DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Sosyal Güvenlik Bölümü Nedir İş Olanakları ve Maaşları

Sosyal Güvenlik Bölümü Nedir İş Olanakları ve Maaşları

Türkiye'de ataması kolay olan 2 yıllık bölümler arasında sayılan bölümlerden birisi de sosyal Güvenlik bölümüdür. Bölüme duyulan talep bir hayli yüksektir. Son atamalarsa KPSS taban puanları biraz arttıysa da diğer birçok bölüme nazaran ataması kolay yapılan bir bölümdür.

Sosyal Güvenlik Bölümü Nedir?

Sosyal Güvenlik bölümü, çeşitli devlet kurumlarında veya özel şirketlerde sosyal güvenlik iş ve işlemlerini yürütebilecek, ilgili belgeleri kayıt altında tutabilecek ve tüm bu işlemleri bilgisayarlar üzerinden etkin bir şekilde yapabilecek uzman elemanlar yetiştiren, eğitim süresi 2 yıl olan bir önlisans programıdır.

Sosyal Güvenlik Bölümü Hakkında Bilgi

Sosyal Güvenlik bölümüne bazı meslek liselerinin ilgili dallarından mezun olan öğrenciler sınavsız geçiş hakkı ile yerleşebilmektedir. ancak meslek lisesi çıkışlı olmayan üniversite adaylarının bu bölümü tercih edebilmesi için YKS'ye girip TYT puan türünde yeterli puanı alması gerekir.

Sosyal Güvenlik Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bu bölüm, özü itibariyle kağıt işidir. Kağıt-evrak işini sevenler, bilgisayar başında oturmaktan zevk alanlar, mantıklı düşünebilenler, dağınık olmayanlar tercih edebilir. Bölüm mezunlarının son derece dikkatli ve titz olması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Bölümünde Staj Var mı?

Bölüm öğrencileri hem teorik olarak eğitilmekte hem de öğrencilere 30 iş günü staj yaptırılmaktadır. Stajını da başarı ile bitiremeyenlerin mezun olması mümkün değildir.

Sosyal Güvenlik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Her önlisans bölümü mezununun verilen haklar kapsamında çeşitli 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapma hakkı vardır. Sosyal Güvenlik bölümünden de dikey geçiş yapılacak lisans bölümleri bulunmaktadır. dileyen ve DGS sınavında da gerekli puanı alan Sosyal Güvenlik mezunları, 4 yıllık Sosyal Hizmetler bölümüne dikey geçiş yapabilir.

Sosyal Güvenlik Bölümü İş İmkanları İş Olanakları, Çalışma Alanları

Bölüm mezunları gerek bazı devlet kurumlarında gerekse de özel sektöre bağlı şirketlerde iş bulma imkanına sahiptir. Mezunların çalıştıkları başlıca kurumlar sosyal güvenlik kurumlarıdır. Mezunlar çalıştıkları kurumlarda insan kaynakları uzmanı, araştırmacı, uzman yardımcısı, yönetici, denetçi yardımcısı pozisyonlarında çalışabilirler.

Sosyal Güvenlik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları, çalıştıkları yerlerde, personelin sosyal güvenlik kayıtlarını tutmakla ve yönetici tarafından verilen diğer işleri yapmakla görevlidir.

Sosyal Güvenlik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Bir devlet kurumuna memur olarak atanmış olan Sosyal Güvenlik meslek elemanı maaşı 3000-3700 lira dolaylarındadır. Özel şirketlerde alınan maaş ise genellikle daha düşüktür. Sosyal Güvenlik bölümü maaşları çeşitli kriterlere göre veya çalışılan pozisyona göre farklılık arz edebilmektedir.

Sosyal Güvenlik Bölümü KPSS Taban Puanları

Atamalarına göre bölüm mezunlarının 80 puan üzeri atanabildiği görülmüştür. Birçok bölüme göre KPSS atamaları konusunda şanslı bir bölüm olduğu söylenebilir.

Sosyal Güvenlik Bölümü Yorumları

Sosyal Güvenlik bölümü hakkında yorumlar aşağıda yer almaktadır. Şayet yazılmış herhangi bir yorum yoksa, istediğiniz soruları sorarak cevaplanmasını isteyebilirsiniz. Bölümü okuyanlar daha fazla bilgi verirse seviniriz. Yorumlar için herkese şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.

