DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Nedir Ne İş Yapar 2 Yıllık

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Nedir Ne İş Yapar 2 Yıllık

Sağlık bölümlerinin iş imkanlarının geniş olduğu yadsınamaz bir gerçektir; ancak ne yazık ki bu durum bütün sağlık bölümleri için geçerli değildir. Bu alan ile ilgili bazı bölümleri bitirdiğinizde çok düşük puanlarla atanmanız mümkünken, bazı bölümleri bitirdiğinizde devlet kadrolarına asla atanamıyorsunuz; zira bu bölümler KPSS atamalarında hiç kontenjan verilmiyor.

2 yıllık Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümü de devlete ataması olmayan bölümlerin başında geliyor. Birçok üniversitede okutulmasına rağmen bölüm mezunlarına bir tek kadro bile açılmıyor. Dolayısı ile KPSS’ye girip yüksek puanlar alsanız dahi boşta kalıyor ve özel sektörde çalışmak zorunda kalıyorsunuz. Ancak Sağlık Kurumları İşletmeciliği mezunları özel hastanelerde görev alabiliyor. Bu görevlerin neler olduğu, bölümün iş olanakları, maaşları, atamaları hakkındaki diğer bilgiler yazımızın alt başlıklarında ayrıntılı olarak ele alındı.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Nedir?

Hastane ve benzeri sağlık kuruluşlarında yönetici pozisyonlarında görev alacak meslek elemanlarının yetiştirildiği bir bölümdür. Aynı isimde bir de lisans programı bulunmaktadır. Bu sayfada 2 yıllık Sağlık Kurumları İşletmeciliği hakkında bilgi verilmiştir.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Bölüme TYT  puan türü ile öğrenci alınıyor. Bu puan üründe en az 150 almış olan tüm üniversite adayları bölümü tercih etme hakkına sahiptir. Herhangi bir sınav veya puan şartı aranmaksızın bölümü okuma imkanı da mevcut. Anadolu üniversitesi Sınavsız İkinci Üniversite kapsamında bölümü okumanız mümkün. Eğer herhangi bir üniversitede okuyorsanız veya mezun olduysanız bu bölüme açıktan okuma imkanınız var. AÖF Sağlık Kurumları İşletmeciliği hakkında ayrıntılı bilgiyi merak edenler yorum bölümünden sorularını sorabilirler.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünü bitirenler gerek devlet kurumlarında gerekse de özel sektörde çalışma olanağına sahiptir. Ancak bildiğiniz gibi herhangi bir bölüm mezununun kamu kurumlarına atanabilmesi için KPSS’ye girip yeterli puanı alması gerekir. Puanın alınması da her zaman yeterli değildir. İstediğiniz kadar yüksek puan alın, sizin alanınızda KPSS atamasında kontenjan açılmadıysa, kendi bölümünüz ile ilgili kamu kurumlarına atanmanız mümkün değildir. Sağlık Kurumları İşletmeciliği atamaları ne yazık ki yapılmamaktadır. Bu yüzden mezunların tamamı ya özeş hastanelerde çalışmakta, ya işsiz gezmekte ya da 3001 kodlu kadrolara devlet memuru olarak atnmaktadır. 2 yıllık Sağlık Kurumları İşletmeciliği iş imkanları şunlardır:

-Kamu Hastaneleri
-Özel Hastaneler (Özellikle hasta kabul birimleri)
-Üniversite Hastaneleri
-Rehabilitasyon Merkezleri
-Emekli Sandığı, Bağkur, Ssk Gibi Kuruluşlar
-Özel Sigorta Şirketleri
-İlaç Ve Tıbbi Cihaz Üreten Endüstri Kuruluşları
-Sağlık Araştırma Merkezleri

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Ne İş Yapar?

