DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları

Türkiye’deki üniversitelerde yeni açılmış ve kendisi hakkında yeterince bilgi elde edilemeyen Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü hakkında işinize yarayacak bilgileri derledik. 
.
Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Hakkında Bilgi

Bölümün puan türü TYT ’dir. Bilindiği gibi bütün 2 yıllık bölümler, YKS puan türleri ile alım yapmaktadır. Eğitim süresi iki yıldır. Ön lisans programı da denilir ve üniversitelerin meslek yüksekokullarında okutulur. Mezunlar Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikeri unvanı alır ve çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda tekniker sıfatı ile çalışarak tekniker maaşı alırlar. Devlet memurları kanununda Teknik Hizmetler Sınıfına (THS) dâhildirler.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Bu bölümü bitirip de işe başlayanlar henüz yoktur. Ancak çalışacakları kurumların özellikle bilgi-işlem birimlerinde görev yapacakları bilinmektedir. İşleri daha çok masa başında olacak olan mezunların iş alanları, bilgisayarlar, çeşitli tıbbi ve medikal cihazlar, bunlarla ilgili programlar vb. olacaktır.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

Mezunların çalışma alanlarını devlet hastaneleri (kamu hastaneleri), üniversite hastaneleri ve özel hastaneler oluşturacaktır. KPSS’de başarılı olanlar neredeyse bütün devlet hastanelerinde veya üniversite araştırma hastanelerinde iş bulma imkanına sahip olacak veya KPSS’de yeterli puanı alamayanlar, özel hastanelerde görev alabilecektir.
 Bölümün başlıca iş imkanları şunlardır:

- Sağlık Bakanlığına bağlı hastane veya diğer kuruluşlar
- Özel Hastaneler
- Sigorta Şirketleri
- Sosyal güvenlik kurumları
- Kızılay gibi sivil örgütler
- ilaç veya medikal ürün satışı yapan firmalar
- Sağlık sektörüne bağlı bilgi-bilişim şirketleri.

- Basın ve yayın kurumlarının sağlık ile alakalı birimleri.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Normal şartlarda teknikerler 2500-3000 lira civarında maaş almaktadırlar. Ancak özellikle devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerinde döner sermaye, performans gibi ödemeler bu maaşı daha yukarılara çekebilmektedir. Kısacası çalışılan kuruma göre alınan maaş 2500 lira ile 3000 lira arasında olabilecektir.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Atamaları

Şu ana kadar yapılmış bir atama yok henüz. Bölüm yeni sayıldığından kaç kişinin alınacağı, bölüme kontenjan verilip verilmeyeceğini söylemek zor. Yeni bölümleri tercih etmek aslında risk almak demektir; zira yeni açılan bölümün reklamı iyi yapılır, bölümü tercih edeceklerin boşta kalmayacağı ifade edilir; ama bazen işler böyle olmaz.

Ancak bir sağlık bölümü olması hasebiyle, mezunlarının boşta kalacağını da düşünmüyoruz doğrusu. Kısa zamanda bölüme kontenjan verileceğini umuyoruz. Şu an için 90 puan alanlar, her önlisans mezununun başvurabildiği kadrolara başvurarak normal memur olarak atanabilmektedir.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Dikey Geçiş Bölümleri

Bu bölümün en güzel yanlarından bir tanesi de çok güzel lisans bölümlerine geçiş yapma şansının olmasıdır. Bilgisayar ile alakalı neredeyse tüm 4 yıllık bölümlere geçiş yapma şansınız var. Bölümün DGS ile geçilebilen 4 yıllık bölümlerden sadece birkaçını yazalım. merak edenler ayrıntıları sorabilir:

Bölüm mezunları Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Fizik, Fizik Mühendisliği, İstatistik ve daha birçok bölüme dikey geçiş yapma şansına sahiptir.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Dersleri

Bölümde İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Türk Dili gibi temel derslerin yanı sıra Tıbbi Terminoloji, Hastane Yönetim Bilgi Sistemleri, Sağlık Bilgi Sistemleri, SGK Bilgi Sistemi, Hastane Otomasyonu, Programla Veri Tabanı gibi dersler okutulmaktadır.

12 yorum

 1. Unknown
  Bence bu yazınızı kaldırın çünkü ben bu bölümden mezun oldum ve burada yazılan iş olanaklarında bile çalışılamıyor insanların boşuna tercihini bu saçma bölümden yaptırmamanızı tavsiye ederim.
  • Unknown
   Merhaba size nerden ulasabilirim merak ettiğim seyler var Instagram Twitter adresi farketmez
 2. Ödevimiz var. Blogcu deilim
  Ben de bu bölümden mezun oldum iş olanağı vs yalan bom boş bölüm bunu okuyacağına en basit bölüme git KPSS kas benden önce mezun olan arkadaşlar 90 küsür alıp memur olmuş.
 3. Unknown
  Bu bölümden mezunum is olanaği yok denecek kadar az hayaller hastanede çalışirimdi bu bölümden mezun olan arkadaslarim suan kasiyerlik yapiyor rehberlik hocalari bölümü cok övüyor mezun oldun mu is imkani var falan filan diyor ama yok yani boşuna tercih yapmayın bizim gibi olmayin 90 puan kpss den al diyolarda atamasi bile yok yani o derece
 4. Adsız
  ŞU AN BENDE BUCAKTA EMİN GÜLMEZ MESLEK YÜKSEKOKULUNDAYIM BU BÖLÜME VE BUCAĞA GELİRSENİZ DÜNYANIN KAÇ BUCAK OLDUĞUNU GÖRÜRSÜNÜZ ZATEN GELİRSENİZ ANLARSINIZ AMA GELMEYİN KARDEŞİM.!!
 5. kumukomer
  Arkadaşlar her yoruma aldırış etmeyin, bölüm daha 2017-2018 dönemi açılmış yani yeni sayılır. Bu şahıslar hangi ara mezun olmuş da gelip burada bölümü kötülüyor acaba?! Bu sizin geleceğiniz; iyi araştırın, ne yazık ki günümüzde bir çok bencil var, o yüzden dikkatli olun.
  • Adsız
   Dostum bh bölümün mezunu olarak söylüyorum devlette kadro bulamazsın çünkü alım yok bizim çalışacağımız yerlerde özel şirket elemanları çalışıyor fonet gibi vs biz çalışmak istersek de binbir türlü bahane uyduruluyor yok sizin çalışma alanınız burası değil vb bu bölümün tek avantajı dgs ile güzel yerlere gidebiliyor olmanız onun dışında pek avantajı yok. Tercih edecek arkadaşlar iyi araştırsın bizim yaptığımız gibi aaaa yeni bölüm hemen gidelim en akıllı biziz direk düşük puanla memur olurum gibi hayallere düşmesin ��
 6. Adsız
  BENDE BU BÖLÜMÜ KAZANDIM KAZANDIM YORUMLARA BAKILIRSA KAYBETTIK
 7. Unknown
  Ben de kazamadım ama başlamadan bitti galiba
  • Adsız
   Galiba bende şuan
 8. Unknown
  Bütün hevesimi kırdınız yorumlar cok kötü
 9. Unknown
  Bende şuan okuyorum hevesimi yerle bir ettiniz teşekkür ler
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.