DersimiX Online Ders Birebir Ders

Size Özel Reklam

Seramik Cam ve Çinicilik İş İmkanları Hakkında Bilgi

Seramik Cam ve Çinicilik İş İmkanları Hakkında Bilgi

2 yıllık Seramik Cam ve Çinicilik bölümü, taban puanları en düşük 2 yıllık bölümlerden bi tanesidir. Neredeyse 150 baraj puanını aşan her üniversite adayı bölüme yerleşebilmektedir; zira üniversitelerin ayırdığı kontenjanların dolmadığı bile gözlenmiştir.

Bölüme ilgi duyan ve tercih etmek isteyen siz değerli üniversite adayları için ayrıntılı bir tanıtım yazısı hazırladık. Seramik Cam ve Çinicilik bölümü hakkında merak ettiğiniz diğer tüm hususları tarafımıza veya site ziyaretçilerimize sormak için aşağıda yer alan yorum kutusunu kullanabilirsiniz.

Seramik Cam ve Çinicilik Bölümü Nedir?

Özel sektörün ihtiyaç duyduğu Seramik Cam ve Çinicilik teknikerlerini yetiştirmek gayesi ile kurulmuş olan bir önlisans programıdır. Çanakkale Onsekiz Mart, Kocaeli, Uludağ, İstanbul, Ege ve Trakya Üniversitelerinde bu bölüm eğitime devam etmektedir. Eğitim süresi 2 yıldır.

Seramik Cam ve Çinicilik Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Bölümün puan türü TYT’dir. Girilmesi gereken tek sınav ise TYT’dir. Taban puanları düşük olduğu için bölüme yerleşmek zor sayılmaz.

Seramik Cam ve Çinicilik İş İmkanları – Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bölümü başarı ile bitirenler önlisans diploması alır ve bu mezunlara “Seramik Cam ve Çinicilik Teknikeri” unvanı verilmektedir. Kamuda iş imkanı olmasa da özel sektörde iş bulmak mümkündür.  Seramik Cam ve Çinicilik iş olanakları ve çalışma alanları şunlardır:

-Kendi atölyelerini kurarak kendi işlerinin patronu olabilirler.
-Cam ve seramik imalatı yapan fabrikalarda çalışabilirler.
-Bu tür ürünlerin satışının yapıldığı mağazalarda satış temsilcisi olarak görev alabilirler.
-KPSS’den yüksek puan alanlar, 3001 kodlu devlet memurluğu kadrolarına atanabilirler.

Seramik Cam ve Çinicilik Bölümü Ne İş Yapar?

Bölümü bitiren teknikerler çalıştıkları fabrika ve atölyelerde cam, seramik ve çini üretiminin her aşamasında görev alırlar.

Seramik Cam ve Çinicilik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Mezunların iş imkanları özel sektörle sınırlı olduğu için belirlenmiş bir maaş söz konusu değildir. Ancak herhangi bir fabrikada çalışanlar Seramik Cam ve Çinicilik Teknikeri maaşları 3000-3500 lira arasında maaş alabilir. Kendi atölyesini kuranların ise daha yüksek kazançlar elde etmesi kuvvetle muhtemeldir.

Seramik Cam ve Çinicilik Bölümü Atamaları

Son birkaç yılda yapılan atamaların hiçbirinde bu bölüme kontenjan ayrılmamıştır. Haliyle KPSS atama puanlarından bahsetmek pek mümkün değildir.

Seramik Cam ve Çinicilik Dikey Geçiş Bölümleri

Doğrusunu söylemek gerekirse, bu bölümü bitirenler aşağıda yer alan lisans bölümlerinden birisine dikey geçiş yapsalar dahi değişen pek bir şey olmayacaktır; zira bu lisans bölümlerinin de iş imkanları kısıtlıdır. Yine de lisans mezunu olmak isteyenler aşağıda listelediğimiz bölümlerden ilgi duyduğu bir tanesine dikey geçiş yaparak eğitim hayatlarına 3. Sınıftan devam edebilirler.

--Çini 
--Cam 
--Seramik
--Seramik ve Cam
--Seramik ve Cam Tasarımı

Seramik Cam ve Çinicilik Bölümü Yorumlar

Şayet bölüme ve sektöre özel bir ilginiz yoksa ve bu sektörlerin gelişmiş olduğu şehirlerde yaşamıyorsanız, bölümü okumak size pek katkıda bulunmayacaktır. Ancak yine de ben bu işi öğrenip kendi işimi kurmak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz bir bölüm olabilir.

1 yorum

 1. Adsız
  Merhaba,
  Kız meslek lisesi elsanatları mezunları 2 senelik seramik cam ve çinicilik bölümü nü sınava (ygs)ye girmeden direk tercih edebilirmi.
 1. "İsimsiz" olarak yorum yapmak için "Yorumlama Biçimi" bölümünden "ANONİM"i seçin.
 2. Takma adla yorum yapmak için "ADI/URL"yi seçerek herhangi bir isim yazın.
 3. Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
 4. Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
 5. Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
 6. Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.