DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Pazarlama Bölümü Nedir Nerelerde Çalışabilir (2 Yıllık)

Pazarlama Nedir, Pazarlama ne iş yapar, Pazarlama nerede çalışır,

Merhaba değerli Üniversite Rehberi okuyucuları. Bugün sizler için, özel sektördeki iş olanakları geniş; fakat devlet kurumlarına atanmanın zor olduğu 2 yıllık Pazarlama önlisans programını ayrıntılı olarak tanıtacağız. Bu bölümü tercihlerinizde göstermek istiyorsanız veya bu bölümü kazandığınız için bölüm hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Sizler için 2 yıllık Pazarlama bölümünü ayrıntılı olarak anlattık. dilerseniz başlıklarımızı tek tek inceleyerek bu ayrıntılı bilgileri görelim.

2 Yıllık Pazarlama Bölümü Hakkında Bilgi

Puan türü TYT olan Pazarlama bölümü için TYT'ye girip en az 150 puan almanız gerekir. Ülkemizin birçok üniversitesinde Pazarlama bölümü okutulmaktadır. Bölümün amacı, gerek devlet kurumlarında gerekse de özel sektörde çalışabilecek deneyimli meslek elemanları yetiştirmektir.

2 Yıllık Pazarlama Bölümü İş İmkanları ve Çalışma Alanları

Pazarlama bölümünün istihdam alanlarını genellikle özel sektör oluşturmaktadır. Devlet kurumlarına atamalar yapılıyor olsa da bu çok sınırlıdır. Bazı seneler bu bölüme hiç kontenjan verilmezken, bazı seneler iki elin parmak sayısını geçmeyecek sayıda kadro açılmaktadır. Bu kadrolara atanabilmek için ciddi bir KPSS süreci geçirmek ve binlerce rakibini geride bırakmak gerekir. Sınırlı sayıda açılan kadrolara atanabilmek için KPSS önlisans oturumunda 85 veya üstü puan almak gerekir.

Pazarlama Bölümü Çalışma Alanları

Çeşitli devlet kurumları ara ara satın alma memuru almaktadır. Sosyal güvenlik kurumları, çeşitli hastaneler veya benzeri devlet kurumlarına atanmak mümkün olabilir.
Özel sektörde ise bölümün iş imkanları geniştir. Özellikle süpermarketlerde market müdürü olarak çalışmak, çeşitli mağazalarda satış görevlisi olarak çalışmak mümkündür. Kısacası ticari anlamdaki her türli şirket, mağaza, market ve benzeri alanlarda iş bulma imkanınız bulunmaktadır.

Pazarlama Maaşları Ne Kadar?

Devlet kurumuna atanan Pazarlama maaşları 3500-4000 lira dolaylarında maaş alırken, özel sektörde çalışanların bu kadar şanslı olacağını söylemek çok zor. Mezun sayısının fazla olması, marketlerde veya mağazalarda yönetici pozisyonunda çalışmak için önlisans mezunu olma şartının bulunmayışı iş bulmayı zor hale getirmektedir. Özellikle süpermarket veya diğer mağazalar, bölüm mezunlarını almak yerine kendi yakınları olduğu için vasıfsız elemanları bile çalıştırabiliyorlar. Bu da, Pazarlama mezunlarının iş bulma imkanını fazlası ile kısıtlıyor. Özelde asgari ücretle çalışanlar olduğu gibi, çalıştığı yere göre 3 bin veya daha fazlasını alanlar da mevcuttur.

2 Yıllık Pazarlama Bölümü KPSS Atamaları

Bu bölüme her sene kontenjan verilmiyor. sınırlı sayıda atama yapılan yıllara baktığımızda 85 puan üstü alanların atandığı, diğerlerinin de boşta kaldığını görebiliyoruz.

Pazarlama Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

DGS'de başarılı olan her mezun; ticaret, lojistik, işetme ve pazarlama sektörü ile alakalı toplam 23 bölümden birisine dikey geçiş yapabilmektedir. DGS'ye ciddi manada çalışıp dikey geçiş yapanlar lisans mezunu olarak üst kariyerlere sahip olma olanağına sahip olmuş olurlar.Pazarlama dikey geçiş bölümleri;

-Halkla İlişkiler
-Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
-Halkla İlişkiler ve Tanıtım
-İletişim
-İletişim Bilimleri
-İşletme
-İşletme Enformatiği
-İşletme Yönetimi
-İşletme-Ekonomi
-Lojistik
-Lojistik Yönetimi
-Pazarlama
-Reklam Tasarımı ve İletişimi
-Reklamcılık
-Reklamcılık ve Halkla İlişkiler
-Teknoloji ve Bilgi Yönetimi
-Uluslararası İşletmecilik
-Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret
-Uluslararası Ticaret
-Uluslararası Ticaret ve Finans
-Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik
-Uluslararası Ticaret ve Lojistik
-Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi

Pazarlama Bölümü Yorumları ve Sorularınız

Değerli okuyucular, bilgi paylaştıkça çoğalır, şayet sizlerin de bölüm ile alakalı bilgileriniz varsa buradan bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca bölüm ile alakalı anlatmadığımızı düşündüğünüz veya kafanıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

6 yorum

 1. Adsız
  merhaba 30 yıllık pazarlamacı olarak sunu söyleyebilirimki sirketlerin üst düzey yöneticileri çoğunlukla pazarlama kökenlidir iş imkanları çok geniştir.pazarlama mezunu eğer kendini geliştirirse hemen hemen bütün sektörlerde iş bulabilir.olmazsa olmazları 4 yıllık üni mezunu olmak ve mümkünse 1 den fazla dil öğrenmek.pazarlama sektöründe gelir maas+prim dir.aylık toplam gelir alt limit 3000 tl den baslar üst limit sizin kalitenize 100.000 150.000 tl olarak belirlenir.tavsiye edermiyim kesinlikle evet.saygılar
 2. Adsız
  bu bölümü okumamı tavsiye ediyor musunuz?
  • Unknown
   Bölüme gittinmi
  • Unknown
   Ben 2 yıl pazarlama okumak istiyorum +inğ öğrenicem baya ana dilim ğibi olcak iş imkanım ws varmı ??
 3. Unknown
  Bu bölümü kötülemenin hicbir durumu yok tanıdığım çok sayıda pazarlamacı var ben birinden bile kötü bir meslek diye birşey duymadım.
  Maaş Konusuna Gelirsek Üst düzey yöneticiler genel olarak pazarlamacı insanlar bu yüzden gelir düzeyine yüksek diyebiliriz tanıdığım bir abi asgari ücret
  + %6 prime çalışıyor ve tanıdığım en basit kişi bu . Prim konusuna gelirsek ortalama aylık 80 90 bin tllik satış yapıyor %6 sını alarak siz hesabını yapabilirsiniz
 4. Unknown
  Ben 2 yıl pazarlama okucam + inğ öğrenicem özel sektörde iş imkanım varmı??
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.