Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Bölümü Nedir İş Olanakları ve Maaşları

   Tıbbi ilaç firmalarında çalışabilecek eğitimli elemanlar yetiştirmek amacı ile açılan Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama bölümü iş imkanları ve nasıl bir bölüm olduğu ile ilgili yararlı bilgiler verdik. Tercih aşamasında sizlere yardımcı olacağını umuyoruz.

Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Bölümü Hakkında Bilgi

YGS-6 puan türü ile tercih edilen bölümlerden biridir. Bölümü tercih etmek için YGS’ye girmek yeterlidir. Eğitim süresi 2 yıldır. Önlisans programıdır. Bölümü bitirenler Tıbbi Satış Mümessili unvanını alırlar. Genellikle İlaç mümessili olarak da anılırlar. Eğitim esnasında öğrencilere bazı genel derslerin yanında tıbbi ilaçlarla ilgili dersler verilir. Mezun bir kişi tıbbi ilaçlar hakkındaki her türlü bilgiyi bilecek şekilde donatılmıştır.

Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama mezunlarının görevi çalıştıkları ilaç firmasında veya kurumda, kendisine gösterilen ilaçların tanıtımını yapmak, ilgili yerlere pazarlamaktır. Bu yüzden bölümü tercih etmek isteyenlerin iletişim alanında da başarılı, diksiyonu düzgün, ikna etme kabiliyeti yüksek, bakımlı kişiler olması gerekir. Çalıştıkları yerler genellikle ilaç firmalarıdır. Ancak devlet kurumlarında çalışmaları da mümkündür.

Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

Bölüm mezunları tıbbi ilaç üretimi yapan merkezlerde, ilaç satışı yapan ilaç firmalarında, çeşitli laboratuvarlarda çalışırlar. İş olanakları kamu kurumları açısından çok geniş değildir. Ancak KPSS’de yeterli puanı alanlar çeşitli devlet kurumlarında da çalışabilirler.

Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Herhangi bir devlet kurumunda çalışan Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama mezunları 2500-2700 arasında maaş alabilir. Özel ilaç firmalarında çalışanlar ise genellikle asgari ücretin 2-4 katı kadar maaşlarla çalışırlar. Bu maaş çalışılan firmaya göre düşebileceği gibi yükselebilir de.

Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Bölümü Atamaları

Ne yazık ki 2017 yılında bu bölüm ile ilgili atama yapılmamıştır. Bazı sitelerde verilen puanlar bu bölüme özel değil, tüm önlisans mezunlarının başvurabildiği kadrolardır, bu nedenle de puanları 90'ın üzerindedir. Bölüme kontenjan açılmaması, mezunları özel sektöre sevk etmektedir. Bunu bilerek bölümü tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Bölümünün Dikey Geçiş Yapabileceği Bölümler

Bu bölümü başarı ile bitirip DGS sınavında başarılı olanlar Halkla İlişkiler bölümü, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Pazarlama Bölümü, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik gibi 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapabilmektedir. Bölümü okuyan öğrenciler veya mezunlar da konu ile ilgili bildiklerini yazarsa, daha faydalı bir içerik oluşmuş olacaktır. Teşekkürler...

Yorumlar

Bu mesleği icra edenler genellikle il dışı seyahatlerine yoğun olarak çıkarlar; zira görevleri, çalıştıkları ilaç firmasının ilaçlarını veya medikal ürünlerini çeşitli hastanelere, medikalcilere ve ilgili diğer satış firmalarına pazarlamaktır.

5 yorum

okudum bu bolumu iki yıl omce mezun oldum fakat eczanelere bile giremedim kalfa olarak.. işsizim.. bayanlar için cok zor bir iş.. asla yazmayın

ben bu bölümü okumaktayım hala derslerimiz çok güzel ama bu mesleği pek yapabileceğimi sanmıyorum geçiş alanları çok kötü bu sene mezun olup başka bölüm okumayı düşünüyorum bu işi yapabilecek olabilirse çok güzel meslek çok saygın bi meslek

ben de bu bölümü okumaktayım dersleri biraz zor yanları da var bu bolum açıkçası bayanlar için uygun değil bende bu bölümde mezun olduktan sonra başka bölüm okuyacam

Bu sene tercih ettiğim bölüm bu. Arkadaşlar yapamayacağınız bölümü okuyup neden zamanınızı boşa harcadınız, iyi bir araştırma yapmadan tercih yapmak sizin geleceğinizin gelişimini ertelemektedir. Lütfen bir daha ki tercihinizi ve okuyacağınız mesleğinizi tam anlamıyla araştırın, mezunlarını arayın çevrenize sorun sadece internetden değil canlı kanlı insanlardan da bilgi alın. Şuan bu mesleğin önü çok açıldı ancak kendini pazarlayıp sektöre hakim olabilirseniz iyi paralar kazanıp güzel günler geçirebilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Hepimiz iyi bir hayat istiyoruz. Ama o hayatı hak etmek için çabalamamız gerekiyor. iyi geceler...

Bu bölümü okuyup ilk ve acil yardima gecis yapabilir miyim

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.