DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Posta Hizmetleri Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Posta Hizmetleri Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Posta Hizmetleri bölümü üniversite adayları tarafından rağbet gören; ama nedense devlette iş bulma imkanı pek olmayan bir bölümdür. Birkaç yılda sadece bir kişinin devlete atanmış olması, bölümün iş olanaklarının daha çok özel sektör ile ilgili olduğunu göstermektedir.

Sizler için 2 yıllık Posta Hizmetleri bölümü ile ilgili her şeyi derledik, tercih yapacak olanların yazıyı incelemelerini ve akıllarına takılan soruları tarafımıza sormasını tavsiye ederiz.

Posta Hizmetleri Bölümü Nedir?

PTT’lerde dağıtıcı olara görev alacak veya özel kargo şirketlerinde çalışacak meslek elemanları yetiştiren bir bölümdür. Bölümün eğitim süresi iki yıldır. Bölüm öğrencilerine teorik derslerin yanında staj eğitimi de verilmektedir.

Posta Hizmetleri Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

 Bölümün puan türü TYT ’dir. Posta Hizmetleri bölümü için TYT’ye girip yeterli puanı almanız yeterlidir. Girilmesi gereken başka herhangi bir sınav yoktur.

Posta Hizmetleri İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bölüm mezunlarının genel çalışma alanları PTT’lerdir. Ancak PTT’ye atanabilmek için KPSS’den iyi bir puan almanız gerekir. Öyle ki iyi puan almanız da yeterli olmayabilir; zira siz puanı alsanız dahi devletimiz KPSS atamalarında size de kontenjan açmadığı takdirde boşta kalırsınız. Devlete KPSS ile atanamayanların çalışabileceği neredeyse tek yer kargo şirketleridir. Herhangi bir kargo firmasona başvuruda bulunarak dağıtıcı olarak görev alabilirsiniz.

Posta Hizmetleri Bölümü Ne İş Yapar?

Çalıştıkları kurum veya şirketlerde posta dağıtıcısı olarak görev yaparlar.

Posta Hizmetleri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Posta Hizmetleri PTT’lerde çalışan mezunlar için Posta Hizmetleri maaşları 3000-3500 lira arasındayken özel kargo firmalarında daha düşüktür. Asgar ücretle kargo firmalarında çalışılabileceği gibi biraz daha yüksek maaşla çalışmanız da mümkündür.

Posta Hizmetleri Bölümü Atamaları

2015, 2016 ve 2017 yıllarında yapılan tüm KPSS alımlarında kamuya sadece 1 kişi alınmıştır. KPSS tabanı puanı da 82 olmuştur.2018,2019 yıllarında yapılan KPSS alımlarında kamuya sadece 13 kişi alınmıştır. tabanı puanı da taban puanı 89 tavan puanı 97 olmuştur Onca mezun veren bir bölüm için bu atama yok gibi bir şeydir. İnsanlar da umutlanıp bölümü yazmaya devam ediyor maalesef.

Posta Hizmetleri Dikey Geçiş Bölümleri

Posta Hizmetleri mezunları here sene yapılan DGS’ye girip yetrli puanı alırsa, aşağıda yer alan 4 yıllık bölümleri tercih ederek istediği bir bölüme yerleşebilir. Posta Hizmetleri DGS bölümleri şunlardır:

--Lojistik
--Lojistik Yönetimi 
--Ulaştırma ve Lojistik
--Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi 
--Uluslararası Lojistik
--Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık 
--Uluslararası Lojistik Yönetimi 
--Uluslararası Ticaret ve Finans 
--Uluslararası Ticaret ve Finansman 
--Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik 
--Uluslararası Ticaret ve Lojistik 
--Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi
--Uluslararası Ticaret, Lojistik ve İşletmecilik

Posta Hizmetleri Bölümü Yorumlar

Bölümde okuyan yüzlerce ve mezun olan da belki binlerce öğrenci var. Bölümü karalama niyetinde değiliz ancak günümüz koşullarında ne yazık ki iyi bir bölüm değil. İyi olan bir bölümün ataması olur yahut özel sektörde iş imkanı yüksek ve maaşları tatmin edici olur. Develet atam zaten yok, özelde çalışnlar da çoğu defa asgari ücrete tabi oluyor. Bununla birlikte artık bölüm seçmek gerçekten çok zor. Üniversitelerimizde okutulan 220 civarında 2 yıllık bölüm var ve bunların çok azında devlete atanma imkanı var. Çoğu bölümden mezun olanlar ne yazık ki ya işsiz kalıyor ya da alanı dışındaki işlere yönelmek zorunda kalıyor.

4 yorum

 1. Unknown
  O Zaman biz hiç okumayalim daha iyi kardeşim ne olacak bizim bu caresizligimiz
 2. Unknown
  Biraz hevesim ve isteğim vardı onu da bu yorum anlatım sildi atti.
 3. S.C.
  bu bölümü bitiren ptt de kargo dağıtmak dışında bir iş yapamazmı..
 4. Adsız
  Teşekkürler.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.