DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Yerel Yönetimler Bölümü Nedir İş Olanakları Maaşı


Yerel Yönetimler Bölümü Nedir İş Olanakları Maaşı

 Birçok üniversitede okutulan 2 yıllık Yerel Yönetimler bölümü hakkında güncel bilgileri sizler için derledik. Bu bölümün lisans yani 4 yıllık versiyonu da var, ikisi birbiri ile karıştırılmamalıdır. Yerel Yönetimler iş olanakları hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızın başlıklarını inceleyebilirsiniz.

Yerel Yönetimler Bölümü Hakkında Bilgi

Bir önlisans programı olan Yerel Yönetimler bölümü puan türü TYT ’tür. Bilindiği gibi bütün 2 yıllık bölümler sadece YKS puan türlerinden TYT ile öğrenci alımı yapmaktadır. Dolayısı ile sadece iki yıllık bölümleri tercih edecek olan öğrencilerin AYT sınavlarına girmesine gerek yoktur. Bölümün eğitim süresi 2 yıldır. Amacı mahalli idarelerde çalışabilecek elemanlar yetiştirmektir. İki yıllık eğitim boyunca hem 1. Sınıfta hem de 2. Sınıfta öğrencilere staj yaptırılmaktadır. Senede 40 gün olmak üzere toplamda 80 gün kadar staj yapma zorunluluğu vardır.

Yerel Yönetimler Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Yerel Yönetimler bölümünü bitirenler genellikle belediyelerde veya valiliklerde çalışırlar. Belediyelerde veya valilikler ve bağlı birimlerde çalışan yerel yönetimler mezunları, çalıştıkları kurumlarda amirlere yardımcı olarak çalışırlar. Genellikle evrak işleri ile meşgul olurlar. Örneğin vatandaşların dilekçelerini alır, kontrollerini yapar, amirlerine bildirir, gerekli evrakları amirlerine imzalatır, dosyalar, saklar vb. işleri yaparlar.

Yerel Yönetimler Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

KPSS’de yeterli puanı alanlar devlet kurumlarında çalışmaktadır. Bu devlet kurumlarının başında ise belediyeler gelmektedir. Ancak atanamayanlar özel sektördeki herhangi bir alanda da faaliyet gösterebilirler. İsteyenler bazı 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapabilirler.

Yerel Yönetimler Bölümü KPSS Atamaları

Mezunların atamaları ÖSYM’ce düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ile yapılmaktadır. Daha önce yapılan KPSS atamalarında taban puanları çok da düşük olmadığı görülmektedir. Belli zamanlarda yapılan bir atamalarda Yerel Yönetimler KPSS taban puanları 85  puan üzeri değişebilmektedir.

Yerel Yönetimler Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Belediyelerde veya diğer resmi idari birimlerde çalışan Yerel Yönetimler mezunları genellikle memur statüsünde maaş almaktadırlar. En düşük memur maaşının 2500-3000 lira olduğu düşünülürse bu bölümün maaşlarının da 2400-2900 lira arasında olacağı söylenebilir. Şayet bölümü okumakta olan veya bölümden mezun olmuş biriyseniz, sizler de bölüm hakkındaki bilgilerinizi, iş olanakları, maaşları, çalışma alanları hakkında yorum yazarak içeriğimizi zenginleştirebilirsiniz.

Yerel Yönetimler Dikey Geçiş Bölümleri

Bu bölümü bitirmiş olan öğrenciler, istedikleri ve DGS'de başarılı oldukları takdirde Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Kamu Yönetimi, Yerel Yönetimler, Siyaset Bilimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümlerinden bir tanesini tercih ederek eğitimlerine 3. sınıftan devam edebilirler.

5 yorum

 1. Unknown
  Çalışma imkanı iş bulma imkanı geniş mi bu bölümün?
  • Adsız
   hayır kesinlikle değil seçmeyin ataması bile yok
  • Adsız
   Hayır kesinlikle okumayın bu bölümü ben okudum önü hiç ama hiç açık bi bölüm değil maalesef çok üzülerek söylüyorum ki sadece zaman kaybı
 2. Unknown
  Cevap verirseniz memnun olurum yarın tercih yapacağım ve son gün acil bi yanıt verirmisiniz 😊
 3. Adsız
  Bende bu bölümü düşünüyorum ama bildiğim kadarıyla iş bulmak bizim elimizde, kendimiz geliştirmemiz lazım, rakip çok ��
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.