Mezunlar hastaneler veya benzeri sağlık kuruluşların işletmeciliğini yaparlar, yani hastanelerde yönetici olarak çalışırlar. Yaptıkları işler şunlardır:

-Çalıştığı hastanenin sağlık politikasını hazırlar ve yürütülmesini sağlar.
-Hastanede sağlık bilgi sistemini kurar ve bu sistemi yönetir.
-Sağlık hizmetlerinin etkin olarak sunulabilmesi için gereken para ve personeli sağlar ve yönetir.
-Hastanede görev alan sağlık personelini uygun birimlerde görevlendirir.
-Çalışma planları oluşturur ve bu planların uygulanmasını sağlar.
-Alanı ile ilgili yayınları izleyerek kendisini geliştirir.
-Çalıştığı kurumda hizmetin kalitesini arttıracak tedbirler alır.
-Muayene ve sağlık ücretini belirler.
-Çevre sağlığı ile ilgili gereken çalışmaları yapar veya yapılmasını sağlar.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel hastanelerin ilgili birimlerinde çalışan mezunlar genellikle Sağlık Kurumları İşletmeciliği Maaşları 2500-3000 lira maaş alırlar. Hasta kabul, danışma gibi birimlerde değil de yönetici olarak çalışan Sağlık Kurumları İşletmeciliği maaşları 3500-4500 lira aralığında maaş alabilirler. Bölüm mezunlarının devlet hastanelerine atanmaları mümkün olmadığından devlet sektörü için Sağlık Kurumları İşletmeciliği maaşları hakkında bilgi vermek mümkün değil.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Atamaları

Ne yazık ki bölüm mezunlarına şimdiye kadar hiçbir KPSS atamasında kontenjan verilmedi. Bölümü bitirip devlet kurumlarında çalışmayı hayal edenler varsa, bu hayalden vazgeçip başka bölümleri araştırsınlar.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Dikey Geçiş Bölümleri

Sağlık Kurumları İşletmeciliği mezunları aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yapma hakkına sahiptir. Bu hakkı kullanmak için DGS’ye girilip yeterli puan alınmalı ve üniversite/bölüm tercihi yapılmalıdır. Sağlık Kurumları İşletmeciliği DGS bölümleri şunlardır:

--İşletme
--İşletme Yönetimi
--Sağlık İdaresi
--Sağlık Yönetimi

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Yorumları

Özel hastanelerde görev alabileceğini düşünenler varsa, özellikle tanıdığı/referansı/torpili olanlar varsa bölümü tercih edebilir; ancak sırtını devlete dayamak isteyenler bölümü tercih etmemelidir. Özel hastanelerde en fazla lise mezunlarının dahi çalıştırıldığı birimlerde düşük ücretlerle çalıştırılırsınız ki bu birimlerde iş bulmanız bile maalesef kolay olmamaktadır.

7 yorum

 1. Adsız
  Sağlık kurumlari isletmeciligi kazandım sağlık lisesi mezunuyum bölümü önerir misiniz önü açık mı
  • Adsız
   ataması bile yok
 2. Unknown
  benc değil!!!
 3. Unknown
  Ben bölümü okudum hasta kabul sertifikası aldım ve şu an işsizim hastanelere giremedim siz düşünün bu ülkede tanıdık dayin yoksa işin zor ama bu bolum okunmaz
 4. Unknown
  Bu bölümden mezun oldum ve hiçbir şekilde atama yok. Dayıların olsa da iş veremezler. Hele ki bir devlet kurumunda çalışabileceğinizi aklınızın ucundan bile geçirmeyin. ATAMA YOK. Yurtlarda büyüyen ve de şehit yakınları atanıyor sadece, onlar da v. H. K. İ sadece. Okumayın, 2 senenizi heba etmeyin...
 5. Unknown
  Eeeeee yıl olmuş 2020 ben bu sene mezunum hala aynı senaryo devam mı ediyor işsiz mi kalacağız şimdi?
 6. Unknown
  İşssiz kaldık bile saçmalığa bak özel sektör de kaç tane firmaya başvurdum hepsi boş hiçbiri dönüş yapmıyor boşuna okuduk bu bölümü
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.