31 yorum

 1. Unknown
  İnönü sosyal güvenlik kazandım boş bölüm diyorlar ne yapmalıyım
 2. Unknown
  2 yıl okuduktan yani mezun olduktan sonra kpss girip atama oluyormu yoksa illa 4 yıla mi tamamliycaz?
  • Unknown
   Elbette oluyor. Önlisans kpss sınavında atama yapılıyor
 3. Hüseyin
  Kardeşim 2 yıl okul okuduktan sonra kpssden 70-80 puan alacaksın 4 yıllık DGS sana bağlı ister oku ister okuma o tercih meselesi
  • Unknown
   dersler zor mu pekala
 4. Adsız
  OMÜ önlisans sosyal güvenlik kazandım bilgisi olan var mı
  • Unknown
   Siz gittiniz mi bende yeni kazandm nasıl bi bölüm okulun bulunduğu ilçeden memnunmusunuz?
 5. Unknown
  Allah aşkına şu bölüm hakkında doğru düzgün fikri olan yok mu lütfen yardımcı olsun
 6. Unknown
  Allah aşkına şu bölüm hakkında doğru düzgün fikri olan yok mu lütfen yardımcı olsun
 7. Unknown
  Bu bölümü bende kazandim ve suan hic bi bilgim yok bana yardimci olabilirmisiniz
 8. Unknown
  Bu bölümü bende kazandim ve suan hic bi bilgim yok bana yardimci olabilirmisiniz
 9. Adsız
  arkadaşlar bende bu bölümü okuyorum önlisans son sınftayım bölüm bence gayet güzel bir bölüm mezun olduktan sonra birçok yerde çalışabilirsin özel sektörde insan kaynakları muhasebe danışmanlık veya aile çalışma ve sosyal hizmet bakanlığına bağlı heryerde çalışabilirsin. tabi birazda çevre ve kendinizi geliştirmeniz lazım bence saçma sapan bölümlere gidene kadar iki yıl bunu okumak mantıklı olan
  • Adsız
   Kardeşim gerçekten sana çok katılıyorum bende bu bölümü okuyorum
  • Unknown
   dersleri zor mu
  • Unknown
   Üstat bölüm nasıl dersler zor mu matematiksel dersler var mı hangi üni okuyorsun bende okumak istiyorum bilgi verirsen sevinirim hiç bi yerde doğru dürüst bilgi yok
 10. Kardelen mutlu
  Arkadaşlar Artvin'de bu bölümü kazandım sizce nasıl bir bölüm bazıları hiç okuma diyor
  • Adsız
   Aynen bende. Çorum hitit kazandım bende öyle senin gibi ne olacak bilmiyorum herşryin hayırlısı
  • Adsız
   Dersler kolay, öğretmenler çok iyi, herşey emek vererek çalışmanıza bağlı, sonunda çok memnun kalırsınız.
 11. Hatice
  Ben omü sosyal güvenlik kazandım ama cidden daha gitmeden sogudum internetten atama bekleyenler sesini duyuramıyormu dersin atansa bile eski mezunlar atanıyormş ve çok az alım varmış çalışılacak alanda sadece sgk özel sektörde yok gitmeden kafayı yedim keşke yazmasaydım yazacklra tavsym yazmamaları
  • Unknown
   Gittiniz mi nasıl memnun musunuz bende orayı kazandm da merak ediyorum
  • Adsız
   Ben de omü sosyal güvenlik bölümü kazandım bu sene umarım herşey güzel olur
 12. Hatice
  Yenimi kazandın
 13. BÜŞRA
  Arkadaşlar ben bu bölümün 4 yilligini kazandım allah yolunuzu açık etsin
  • Adsız
   Tebrik ederim
  • Unknown
   Nasıl bir bölüm bende 4 yıllık istiyorum bu sene konya karatay üniversitesi düşünüyorum ataması ve iş olanakları nasıl bilgi verirmisiniz bi de neden 4 yilliginin puanı bu kadar düşük
 14. Adsız
  Bölüm Hakkında bilgisi olan var mı önü açık mı. bu bölümün okumaya değer mi
 15. Adsız
  Mustafa
  Arkadaşlar bende bu sosyal güvenlik bölümünü okumayı düşünüyorum iş imkanı varmı atması varmı kaç puanla atanılıyor.nerelerde çalısabiliyoruz.devlete atama varmı kaç puanla.
  Cevap bekliyorum.
 16. Unknown
  Arkadaşlar ben bu bölümü okuyorum bu bölümle beraberinizde kpss olanaklı çalışırsanız elbette ki iş olanağı olan bir bölüm olanakları her zaman kendimiz yaratırız. Asla kimseyi umursamayın isteğinizle yapın. Eğer aklınızda gitmesem düşüncesi varsa çok iyi düşünün. Ama bölümüm gayet kolay ve seviyorum. :)
 17. Unknown
  Arkadaşlar miletin ne döşündüğü ne söylediği omrunuzda olmasın hiçkimse sizin hayatınıza yön verecek şekilde sizi başka yolara sevk etmesin en iyisi gidip okumak gürmek bende yeni kazandım artvine gidiyorum kimsenin ne döşündüğü omrunuzda olmasın kendi kararınızı kendiniz verin
 18. Adsız
  Bencede 2010 beri devlet alım baktım. 78-85 arası puan atanan var mezun sayısı az olduğu için bölüm okurken kpss hazirlanilsa bence atanalibalir
 19. Unknown
  Bu bölümü şu an aktif olarak okuyanlar bölüm Hakkında detaylı bilgi verebilir mi matematiksel dersler var mı zor mu hüngi üni daha iyi
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.