DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

Ne yazık ki zamanında, bu bölümü tercih edenlerin hayalleri ile oynadılar. Bölüm henüz yeni açıldığında bütün haber siteleri ve benzei kaynaklar bu bölümü öve öve bitiremiyordu. İş imanlarının çok geniş olduğunu, bölümün geleceğinin parlak olduğunu, bölüme yerleşenlerin asla işsiz kalmayacaklarını geveleyip duruyorlardır. Sonra ne mi oldu, binlerce aday bölümü trcih etti ve bölümden tek bir alım bile olmadı.

2 yıllık Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi hakkında bilgiler derlediğimiz bu tanıtım yazısının üniversite tercihlerinizi yaparken size yardımcı olacağını umuyoruz.

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarında görev alabilecek elektrik ve elektronik teknikerleri yetiştiren bir bölümdür. Şu an 5-6 üniversitede bu bölümün eğitimi veriliyor. Eğitim süresi 2 yıl ve öğrencilerin staj yapması zorunlu.

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

TYT  puanı ile bölüme öğrenci alınıyor. 150 baraj puanını aşan herkes bölümü tercih listesine ekleyebilir. Ancak istediğiniz üniversitenin bu bölümüne yerleşmeniz için daha yüksek bir puan almanız gerekebilir.

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bölüm mezunlarının en önemli iş alanı TCDD olsa da KPSS ile alım olmadığı için mezunlar devlet kurumlarında görev alamıyor. Özel sektörde dahi iş imkanları çok kısıtlı. Aslında ülkemizde demir yolu ağı gelişmiş bir durumda. Ama ndense bu bölümden mezun olanlar yerine vasıfsız elemanlara görev veriyorlar. Özetle bölümün kamudaki tek iş imkanı TSDD, ama ona da atanmanız mümkün değil.

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar?

Bölüm mezunlarına ‘’Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknikeri’’ unvanı veriliyor. Olur da bir KPSS ile atama olur ve bir kuruma atanırsanız yapacağınız işler şunlar olacaktır:

-Arıza bildirildiği zaman gerekli teçhizatı alıp arıza yerine ulaşacaksınız.
-Arızanın neyden kaynaklandığını belirleyeceksiniz.
-Arızayı gidermek için şayet size yetki verildiyse enerjiyi kesecek ve arızayı gidereceksiniz.
-Arıza sizi aşıyorsa, ilgililere bildireceksiniz.
-Sinyalizasyon sisteminin ve kataner sisteminin bakım ve onarımını yapacaksınız.
-Düzenli bakımları yapacaksınız. 

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Bir mesleğin maaşından bahsetmek için öncelikle o mesleği icra eden birilerinin olması gerekiyor. Bu bölümü bitirenlerden hiç kimse henüz atanmadı. Ancak TCDD’de görev alan teknikerler Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknikeri maaşları 3500-4000 lira dolaylarında maaş almaktadır.

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Atamaları

Bölüm mezunlarına devlete atanma hakkı verilmedi şimdiye kadar. Hiçbir atamada bölüm mezunlarına kontenjan açılmadığı için bölümün atama puanlarından bahsedemiyoruz maalesef.

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Dikey Geçiş Bölümleri

Bölümü bitirenler aşağıdaki lisans bölümlerine dikey geçiş yapabilir. Mühendislik bölümlerine dikey geçiş yapabilirseniz kendiniz için çok iyi bir şey yapmış olursunuz. Aksi takdirde bu bölümden mezun olsanız dahi boşta kalacağınızı bilmelisiniz.

--Elektrik Mühendisliği
--Elektrik
--Elektronik Mühendisliği 
--Elektronik Mühendisliği
--Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 
--Fizik
--Raylı Sistemler Mühendisliği

Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Bölümü Yorumlar

Zaten yukarıda yazdıklarımızdan sonra bölüm hakkındaki yorumlarımızın ne olacağını da az çok tahmin etmişsinizdir. Bölüm okunacak bir bölüm değil arkadaşlar. Az buçuk puanınız varsa onu da bu bölüm için ziyan etmeyin. Gerekirse bir sene daha çalışın iş imkanı olan bir bölüme gidin.

4 yorum

 1. Adsız
  Bölümü çok karalamışsınız iş imkanı imkansız gibisinden bu doğru değil 2017 ve sonrasında her yıl binlerce kişi atanmaya başladı.
 2. Emre888
  Bu bolumu okuyan biri hangi alanda staj yapmasi gerek soylermisiniz
 3. Adsız
  Bu bölüme bu sene dedikleri gibi başladım kpss barajı 70 e çıktı ve bu sene nerdeyse hiç alım olmadı bi senenin bşında oldu geri kalan hep lise düzeyi raylı sistem elektrik okuyanlardan aldılar lise düzeyi iki üç kere açılsı ve alım yapıldı sorsan eleman lazım ama alım yok ve baraj puanı artıyor bu nsıl olucak
 4. Adsız
  Bu bölümü okuyan kişi dikey geçiş ile 4 yıllığa tamamlama.tren makinistligi olabilirmi acaba.oglum bu bölümü kazandı.bilenler açıklama yapsın lütfen.okula gidip gitmemekte kararsızım
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.