[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

2 Yıllık Yaşlı Bakımı Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş İmkanları Maaşları

PAYLAŞ:

Yaşlı bakımı, normal hasta bakımından biraz farklı olduğu için bu işi profesyonel şekilde yapacak elemanlar yetiştirmek amacı ile önli...

Yaşlı bakımı , Yaslı bakim bolumu


Yaşlı bakımı, normal hasta bakımından biraz farklı olduğu için bu işi profesyonel şekilde yapacak elemanlar yetiştirmek amacı ile önlisans yaşlı bakımı bölümü açılmıştır. Son birkaç yıldır bu bölüme fazlası ile talep duyulmaktadır. Ancak işin doğrusu mezunları yeni sayıldığı için Yaşlı Bakımı iş imkanlarının ne şekilde olduğu hakkında pek bilgi yoktur.

Araştırdığımız, bu bölüm mezunları ile görüştüğümüz kadarı ile sizlere Yaşlı Bakımı bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

2 Yıllık Yaşlı Bakımı Bölümü Hakkında Bilgi

Yaşlı Bakımı bölümü onlarca üniversitede okutuluyor. Bu üniversitelerden bazıları devlet üniversitelerinden bazıları ise özel üniversitelerden oluşuyor. Yaşlı Bakımı bölümü için TYT'ye girip TYT puan türünde gerekli puanı alanlar istedikleri bir üniversiteyi tercih edebiliyor. 

Bölümün eğitim süresi 2 yıldır ve öğrenciler belirlenmiş dönemlerde staj görmek zorundadır.

Yaşlı Bakımı Bölümü İş İmkanları Çalışma Alanları

Doğrusu, mezunlarını olumsuz yönde şaşırtan hatta onlarda şok etkisi yaratan 2 yıllı bölümlerinden bir tanesi de Yaşlı Bakımı bölümüdür. Zira bölüm yeni açıldığında iş olanaklarının çok geniş olduğu, kolay atanılacak bir bölüm olduğu yönünde haberler çıkıyordu. 

Ne zaman ki bölüm ilk mezunlarını verdi, o zaman bölümün ne olduğu ortaya çıktı. Öyle ki 2015 atamalarında bu bölüme neredeyse hiç kadro verilmedi. Daha sonra verildiyse de KPSS taban puanları haddinden fazla yüksekti. bu durum, bölüm mezunlarını ve bölümde okuyan öğrencileri büyük hayal kırıklığına uğrattı.

Tabii tüm bunlar, bölümden mezun olanları işe hiş başlamayacağı, atanmayacağı demek değildir. Mezun olup da atananlar vardır. Ancak dediğimiz gibi bu kişiler 90 kadar puan alıp atananlardır. Yaşlı Bakımı mezunları gerek kamu kurumlarına gerekse de özel sektörde çalışma imkanına sahiptir.

Mezunlar Yaşlı Bakımı Teknikeri unvanı almakta ve çalıştıkları kurumlarda sağlık teknikeri sıfatı ile maaş almaktadır. Çalışabilecekleri yerler devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, huzurevlerinde, yaşlı bakımevlerinde, güçsüzler yurtlarında ve yaşlı bakımı hizmeti verilen diğer kurumlarda çalışabilirler.

Özel hastaneler, Yaşlı bakımı mezunlarının çalışabileceği diğer çalışma alanlarıdır.

Yaşlı Bakımı Mezunları Ne İş Yapar?

Yaşlı Bakımı Teknikeri, çalıştığı hastanedeki yaşlı hastalar ile ilgili temizlik, bakım gibi her türlü iş ve işlemi yapmak zorundadır. Bu doğrultuda;
 • Yaşlı hastaların beslenmesine yardımcı olur, vücut temizliğini, yatak-çarşaf değişimini yapmakla mükelleftir.
 • İlgili doktorun direktifleri doğrultusunda hastanın düzenli bakımlarını yapar, sonda takar, enjeksiyon ve pansuman yapar ve diğer iş ve işlemleri yerine getirir.
 • Hastanın nabzını, ateşini, tansiyonunu ölçer ve gerekli tedbirleri alır.
Yaşlı Bakımı Maaşları Ne Kadar?

Yaşlı Bakımı Teknikeri maaşları çalışılan yere göre farklılık gösterebilmektedir. Devlet hastanelerinde çalışan yaşlı bakımı teknikerlerinin taban maaşı 2000 lira dolaylarındayken, verilen döner sermaye, performans ödemesi gibi yan ödemelerle birlikte toplamda 4100-5700 lira arası maaş alabilmektedir. Özel hastanelerde çalışan yaşlı bakımı teknikerleri 2500-3000 liralara kadar çalışabilmektedir.

Yaşlı Bakımı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Yaşlı Bakımı bölümünün en güzel yanlarından birisi güzel lisans bölümlerine dikey geçiş hakkı vermesidir. Her sene gerçekleştirilen Türkçe ve Matematik testlerinden oluşan DGS sınavında başarılı olanlar aşağıdaki 4 yıllık bölümlerden herhangi birisine dikey geçiş yapabilir. bu 4 yıllık bölümler şunlardır:
 • Hemşirelik
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri
 • Gerontoloji
 • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
 • Beslenme ve Diyetetik
Yaşlı Bakımı Bölümü Yorumları

Bölüm ile ilgili yorumları anlayabilmek için çeşitli siteleri ve forumları dolaştık; doğrusu bölüm ile ilgili pek de güzel ve yapıcı yorumlar yok. Var olan güzel yorumlar ise genellikle bölümden henüz mezun olmamış öğrenciler tarafından yapılmış. Bizim de fikrimiz, en azından bu şartlarda bölümü tercih etmek için birkaç defa düşünmek gerektiğidir. KPSS taban puanları bu kadar yüksek iken, ve KPSS atamalarında kadro açılmaz iken bölümü tercih edenler boşta kalabilir veya özel hastanelerde çalışmak zorunda kalabilir.

