Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Nedir İş Olanakları Maaşları

Kıymetli üniversite adayları, hepiniz kendinize göre en iyi üniversite bölümünü tercih edebilmek için yoğun bir araştırma içerisindesiniz. Belki onlarca ayrı sayfadan aynı bölümü incelemekte ve verilen bilgileri karşılaştırmaktasınız. 

Bizler yani universiterehberi.org olarak, sizlere en güncel ve doğru bilgiyi ulaştırmak için gayret ediyoruz. Yine yaptığımız derin araştırmalar sonucunda sizler için Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü  hakkında yararlı bilgiler sunduk. Bilgileri başlıklar halinde inceleyebilirsiniz.

Sivil savunma ve İtfaiyecilik Hakkında Bilgi

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü genel olarak eşit ağırlık programı çıkışlılara yakın olan bir bölümdür. Bölüme öğrenci alımı TYT puanı ile yapılmaktadır. 

Kısacası bu bölümü düşünüyorsanız özellikle TYT matematik testinden ve Türkçe testinden iyi netler çıkarmalısınız.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü İş İmkanları, Çalışma Alanları

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik mezunları çalışma alanları bakımından şanslıdır; zira çalışabilecekleri birçok alan bulunmaktadır. Bu çalışma alanlarının ekserisini devlet kurumları oluştururken, mezunlar özel sektörde de faaliyet gösterebilmektedir. Bölümden mezun olanlara Sivil Savunma ve İtfaiye Teknikeri unvanı verilmektedir. Sivil Savunma ve İtfaiyecilik mezunlarının çalışabileceği muhtemel iş alanları şunlardır:

-Belediyelere bağlı olan çeşitli itfaiye teşkilatları
-Acil Durum Müdürlükleri
-Büyük oteller
-Sivil Savunma Arama Kurtarma Birlik Müdürlükleri
-Çeşitli büyük devlet kurumları
-Havaalanları, havalimanları
-Limanlar
-Yangın koruma malzemeleri üreten veya satışını yapan işletmeler veya mağazalar

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Mezunları Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları genellikle itfaiye teşkilatlarında çalışırlar. Hepimizin malumudur ki yangın ihbarları olduğunda, yangına müdahale etmek için harekete geçerler. Yangınların yanı sıra, çeşitli durum ve olaylara, yani kurtarma gerektiren olaylara da müdahale ederler.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Maaşları 2018 Ne Kadar?

Sivil Savunma ve İtfaiye teknikeri maaşı çalışılan kurum veya şirkete göre değişse de devlet kurumlarında çalışan teknikerler genellikle 2500 Türk Lirası dolaylarında maaş almaktadır. Ancak işe yeni başlayan birinin maaşı 2350 civarına kadar düşebilmektedir. 2018'de bu maaşa ortalama 150 lira ekleneceği öngörülmektedir.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü KPSS Atamaları ve Taban Puanları

Son yapılan önlisans KPSS atamalarında (2016) en düşük puanla kapatan kadrolardan bir tanesi ARFF memuru kadrolarıydı. ARFF memuru kadrolarına birkaç tane bölüm mezunu başvurabilmektedir. Bu bölümlerden bir tanesi de Sivil Savunma ve İfaiyecilik bölümüdür. 2016 atamalarında taban puanlar 73-75 civarındaydı. Bu da, bölüm mezunlarının diğer birçok bölüme nazaran rahat atanacağının göstergesidir diyebiliriz.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Dikey Geçiş Sınavı, kısaltması ile DGS, herhangi bir önlisans bölümünden mezun olmuş adayların, bazı lisans bölümlerine geçmesi için yapılan bir sınavdır. Her sene yapılmaktadır. 2 Yıllık bölümlerden biri olan Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümünden de bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapılabilmektedir. Bu bölümler Sosyal Hizmet Bölümü ve Sosyal Hizmetler bölümüdür.

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Yorumları

Bu yazıları yazmaya başlamadan önce neredeyse tüm 2 yıllık bölümleri ayrıntıları ile inceledik, son senelerde yapılan KPSS atamalarını araştırdık ve tüm bölümleri karşılaştırmaya çalıştık. Yaptığımız araştırmalar neticesinde, en iyi iki yıllık bölümler arasında Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümünün de bulunduğuna kanaat getirdik. Bizim naçizane fikrimiz, bu bölümün günümüz koşullarında tercih edilebilir bir bölüm olduğudur. Sizler de yorum yaparak fikirlerinizi bizimle ve üniversite adayları ile paylaşabilirsiniz.

