DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Nükleer Tıp Teknikleri Bölümü İş İmkanları Hakkında Bilgi

Nükleer Tıp Teknikleri Bölümü İş İmkanları Hakkında Bilgi


2 yıllık Nükleer Tıp Teknikleri özel Okan Üniversitinin dışında Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında sayılan Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde okutulmaktadır. Bölüme rağbet oldukça fazladır. Aslında özelde iş imkanı da bulunmaktadır; ancak nedense KPSS ile devlet kurumlarına atanmak mümkün değil. Devlet bu bölüme hiç kontenjan ayırmıyor.

Bölümü tercih listelerine eklemek isteyenler için bölüm hakkında işe yarayacak tüm bilgileri bir araya getirdik. Umarız ki bu tanıtım yazısı size bir fikir verir.

Nükleer Tıp Teknikleri Bölümü Nedir?

Devlet hastaneleri ile özel hastanelerde görev yapacak teknikerler yetiştiren bir bölümdür. Eğitim süresi 2 yıldır. Bölümde okuyan öğrenciler çeşitli hastanelerde 40 iş günü süren stajlara tabi tutulurlar.

Nükleer Tıp Teknikleri Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Bölüme öğrenci alan üniversiteler TYT  puanını kullanmaktadır. Yani bölümü tercih etme hakkına sahip olmak için YKS’ye girmeli ve TYT  puan türünden en az 150 puan almalısınız.

Nükleer Tıp Teknikleri İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bölüm mezunlarına ‘’Nükleer Tıp Teknikeri’’ unvanı verilir. Herhangi bir resmi kurumda veya özel sektöre bağlı bir hastanede görev yapan mezunlar şu çalışma alanlarında iş bulma imkanına sahiptir:
-Kamu hastaneleri
-Üniversite hastaneleri
-Özel Hastaneler
-Bölüm ile ilgili araştırma-geliştirme laboratuvarları
-Radyofarmasötik üretim merkezleri

Nükleer Tıp Teknikleri Bölümü Ne İş Yapar?

Nükleer Tıp Teknikerleri, Nükleer tıp Uzmanının denetimi ve gözetiminde çalışmaktadır. Yerine getirdiği belli başlı görevler şunlardır:

-Hastaya yapacağı çekim testleri ile ilgili bilgi verir.
-Hastaların ilgili formları doldurmasını sağlar.
-Tetkikler için gerekli radyofarmasötiği temin eder, hazırlar ve enjeksiyonunu yapar.
-Efor testini yapmak üzere hastanın hazırlanmasını sağlar.
-Kendi görev alanına giren diğer iş ve işlemleri yapar.

Nükleer Tıp Teknikleri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Kamu hastanelerine bir şekilde atanabilen bir Nükleer Tıp Teknikeri 3500-4000 lira arasında maaş alabilecektir. Ancak mezunlar özel hastanelerde faaliyet gösterdiği için maaşları 2500-3500 lira arasında değişmektedir.

Nükleer Tıp Teknikleri Bölümü Atamaları

Bu bölüme KPSS atamalarında hiç kontenjan verilmediği için ne yazık ki devlet hastanelerine atanmak şimdilik imkansız. İleride kadro açılır mı açılmaz mı kestirmek zor.

Nükleer Tıp Teknikleri Dikey Geçiş Bölümleri

Bölümü başarı ile bitirenler aşağıda belirrttiğimiz üç bölümden bir tanesine dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş yapmak için DGS’de yeterli puan alınmalı ve tercih yapılmalıdır. Hemşirelik ile Hemşirelik ve Sağlık Hizmetlerinin neredeyse birbirilerinden hiçbir farklı yoktur. Fizyoterapi bölümü iş imkanları ise daha geniştir; aynı zamanda maaşları da hemşire maaşlarından yüksektir.

-Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
-Hemşirelik
-Hemşirelik  ve Sağlık Hizmetleri

Nükleer Tıp Teknikleri Bölümü Yorumlar

Bu bölümden devlete atanma imkanı olmadığı için tavsiye etmek biraz zor. Mezunlar özel hastanelerde iş bulabilir; ancak özel sektör herkesi tatmin eder mi bilemeyiz.

2 yorum

 1. Unknown
  atama yapılamayan bu bölümün bütün üniversitelerden kaldırılması gerekir. insanlar boş vaatlerle kandırıp 2 yıl boş yere okutulmaması gerekir.
 2. Mustafa KIRMIZI
  Merhaba ,

  Nükleer tıp teknikerliği bölümü hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.

  Gerek ülkemizde gerekse dünyada gelişen Nükleer tıp bilimi bu alanda çalışacak profesyonel teknikerlere ihtiyacı arttırmıştır. Nükleer tıp teknikerleri aldığı eğitimle bu ihtiyacı karşılayabilecek düzeydedir.

  2014 yılından bu yana mezun veren Nükleer tıp teknikerliği bölümü Türkiye'de önlisans alanında geleceği en parlak bölümlerden biridir . Nükleer tıp teknikerleri kamu ve özel hastanelerin Nükleer tıp biriminde çalışmaya yetkili tek bölümdür. Ayrıca Danıştay in verdiği son karara göre tıbbi görüntüleme tekniklerinin Nükleer tıp bölümlerinde çalışması iptal edilmiştir. Bu da NTT mezunlarının atanma ve çalışma şanslarını oldukça arttırmıştır.

  Ülkemizde bir çok mesleğin sorunu olduğu gibi Nükleer tıp teknikerlerinin de meslek tanımı sorunu vardır. Ancak son yapılan çalışmalarla kısa zaman içerisinde bölümün bu sorununun giderileceği kanısındayız.

  Türkiye Nükleer tıp teknikerleri olarak meslektaşlarım…
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.