DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

2 Yıllık Yaşlı Bakımı Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş İmkanları Maaşları

Yaşlı bakımı , Yaslı bakim bolumu


Yaşlı bakımı, normal hasta bakımından biraz farklı olduğu için bu işi profesyonel şekilde yapacak elemanlar yetiştirmek amacı ile önlisans yaşlı bakımı bölümü açılmıştır. Son birkaç yıldır bu bölüme fazlası ile talep duyulmaktadır. Ancak işin doğrusu mezunları yeni sayıldığı için Yaşlı Bakımı iş imkanlarının ne şekilde olduğu hakkında pek bilgi yoktur.

Araştırdığımız, bu bölüm mezunları ile görüştüğümüz kadarı ile sizlere Yaşlı Bakımı bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

2 Yıllık Yaşlı Bakımı Bölümü Hakkında Bilgi

Yaşlı Bakımı bölümü onlarca üniversitede okutuluyor. Bu üniversitelerden bazıları devlet üniversitelerinden bazıları ise özel üniversitelerden oluşuyor. Yaşlı Bakımı bölümü için TYT'ye girip TYT puan türünde gerekli puanı alanlar istedikleri bir üniversiteyi tercih edebiliyor. 

Bölümün eğitim süresi 2 yıldır ve öğrenciler belirlenmiş dönemlerde staj görmek zorundadır.

Yaşlı Bakımı Bölümü İş İmkanları Çalışma Alanları

Doğrusu, mezunlarını olumsuz yönde şaşırtan hatta onlarda şok etkisi yaratan 2 yıllı bölümlerinden bir tanesi de Yaşlı Bakımı bölümüdür. Zira bölüm yeni açıldığında iş olanaklarının çok geniş olduğu, kolay atanılacak bir bölüm olduğu yönünde haberler çıkıyordu. 

Ne zaman ki bölüm ilk mezunlarını verdi, o zaman bölümün ne olduğu ortaya çıktı. Öyle ki 2015 atamalarında bu bölüme neredeyse hiç kadro verilmedi. Daha sonra verildiyse de KPSS taban puanları haddinden fazla yüksekti. bu durum, bölüm mezunlarını ve bölümde okuyan öğrencileri büyük hayal kırıklığına uğrattı.

Tabii tüm bunlar, bölümden mezun olanları işe hiş başlamayacağı, atanmayacağı demek değildir. Mezun olup da atananlar vardır. Ancak dediğimiz gibi bu kişiler 90 kadar puan alıp atananlardır. Yaşlı Bakımı mezunları gerek kamu kurumlarına gerekse de özel sektörde çalışma imkanına sahiptir.

Mezunlar Yaşlı Bakımı Teknikeri unvanı almakta ve çalıştıkları kurumlarda sağlık teknikeri sıfatı ile maaş almaktadır. Çalışabilecekleri yerler devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, huzurevlerinde, yaşlı bakımevlerinde, güçsüzler yurtlarında ve yaşlı bakımı hizmeti verilen diğer kurumlarda çalışabilirler.

Özel hastaneler, Yaşlı bakımı mezunlarının çalışabileceği diğer çalışma alanlarıdır.

Yaşlı Bakımı Mezunları Ne İş Yapar?

Yaşlı Bakımı Teknikeri, çalıştığı hastanedeki yaşlı hastalar ile ilgili temizlik, bakım gibi her türlü iş ve işlemi yapmak zorundadır. Bu doğrultuda;
 • Yaşlı hastaların beslenmesine yardımcı olur, vücut temizliğini, yatak-çarşaf değişimini yapmakla mükelleftir.
 • İlgili doktorun direktifleri doğrultusunda hastanın düzenli bakımlarını yapar, sonda takar, enjeksiyon ve pansuman yapar ve diğer iş ve işlemleri yerine getirir.
 • Hastanın nabzını, ateşini, tansiyonunu ölçer ve gerekli tedbirleri alır.
Yaşlı Bakımı Maaşları Ne Kadar?

Yaşlı Bakımı Teknikeri maaşları çalışılan yere göre farklılık gösterebilmektedir. Devlet hastanelerinde çalışan yaşlı bakımı teknikerlerinin taban maaşı 2000 lira dolaylarındayken, verilen döner sermaye, performans ödemesi gibi yan ödemelerle birlikte toplamda 4100-5700 lira arası maaş alabilmektedir. Özel hastanelerde çalışan yaşlı bakımı teknikerleri 2500-3000 liralara kadar çalışabilmektedir.