28 yorum

Abi ben itfaici olmak istiyorum liseyi bilişim bolumu secsem ünuversitede sicil savunmaya secebilirmiyim

Abi maaşı yükseliyomu

Maas tabiki yukseliyor 5 bin tl ye kaadar

Maas tabiki yukseliyor 5 bin tl ye kaadar

Şimdi bir itfaiyeci 5 bin mi alıyor

Belediyelerde itfaiyeci olabiliyormu kpss ilemi girecez devlet kadrosuna ve kaç puan kpss de atama

Bir bayan bu bölüme okursa zor iş bulur mu yani erkeklere öncelik veriyorlar mı

bende istiyorum bu bölümü bi bayan olarak bence erkek bayan farkı yok kpss atandıktan sonra bi C ehliyeti istiyolar o kadar

tyt puanı derken ham puan mı yoksa yerleşme puanımı

Ben bu sene bu bölümü tercih verdim ve geldi gidip okuyup okumama arasında kararsız kaldım bi
Gideyimmi yoksa gitmiyim

madem iyi bir bölüm neden söylüyorsun yığılmamı olsun onu mu istiyorsunuz.

ben dpü sivil savunma ve itfaiye kazandım ingilizce hazırlık var istersem okuyabiliyorum bi işe yararmı sizce ?

Bende tercih ettim ve geldi bir bayan olarak dpu

Dpu Germiyan kampüsü itfaiye bölümü kazanan bayan adaylar var mı

Arkadaşlar bende bu yıl gidicem bu bölüme ve acıkcası cok ümitliyim cünkü atanma imkanı ve okuması kolay bi bölüm coğu dersler uygulamalı ders zorlanacağımız tek ders matematik bölümü okuyan arkadaşlarım var hepside memnun ve tavsiye ediyor. 73 ile atanma oldu gecen yıl bu yılda 77 civarı olur diye tahmin ediyorum az bi ders calışmayla 80 almak mümkün hepinize başarılar

Arkadaslar boy kilo şartı var mı bu meslekte

bu bölümü yapmak için kaç net yapmalıyım bide kilo boy farkı varmı

Konya da itfaiye kazanan var mı

Selam abi tam aradığım adamsın...

Milli savunma ve itfaiye okumak istiyorum fakat birisi dediki üni bitirdikten sonra istesen de başlayamazsın işe C ehliyet olmadığı için 22 yaşında alınıyomuş bu ehliyet malum üniversite bitince 20 yasında oluyorum... @ismaillkoc17 buradan da yazabilirsin abi beklerim cevabını

Arkadaşlar ben kendim bu bölümü okuyorum son sınıf öğrencisiyim 80 puan aldım ve aranamayacam benden size tavsiye boşuna okumayın herkes bu bölüme geldi ve fazlasıyla mezunu var kadroları ise çok az açtılar 2019 da 100 kişi ALACAKLAR.. Belediyede torpili sağlam olan okusun öte yandan boşuna okumayın benim gibi sonradan pişman olmayın daha iyi bölümlere gidip okuyun

ARKADAŞLAR BU BÖLÜMÜ OKUMANIZI ÖNERMEM BÖLÜME ÇOK YIĞILMA OLDU BU KADAR YIĞILMAYA GÖREDE ALIM SAYISI DÜŞÜK AYRICA ŞUAN 18 YAŞINDAYSANIZ MEZUN OLUNCA ATANILAMIYOR C EHLİYET ŞARTI VAR OKUDUKTAN SONRA İKİ YIL BEKLEMELİSİNİZ O ZAMANA KADARDA ALIMLARIN FAZLALAŞACAĞINI HİÇ ZANNETMİYORUM

Bende bu bölumü okuyorum son sınıf ogrencisiyim şuana kadar tek öğrendiğim ve gördüğüm şey torpilsiz anca 90 ustu alırsanız belki atanirsinız o yüzden hayallerinizi bu bolum için boşa harcamayin derim bende bu bolum yerine başka bir bolum okumadigima pişmanim açıkçası sonumuz hayrolsun...

Maaş daha yuksek degilmiydi

Sa bu bölümden mezun olup kpss den de geçtikten sonra ne olarak işe başlıyoruz yardım edermisiniz???

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.