DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Nedir İş İmkanları Maaşları

 Otomotiv sektöründe çalışmak isteyen adayların tercih ettiği Otomotiv Teknolojisi bölümüne rağbet yeterince yoktur. Birçok üniversitenin bu bölümü hiç kimse tarfından tercih edilmiyor. İş alanlarının çok geniş olmamasına rağmen bölümün onlarca üniversitede okutulması şaşırtıcı.

Bölümü merak edip yakından tanımak isteyen üniversite adayları için Otomotiv Teknolojisi mezunlarının ne iş yaptığı, nerede çalıştığı, ne kadar maaş aldığı gibi hususları güncel hali el almaya çalıştık.

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Nedir?

Otomotiv sanayisinde ve bazı devlet kurumlarında tekniker olarak görev alacak meslek elemanlarını yetiştiren bir bölümdür. Eğitim süresi 2 yıldır. Adaylar özel üniversiteleri tam burslu olarak okuma imkanına sahiptir; ancak zaten bölüm yeterince devlet üniversitesinde bulunmaktadır.

Otomotiv Teknolojisi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

TYT puan türünde 150 alan herkes bölümü tercih etme hakkına sahiptir. Bölüme yerleşmek son derece kolaydır; zira yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok üniversitenin bu bölüme bir kişi bile başvurmamaktadır.

Otomotiv Teknolojisi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Otomotiv Teknolojisi mezunlarının iş alanları geniş olsa da bölüm mzunlarının yapacakları işleri zaten üniversitede okumayanlar da yaptığı için iş bulma imkanı biraz daha zorlaşmaktadır. Örneğin oto bakım, tamir üzerine kurulmuş sanayi bölgelerini gezin, bu işi yapanların neredeyse hiçbiri bu işin eğitimini görmemiştir. Bu bölümden mezun olanlar belki çeşitli oto markalarının yetkili teknik servislerinde daha kolay iş bulabilecektir.

Ayrıca yüksek puan alanlar KPSS ile bazı devlet kurumlarına tekniker olarak atanabilmektedir. Geçmiş yıllarda 85 taban puanı ile devlete atananlar olmuştu.  Otomotiv Teknolojisi iş olanakları şunlardır:

-Otomotiv sanayisi ile ilgili fabrikalarda çalışabilirler.
-Araç yedek parçaları üreten işletmelerde görev alabilirler.
-Oto bakım onarım servislerinde tamirci olarak çalışabilirler.
-Araç markalarının yetkili teknik servislerinde iş bulabilirler.
-Çeşitli devlet kurumlarına KPSS ile atanabilirler.

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar?

Otomotiv Teknolojisi mezunlarına ‘’Otomotiv Teknikeri ‘’ unvanı verilir. Bu teknikerler çalıştıkları yerlerde genellikle şu görevleri yerine getirirler:
-Otomotiv sanayisine dayalı fabrikalarda otomotiv veya makine mühendislerii planladıkları işleri yaparlar.
-Parçaların üretimi, birleştirilmesi, ürünün kalite bakımından kontrol edilmesi ve denenmesi basamaklarında ortaya çıkan problemleri giderirler.
-Üretim ve servis ünitelerinde kullanılan makine ve parçaların hizmete hazır hale getirilmesi için gerekli çalışmaları yaparlar.

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Otomotiv sektörü ile alakalı herhangi bir firma veya fabrikada çalışan otomotiv teknikeri maaşları 2200-2500 arasındadır. Bununla birlikte Otomotiv Teknolojisi maaşları asgari ücret seviyesine kadar düşebilmektedir.

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Atamaları

KPSS ile bir devlet kurumuna atanmak neredeyse imkansızdır. Bugüne kadar yapılan atamalarda bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda mezun 85 ve üzeri puanlarla kamuya atanabilmiştir.

Otomotiv Teknolojisi Dikey Geçiş Bölümleri

Otomotiv Teknolojisi mezunları her yıl YÖK tarafından düzenlenen DGS sınavına katılıp yeterli puanı aldığı takdirde aşağıdaki 4 yıllık lisans programlarından istedikleri birine dikey geçiş yapabilirler. 2 yıllık bölümlerden 4 yıllık bölümlere geçiş yapanlar eğitime üçüncü sınıftan devam ederler, yani herhangi bir yıl kaybı yaşamazlar. Otomotiv Teknolojisi DGS bölümleri şunlardır:

--Endüstri Mühendisliği
--Enerji Sistemleri Mühendisliği
--Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği 
--Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği
--Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği 
--Makine Mühendisliği
--Otomotiv Mühendisliği 
--Uçak Gövde 
-- Motor
--Uçak Gövde 
-- Motor Bakım

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Yorumlar

Otomotiv sektörünün geliştiği Bursa ve benzeri bir şehirde yaşıyorsanız iş bulmanız daha kolay olabilir. Ancak normal bölgelerde işiniz biraz daha zor olacaktır. Sanayilerde zaten adamlar çok ucuz maaşlarla insanları çalıştırabiliyorlar. Kaldı ki çocukluğundan beri çıraklık yaparak bu işi çok iyi öğrenenler varken, üniversite mezunlarına kimsenin pek tamah edeceğini düşünmüyoruz. Bu bölümü okuyacaksanız da ileride kendi işinizi kurmayı planlayın deriz.
  1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
  2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
  3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
  4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
  5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
  6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.