Tapu ve Kadastro Bölümü İş Olanakları Maaşları

  Özellikle arazide çalışmak isteyenler için tercih edilebilecek bir bölüm olan Tapu ve Kadastro bölümü hakkında bilgileri hizmetinize sunduk. Bundan daha birkaç yıl öncesine kadar popüler mesleklerden veya bölümlerden birisi de Tapu ve Kadastro bölümüydü. Popülerliğini henüz yitirmemiş olsa da eski halini korumuş da sayılmaz.

Tapu ve Kadastro Bölümü Hakkında Bilgi

Bölümü tercih etmek isteyen üniversite adaylarının YGS sınavına girerek YGS-6 puan türüne sahip olması gerekir. Tapu ve Kadastro bölümü 2 yıllık bir ön lisans bölümüdür. Ülkemizdeki 5-6 üniversitede okutulmaktadır. Öğrenciler tarafından az çok biline ve ilgi duyulan bölümler arasındadır. Eğitim esnasında öğrencilere öncelikle genel dersler, daha sonra çeşitli ölçme teknikleri, resimleme, çizme teknikleri alanında dersler verilir. Öğrenciler mezun olduktan sonra görev aldıkları kurumlarda masa başı çalışabileceği gibi açık havada yani arazide de çalışabilmektedir. Mezunlar Tapu ve Kadastro Teknikeri unvanı alırlar.

Tapu ve Kadastro Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Tapu ve Kadastro Teknikeri tapu sicillerinin oluşturulması, tutulması ile görevlidir. Çalıştıkları kurumlarda aynı zamanda arazi ölçümlerinde de görev alırlar. Ayrıca karayollarında, demiryollarında, baraj vs. yapımında da alanları ile ilgili çeşitli görevler alırlar.

Tapu ve Kadastro Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

Tapu ve Kadastro mezunlarının çalışma alanlarını Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili birimleri, belediyeler, Elektrik kurumları ve özel müteahhitlik firmaları oluşturur. İsteyenler alanları ile ilgili özel firmalarda da çalışabilmektedir. Yine KPSS’de yeterli puanı alanlar devletin herhangi bir kurumunda düz memur olarak çalışma imkanına da sahiptir.

Tapu ve Kadastro Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Tapu ve Kadastro maaşları çalışılan kurum veya kuruluşa gör değişse de tekniker kapsamında genel bir maaştan söz edilebilir. Bu teknikerler devlet kurumlarında genellikle 2700-2800 lira civarında maaş alabilmektedir.

2 Yıllık Tapu ve Kadastro Atamaları

Bölüm mezunları diğer birçok 2 yıllık bölüme göre çok iyi puanlarla atanabilmektedir. Öyle ki 2015, 2016 ve 2017 yılında yapılan atamalarda bölüm mezunlarının 70 civarı puanlarla atandığı görülmüştür. Bu kadar düşük puanlarla atanabilmek her önlisans mezununa nasip olmaz.

Tapu ve Kadastro Dikey Geçiş Bölümleri

Bölüm mezunları aşağıdaki 4 yıllık bölümlere geçiş yapma olanağına sahiptir:

- Tapu Kadastro
- Kamu Yönetimi
- Harita Mühendisliği
- Geomatik Mühendisliği

Dikey geçiş hakkında bilgi sahibi olmayanları bilgilendirmekte yarar var: Dikey geçiş, önlisans (2 yıllık) bölümlerinden mezun olan öğrencilerin DGS sınavına girip yeterli puanı aldıktan sonra, belirlenmiş olan bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapmasına denir. 2 yıllık bir bölümden 4 yıllık bir bölüme geçiş yaptığınızda, eğitime 3. sınıftan devam edersiniz, böylece lisans mezunu olmuş olursunuz.

İki Yıllık Tapu ve Kadastro Yorumları

Az önce de belirttiğimiz gibi atanma, iş imkanı bulma konusunda en avantajlı bölümlerden bir tanesidir. atama puanlarının düşük olması, bölümün tercih edilebilirliğini yükseltmektedir. Ataması zor olan veya hiç olmayan bir lisans bölümünü okumaktansa, iş imkanı yüksek, ataması kolay olan Tapu ve Kadastro bölümünü tercih etmek daha mantıklıdır.

4 yorum

bu sene tapu kadastro atamaları kaç puan olur tahminen

herhangi önlisans bölümünden mezun olan tercih yapabilir mi?

Tapu kadastrodan 2 yıllık mevzun olursak iş bulma imkanımız varmı

Bu bölümü bitirenin ünvanı ne oluyor hangi ünvanla mezun olunuyor

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.