Sosyal Güvenlik Bölümü Nedir İş Olanakları ve Maaşları

Türkiye'de ataması kolay olan 2 yıllık bölümler arasında sayılan bölümlerden birisi de sosyal Güvenlik bölümüdür. Bölüme duyulan talep bir hayli yüksektir. Son atamalarsa KPSS taban puanları biraz arttıysa da diğer birçok bölüme nazaran ataması kolay yapılan bir bölümdür.

Sosyal Güvenlik Bölümü Nedir?

Sosyal Güvenlik bölümü, çeşitli devlet kurumlarında veya özel şirketlerde sosyal güvenlik iş ve işlemlerini yürütebilecek, ilgili belgeleri kayıt altında tutabilecek ve tüm bu işlemleri bilgisayarlar üzerinden etkin bir şekilde yapabilecek uzman elemanlar yetiştiren, eğitim süresi 2 yıl olan bir önlisans programıdır.

Sosyal Güvenlik Bölümü Hakkında Bilgi

Sosyal Güvenlik bölümüne bazı meslek liselerinin ilgili dallarından mezun olan öğrenciler sınavsız geçiş hakkı ile yerleşebilmektedir. ancak meslek lisesi çıkışlı olmayan üniversite adaylarının bu bölümü tercih edebilmesi için YGS'ye girip YGS-5 puan türünde yeterli puanı alması gerekir.

Sosyal Güvenlik Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bu bölüm, özü itibariyle kağıt işidir. Kağıt-evrak işini sevenler, bilgisayar başında oturmaktan zevk alanlar, mantıklı düşünebilenler, dağınık olmayanlar tercih edebilir. Bölüm mezunlarının son derece dikkatli ve titz olması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Bölümünde Staj Var mı?

Bölüm öğrencileri hem teorik olarak eğitilmekte hem de öğrencilere 30 iş günü staj yaptırılmaktadır. Stajını da başarı ile bitiremeyenlerin mezun olması mümkün değildir.

Sosyal Güvenlik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Her önlisans bölümü mezununun verilen haklar kapsamında çeşitli 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapma hakkı vardır. Sosyal Güvenlik bölümünden de dikey geçiş yapılacak lisans bölümleri bulunmaktadır. dileyen ve DGS sınavında da gerekli puanı alan Sosyal Güvenlik mezunları, 4 yıllık Sosyal Hizmetler bölümüne dikey geçiş yapabilir.

Sosyal Güvenlik Bölümü İş İmkanları İş Olanakları, Çalışma Alanları

Bölüm mezunları gerek bazı devlet kurumlarında gerekse de özel sektöre bağlı şirketlerde iş bulma imkanına sahiptir. Mezunların çalıştıkları başlıca kurumlar sosyal güvenlik kurumlarıdır. Mezunlar çalıştıkları kurumlarda insan kaynakları uzmanı, araştırmacı, uzman yardımcısı, yönetici, denetçi yardımcısı pozisyonlarında çalışabilirler.

Sosyal Güvenlik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları, çalıştıkları yerlerde, personelin sosyal güvenlik kayıtlarını tutmakla ve yönetici tarafından verilen diğer işleri yapmakla görevlidir.

Sosyal Güvenlik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Bir devlet kurumuna memur olarak atanmış olan Sosyal Güvenlik meslek elemanı maaşı 2600-2700 lira dolaylarındadır. Özel şirketlerde alınan maaş ise genellikle daha düşüktür. Sosyal Güvenlik bölümü maaşları çeşitli kriterlere göre veya çalışılan pozisyona göre farklılık arz edebilmektedir.

Sosyal Güvenlik Bölümü KPSS Taban Puanları

2016 atamalarına göre bölüm mezunlarının 70-80 puan arasında atanabildiği görülmüştür. Birçok bölüme göre KPSS atamaları konusunda şanslı bir bölüm olduğu söylenebilir.

Sosyal Güvenlik Bölümü Yorumları

Sosyal Güvenlik bölümü hakkında yorumlar aşağıda yer almaktadır. Şayet yazılmış herhangi bir yorum yoksa, istediğiniz soruları sorarak cevaplanmasını isteyebilirsiniz. Bölümü okuyanlar daha fazla bilgi verirse seviniriz. Yorumlar için herkese şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.


4 yorum

İnönü sosyal güvenlik kazandım boş bölüm diyorlar ne yapmalıyım

2 yıl okuduktan yani mezun olduktan sonra kpss girip atama oluyormu yoksa illa 4 yıla mi tamamliycaz?

Kardeşim 2 yıl okul okuduktan sonra kpssden 70-80 puan alacaksın 4 yıllık DGS sana bağlı ister oku ister okuma o tercih meselesi

OMÜ önlisans sosyal güvenlik kazandım bilgisi olan var mı

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.