YORUMLAR

BLOGGER: 16
 1. Ben yaşlı bakım mezunuyum Arkadaşlar enjeksiyon ve diğer IV girişim yetkileri alındığı için özel hastaneler resmen birşey yerine koymuyor temizlikçi bakıcı gibi görüyorlar sizi ve dersler bildiğin hemşirelik dersleri ama seni sağlıkçı olarak bile görmüyorlar alim yok kpss de. Dgs desen 290 dan aşağı degil puanlar gerisini siz düşünün.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim gerçekten çünkü kaydımı bile ona göre yaptıracağım. kazandım ama iş imkanı yok mu atanması zor mu?

   Sil
  2. Hasta ve yaşlı bakım mezunuyum. Okulda bu dersleri gördüğümde hemşire sıfatıyla gördük diyebilirim. Büyük hayaller kurdurdular, anatomik tüm dersleri işledik ama sonuç hüsran. Çok üzgünüm ki hastanın hemşiresi ünvanı falan yok. Bildiğiniz temizlikçi ve bakıcı sıfatıyla bakılıyor. Bir bakım merkezinde staj yaptığımda onca dersler görmeme rağmen iki ay dersini görmeden sertifika alan insanlarla aynı mesleği yapmamız hastanın genital bölgelerini temizlememiz söylendi. Bu okuduğumuz günlere yazıktır. Verdiğimiz emekler hiçe sayıldı resmen. Bu bölümün okunmasını tavsiye etmiyorum kesinlikle.

   Sil
 2. Bu sistemin degismesi hasta yasli bakicilarinda deger gormesi lazim hemsire kadar bilgileri ve yogunlugu var...

  YanıtlayınSil
 3. yaşlı bakımı değer görmeyen bir bölümdür. Tercih edecek arkadaşlara önermem sadece dgs ile geçiş yapmak için okunabilir. Devlet kadro açmıyor, açsa dahi en fazla 5-10 kişi alıyor okuduğumuza yazık!

  YanıtlayınSil
 4. ilk mezunlarda enjeksiyon yetkisi bile vardı. fakat şimdi yönetmelik değişti. bundan sonra bu bölüm oda da durması yeterli olacak.yazik yazık. bence kimse okumasın bu bölümü. dgs düşünen varsa okuyabilir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, 4 yıllığa geçiş yapmak kolay mı önerir misiniz

   Sil
  2. Merhaba, kolay yada zorluğu tamamen sana kalmış bir şey. Kendine güveniyorsan dgs ye girmeni öneririm çünkü tyt benzeri bir sınavdır. Hayallerin için denemeye değer zor bir sınav değil.

   Sil
 5. Ben bu bolumu okumak istiyorum dgs hemsirelige gecis yapmak icin zor mu dgs si

  YanıtlayınSil
 6. Dgs puanı kaç olursa hemşireliğe geçiş yapılabilir bilgilendirirmisiniz lütfen

  YanıtlayınSil
 7. Dsgs den kaç net yapıp da hemşireliğe geçiş yapılabiliyor

  YanıtlayınSil
 8. Ben açıköğretim okuyorum ikinci yılım DGS ile geçiş hemşirelik varmı açıköğretimden de

  YanıtlayınSil
 9. Dgs matematik ve Türkçe 60 60 soru 140 dk 27 haziran 2021 de sınav. Mat en az 30 Türkçe en az 30 olmaz zorunda hemşirelik için

  YanıtlayınSil
 10. Bu sınav normal TYT gibi mi yani konularda tıpkı öylemi

  YanıtlayınSil

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,260,4 YILLIK BÖLÜMLER,177,AÖF BÖLÜMLERİ,17,DGS,238,GENEL,20,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,6,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,8,TYT,5,TYT PUANLARI,165,ÜNİVERSİTESİLER,8,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: 2 Yıllık Yaşlı Bakımı Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş İmkanları Maaşları
2 Yıllık Yaşlı Bakımı Bölümü Nedir Ne İş Yapar İş İmkanları Maaşları
https://1.bp.blogspot.com/-cztKOfJY_hE/XZStIBFRD3I/AAAAAAAAAEc/CMwIE4ILPMkJ7HlE30FaJwrAzKu2d9YBQCNcBGAsYHQ/w320-h150/B97BCC4C-D9CD-44D4-808B-47080013A6E3.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-cztKOfJY_hE/XZStIBFRD3I/AAAAAAAAAEc/CMwIE4ILPMkJ7HlE30FaJwrAzKu2d9YBQCNcBGAsYHQ/s72-w320-c-h150/B97BCC4C-D9CD-44D4-808B-47080013A6E3.jpeg
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2017/08/yasl-bakm-bolumu-nedir-is-imkanlar.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2017/08/yasl-bakm-bolumu-nedir-is-imkanlar.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy