Yerel Yönetimler Bölümü Nedir İş Olanakları Maaşı

  Birçok üniversitede okutulan 2 yıllık Yerel Yönetimler bölümü hakkında güncel bilgileri sizler için derledik. Bu bölümün lisans yani 4 yıllık versiyonu da var, ikisi birbiri ile karıştırılmamalıdır. Yerel Yönetimler iş olanakları hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızın başlıklarını inceleyebilirsiniz.

Yerel Yönetimler Bölümü Hakkında Bilgi

Bir önlisans programı olan Yerel Yönetimler bölümü puan türü YGS-4’tür. Bilindiği gibi bütün 2 yıllık bölümler sadece YGS puan türlerinden biri ile öğrenci alımı yapmaktadır. Dolayısı ile sadece iki yıllık bölümleri tercih edecek olan öğrencilerin LYS sınavlarına girmesine gerek yoktur. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Amacı mahalli idarelerde çalışabilecek elemanlar yetiştirmektir. İki yıllık eğitim boyunca hem 1. Sınıfta hem de 2. Sınıfta öğrencilere staj yaptırılmaktadır. Senede 40 gün olmak üzere toplamda 80 gün kadar staj yapma zorunluluğu vardır.

Yerel Yönetimler Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Yerel Yönetimler bölümünü bitirenler genellikle belediyelerde veya valiliklerde çalışırlar. Belediyelerde veya valilikler ve bağlı birimlerde çalışan yerel yönetimler mezunları, çalıştıkları kurumlarda amirlere yardımcı olarak çalışırlar. Genellikle evrak işleri ile meşgul olurlar. Örneğin vatandaşların dilekçelerini alır, kontrollerini yapar, amirlerine bildirir, gerekli evrakları amirlerine imzalatır, dosyalar, saklar vb. işleri yaparlar.

Yerel Yönetimler Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

KPSS’de yeterli puanı alanlar devlet kurumlarında çalışmaktadır. Bu devlet kurumlarının başında ise belediyeler gelmektedir. Ancak atanamayanlar özel sektördeki herhangi bir alanda da faaliyet gösterebilirler. İsteyenler bazı 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapabilirler.

Yerel Yönetimler Bölümü KPSS Atamaları

Mezunların atamaları ÖSYM’ce düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ile yapılmaktadır. Daha önce yapılan KPSS atamalarında taban puanları çok da düşük olmadığı görülmektedir. Belli zamanlarda yapılan bir atamalarda Yerel Yönetimler KPSS taban puanları 83-90 puan arasında değişmiştir.

Yerel Yönetimler Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Belediyelerde veya diğer resmi idari birimlerde çalışan Yerel Yönetimler mezunları genellikle memur statüsünde maaş almaktadırlar. En düşük memur maaşının 2017 yılı için 2350 lira olduğu düşünülürse bu bölümün maaşlarının da 2300-2400 lira arasında olacağı söylenebilir. Şayet bölümü okumakta olan veya bölümden mezun olmuş biriyseniz, sizler de bölüm hakkındaki bilgilerinizi, iş olanakları, maaşları, çalışma alanları hakkında yorum yazarak içeriğimizi zenginleştirebilirsiniz.

Yerel Yönetimler Dikey Geçiş Bölümleri

Bu bölümü bitirmiş olan öğrenciler, istedikleri ve DGS'de başarılı oldukları takdirde Uluslararası İlişkiler, , Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Kamu Yönetimi, Yerel Yönetimler, Siyaset Bilimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümlerinden bir tanesini tercih ederek eğitimlerine 3. sınıftan devam edebilirler.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.