DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Radyoterapi Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları

Radyoterapi Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları

Şüphesiz ki çağımızın en çetin hastalıklarından birisi kanserdir. Kanser hastalığının tedavisi için geçmişten beri yoğun çalışmalar yapılmış; ama ne yazık ki bu amansız hastalığa kesin bir çözüm yolu bulunamamıştır. Her şeye rağmen tıp umudunu asla kesmemiş ve yapılan uzun soluklu ve yoğun araştırmalar neticesinde çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. 

Bu tedavi yöntemlerinden bir tanesi de radyoterapidir. Kanser hastalarının iyileşme sürecince tedavi amaçlı kullanılan radyoterapi yöntemini uzman eller yardımcılığıyla yapmak için ülkemizin birçok üniversitesinde Radyoterapi bölümü açılmıştır.

 Bölümü düşünen adaylar, yazımızı ve varsa yazı altındaki yorumları inceleyerek karar verme sürecini hızlandırabilir.

Radyoterapi Nedir?

Radyoterapi, kanserli hastalardaki kanserli dokuların temizlenmesi amacı ile x ışınları yardımı ile yapılan kanser tedavi yöntemlerinden birisidir.

Radyoterapi Bölümü Hakkında Bilgi

Radyoterapi bölümüne YKS sınavı neticesinde hesaplanan TYT  puan türü ile girilmektedir. Ayrıca sağlık meslek liselerinin ilgili dal veya alanlarından mezun olan öğrenciler, bölüme sınavsız geçiş hakkı ile de geçebilmektedir. Radyoterapi bölümü 2 yıllık bir önlisans bölümüdür. Birçok özel üniversite ile devlet üniversitesinde bu bölüm okutulmakta ve bölümde eğitim süresince radyoterapi hakkında her bilgi verilmektedir.

Radyoterapi Bölümü İş İmkanları İş Olanakları Çalışma Alanları

Radyoterapi bölümü mezunlarına Radyoterapi Teknikeri unvanı verilmektedir. Bölüm mezunları gerek devlete bağlı sağlık kurum veya kuruluşlarında gerekse de özel sektöre bağlı sağlık kuruluşlarında çalışma imkanına sahiptir.

Radyoterapi Teknikerleri, onkoloji bölümü bulunan her türlü hastanede çalışabilir. Bu anlamda radyoterapi mezunlarının devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde, onkoloji hastanelerinde, özel hastanelerde çalışabileceğini söylemek mümkündür. Onkoloji hastaneleri, sadece kanser üzerine faaliyet gösteren hastanelerdir. Her ilimizde değil de belli başlı illerimizde onkoloji hastaneleri bulunmaktadır.

Radyoterapi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Radyoterapi mezunları görev aldıkları hastanelerde, kanserli hastalara radyoterapi tedavisini uygulamakla mükelleftir. Kanserli hastadaki kanserli dokuları x-ışınları ile yani radyoterapi yöntemi ile temizlemeye çalışırlar. Tüm bu iş ve işlemleri ilgili doktor veya uzmanın sorumluluğu altında yaparlar.

Radyoterapi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Radyoterapi Teknikeri Maaşları hastaneden hastaneye küçük farklılıklar gösterse de genellikle alınan maaşlar birbirine yakındır. Radyoterapi Teknikeri taban maaşı 2500-3000 lira civarında iken, alınan döner sermaye gibi ek ödemeler ile birlikte bu maaş 3000-3500 lira dolaylarına kadar çıkabilmektedir. Özel hastanelerde çalışan radyoterapi teknikeri maaşları ise 2500-3000 lira arasındadır.

Radyoterapi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Radyoterapi bölümünden mezun olup da eğitim kariyerini devam ettirmek isteyenler, YÖK'ün her sene düzenlediği DGS'ye girerek ve yeterli puanı alarak bazı 4 yıllık lisans bölümlerine dikey geçiş yapabilmektedir. Radyoterapi bölümünden dikey geçiş yapılabilecek bölümler şunlardır:

-Hemşirelik Bölümü
-Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü

Görüldüğü üzere dikey geçiş yapıldığı takdirde iş bulma veya KPSS ile atanma olanağı artacaktır; zira hemşirelik bölümlerinde devlete atanmak için alınması gereken KPSS taban puanları daha düşüktür.

Radyoterapi Bölümü Yorumları


Radyoterapi bölümü zamanının en iyi bölümlerinden birisi olsa da günümüzde bu popülerliğini koruyamamıştır. İhtiyacın giderilmesinin ardından KPSS atamalarında radyoterapi bölümüne çok az kadro verilmeye başlanmıştır. Öyle ki radyoterapi kpss atama puanları 90 puan üzerine kadar çıkmıştır. Bu nedenle ille de tavsiye edebileceğimiz bir bölüm değildir. Herkes puanına göre bir bölüme gider; fakat sizin puanınız çok iyiyse bu bölüme alternatif olacak başka bölümler de düşünebilirsiniz. Radyoterapi mezunları veya öğrencileri de yorumlarını belirtirse daha sağlıklı bir bilgilendirme ortamı oluşacaktır.

2 yorum

 1. Unknown
  Radyoterapi maaşları ne kadar 2018
 2. Unknown
  Maaşları neden bu kadar düşük?Askerimaaş lar bile daha yüksek.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.