DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü Nedir İş Olanakları Maaşı

  
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Maaşı, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü Olanakları

Sağlık bölümleri arasında en çok öğrenci alımı yapılan ve istihdamında ihtiyaç duyulan bölümlerden birisi de Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümüdür. Bu bölümle ilgili gereken tüm bilgileri sizler için derleyip düzenledik. 

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü Hakkında Bilgi

Üniversite adayları bölüme, TYT sınavına katılarak sahip olduğu TYT en az 150 puanı kullanarak yerleşebilir. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Bölümü başarı ile bitirenler, Tıbbi Laboratuvar Teknikeri olarak anılırlar. Eğitim esnasında öğrencilere staj yaptırılır. Bölümde genel derslerin yanında özellikle kimya yoğunluklu dersler, medikal cihazların kullanımı, bakımı, onarımı ile ilgili teknik dersler de okutulmaktadır. Mezunlar çeşitli 4 yıllık bölümlere dikey geçiş sınavı (DGS) ile geçiş yapabilmektedir.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri mezunlarının görevleri çalıştığı kurum bünyesinde bulunan laboratuvarlarda gereken testleri yapmak, analizleri yapmak, tahlil edilecek sıvı veya kattı maddeleri hazırlamak, gereken raporları çıkarmak veya çıkarılmasını sağlamak, laboratuvarda kullanılan cihazların bakımını, onarımını yapmaktır. Çalıştıkları ortam tahlil edilen maddeler sebebiyle kokulu olabilmektedir.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

Mezunlar her türlü devlet hastanesi, üniversite araştırma hastanesi, özel hastanelerde, özel laboratuvarlarda çalışabilmektedir. Kamu hastanelerinde çalışanlar tekniker unvanı ile çalışırlar ve 657 devlet memurları kanununda Teknik Hizmetler Sınıfına tabidirler. Tekniker maaşı alırlar. Devlet hastanelerinde görev almak isteyenler KPSS’de yeterli puanı alarak KPSS alımlarına başvurmalıdır. Tıbbi Laboratuvar KPSS atamaları birçok bölüme göre düşük sayılmaktadır. Ancak bölüme olan rağbetten dolayı taban puanlar yükselmektedir.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri mezunlarından KPSS’de başarılı olanlar herhangi bir kamu hastanesine veya üniversite hastanesine tekniker olarak atanır. Bu hastanelerde tıbbi laboratuvar teknikeri olarak çalışanlar taban maaş ve döner sermaye olmak üzere iki ödeme alırlar. Tıbbi Laboratuvar Teknikeri 2019 yılı için 2500-3390 lira arasında maaş alabilmektedir. Ancak döner sermaye ödemesi, performans ücretleri gibi ödemelerin hastaneden hastaneye farklı olmasından dolayı bu maaş daha düşük olabileceği gibi daha yüksek de olabilmektedir. Özel hastanelerde çalışan tıbbi laboratuvar teknikleri maaşları devlettekiler kadar yüksek değildir. Öyle ki asgari ücret seviyesinde veya 2 katı kadar maaş alanlar mevcuttur.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri KPSS Atamaları

Yapılan KPSS atamalarında bu bölüme de yer verilmektedir. atamalarda mezunlar 80 üstü puanlarla çeşitli memurluklara atanabilmektedir.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Dikey Geçiş Bölümleri

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri DGS ile geçiş yapılan bölümler şunlardır:

Hemşirelik, 
Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, 
Biyoloji, 
Biyoteknoloji, 
Biyomühendislik, 
Moleküler Biyoloji ve Genetik, 
Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji, 

7 yorum

 1. Unknown
  Nasil bi bolum
  • Unknown
   Ben bu sene Nişantaşı üniversitesinde başlayacağım. Görüşüm güzel. Okuyan öğrencilerinde güzel diyorlar. Ama yine de iyi aradtirin. İçinize yatsın :)
 2. Unknown
  2 yıllığı bitirip 4 e tamamlamazsak eğer düz memur olarak mı ataniliyor?
  • Unknown
   Evet atanılabilir.
 3. Adsız
  Att ye yatay geçişi varmı acaba bu bölümün?
 4. Unknown
  tıbbi laboratuvar mı iyi yoksa görüntüleme mi ?????
  • Unknown
   laboratuvar
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.