Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Nedir İş İmkanları ve Maaşları

Türkiye’deki üniversitelerde yeni açılmış ve kendisi hakkında yeterince bilgi elde edilemeyen Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü hakkında işinize yarayacak bilgileri derledik. 

2017 itibarıyla sadece Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde okutulmaktadır. Tek üniversitede okutulmasına rağmen bölüme olan ilgi büyüktür. Bölüme genellikle 500.000-700.000 başarı sıralamasına sahip olan adaylar yerleşebiliyor. Şimdi bölümün detaylarına geçelim.
.
Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Hakkında Bilgi

Bölümün puan türü YGS-1’dir. Bilindiği gibi bütün 2 yıllık bölümler, YGS puan türleri ile alım yapmaktadır. Eğitim süresi iki yıldır. Ön lisans programı da denilir ve üniversitelerin meslek yüksekokullarında okutulur. Mezunlar Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikeri unvanı alır ve çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda tekniker sıfatı ile çalışarak tekniker maaşı alırlar. Devlet memurları kanununda Teknik Hizmetler Sınıfına (THS) dâhildirler.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Bu bölümü bitirip de işe başlayanlar henüz yoktur. Ancak çalışacakları kurumların özellikle bilgi-işlem birimlerinde görev yapacakları bilinmektedir. İşleri daha çok masa başında olacak olan mezunların iş alanları, bilgisayarlar, çeşitli tıbbi ve medikal cihazlar, bunlarla ilgili programlar vb. olacaktır.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

Mezunların çalışma alanlarını devlet hastaneleri (kamu hastaneleri), üniversite hastaneleri ve özel hastaneler oluşturacaktır. KPSS’de başarılı olanlar neredeyse bütün devlet hastanelerinde veya üniversite araştırma hastanelerinde iş bulma imkanına sahip olacak veya KPSS’de yeterli puanı alamayanlar, özel hastanelerde görev alabilecektir.
 Bölümün başlıca iş imkanları şunlardır:

- Sağlık Bakanlığına bağlı hastane veya diğer kuruluşlar
- Özel Hastaneler
- Sigorta Şirketleri
- Sosyal güvenlik kurumları
- Kızılay gibi sivil örgütler
- ilaç veya medikal ürün satışı yapan firmalar
- Sağlık sektörüne bağlı bilgi-bilişim şirketleri.

- Basın ve yayın kurumlarının sağlık ile alakalı birimleri.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Normal şartlarda teknikerler 2300-2500 lira civarında maaş almaktadırlar. Ancak özellikle devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerinde döner sermaye, performans gibi ödemeler bu maaşı daha yukarılara çekebilmektedir. Kısacası çalışılan kuruma göre alınan maaş 2000 lira ile 2600 lira arasında olabilecektir.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Atamaları

Şu ana kadar yapılmış bir atama yok henüz. Bölüm yeni sayıldığından kaç kişinin alınacağı, bölüme kontenjan verilip verilmeyeceğini söylemek zor. Yeni bölümleri tercih etmek aslında risk almak demektir; zira yeni açılan bölümün reklamı iyi yapılır, bölümü tercih edeceklerin boşta kalmayacağı ifade edilir; ama bazen işler böyle olmaz.

Ancak bir sağlık bölümü olması hasebiyle, mezunlarının boşta kalacağını da düşünmüyoruz doğrusu. Kısa zamanda bölüme kontenjan verileceğini umuyoruz. Şu an için 90 puan alanlar, her önlisans mezununun başvurabildiği kadrolara başvurarak normal memur olarak atanabilmektedir.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Dikey Geçiş Bölümleri

Bu bölümün en güzel yanlarından bir tanesi de çok güzel lisans bölümlerine geçiş yapma şansının olmasıdır. Bilgisayar ile alakalı neredeyse tüm 4 yıllık bölümlere geçiş yapma şansınız var. Bölümün DGS ile geçilebilen 4 yıllık bölümlerden sadece birkaçını yazalım. merak edenler ayrıntıları sorabilir:

Bölüm mezunları Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Fizik, Fizik Mühendisliği, İstatistik ve daha birçok bölüme dikey geçiş yapma şansına sahiptir.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Dersleri

Bölümde İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Türk Dili gibi temel derslerin yanı sıra Tıbbi Terminoloji, Hastane Yönetim Bilgi Sistemleri, Sağlık Bilgi Sistemleri, SGK Bilgi Sistemi, Hastane Otomasyonu, Programla Veri Tabanı gibi dersler okutulmaktadır.

5 yorum

Bence bu yazınızı kaldırın çünkü ben bu bölümden mezun oldum ve burada yazılan iş olanaklarında bile çalışılamıyor insanların boşuna tercihini bu saçma bölümden yaptırmamanızı tavsiye ederim.

Merhaba size nerden ulasabilirim merak ettiğim seyler var Instagram Twitter adresi farketmez

Ben de bu bölümden mezun oldum iş olanağı vs yalan bom boş bölüm bunu okuyacağına en basit bölüme git KPSS kas benden önce mezun olan arkadaşlar 90 küsür alıp memur olmuş.

Bu bölümden mezunum is olanaği yok denecek kadar az hayaller hastanede çalışirimdi bu bölümden mezun olan arkadaslarim suan kasiyerlik yapiyor rehberlik hocalari bölümü cok övüyor mezun oldun mu is imkani var falan filan diyor ama yok yani boşuna tercih yapmayın bizim gibi olmayin 90 puan kpss den al diyolarda atamasi bile yok yani o derece

ŞU AN BENDE BUCAKTA EMİN GÜLMEZ MESLEK YÜKSEKOKULUNDAYIM BU BÖLÜME VE BUCAĞA GELİRSENİZ DÜNYANIN KAÇ BUCAK OLDUĞUNU GÖRÜRSÜNÜZ ZATEN GELİRSENİZ ANLARSINIZ AMA GELMEYİN KARDEŞİM.!!

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.