DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Radyo ve Televizyon Teknolojisi Nedir İş İmkanları Nelerdir?

Radyo ve Televizyon Teknolojisi Nedir İş İmkanları Nelerdir?

Teknolojiye ilgi duyan, yerel veya ulusal medyada yer edinmek isteyen, televizyon ve radyo alanı ile ilgili her türlü bilgiyi edinmek isteyen üniversite adaylarının tercih edebileceği bölümlerden birisi olan 2 yıllık Radyo ve Televizyon Teknolojisi bölümü hakkında çeşitli bilgileri sizler için derledik.

Radyo ve Televizyon Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi

Bölümü kazanmak için YKS'ye girilmeli ve TYT  puan türünden yeteri kadar puan alınmalıdır. TYT puan türüne en fazla etki eden dersler sırasıyla Fen Bilimleri, Matematik, Türkçe ve sosyal Bilimlerdir. Bu bölümü kazanmak için sayısal derslerden olabildiğince net çıkarmanız lazım. YKS'den 150 puan olan baraj puanını geçen herkes, bu bölümü tercih etme imkanına sahiptir.

Radyo ve Televizyon Teknolojisi Bölümü İş İmkanları Çalışma Alanları

Bölüm mezunları her ne kadar devlet kurumlarında görev alma şansına sahip olsa da, bölümün iş alanlarını çoğunlukla özel sektör oluşturur. Mezunların en çok yer aldığı iş sahaları Reklam Şirketleri, Yerel ve ulusal televizyon kanalları, radyolar, haber ajansları, prodüksiyon şirketleri, radyo istasyonları gibi alanlardır. Bazı devlet kurumlarına atanmak isteyenlerin KPSS'de başarılı olması gerekmektedir.

Radyo ve Televizyon Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Tüm mezunların aynı işi yaptığını söylemek doğru olmayacaktır. Henüz eğitim aşamasında iken her öğrenci bir alana ilgi duyar ve kendisini o alanda yetiştirir. elbette ki üniversiteler öğrencileri hemen hemen her alanda yetiştirmeye çalışır; fakat bir işte uzmanlaşmanın en iyi yolu o işi tüm ayrıntıları ile öğrenmektir. Bölümden mezun olup da gazeteci olanı da var, muhabir olanı da, yönetmen olanı da veya kameraman olanı da...

Radyo ve Televizyon Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Bölümden başarılı ile mezun olan her Radyo ve Televizyon Teknikeri (Radyo ve Televizyon Teknisyeni) bazı 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapabilmektedir. Bu bölümler şunlardır:

-Basın ve Yayın, Radyo ve Televizyon Teknolojisi Film Tasarımı, Gazetecilik, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, İletişim, İletişim Bilimleri, İletişim Sanatları, İletişim Tasarımı, İletişim ve Tasarım, Medya ve İletişim, Medya ve İletişim Sistemleri, Radyo ve Televizyon, Radyo, Televizyon ve Sinema, Sinema ve Televizyon, Televizyon Haberciliği ve Programcılığı, Yeni Medya

Radyo ve Televizyon Teknolojisi Bölümü Maaşları

Bölümün belli bir maaşı yoktur. Kamu kurumlarına atananlar 3000-3500 lira civarında aylık alırken, özelde çalışanlar çok daha fazlasını veya azını kazanabilmektedir.

Radyo ve Televizyon Teknolojisi Bölümü Yorumları

Değerli üniversite adayları, bölüm ile ilgili yorumları tamamen okuyucularımıza bırakıyoruz. Bu bölüm ile ilgili bilgileri bulmak gerçekten çok zor. Şayet bölüm öğrencileri veya mezunlar bizi bilgilendirici yorumlar yaparsa çok seviniriz.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.