DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Radyo ve Televizyon Programcılığı Nedir Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar?

Radyo ve Televizyon Programcılığı Nedir Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar?

Yeni neslin televizyonculuğa, muhabirliğe, programcılığa meyilli olduğu kesin. Radyo artık eski popülerliğini koruyamasa bile, televizyonların hayatımızdaki yeri hala büyük. İnsanoğlunun fıtratında tanınmak, şöhret bulmak ve çok para kazanmak vardır. Çok para kazanmanın yollarından birisi de iyi işler başararak tanınmaktır. 

Nitekim Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü de size bu fırsatı vermektedir. Ancak bu bölümün diplomasını almak başlı başına yeterli değildir. Şansa ihtiyacınız olduğu kadar, kendinizi geliştirmeye ve çevrenizi geniş tutmaya da ihtiyacınız var; zira geniş bir çevreniz yoksa, daha doğrusu medya piyasasında bir tanıdığınız yoksa, bu işte tutunmanız çok zor.
İşi tanıdığa bağlayıp moralleri bozmak değil niyetimiz elbette. 

İnsan bir işi seviyorsa ve o iş için gerçek manada çaba sarf ediyorsa o işi muhakkak başaracaktır. Her şey torpil demek değildir. Öyle insanlar vardır ki hiçbir tanıdığı olmadığı, kimseden destek almadığı halde, kendi çaba ve yetenekleri ile çok iyi yerlere gelmişlerdir. Sizler de kendinizi çok yönlü geliştirerek ve girişken bir yapıya sahip olarak bu meslekte ilerleyebilirsiniz. Üniversite tercihleri arasında Radyo ve Televizyon programcılığı bölümü düşünen adaylar için bu bölümün iş imkanlarını, çalışma alanlarını ve benzeri bilgileri derledik.

Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü Hakkında Bilgi

Radyo ve Tv Programcılığı bölümü eğitim süresi 2 yıl olan bir önlisans bölümüdür. Bazı devlet üniversitelerinde ve birçok özel üniversitede ücretli, yarı burslu veya tam burslu olarak okutulmaktadır. Bölüm için alınması gereken puan türü TYT 'tür. TYT puan türünden en az 150 puan alan her üniversite adayı bu bölümü tercih edebilmektedir.

Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü İş İmkanları

İş olanakları açısından geniş bir bölümdür; ama işe yerleşmek pek kolay değildir. Burada söylediğimiz şey çelişkili gibi geliyor; ama durum öyle değil. Evet, Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunları birçok alanda çalışma olanağına sahiptir. Yani çalışma alanları geniştir; ancak bu çalışma alanlarında iş bulmak pek kolay değildir.

Özellikle mezuniyetten hemen sonraki yıllarda iş için başvurduğunuz neredeyse her yer sizden tecrübe isteyecektir. Kaç yıldır bu işin içinde olacağınızı soracaklardır. Siz tecrübesiz çıkınca da ya işe almayacaklar ya da düşük ücretle çalışmanızı teklif edecekleridir. İşte, tam da burada, kendinizden taviz vermeniz gerekecek. İleriki zamanlarda yapacağınız iş başvurularında ''Şu kadar yıl tecrübem var, bu işi daha önce yaptım.'' diyebilmeniz için ilk başlarda düşük ücretlerle de olsa çalışmalısınız.

Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunları yerel ve ulusal gazetelerde, yerel ve ulusal televizyon kanallarında, radyo kanallarında çalışabilmektedir. Bu programdan mezun olanlar kendisini bir iş sahasında yetiştirmeli ve iş sahasına uygun işler aramalıdır. Örneğin kameraman mı olacaksınız, muhabir mi, gazeteci mi, radyo sunucusu mu? Buna önceden karar verip kendinizi bu yönde çok iyi yetiştirirseniz çok daha kolay bir şekilde iş bulabilirsiniz.

Radyo ve Televizyon Programcılığı Mezunları Ne İş Yapar?

Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölüm mezunları farklı iş sahalarında farklı pozisyonlarda çalışabilmektedir. Örneğin muhabir olarak görev yapanlar, haber aramakla, haberi ilgili gazete veya tv kanalına iletmekle, haberi düzenlemekle görevlidir. Kameraman olanlar, çeşitli çekimlerde kamera taşımakla, kameraya çekmekle, çektiği görüntüleri düzenlemekle görevlidir.

Radyo ve Televizyon Programcılığı Dikey Geçiş Bölümleri

Bölümden mezun olanlar birçok lisans programına dikey geçiş ile geçebilmektedir. Dikey geçiş sınavına, bir önlisans bölümünden mezun olmuş herkes katılma hakkına sahiptir. Türkçe ve matematik derslerinin sorularından oluşan DGS'de başarılı olanlar; Radyo ve Televizyon Programcılığı dikey geçiş bölümleri şunlardır;

-Gazetecilik, Basın ve Yayın, Radyo ve Televizyon, Sinema ve Televizyon, İletişim, İletişim Bilimleri, İletişim Sanatları, İletişim Tasarımı, Fotoğraf ve Video, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Sanatları, Medya ve İletişim, Medya ve İletişim Sistemleri, Radyo Televizyon ve Sinema, Televizyon haberciliği ve Programcılığı gibi 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapabilir.

Radyo ve Televizyon Programcılığı Maaşları Ne Kadar?

Bölüm mezunlarının maaşından bahsetmek pek mantıklı olmayacaktır; zira mezunların neredeyse tamamı özel sektörde faaliyet göstermektedir. Çalıştıkları yere ve pozisyona göre maaş almaktadır. Haliyle Radyo ve Televizyon Programcılığı maaşları 5-6 bin lira maaş alan da vardır, bir yerel gazetede asgari ücretle çalışan da. Bu işi bizzat yapanlar maaşlarını yazarsa güncel maaşları bizler de öğrenmiş oluruz.

Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü Yorumları

Bu bölüm öyle herkes tarafından tercih edilecek bir bölüm değildir. Her şeyden önce iletişim konusunda çok iyi olmanız, genel kültür bilgi düzeyinizin yüksek olması, diksiyonunuzun düzgün olması ve kaleminizin güçlü olması gerekir. Yabancı dil bilmek de bu bölüm için tercih sebebi olmaktadır. Tüm bu özelliklere sahipseniz ve bir de girişkenseniz bu bölümü tercih edebilirsiniz. Ancak pasif biri iseniz, insanlarla çok hızlı bir şekilde etkili iletişim kuramıyorsanız, asosyal biriyseniz bölümden uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.