DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Perfüzyon Teknikleri Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Perfüzyon Teknikleri Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

KPSS alımlarında kendisine çok az kontenjan açılan sağlık programlarından bir tanesi de 2 yıllık Perfüzyon Teknikleri bölümüdür. Son birkaç yılda bölüm mezunu olup da devlet kurumlarına atanan kişi sayısı sadece ikidir. Atama konusunda bu kadar kısıtlı olmasına rağmen bölümün onlarca ücretli üniversitede okutulması, insanların hayalleri ile oynamaktan başka bir şey değildir.

Şayet devletimiz bu bölüm mezunlarına ihtiyaç duyuyorsa bölüm mezunlarına neden yeterince KPSS kadrosu açmıyor? Yok, şayet ihtiyaç yoksa onlarca üniversitenin bu bölümü açmasına neden izin veriyor? Bölümü tercih edecek arkadaşlara tavsiyemizdir: Şayet devlet üniversitesinde okuyacaksanız bölümü tercih edebilirsiniz; ancak ataması olmayan ve özelde de iş bulma imkanı pek bulunmayan bir bölüme onca para verip de mezun olduktan sonra boşta gezmeyin. İlle de bir üniversiteye para yedirecekseniz de gidin şöyle okuması zevkli ve güzel bir üniversitenin bölümüne tadını çıkarın.

Bölümü tercih etmek isteyen adaylar için hazırladığımız bu tanıtım yazısında size lazım olacak bilgileri bulabilirsiniz. Bölüm hakkında sorularınızı lütfen yazının alt tarafında bulunan yorum kutusu vasıtasıyla sorun.

Perfüzyon Teknikleri Bölümü Nedir?

Kamu hastaneleri ile özel hastanelerde görev alabilecek sağlık teknikerleri yetiştiren bir önlisans programıdır. Arkadaşlar tanıtımını yaptığımız bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Ancak bir de ‘’Perfüzyon’’ adı ile 4 yıllık lisans programı vardır. Her ikisi birbiri ile karıştırılmamalıdır. 2 yıllık Perfüzyon Teknikleri mezunlarına ‘’ Perfüzyon Teknikeri’’ adı verilirken; 4 yıllık mezunlara ‘’Perfüzyonist’’ adı verilmektedir.

Perfüzyon Teknikleri Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Perfüzyon Teknikleri  bölümünü tercih etmek isteyenler öncelikle YKS’ye girmeli ve TYT  puan türünde en az 150 puan almalıdır. Ancak bölüme yerleşme taban puanları 200 puanın üzerindedir.

Perfüzyon Teknikleri İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Perfüzyon Teknikleri mezunları üniversite, kamu ve özel hastanelerin ameliyathane, yoğun bakım ve diyaliz bölümlerinde görev alırlar. Bu kurumlardan herhangi bir tanesinde göreve başlayanlar perfüzyonistlere yardımcı eleman olarak çalışırlar. Yani kendi başlarına çeşitli cihazları kurup çalıştırma veya ameliyatlar yapma gibi bit yetkileri yoktur. Perfüzyon Teknikleri Bölümün iş olanaklarını şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Kamu Hastaneleri
 • Özel Hastaneler
 • Üniversite Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
 • Diyaliz merkezleri

Perfüzyon Teknikleri Bölümü Ne İş Yapar?

Organların, dokuların veya hücrelerin beslenmesi ‘’perfüzyon’’ olarak tabir edilir. Bölüm mezunlarının da zaten ilgi alanları bunlardır. Gerek üniversitelerin web sayfalarında gerekse de bölümün tanıtımlarının yapıldığı diğer sitelerde bu bölüm mezunlarından bir doktormuş gibi bahsedilmiş ancak işler öyle değil. Çalıştığınız kurumda perfüzyonist veya ilgili uzman hekimin denetim ve sorumluluğunda çalışırsınız.
Perfüzyon Teknikeri Görevleri Şunlardır;

 • Laboratuvar Analizlerinde Görev Alır.
 • Hasta Zarar Görmeden Makineleri Kullanır.
 • Ameliyat Ve Operasyonlarda Kayıt Tutmak
 • Mesai Saatleri İcinde Ameliyat Odalarını Düzenli Tutmak
 • Ameliyat Esnasında Makineleri Kullanarak Kanın Yoğunluğunu Kontrol Etmek
 • Kalp Ameliyatı Esnasında Fazla Kanın Vücuttan Atılmasını Sağlamak
 • Ameliyat Makinelerinin Soğutulmasını Sağlamak
 • Ameliyat Esnasında Kan Dolaşımını Sürekli Kontrol Etmek
 • Kalp Ve Akciğer Ameliyatlarında Hastanım Solunumunu Kontrol Etmek 

gibi görevleri yerine getirir.

Perfüzyon Teknikleri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Kamuya sağlık teknikeri olarak atanan mezunlar Perfüzyon Tekniker Maaşı 4500-7500 lira civarında maaş alabilir, özelde ise Perfüzyon Teknikleri maaşları daha düşüktür. Öyle ki asgari ücret ile 3000-3500 lira arasında çalışmanız mümkündür.

Perfüzyon Teknikleri Bölümü Atamaları

Son birkaç yılda yapılan atamaları incelerseniz bugüne kadar sadece iki kişinin devlete ait kurumlara atandığını görebilirsiniz. Birisi 89 diğeri ise çok daha yüksek bir puanla... Ne yazık ki devlet bu bölüme atanma hakkı vermiyor.

Perfüzyon Teknikleri Dikey Geçiş Bölümleri

Bölümü başarı ile bitirenler aşağıdaki üç bölümden bir tanesine dikey geçiş yapma hakkına sahiptir. Bunun için DGS’ye girilmeli ve yeterli puan alınmalıdır.
 • Hemşirelik
 • Hemşirelik  ve Sağlık Hizmetleri 
 • Perfüzyon
Perfüzyon Teknikleri Bölümü Yorumlar

Bölüm hakkında maalesef çok da güzel şeyler yazmayacağız. Tanıtımında da anlattık zaten, bölümün devlete atanma imkanı yok gibi bir şey. Özelde de iş olanağı sınırlı zaten. Bu nedenle şayet puanınız daha iyi bir bölüme yetiyorsa bölümü tercih etmemenizi tavsiye ediyoruz. İlle de bu bölümü istiyorum diyenler de en azından devlet üniversitelerini tercih etsin.

5 yorum

 1. Unknown
  hocam yazınız için çok teşekkür ederim ben tercih kağıdımada yazacaktım fakat sizin yazınızı gördükten sonra vazgeçtim ayrıca perfüzyonistler daha avantajlı teknikerinden öyle ki bu yıl bir siteden baktığım üzere 52 ile atanan var ve bir şehirde boş kalmış sizce doğrumu site linkini atıp bakabilirmisiniz doğruluğu hakkında
 2. Unknown
  https://www.tercihiniyap.net/kpss/perfuzyonist-atama-puanlari-2018
 3. Unknown
  Sitelerde 40 alım olduğu yazıyor ve puanlar da çok yüksek değil?
  • Adsız
   Sizin baktığınız Perfüzyonist atama olmayan perfüzyon Teknikleri teknikeri
 4. Adsız
  Hocam perfüzyon teknikleri bölümünde bu yıl önlisansa girersem bir kişi bile olsa atama olur mu
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.