş olanakları geniş bir bölüm olduğu için tercih edilecek bir bölümdür. Aynı zamanda az sayıda devlet üniversitesinde okutulması da büyük bir avantajdır. Özel üniversitelere pek rağbet yoktur, kontenjanlar da sınırlıdır. Bu nedenle mezun sayısı öyle sanıldığı kadar çok değildir. Önümüzdeki birkaç sene de bölüm iş imkanlarını kaybetmeyecek gibi görünüyor. Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümünün geleceği hakkında bir şeyler söylemek ise biraz zor. Ama en azından önümüzdeki 5 sene bile kolaylıkla iş bulabileceğinizi düşünüyoruz.

12 yorum

 1. Unknown
  bilgiler ne kadar güncel
 2. Adsız
  Gazi Üniversitesi Patoloji Laboratuvar Teknikleri mezunuyum şuanda ben dahil arkadaşlarım çoğu bu alanda iş bulamıyor bunun birsürü sebebi var bilgiler doğru ama iş imkanı hakkında sayfa yanılıyor.Bu yüzden arkadaşlar önceliğiniz daha güvenilir bölümler olsun
  • Unknown
   Önermiyosunuz yani
  • Adsız
   Hic mi sans yok ?��
  • Unknown
   İş bulamayanlar KPSS'de kaç puan alıyorda atanamıyor merak ediyorum?
 3. Unknown
  Hemşirelige kolayca geçiş varmi
  • Adsız
   Asla önermiyorum.Ben de Patoloji Laboratuvar mezunuyum ve işsizim.Önlisans olduğu için KPSS iki yılda bir yapılıyor.Hemşireliğe geçmek için de DGS yapman gerekiyor yani pek de kolay sayılmaz.Burada yazılanlarda tamamen hayal ürünü iş olanakları genişmiş! yok öyle birşey.
 4. Unknown
  Arkadaslar hayriniza bi bilgi verin ya biliyorsaniz vallah issiz kalmak istemiyom 😞😭😥
 5. songül
  Bu yorum yazar tarafından silindi.
 6. songül
  Özelde çalışıyorum, 3. yılım daha maaşım yeni 2000 tl oldu bu bir, atanma şansın çok zor 85 üstü alırsan kesin gözüyle bakabilirsin ki alım sayısıyla, meslek görev tanımıyla da alakalı bi durum bu 2, her özel üniversitede var nerdeyse bu bölüm mezun sayısında aşırı bi yığılma var bu 3, çalışma şartları çok ağır yani direkt kanserojen değil kanser yapan kimyasallarla çalışıyorsunuz bu 4, özelde değersiz bi bölüm gözüyle bakılıyor bu 5, hemşireler gibi kolay atanmak gibi birşey tamamen ütopya bu 6, bu bilgileri yazan bi gerçek dünyaya dönsün kandırmasın milleti bu7, öyle üni hastanelerinde çalışırım diye hayalde kurmayın fazla tanıdığınız yoksa zira en az 1-2 yıllık deneyim ve bunu kanıtlama şarı aranıyor bu da 8. Aklınız varsa okumayın, ben okudum işim var mı var çok şükür ama mutlu değilim, maaş ve statü bakımından hiç tatmin edilmiyorsunuz, bide yükselme falanda yok. En fazla lab sorumlusu olursunuz o da artı iş yükü demek ama maaşa hiç bi katkısı olmaz yine. İyi düşünün, araştırın, …
 7. Adsız
  Paramedik gelmiyor onun yerine hangi bölümü seçersem rahatça geçebilirim
 8. Unknown
  Patoloji lab pişmanlıktır...
  Aklı olan okumasın, kanmayın bu yazılanlara.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.