Yaşlı Bakımı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Yaşlı Bakımı bölümünün en güzel yanlarından birisi güzel lisans bölümlerine dikey geçiş hakkı vermesidir. Her sene gerçekleştirilen Türkçe ve Matematik testlerinden oluşan DGS sınavında başarılı olanlar aşağıdaki 4 yıllık bölümlerden herhangi birisine dikey geçiş yapabilir. bu 4 yıllık bölümler şunlardır:
 • Hemşirelik
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri
 • Gerontoloji
 • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
 • Beslenme ve Diyetetik
Yaşlı Bakımı Bölümü Yorumları

Bölüm ile ilgili yorumları anlayabilmek için çeşitli siteleri ve forumları dolaştık; doğrusu bölüm ile ilgili pek de güzel ve yapıcı yorumlar yok. Var olan güzel yorumlar ise genellikle bölümden henüz mezun olmamış öğrenciler tarafından yapılmış. Bizim de fikrimiz, en azından bu şartlarda bölümü tercih etmek için birkaç defa düşünmek gerektiğidir. KPSS taban puanları bu kadar yüksek iken, ve KPSS atamalarında kadro açılmaz iken bölümü tercih edenler boşta kalabilir veya özel hastanelerde çalışmak zorunda kalabilir.

17 yorum

 1. Adsız
  Ben yaşlı bakım mezunuyum Arkadaşlar enjeksiyon ve diğer IV girişim yetkileri alındığı için özel hastaneler resmen birşey yerine koymuyor temizlikçi bakıcı gibi görüyorlar sizi ve dersler bildiğin hemşirelik dersleri ama seni sağlıkçı olarak bile görmüyorlar alim yok kpss de. Dgs desen 290 dan aşağı degil puanlar gerisini siz düşünün.
  • Unknown
   Niyeki
  • Adsız
   Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim gerçekten çünkü kaydımı bile ona göre yaptıracağım. kazandım ama iş imkanı yok mu atanması zor mu?
  • İremPısıl
   Hasta ve yaşlı bakım mezunuyum. Okulda bu dersleri gördüğümde hemşire sıfatıyla gördük diyebilirim. Büyük hayaller kurdurdular, anatomik tüm dersleri işledik ama sonuç hüsran. Çok üzgünüm ki hastanın hemşiresi ünvanı falan yok. Bildiğiniz temizlikçi ve bakıcı sıfatıyla bakılıyor. Bir bakım merkezinde staj yaptığımda onca dersler görmeme rağmen iki ay dersini görmeden sertifika alan insanlarla aynı mesleği yapmamız hastanın genital bölgelerini temizlememiz söylendi. Bu okuduğumuz günlere yazıktır. Verdiğimiz emekler hiçe sayıldı resmen. Bu bölümün okunmasını tavsiye etmiyorum kesinlikle.
 2. Unknown
  Güzelllll
 3. Unknown
  Bu sistemin degismesi hasta yasli bakicilarinda deger gormesi lazim hemsire kadar bilgileri ve yogunlugu var...
 4. Unknown
  yaşlı bakımı değer görmeyen bir bölümdür. Tercih edecek arkadaşlara önermem sadece dgs ile geçiş yapmak için okunabilir. Devlet kadro açmıyor, açsa dahi en fazla 5-10 kişi alıyor okuduğumuza yazık!
 5. Unknown
  ilk mezunlarda enjeksiyon yetkisi bile vardı. fakat şimdi yönetmelik değişti. bundan sonra bu bölüm oda da durması yeterli olacak.yazik yazık. bence kimse okumasın bu bölümü. dgs düşünen varsa okuyabilir.
  • Unknown
   Merhaba, 4 yıllığa geçiş yapmak kolay mı önerir misiniz
  • Unknown
   Merhaba, kolay yada zorluğu tamamen sana kalmış bir şey. Kendine güveniyorsan dgs ye girmeni öneririm çünkü tyt benzeri bir sınavdır. Hayallerin için denemeye değer zor bir sınav değil.
 6. Adsız
  Ben bu bolumu okumak istiyorum dgs hemsirelige gecis yapmak icin zor mu dgs si
 7. Unknown
  Dgs puanı kaç olursa hemşireliğe geçiş yapılabilir bilgilendirirmisiniz lütfen
 8. Unknown
  Dsgs den kaç net yapıp da hemşireliğe geçiş yapılabiliyor
 9. Unknown
  Ben açıköğretim okuyorum ikinci yılım DGS ile geçiş hemşirelik varmı açıköğretimden de
 10. Unknown
  Dgs matematik ve Türkçe 60 60 soru 140 dk 27 haziran 2021 de sınav. Mat en az 30 Türkçe en az 30 olmaz zorunda hemşirelik için
 11. Unknown
  Bu sınav normal TYT gibi mi yani konularda tıpkı öylemi
 12. Unknown
  Tyt ile aynı puanlar en Düşük 285olmasi lazım onun için de matematik ten en az 35net yapmak lazım bende bu yıl dgs ye girecem dgs yi çalışan herkes yapar yeterli inanın gayret gösterin pes etmeyin olur olmayacak bişey değil yeterki düzenli çalışın ve pes etmeyin.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.