DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Rafineri ve Petrokimya Teknolojisi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Rafineri ve Petrokimya Teknolojisi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Üniversiteye hazırlanarak, bölümü kazanıp 2 sene eğitim gördükten onca emek verip para harcamak ve sonra da işsiz işsiz gezmek için çok güzel bir bölümdür. Bu bölümden mezun olduğunuzda zaten atanma olasılığınız sıfıra yakın olduğu için iş bulamaz keyfinize bakarsınız. Yan gelip yatar, baba parası yemeye devam edersiniz. Ayak ayak üstüne atar,  öğlenleri yatar, fiyaka satar, kıskanıldığınız için herkesin gözüne batarsınız.

Böyle ironik ve mizahi bir tavırla anlattığım için kusura bakmayın. Ama derler ya ‘’İzahı olmayan şeylerin mizahı olur.’’ Bugüne kadar bu bölümden hiç alım olmadı. Ama bakarsanız Rafineri ve Petrokimya Teknolojisi bölümünün birçok üniversitede kurulduğunu görebilirsiniz. Adama sorarlar: ‘’Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?’’ Hem ihtiyacım var deyim bölümü birçok üniversitede açacaksın hem de bölüm mezunlarını atamayacaksın!!!

Her neyse, biz işimize dönelim, sizler için bölümü güncel hali ile derledik. Hazırladığımız Rafineri ve Petrokimya Teknolojisi tanıtım yazısında size lazım olacak bilgileri bulabileceğinizş umuyoruz.

Rafineri ve Petrokimya Teknolojisi Bölümü Nedir?

Rafinerilerde görev alacak teknikerlerin yetiştirildiği bir önlisans bölümüdür. Eğitim süresi 2 yıldır. Öğrenciler okurken aynı zamanda staj da görmektedir. Dersleri özellikle sayısalla arası olmayan öğrencilere zor gelebilir.

Rafineri ve Petrokimya Teknolojisi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

TYT  puan türü ile tercih edilir. Bu puan türünde 150 alan herkes bölümü tercih etme hakkı kazanmakla birlikte bölüme yerleşmk için en az 175 üzeri puan gerekmektedir.

Rafineri ve Petrokimya Teknolojisi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Rafineri ve petrokimya mezunlarına"Rafineri ve Petrokimya Teknikeri" unvanı verilir. Bölüm mezunlarının başlıca çalışma alanları petrol rafinerileridir. Ayrıca çeşitli kimya laboratuvarlarında çalışmaları da mümkün olabilir. Özel sektörde de devlette de çalışma imkanları yok denecek kadar azdır.

Rafineri ve Petrokimya Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar?

-Ham petrolün işlenerek benzin, mazot vb. ürünlere dönüşmesinde görev alır.
-Petrolün işlenmesinde kullanılan diğer maddelerin uygun olup olmadığını belirler.
-Arıza bulma aletleri ile sistemin sürekliliğini sağlayıcı önlemleri alır.
-Elde edilen petrol ürünlerinin kalite kontrolünü yapar.

Rafineri ve Petrokimya Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Devlette çalışan bir mezun şu kadar maaş alır diyeceğiz ama ne yazık ki Rafineri ve Petrokimya Teknolojisi maaşları hakkında bilgi alacağımız hiçbir çalışan yok. Bölüm mezunları ancak 3001 kodu ile çok yüksek puanlarla atanabilir. Normal memurluk kadrolarından oluşan bu meslekler için alınacak maaş ise 2800-3500 lira arasıdır.

Rafineri ve Petrokimya Teknolojisi Bölümü Atamaları

Şu ana kadar yapılan hiçbir atamada bölüm mezunlarına kadro/kontenjan açılmadı. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bol bol yatacaksınız.

Rafineri ve Petrokimya Teknolojisi Dikey Geçiş Bölümleri

Dileyenler Dikey geçiş Sınavında gerekli puanı alarak aşağıdaki 4 lisans bölümünden br tanesine geçiş yapabilir. Rafineri ve Petrokimya Teknolojisi DGS bölümleri şunlardır:
--Kimya
--Kimya Mühendisliği
--Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya 
--Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

Rafineri ve Petrokimya Teknolojisi Bölümü Yorumlar

Arkadaşlar canınızı seviyorsanız kaçın. ÖSYM bu bölüme de kontenjan açana kadar Rafineri ve Petrokimya Teknolojisinden uzak durun. Şu an iş bulabileceğiniz hiçbir yer yok. Devlete zaten alım yok. Özelde de bu işi yapabileceğiniz bir yer yok. Sadece çevresi çok iyi olanların bazı kurumlardaki laboratuvarlarda geçici olarak çalışabileceği ile ilgili bir bilgi almıştık. Hami hangi kurumlar, hangi laboratuvarlar bilmiyoruz. Sizler de bölüm hakkında bildiklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

3 yorum

 1. Apdurrahman şahpaz
  Bu bölüm mezunuyum hatta bölümü birinci bitirdim sonuncu bitiren torpil sayesinde iyi yerlere geldi ben ise inşaatlarda amalelik yaptım Tüpraş bile torpilim olmadığından beni almadi
 2. Rafineri Mezunu İşsiz
  Benide
 3. Unknown
  Tercih yaptım yerleştim şuan merak ettim bir bakayim neyin nesiymis diye kayıt yapan kafamı sikeyim intihar etmek için okuyacaz heralde
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.