DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Podoloji Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Podoloji Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Podoloji bölümü, ülkemizdeki üniversitelerde yeni yeni açılmaya başlayan bir bölümdür. Bölümün henüz sayılı üniversitede okutulması büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu duruma, gerek bu alanda çalışacak olan elemanlara ihtiyaç duyulması gerekse de mezun sayısının az olması sebep olmaktadır. 

2 Yıllık Podoloji Bölümü Hakkında Bilgi

Podoloji, ayak sağlığı ile ilgilenen bir alandır. Normal şartlarda ayak sağlığı ile ilgilenen alan ortopedi idi; ancak ayak sağlığının önemsenmesi ve rahatsızlıklarının bu kadar yaygınlaşmış olması, gereke dünyada gerekse de Türkiye’de bu rahatsızlığa yönelik özel bir bölümün/alanın açılması ihtiyacını duyurdu. 

Nitekim Podoloji bölümü açılarak, sadece ayak sağlığı ile ilgilenen birimler oluşturuldu. Podoloji bölümü puan türü TYT ’dir. Eğitim süresi ise 2 yıldır. 

Podoloji mezunları ‘’Podolog’’ unvanı alırlar. Bölümün ilgi alanı ayak sağlığıdır. Özellikle diyabet (şeker hastalığı) kaynaklı ayak sorunları çok yaygındır. Diyabete bağlı ayaklarda yaraların oluşması, ayak yanıkları, bu alanda tedavi edilir. Geçenlerde TV’de bir haber çıkmıştı. Diyabet hastaları ayaklarını sobaya, kalorifere ısıtmak için yaklaştırıyor; ancak ayaklardaki his kaybından dolayı, ayaklarının yandığını hissetmiyorlar ve sonuçta ayaklarda büyük yanıklar oluşuyor. İşte podologlar bu tür konularda teşhis ve tedavide yardımcı rol üstleniyorlar.

Podoloji Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Podoloji mezunları, devlet hastanelerinde, üniversite araştırma hastanelerinde ve özel hastanelerde podoloji teknikeri olarak görev alırlar. 657 Devlet Memurları Kanuna tabi olarak Teknik Hizmetler Sınıfına bağlı olarak çalışır ve tekniker unvanı ile maaş alırlar. Hastanelerde görev almak isteyen podologların, KPSS’de yeterli puanı almaları şarttır. Ancak bu sınavda başarılı olamayanların özel hastanelerde veya diğer özel alanlarda çalışması mümkündür.

Podoloji Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

Podoloji çalışma alanları daha çok hastanelerdir; ancak ayak sağlığı ile ilgili cihazlar üreten firmalarda çalışmaları da mümkündür. Örneğin ortopedik ayakkabı veya diğer yürüme ile alakalı cihazlar üreten bir firmada danışman olarak çalışabilecekleri gibi, bu firmaların satış, dağıtım departmanlarında da görev alabilirler. Ayrıca ayak sağlığı konusunda en önemli çalışma alanlarından biri de futbol takımlarıdır. Futbol takımlarında da podoloji mezunlarının çalışması mümkündür.

Podoloji Bölümü Maaşları Ne Kadar

Podoloji Maaşları Devlet veya üniversite hastanelerinde çalışan podologlar 3000-3600 lira arasında maaş alırlar. Maaşların arasında küçük farklar olması, performans ücreti, döner sermaye ödemesi gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Podoloji Bölümü Olan Üniversiteler

Podoloji bölümü ikisi özel biri devlet üniversitesi olmak üzere 3 üniversitede okutulur. Bunlar Kocaeli Üniversitesi, Biruni Üniversitesi ve Acıbadem Üniversitesidir. Son iki üniversite özel/ücretli üniversite olmakla birlikte burs imkanları da bulunmaktadır.

1 yorum

  1. Unknown
    Maaş çok az maksimum 3000 den başlamalı
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.