Yaşlı Bakımı Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş İmkanları Maaşları

Yaşlı bakımı, normal hasta bakımından biraz farklı olduğu için bu işi profesyonel şekilde yapacak elemanlar yetiştirmek amacı ile önlisans yaşlı bakımı bölümü açılmıştır. Son birkaç yıldır bu bölüme fazlası ile talep duyulmaktadır. Ancak işin doğrusu mezunları yeni sayıldığı için Yaşlı Bakımı iş imkanlarının ne şekilde olduğu hakkında pek bilgi yoktur.

Araştırdığımız, bu bölüm mezunları ile görüştüğümüz kadarı ile sizlere Yaşlı Bakımı bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

2 Yıllık Yaşlı Bakımı Bölümü Hakkında Bilgi

Yaşlı Bakımı bölümü onlarca üniversitede okutuluyor. Bu üniversitelerden bazıları devlet üniversitelerinden bazıları ise özel üniversitelerden oluşuyor. Yaşlı Bakımı bölümü için TYT'ye girip TYT puan türünde gerekli puanı alanlar istedikleri bir üniversiteyi tercih edebiliyor. 

 Bölümün eğitim süresi 2 yıldır ve öğrenciler belirlenmiş dönemlerde staj görmek zorundadır.

Yaşlı Bakımı Bölümü İş İmkanları Çalışma Alanları

Doğrusu, mezunlarını olumsuz yönde şaşırtan hatta onlarda şok etkisi yaratan 2 yıllı bölümlerinden bir tanesi de Yaşlı Bakımı bölümüdür. Zira bölüm yeni açıldığında iş olanaklarının çok geniş olduğu, kolay atanılacak bir bölüm olduğu yönünde haberler çıkıyordu. 

Ne zaman ki bölüm ilk mezunlarını verdi, o zaman bölümün ne olduğu ortaya çıktı. Öyle ki 2015 atamalarında bu bölüme neredeyse hiç kadro verilmedi. Daha sonra verildiyse de KPSS taban puanları haddinden fazla yüksekti. bu durum, bölüm mezunlarını ve bölümde okuyan öğrencileri büyük hayal kırıklığına uğrattı.

Tabii tüm bunlar, bölümden mezun olanları işe hiş başlamayacağı, atanmayacağı demek değildir. Mezun olup da atananlar vardır. Ancak dediğimiz gibi bu kişiler 90 kadar puan alıp atananlardır. Yaşlı Bakımı mezunları gerek kamu kurumlarına gerekse de özel sektörde çalışma imkanına sahiptir.

Mezunlar Yaşlı Bakımı Teknikeri unvanı almakta ve çalıştıkları kurumlarda sağlık teknikeri sıfatı ile maaş almaktadır. Çalışabilecekleri yerler devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, huzurevlerinde, yaşlı bakımevlerinde, güçsüzler yurtlarında ve yaşlı bakımı hizmeti verilen diğer kurumlarda çalışabilirler.

Özel hastaneler, Yaşlı bakımı mezunlarının çalışabileceği diğer çalışma alanlarıdır.

Yaşlı Bakımı Mezunları Ne İş Yapar?

Yaşlı Bakımı Teknikeri, çalıştığı hastanedeki yaşlı hastalar ile ilgili temizlik, bakım gibi her türlü iş ve işlemi yapmak zorundadır. Bu doğrultuda;

-Yaşlı hastaların beslenmesine yardımcı olur, vücut temizliğini, yatak-çarşaf değişimini yapmakla mükelleftir.
-İlgili doktorun direktifleri doğrultusunda hastanın düzenli bakımlarını yapar, sonda takar, enjeksiyon ve pansuman yapar ve diğer iş ve işlemleri yerine getirir.
-Hastanın nabzını, ateşini, tansiyonunu ölçer ve gerekli tedbirleri alır.

Yaşlı Bakımı Maaşları 2018 Ne Kadar?

Yaşlı Bakımı Teknikeri maaşları çalışılan yere göre farklılık gösterebilmektedir. Devlet hastanelerinde çalışan yaşlı bakımı teknikerlerinin taban maaşı 1600 lira dolaylarındayken, verilen döner sermaye, performans ödemesi gibi yan ödemelerle birlikte toplamda 2600-2700 lira arası maaş alabilmektedir. Özel hastanelerde çalışan yaşlı bakımı teknikerleri 1300-1500 liralara kadar çalışabilmektedir.

Yaşlı Bakımı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Yaşlı Bakımı bölümünün en güzel yanlarından birisi güzel lisans bölümlerine dikey geçiş hakkı vermesidir. Her sene gerçekleştirilen Türkçe ve Matematik testlerinden oluşan DGS sınavında başarılı olanlar aşağıdaki 4 yıllık bölümlerden herhangi birisine dikey geçiş yapabilir. bu 4 yıllık bölümler şunlardır:

-Hemşirelik
-Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri
-Gerontoloji
-Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
-Beslenme ve Diyetetik

Yaşlı Bakımı Bölümü Yorumları


Bölüm ile ilgili yorumları anlayabilmek için çeşitli siteleri ve forumları dolaştık; doğrusu bölüm ile ilgili pek de güzel ve yapıcı yorumlar yok. Var olan güzel yorumlar ise genellikle bölümden henüz mezun olmamış öğrenciler tarafından yapılmış. Bizim de fikrimiz, en azından bu şartlarda bölümü tercih etmek için birkaç defa düşünmek gerektiğidir. KPSS taban puanları bu kadar yüksek iken, ve KPSS atamalarında kadro açılmaz iken bölümü tercih edenler boşta kalabilir veya özel hastanelerde çalışmak zorunda kalabilir.

6 yorum

Ben yaşlı bakım mezunuyum Arkadaşlar enjeksiyon ve diğer IV girişim yetkileri alındığı için özel hastaneler resmen birşey yerine koymuyor temizlikçi bakıcı gibi görüyorlar sizi ve dersler bildiğin hemşirelik dersleri ama seni sağlıkçı olarak bile görmüyorlar alim yok kpss de. Dgs desen 290 dan aşağı degil puanlar gerisini siz düşünün.

Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim gerçekten çünkü kaydımı bile ona göre yaptıracağım. kazandım ama iş imkanı yok mu atanması zor mu?

Bu sistemin degismesi hasta yasli bakicilarinda deger gormesi lazim hemsire kadar bilgileri ve yogunlugu var...

yaşlı bakımı değer görmeyen bir bölümdür. Tercih edecek arkadaşlara önermem sadece dgs ile geçiş yapmak için okunabilir. Devlet kadro açmıyor, açsa dahi en fazla 5-10 kişi alıyor okuduğumuza yazık!

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.